Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Diody COB zamiast power LED?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrkovski
Posty: 263
Rejestracja: 03 paź 2010, 11:31
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:

Diody COB zamiast power LED?

Post autor: piotrkovski »

Jak w temacie.
Zamierzam ogarnąć oświetlenie w swoim akwarium 70x55x50h.
Planowałem zrobić to na power ledach, jednak zobaczyłem na necie wynalazek jakim jest dioda COB 10W.
Co myślicie o takim rozwiązaniu
2x
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-10W-Cool- ... -7000K/383
+
2x
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-10W-full- ... -45mil/500
?
Planowałem zrobić lampę opartą na 15 diodach 3W, ale w przypadku COD wyjdą tylko 4=mniej roboty
Roślinność niespecjalnie wymagająca.
Jednak z czasem kto wie... może dojdzie butla CO2+nawozy i bardziej wymagające rośliny.
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3443
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Tego typu diody są stosowane w naświetlaczach led.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

powerplay maja te przewagę że można dzięki ich rozproszeniu na danej powierzchni uzyskać równomierne oświetlenie całej powierzchni dna akwarium coby ze wzgledu na znacznie mniejsza liczbę punktów światła w lampie ( o porównywalnej mocy jak lampa powerled ) mogą skutkować efektem spotlight 'ów . kolejny argument za powerami jest taki że ze względu na szeroka game widma dostępnych diod powerled od UV a skończywszy na podczerwieni dają ogromne możliwości kształtowania spektrum widma lampy i maksymalnego jej dostosowania do potrzeb danego biotopu, coby maja ograniczone możliwości w tej materii do bodajże białe ciepłe, daylight i białe zimne chyba że się coś zmieniło w temacie.
mateuszurad
Posty: 101
Rejestracja: 16 lut 2016, 18:12
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Krzeszyce
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mateuszurad »

Chcesz dać jedną COB 6500K i jedną COB full spectrum??Nie widzę tego rozwiązania, połowa zbiornika będzie biała a druga połowa zbiornika różowa. Barwy światła Ci się nie wymieszają.
Sugerował bym pobawić się z power led.
Awatar użytkownika
piotrkovski
Posty: 263
Rejestracja: 03 paź 2010, 11:31
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:

Post autor: piotrkovski »

Generalnie chciałbym zrobić oświetlenie 50-60W, Zatem COB wyglądałoby tak że 4 diody w kwadracie po skosie;).
Zdaje sobie sprawę z tego, że nad Power Ledami mam większą "władzę" i decyduję ile jakich diód o jakiej długości fali, temperaturze. Ja chciałem się dowiedzieć czy potrzebuję tej komplikacji;0 Zarówno w power ledach jak i COB mam ful spectrum + typowo "roślinne".
Zatem, czy sa jakieś wyraźne przewagi power ledów nad COB-ami? Poza większą swobodą w doborze temperatury i "spektrum"?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Napisano ci powyżej że lepiej , bardziej równomiernie światło rozprowadzi 100żródeł swiatła w postaci diod powerled niz 4 diody cob ale skoro tak bardzo chcesz coby po kiego grzyba pytasz o powerledy
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Ja taką diodę cob włączyłem pod paletkami ,,prawie mi się ryby pozabijały , bo były tak zestresowane że chej ,,,, a cha i kup sobie zaraz kilka litrów czegoś na glony
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

Nie przesadzacie z tą ilością punktów świetlnych? Jakoś lamp hqi nie wiesza się 100 nad akwarium tylko jedną lub dwie

Eksperymentowałem z diodami cob 10w i 30w grunt to dobrze dobrać moc i dodatkowe pasmo dla roślin

