Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem

Tu możesz pisać na każdy temat, ale zgodnie z regulaminem :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem

Post autor: Darek »

Witam
Poszukuję opinii-porady wywodzącej się z praktyki a nie z teorii w temacie ogrzewania domu jednorodzinnego gazem.

Dom o powierzchni ok 130 mkw
Dotychczasowa instalacja co starego typu - grawitacja
Grzejniki panelowe
Ocieplenie 10 cm

Co chcę zmienić:
Wymiana pieca węglowego na piec kondensacyjny współpracujący z układem otwartym
I to wszystko, rury pozostają bez zmian.

Drugi dom o podobnych parametrach z tym że grzejniki są żeberkowe, ocieplenie 8 cm

Wiadomo domy są zamieszkałe z tym że jak dotychczas pomieszczenia niektóre maja skręcone przepływy tam gdzie rzadziej lub wcale się nie przebywa.

Proszę o porady czy to się wogóle opłaca i jakieś wskazówki odnośnie instalacji odprowadzania spalin, jeśli ktoś z Was ma już taki dom z ogrzewaniem gazowym - piec kondensacyjny to jakiej wysokości są rachunki za miesiąc?
Pozdrawiam Darek :)
oskarbabiarz
Posty: 126
Rejestracja: 11 gru 2012, 21:40
Imię: Oskar
Lokalizacja: Krasne
Płeć:

Post autor: oskarbabiarz »

Dom 146 m2 w tym graz 18m2 ogrzewany dwoma kaloryferami skreconymi na 15 stopni.
Temperatura w domu 21 w dzien i 19,5 noc.
Ciepla woda przepływowa (gaz)
Dom 2016r.
Cały rok 2017
1, 506
2, 326
3, 228
4, 177
5, 136
6, 86
7, 82
8, 82
9, 82
10, 171
11, 241
12, 348

2456 zl
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

U mnie wyglada to podobnie jesli chodzi o rachunki delikatnie mniejsze ale i dom mniejszy bo 105 m uzytkowych, w parterze, temperatura caly czas 21 stopni, bez regulowania i krecenia, ocieplenie ściany styropian grubość 15 cm, strop 20 cm styropianu (2x10cm na przekładkę). Rachunki w zależności nie przekraczają 2000 zl na rok. Do tego kuchnia gazowa ale zaznaczam.ze mam kolektory do ogrzewania wody. Piec gazowy Junkers, użytkowany 6 rok, zero problemów, święty spokój z podkladaniem, gromadzeniem opału i wyciąganiem popilu. Jestem bardzo zadowolony.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi ;)
Czy przy montażu instalacji, pieca warto zwrócić na coś uwagę np. na długość rury spalinowo napowietrzającej?
Czy ma ona znaczenie na efektywność kotła?
Pozdrawiam Darek :)
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Żeby wykorzystać oszczędności płynące z pieca kondensacyjnego, który powinien byc ustawiony np .ok 40-45C instalacja grzejnikowa powinna być przewymiarowana albo powinno być dużo podłogówki. Najlepiej instalacje zrobić zamkniętą by utrzymać ok 1,2-1,5 bara wody na instalacji. Jak lubisz ciepło tak jak moja żona czyli w okolicach 25 C to już rachunki za gaz znacznie wzrosną. Rurę spalinową jeżeli warunki na to pozwalają można wypuścić najbliższą drogą przez ścianę zewnętrzną wersja najbardziej opłacalna lub włozyć wkład kominowy rura dwuścienna w komin cena ok 200 -250zł/m
Łukasz
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Łukasz, kto utrzymuje stałą temperaturę w domu w okolicach 25 st. C? Jeśli tak jest u Ciebie - to jak ty funkcjonujesz ? :ale jaja: ja bym padł.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przynajmniej akwariów nie trzeba grzać. Nierzadko jest to tańsze niż grzanie każdego z nich grzałką.
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Dokładnie . Ja utrzymuje 25 /26 tyle że w mieszkaniu . Na gazie w domu słono musi to kosztować.
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Krótkie spodenki jak na Bahamach ;) . Zulix masz rację oszczędności robię na grzałce w akwarium :mrgreen:
Łukasz
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

Darku,
ja mam piec kondensacyjny gazowy - w tamtym tygodniu liczyłem opłaty za cały rok, więc dane są w miarę aktualne:
dom: 250 - 300 m2 (mniej więcej, nigdy dokładnie wszystkiego nie mierzyłem)
piec: gazowy kondensacyjny De Dietrich 24 kw
temperatura w domu: 25-26 komputer w dzień i w nocy tak samo
opłata za rok: 3000,00 pln

Przy czym tu bardzo istotną rolę odgrywa docieplenie domu. Przed dociepleniem cena razy dwa.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zulix pisze:Przynajmniej akwariów nie trzeba grzać. Nierzadko jest to tańsze niż grzanie każdego z nich grzałką.
Ja grzałek nie używam, lampy wystarczająco zbiornik nagrzewają, zaznaczam że w piecu przepalam wieczorami i to wystarcza :P

Wracając do tematu:
Łukasz pisze:Żeby wykorzystać oszczędności płynące z pieca kondensacyjnego, który powinien byc ustawiony np .ok 40-45C instalacja grzejnikowa powinna być przewymiarowana albo powinno być dużo podłogówki.

Jeśli dobrze rozumiem to do pieca ma wrócić jak najbardziej chłodna woda?
Łukasz pisze:Najlepiej instalacje zrobić zamkniętą by utrzymać ok 1,2-1,5 bara wody na instalacji.
Proszę wytłumacz jaśniej, otwarta gorzej funkcjonuje?
Atio pisze:Przy czym tu bardzo istotną rolę odgrywa docieplenie domu. Przed dociepleniem cena razy dwa.
Atio pisze:temperatura w domu: 25-26 komputer w dzień i w nocy tak samo
Atio, No przy takich temperaturach to oczywiste :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Z uwagi na brak rozeznania w temacie kilka pytań było nie trafione :P Wiedza uzupełniona. Dziękuje Panowie za pomoc ;)
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy z sensem i bez ”