Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium Rio 180 jako roślinne - dylematy

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Pavel81
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2018, 11:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Piotrków Tryb/Radomsko
Akwarium: w trakcie założenia
Płeć:

Akwarium Rio 180 jako roślinne - dylematy

Post autor: Pavel81 »

Cześć. Witam wszystkich użytkowników forum. Mam kilka dylematów związanych z założeniem akwarium roślinnego i liczę, że doświadczeni koledzy pomogą rozwiać moje wątpliwości.

Po wielu latach przerwy postanowiłem powrócić do pięknego hobby jakim jest akwarystyka i założyć akwarium roślinne. Ponieważ żona się zgodziła "pod warunkiem, że akwarium będzie ozdobą i będzie pasowało do mebli (a to już połowa sukcesu :)), po przeczytaniu wielu wątków i literatury postanowiłem zacząć działać. Okazało się jednak, że nie jest to wcale takie proste jak się wydaje. Im więcej czytam tym bardziej mam mętlik w głowie.

Otrzymałem "w spadku w idealnym stanie akwarium juwel RIO 180 w kolorze ciemnego drewna z osprzętem ( czyli: filtr Bioflow M z pompą Eccoflow 600 o wydajności 600 l/h - nowy nie używany z grzałką 200, Belka oświetleniowa 100cm ze świetlówkami Day LED 23W + Nature LED 23W marki juwel, termometr elektroniczny juwel). A więc akwarium jest i zaczynają się schody.

1. Podłoże, no właśnie jakie?

Planowałem zastosować Ada Amazonia ale jak zacząłem czytać, że woda jest po nim niczym mleko i żeby wyprowadzić wodę trzeba się namęczyć zacząłem wątpić czy dam sobie z tym radę. Może dla początkującego (bo tak o sobie mówię po tylu latach akwarystyka poszła do przodu a ja zostałem w tyle) to podłoże będzie problematyczne i trudne a nie chciałbym się zniechęcić.
Czy to podłoże jest naprawdę takie straszne jak opisują?

1.1 Może lepiej zastosować jakiś substrat pod żwir? Jeśli tak to jaki byłby najlepszy aby roślinki ładnie rosły?

1.2 Myślałem także o podłożu Seachem fluorite black. Czy ktoś zna to podłoże i mógłby coś o nim powiedzieć jako praktyk? Czy to podłoże będzie nadawać się do roślinniaka?

1.3 Czy przy takim podłożu można zastosować także piasek aby zrobić z piasku ścieżkę zwężającą się ku tyłowi akwarium (chciałbym uzyskać efekt jakby ścieżka wchodziła wgłąb roślin) jeśli nie to z czego taką ścieżkę wykonać.

1.4 Jak się ma czystość takiego podłoża, jak czyścić akwarium bo chyba takiego podłoża nie można odmulać.

1.5 Ile takiego podłoża muszę kupić aby uzyskać powiedzmy z przodu 3cm a z tyłu 8cm?

2. Oświetlenie - dylemat i mętlik w głowie

1.2 Przeważnie każdy mówi, że do roślinnego akwarium musi być światło 0,5W na 1 litr wody idąc tym tropem potrzebowałbym świetlówek 45W w ilości 2 szt czyli 90W. A jak to się ma do świetlówek ledowych? Np w zestawie tego akwarium zastosowane są 2 świetlówki Day LED + Nature LED o mocy 23W każda. I teraz tak:

według obliczeń przy zwykłych T5 45W spełniamy wymagania no bo 90W:180l = 0,5W, natomiast przy ledach 46W:180 = 0,26W ale przeglądając parametry świetlówek z zestawów akwariowych który posiadam zauważyłem następującą rzecz:

a) Świetlówka Juwel High-Lite Day T5 daje chłodne i jasne światło, z temperaturą barwy światła 9000K. strumień świetlny to 2800 lumenów a high Day lite nature o barwie 4100K strumień świetlny ma 3300 lumenów.

b) Moje świetlówki z zestawu to LED High lite Day 23W 4100K 2645 lumenów oraz LED nature o barwie 6500K i strumieniu świetlnym 2645 lumenów

Czy to oświetlenie będzie dobre czy trzeba dokupić świetlówek led jeśli tak to ile. Czy ledów nie przelicza się inaczej? Wiadomo ledy mają mniej wat ale i światło inne.

3. Filtr kubełkowy

3.1 Jaki filtr kubełkowy zastosować do tego akwarium? Jaki byłby najlepszy jaki polecacie? Co sądzicie o filtrach echeim?

4. Grubość szkła akwarium

4.1 Tutaj mam pewne obawy ponieważ ten zestaw (wymiary 101x41x50, ale wody leje się do wysokości 45cm taki znacznik jest w akwarium). a jest wykonany z szkła o grubości 6mm oraz boczne 5mm akwarium posiada wzmocnienia. Czy to wystarczająca grubość szyb?

5. Jakie rośliny nie za bardzo wymagające posadzić? Chciałbym mieć rośliny zielone i czerwone oraz z przodu trawkę lub Heńka.

6. Czy po zalaniu zbiornika nawozić? Jakich nawozów zastosować? Co sądzicie o nawozach Seachem'a?

To na chwilę obecną tyle pytań które mnie nurtuje. Mam nadzieję że nie zanudziłem banalnymi pytaniami. Proszę o pomoc, bez was chyba ten zbiornik nie wystartuje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Wywal ten filtr z zestawu, ja mam rio 125 z oryginalnym filtrem ale zimą zrobię restart i będzie unimax.
Oświetlenie mam oryginalne T5 i daje radę, świeci 9 godzin. do tego jeszcze po 2 czy tam 3 godziny rano i wieczorem włąćża się lampka aquaela 10w.
Pavel81
Posty: 7
Rejestracja: 17 lip 2018, 11:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Piotrków Tryb/Radomsko
Akwarium: w trakcie założenia
Płeć:

Post autor: Pavel81 »

Mówisz, że ten filtr jest do niczego? Dlaczego? Nie sprawdza się jako mechaniczny? I tak jako drugi założę kubełkowy. Jakie masz oświetlenie w rio T5 zwykłe świetlówki czy ledowe? Ilu watowe?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

świetlówki zwykłe t5, takie jak są w zestawie
filtr ogólnie nie jest zły, ale wciąga mi krewetki i zajmuje dużo miejsca,
te otwory co ma niby jakoś zabezpieczyłem gąbką ale czasami i tak jakaś wejdzie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”