30w cob 6500k nad kostką 30x30x35 , do tego dołożone były również full spectrum 4 paski z tego co pamiętam 7530 po około 20cm nie pamiętam ile miały wat /lumen,
glonów nie było, nawożenie sole i duże podmiany co tydzień +co2 +carbo w płynie-za dużo światła rośliny rosa jak szalone światło trochę zbyt ostre od około roku już nie mam tego cuda sprzedałem na olx
temperatura tego cuda sięgała około 50stopni

teraz nad kostką mam również 10w cob 6500k w dużo mniejszej obudowie " tz slim " niewypał
nie ma gdzie wsadzić dodatkowych ledów fullspectrum a naświetlacz grzeje się jak diabli mimo mniejszej mocy
dodatkowo na linkach wiszą dwie 3w full spectrumy bo niezbyt chciało rosnąć na samym naświetlaczu

na profilu alu jak do power ledów również niezbyt byłem zadowolony z diody cob 30w , za nisko za ciepło za mocno za bardzo na około świeciło po pokoju

COBY bardzo się grzeją w większości wymagane dodatkowe chłodzenie chyba że posiadają bardzo duży radiator i dobrą pastę termo

Na takie duże akwarium to nie próbowałem cob największe moje na dziś to 54l, ale ja bym dał chyba na początek dwie 30w + full




taki radiator zalecam do jednego coba30w , na profilu to będzie się grzało zbyt mocno
Obrazek
50x30x38 38x22x28 30x30x35
funio721
Posty: 192
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:43
Imię: Jan
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: Narożne 520l
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: funio721 »

Takie oświetlenie na 50 litrów wody no no??? w dużym akwarium to można by się pobawić o wykorzystanie tego ciepła z radiatorów na ogrzewanie baniaka tak czy siak ta dioda się spali na tyle godzin świecenia radiator nie wystarczy
Awatar użytkownika
piotrkovski
Posty: 263
Rejestracja: 03 paź 2010, 11:31
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:

Post autor: piotrkovski »

Wróciłem do (k)raju i teraz przysiadam nad akwarium. Jestem ciemną masą w temacie świateł, dlatego też poproszę Was o nakierowanie mnie jakie dody LED kupić.
Szkło to dobrze Wam znany baniak Kolegi k0k0z.
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8547&start=0
Szkło: 70*55*55 - 210L
Powiedzcie mi, czy przy 55cm wysokości można myśleć o jakimś trawniku?? Lampa będzie nad akwarium ok 10cm.
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

a czemu nie mozna zapodasz odpowiednia ilośc W lub soczewkami skupisz mocniej strumień swiatła powerledów i pół sukcesu do trawnika masz druga połowa to nawożenie/podłoże żyzne swego czasu praktycznie bez nawozenia na lawie brazowej rosła piekna murawa z elki i małego henia pod około 13W z żarówek gu10 akwa 40x45x30h 54l ty będziesz potrzebować minimum ze 40-50W z ledów ( mieszanka ciepłe zimne białe plus cos extra dla roslin )
Awatar użytkownika
piotrkovski
Posty: 263
Rejestracja: 03 paź 2010, 11:31
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:

Post autor: piotrkovski »

Na szybko stworzyłem schemat jak ja to widzę. Powiedzcie czy Wy też tak to widzicie:P
Obrazek
Diód 20 x 3W? Mniej/więcej? skupić więcej diód nad obszarem z trawnikiem? a mniej w okolicy korzenia? (tam też bym chciał kiedyś jakąś rotalę czy coś.
Podłoże, raczej żwir + ew jakieś "kulki" W przyszłości jak Tata ogarnie lepiej temat to może skusimy się na CO2 i nawożenia.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

rozpraszanie bym zapodał w ledach "plant" jesli beda jesli nie to wszystkie bym skupiał w stopniu zaleznym od wysokosci lampy od dna ( tak dobrac soczewki żeby dno było oswietlone a nie szyby ( mniej roboty z czyszczeniem szyb z glonów) Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Moja uwaga jest taka, że lepiej zastosować diody 1 W niż te 3W. Swego czasu jak przerabiałem temat swojej lampy to wyczytałem, że wydajność 1W jest dużo większa niż jednej 3 W.
Druga sprawa to rozłożenie diod na belce. Unikałbym raczej skupiania w jendym miejacu większej ilości światła, a w innej słabszej bo będzie to źle wyglądać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”