Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

dziwny glon

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

dziwny glon

Post autor: festivetime »

Hej

Na mchu i na limnophila sessiliflora pojawiły mi się taki dziwne glony, początkowo myślałem że mi się włos w akwarium wplątał w rośliny ale po wyciągnięciu go okazało się że jest to zielony glon, odchodzi łatwo od rosliny. Teraz znowu kilka sztuk wywaliłem. Co robić w tej sprawie ? Akwarium jest świeże ma 3 tyg.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Opisz DOKŁADNIE akwarium. Z kuli nie wróżymy.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Oswietlenie 6 W/ 30 l, ostatnio troszkę przesadziłem z oświetleniem, świeciło przesz 12 h teraz skróciłem do 8-7 godzin na dobę. Akwarium jest LT, nie nawożę niczym, nie mam CO2, nie robiłem do tej pory testów. Podczas najbliższej wycieczki do sklepou zakupię testy. Akwarium ma 3 tygodnie.

Te włosowate glony mają długośc około 8 cm. Zdjęcie nie zrobię bo niewyraźne są.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Wstrzymaj się z testami. Daj zdjęcie akwarium. Opisz glona. Czy to jest zielona nitka ?
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Obrazek

Glon wyglądem przypomina ludzki włos i tak też myślałem że to włos ale powyciągnięciu ma kolor zielony, można go spokojnie w palcach rozmazać. Nie wiem jak mam go opisać więcej :)

Wygląda to tak jakby w mchu było kilka ludzkich dłuższych włosów, tak na oko do 10 cm długości ma.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Masz mało światła, usuwaj mechanicznie. Wątpię aby testy coś pokazały. Moim zdaniem te 12h świecenia nie szkodzi funkcjonowaniu zbiornika, bo i tak masz mało światła. Może warto zacząć dawkować węgiel w postaci np. octu. Powiedzmy 1ml co 3 dni.

Czy te nitki tworzą kłęby ? Jakieś skupiska ?
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Hej

Opiszę to bardziej obrazowo. Tworzą grupki wyglądem przypominają 3-4 włosy poplątane... Dodatkowo rzucają mi się okrzemki na szybach, usuwam że mechanicznie raz na tydzien przy podmianach.

Co do światła to już rozmawiałem na forum, miałem w planach dołożenie oświetlenia ale wybili mi to z głowy uznając że nie jest potrzebne.

Ten ocet nie zaszkodzi krewetkom ?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ech świeże akwarium i full swiatla. To na 99% nitki. Ogranicz świcenie do 7-8 godzin. Ja robię tak że np wylączam na jeden dzień całkiem świecenie i wtedy jest lepiej. Można to usuwać mechanicznie nawijając na patyczek do szaszłyków. Poza tym mości Panie walisz światło, a cykl azotowy nie skończony na 100% stąd są glony. Trzy tygodnie to za mało (chociaż niektórym wystarczy) chyba że dałeś jakies bakterie na start.
Jesli ta twoja krewetka tu była o której pisałeś może kaputnoć.
Octu nie dawaj bo tu masz krewety walna na 100%. Musisz przeczekać bez paniki krewetki potem to zjedzą ja ich będzie duzo. Pistaraj sie jednak ograniczyć na świeżym zbiorniku świecenie do 6 godzin. po 4-5 tygodniach mzoesz siecici wiecej

Ps grałke można schowac w koncie lub całkiem wyjąć :D chyba że masz zimno w pokoju
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Ci to wystroju to jest już dawno schowana :), były bakterie na start. Od wpuszczenia krewetek, ani jedna nie padłą, widzę że czują się dobrze.

Na 99 % wszystkie przeszły wylinke bo swojego czasu w jednen dzien znalazłem 7 wylinek :D. Jak rzucę im coś małego to widze praktycznie wszystkie ranow tym miejscu.

Dobra, robię tak jak mówisz i patrze co się dzieje :D
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Przepraszam za post pod postem.

Ten glon to jednak nitki. W jaki sposób je usunąc, jaki preparat polecacie aby nie zaszkodził on krewetkom. Światło zostało ograniczone do 7 h na dobę.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

festivetime pisze:Przepraszam za post pod postem
Nigdy nie było to tu problemem.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Dzięki, będę pamiętał na przyszłość.

Czekam dalej na pomoc od doświadczonych kolegów :)
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Witam

Bardzo proszę o pomoc, nitki zajeły mi już cały mech :(. Nie wiem co mam robić :(. Rosliny marnieją, myslałem aby wrzucić do podłoża kulki gliniano torfowe. Podłoże jest jałowe, nawozów nie ma i pewnie stąd rośliny marnieją. Glon wyglada nieestetycznie. Swiatło działa 7h na dobę. Prametrów wody nie mierzę, nawozów nie leję. Czytałem na internecie że warto wrzucić liść ketapangu, nie chciałbym wlewać żadnej chemii bo pojawiły się u mnie młode krewetki. Dokonuję podmian wody co 5 dni w ilośći 20 % objętości wody. Jedyne co przez ostatnie dwa tygodnie dodawałem do wody to bakterie przy podmianie i torf w płynie.

Podaje zdjęcie z internetu gdyż zdjęcia które robią mają złe parametry a inaczej nie uchwyce problemu ;). Na samym początku wątku jest zdjęcie akwarium i na tym korzeniu jest nieszczęsny mech.

Dostałem tylomelanie, podobno coś tam zjada, aktualnie wyjada mi echinodorusa parvulusa, miała nie jeść roślin :D

Obrazek
Prosze o szybką pomoc gdyż chce to jak najszybciej zlikwidowac...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sam odpowiedziałeś na swoje problemy:
festivetime pisze:Podłoże jest jałowe, nawozów nie ma i pewnie stąd rośliny marnieją
Można spróbować dorywczo zaciemnić akwarium na kilka dni i zobaczyć czy coś pomoże.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Zulix, zrobiłem tak i nie było efektu żadnego :(

Tylko że jak lałem nawóz to rośliny rosły, kilka nitek na tym mchu było ale bez dramatu. Teraz jak przestałem lać to liście roślin zrobiły się mniejsze i roslina wygląda bardziej łyso, nawet limnophila sessiliflora praktycznie nie rośnie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”