Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Test nasion z Chin - Trawnik!

Nano baniaczek z chińskimi nasionami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Test nasion z Chin - Trawnik!

Post autor: kubadl »

Witam!

Jako nałogwy zakupoholik aliekspresowy, jakiś czas temu zamówiłem z Chin nasionka roślin akwariowych:
https://tiny.pl/t9tzb
Wybrałem opcje ,,mini leaf high 5mm", czyli najdrobniejszą roślinę trawnikową jaką mieli . W sumie sam nie wiem po co to zamówiłem, bo do restartu w moim jedynym baniaczku (krewetkarium) mi się nie pali.

*Stwierdziłem, że tak czy siak trzeba to przetestowac, więc skleję sobie nano szkiełko. W popularnym sklepie z narzędziami kupiłem silikon, oraz małe szkiełka które motuje się w pudełkachna klucze, czy przyciski przeciwpożarowe. Wymiary jednego szkiełka to 10 cm x 8 cm. Skleiłem z tego baniaczek o wymiarach 0,8 dm x 0,8 dm x 1dm - aż 0,68l brutto!

*Oświetlenie zrobiłem z również Chińskich pasków ledowych (cold white). Prowizoryczną ,,belke" wykonałem z jakiegoś białego tworzywa które znalazlem w domu. Skleiłem klejem na gorąco, a jako ochronę ledów przed wilgocią użyłem szkło hartowane z telefonu. Wszystko uszczelniłem klejem na gorąco, i okleiłem czarną folią dla lepszego wyglądu.

*Filtr mam zamiar zrobić zewnętrzny, za pomocą małej pompki, pojemniczka na jedzenie, kilku słomek do napojów, i silikonu. Właśnie czekam na pompkę.

*Pozostało żałożyć baniaczek :D
Na dół akwarium dałem kilka szczypt ziemi ogrodowej, oraz pół pokruszonej kulki GT. Przykryłem to kawałkiem moskitiery, a następnie zasypałem bazaltem 0,8-1,2. Dla ozdoby dałem czarny kamyczek.
Nasionka posiałem dość gęsto, a wykorzystałem może 5% torebki która przyszła z Chin. Uzywając wody z mojego krewetkarium (bimbrownia + carbo + mikro, makro z soli) spryskałem nasionka, tak aby wilgotność była dość duża, ale żeby nie pływały. Mały baniaczek przykryłem szczelnie folią przezroczystą, i zaświeciłem moją beleczke ledową. Świeciłem tak jak w głównym baniaku, ok 9h dziennie. Pryskałem roślinki niemal codzienne przez cały kres kiełkowania.
Posiałem w poniedziałek wieczorem, pierwsze kiełki zauważyłem już w piątkowy poranek, wię minęło jakieś 3,5 - 4 dni. Piątego dnia, czyli w sobote było ich już dośćdużo, więc uznałem, że czas zalać akwarium. Zgodnie z instrukcją chińskich przyjaciół przysypałem cienką warstwą bazaltu (tak aby było troche zielonego widać) i zalałem po brzegi wodą z krewetkarium (Było świeżo po opodmiance).

Na razie, po 2 dniach od zalania moge stwierdzić, ze roślinki rosną, zaczynają wychodzic spod warstwy bazaltu, i reagują na światło, ich pączki otwierają się i zamykają. :D

Na razie wpuściłem tam jedną, krewetke. Docelowo ma pływać jeszcze jakies jedno stworzonko w postaci narybku, mam zamiar ,,wymieniać" co jakiś miesiąc.

Foteczki:

*poniedziałek wieczorem, zaraz po posianiu

Obrazek

*piątek rano

Obrazek

*piątek wieczór

Obrazek

*sobota, zaraz po zalaniu

Obrazek


Teraz wygląda to o wiele lepiej, wrzuce zdjęcie po powrocie do domu :D

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć co to? jedyne co mi się nasuwa to mały heniek, ale nie jestem przekonany :D

Wybaczcie jakość zdjęć, początkowo nie myślałem o zakładaniu tematu
Ostatnio zmieniony 13 maja 2019, 14:51 przez kubadl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Musiałbyś z bliska zdjęcie listków zrobić.
ps. jestem z Ciebie dumny i obserwuje :D
ps2. a co jak z tego pszenica urośnie?? xd xd
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

jak z Chin to chyba ryż
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: kubadl »

Tydzień od posiania, już jakoś ten trawnik wygląda :D
Obrazek

Obrazek

@pawprz, mazmaciek
miejmy nadzieje, że nie :D
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

za duże liście jak na małego Heńka, chyba że szkiełko malutkie i takie mylne wrażenie
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: kubadl »

Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To nie mały heniek. Może to to: Marsilea hirsuta
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Marsilea ma ciemniejsze liście. Obstawiam Micranthemum umbrosum, ale bez zdjęcia z bliska nie powiem na pewno
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

z tego trawnik to raczej nie będzie :roll:
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: kubadl »

No faktycznie wyglada jak to Micranthemum umbrosum :mrgreen:
No ale patrząc po opiniach na AliExpress, rosną ludziom trawniki :mrgreen: pożyjemy zobaczymy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Rotalę też da się w wersji płożącej utrzymać nisko przy ziemi ;)
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: kubadl »

update, 10 dni od posiania. Kamyczek juz do połowy widoczny :super:

Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Jak obecnie wygląda trawnik?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: kubadl »

Zdjęcie wrzucę za kilka dni, gdy odrośnie, bo przed chwilą zrobiłem tam przycinke.
Niestety listki zaczęły przekształcać w coś dziwnego, zaczęły się wydłużać. W tej chwili wszystkie nowo rosnące liście są długie(stosunkowo) i wąskie.
W tej chwili nie wygląda to już jak roślina trawnikowa 😀
Awatar użytkownika
kubadl
Posty: 19
Rejestracja: 04 sie 2018, 19:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: kubadl »

Akwarium na dzień dzisiejszy. Jedyne co mogę stwierdzić, to to, że roślina przez pierwsze trzy tygodnie od zasiania wyglądała jak bardzo fajny trawnik. Po tym czasie wygląd liści zaczął się zmieniać, a rośliny zaczęły pnąć się ku górze. Bez wątpienia jest to roślina akwariowa, bo już po trzech przycinkach bez problemu odrasta. Jeśli ktoś lubi podcinać trawnik to mogę polecić, jednak mój projekt już dobiega końca. Szkiełko bardziej mnie denerwuje, niż daje satysfakcję i radość 😀

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”