Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

dziwny glon

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

festivetime pisze:Tylko że jak lałem nawóz to rośliny rosły, kilka nitek na tym mchu było ale bez dramatu. Teraz jak przestałem lać to liście roślin zrobiły się mniejsze i roslina wygląda bardziej łyso, nawet limnophila sessiliflora praktycznie nie rośnie...
Jaki wyciągnąłeś wniosek?
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Wniosek jest jeden, rosliny nie maja substancji do zycia. Tylko ze ja mam aktualnie wiekszy problem z glonem i to jego chce zlikwidowac :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

jak powiedział kiedyś jeden z guru akwarystyki roślinnej: "stwórz warunki dla roślin to sobie poradzą z glonami".
Na glony jest całkiem dobry środek Tatra Algumin ale przy krewetkach bym się wstrzymał.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Ja przy swoich krewetkach stosowałem kiedyś Femanga Algen Stopp! General i nic nie padło ;) Podałem o 20% mniejszą dawkę niż zalecał producent, glon padł a krewetki zdrowe :P
charta non erubescit
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Czyli uważacie panowie że jak wrócę do nawożenia w płynie i zaaplikuje te kulki gliniano-torfowe to jest szansa ze glon zniknie ?

Czytałem też że warto wrzucić liśc ketapangu, podobno garniki działają negatywnie na glony.

Iść tą drogą ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Garbniki jak najbardziej. Może być i zielona herbata czy torf.
festivetime pisze:Czyli uważacie panowie że jak wrócę do nawożenia w płynie i zaaplikuje te kulki gliniano-torfowe to jest szansa ze glon zniknie ?
W tę stronę dzieje się nie tak szybko. Jeśli rośliny masz w krańcowej formie to może tu nic nie pomóc a wręcz pogorszyć. Tym niemniej warto spróbować. Jak będą nowe odrosty to stare trzeba usuwać wraz z nitkami. Nitki bardzo trudno jest usunąć więc najszybszą metodą jest usuwanie mechaniczne. Przy takich roślinach jak limnofila, które potrafią w tydzień dorosnąć do powierzchni jest to najszybsze. Reszta roślin jak np. mchy będą tygodniami borykać się z problemem.
Inna sprawa to przy takich roślinach światło może być dość słabe ale nie krótkotrwałe.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

Wiesz, rośliny rosną tylko zmarniały, w sensie są mniejsze objętościowo. Przyrost jest ale nie tak bujny jak wcześniej. Rośliny są po prostu rzadsze i liście zrobiły się mniejsze. Na tych roślinach glonów nie widzę, jedynie na mchu jest ich cała kupa...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

festivetime pisze:Na tych roślinach glonów nie widzę, jedynie na mchu jest ich cała kupa...
No to trochę powinny pomóc garbniki.
festivetime
Posty: 45
Rejestracja: 13 gru 2017, 23:52
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
Płeć:

Post autor: festivetime »

I zwiększyłem ruch tafli wody, nie ma pralki ale widać że parvula lekko się porusza, liczę że owe kulki ruszą rośliny przez co będa lepiej rosnąc i bardziej wyciągać substancje odżywcze z wody.. Tak jak mówiłem chcę wyczerpać naturalne metody a chemie wlać w ostateczności.

Jestem przekonany że te rośliny nie rosną przez brak nawozów.. roślin jest sporo a podmiana wody nie dostarcza im większej ilości substancji. Teraz wlewam nawóz, stopniowo po 2-3 krople aby tez nie przeszarżować. Jutro podejdę do zoologicznego i kupię liśc ketapangu, myslisz że 2 sztuki na koste 30 litrów to dużo ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”