Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Post autor: cosurgi »

EDIT: opisałem (prawie) pełną trzyletnią historię mojego akwarium w kolejnym poście w tym wątku: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... &start=109 (prawie, bo założyłem je w październiku 2015, ale na początku miałem niezły bajzel typu Fe=0.25ppm. Mam go opisanego w notatkach, ale nie mogłem policzyć bo lałem wtedy nawozy azoo w których nie było podanego składu. Więc opis historii rozpocząłem od momentu gdy przeszedłem na nawozy drak.)

Cześć,

najpierw część formalna. Treść pytania poniżej:

1. Akwarium 52x110x80cm, 400litrów
2. Oświetlenie 1*17 Watowa taśma LED (białe) 2*17 Watowa taśma LED (biały+żółty)
3. Podłoże Azoo Plant Grower Bed, położone 2 października 2015 roku.
4. System CO2: 24h na dobę z komputerem pH ustawionym na 6.8 pH
5. Filtracja: 2 filtry EHEIM professionel 3e 2178, oba z wkładem 8 litrów Azoo active filter 4 in 1, chodzą non-stop
6. Temperatura wody: zimą 24 C, latem 26 C
7. Chemia wody, testy kropelkowe firmy JBL:
Temp…………26 C
pH…………6.8 pH
dKH…………12
dGH…………14
CO2…………70 mg/l
O2…………6 mg/l
NH4…………0 mg/l
NO2…………0.05 mg/l (*)
NO3…………6 mg/l
K…………16 mg/l
Ca…………45 mg/l
Mg…………5 mg/l
Fe…………0.04 mg/l (*)
PO4…………0.05 mg/l (*)
Cu…………0.01 mg/l (*)
SiO2…………3 mg/l

(*) Test niepewny, możliwe, że bliżej zera, ciężko odróżnić te kolory bardzo bliskie zera. Może być np. że Cu mam prawie zero.

8. Nawożenie:
Automatyczny podajnik nawozu o 10 rano podaje 10ml mieszanki zawierającej aktualnie:

0.93 ml KramerDrak
3.47 ml DayDrakon
1.04 ml FerrDrakon
0.36 ml EuDrakon N
2.26 ml Aquarium Systems Magnesium
1.95 ml EuDrakon P

EDIT:
( czyli w mg/l
0.07976950185732 azot
0.025538146490142 fosfor
0.090294170873417 potasu
0.493316196780646 magnezu
0.019184684255643 żelaza
0.003437553576531 manganu
0.001837044956663 jodku
0.000279921897324 miedzi
0.000250547671207 cynku
0.000791623011715 boru
0.00015997714068 molibdenu
)

Podałem z dwoma miejscami po przecinku, ponieważ podajnik pobiera z butelki 1000ml w której przygotowuję mieszankę. Muszę dolewać specjalnie Mg, ponieważ mam w domu zmiękczacz wody który wycina cały Mg i sporo Ca.

Drugi automatyczny podajnik podaje 10ml EasyCarbo też codziennie o 10 rano.

Uwaga: to nawożenie nie uległo zmianie od października 2017 roku!

9. preparat antyglonowy profilaktycznie: co 14 dni wlewam 30ml AlgenStopp General

- brak filtra RO
- regularne podmiany wody 25% co 30 dni.
- kamienie Aquawild Blade Stone 10kg,
- korzenie Red Moor Wood 1kg

10. manipulacje we wnętrzu akwarium:
Wcale(!) z wyjątkiem rearanżacji 7 dni temu. Nie licząc tego, poprzedni raz to było w październiku 2017.

11. Nie używałem leków dla ryb

12. Lampa UV: włączona przez 6h w nocy. EDIT: była włączona przez trzy lata. Od czerwca 2018 już jest na stale wyłączona.

13. Jedzenie: Automatyczny podajnik jedzenia Sera. Dwa razy dziennie. Nikt ryb nie dokarmia. Generalnie ryby prawie cały dzień czatują pod tym karmnikiem i zachowują się jakby były głodne, ale po brzuchach nie widać żeby były jakieś chude.

14. obsada:
1 krewetka amano (myślałem, że zero, ale podczas rearażacji jedna krewetka kupiona rok temu, się objawiła)
15 platynek
4 bocje pręgowane
3 skalary (w tym jeden chowu własnego)
1+4 bojowniki
3 samce pielęgniczki kakadu (miało być 1+3 samiec i samice, ale nagle się okazało że te trzy samice to trzy samce i zadziobały tego jednego samca, a teraz się piorą między sobą).
2 otoski
3 kosiarki

15. Akwarium funkcjonuje trzy lata.

-------------------------------------------------
OK, to teraz konkrety i dlaczego zwracam się do Was o pomoc w sprawie Anubias Petite kupionych tutaj w sklepie.

Generalnie, robię regularnie podmiany wody. Wywalam też wtedy trochę mchu który się strasznie rozplenił, a nawet go nie kupowałem w sklepie. Na pierwszej fotce z października 2017 widać ten mech, zaznaczyłem go na czerwono.

Obrazek

W późniejszych miesiącach rozrastał się jeszcze bardziej, a ja generalnie nie nadążałem z jego wywalaniem. W końcu mech zasłonił wszystkie anubiasy widoczne na tym zdjęciu. Podczas podmiany wody w zeszły czwartek (7 dni temu) jak zwykle chciałem wywalić trochę tego mchu, ale tak mocno się trzymał, że podniosłem cały korzeń na którym rosły sobie spokojnie (pod mchem) anubiasy. Pod ten korzeń wpłynął wtedy skalar i już nie mogłem go opuścić, więc wyjąłem go z wody. Wziąłem pod kran, oczyściłem, wywaliłem cały mech. I wtedy się okazało że anubiasy w ogóle się tego korzenia nie trzymały, tylko tak sobie rosły koło niego. No więc odłożyłem je do miski i strasznie się dziwiłem, że jest ich tak dużo. Korzeń potem wyszorowałem szczoteczką do zębów i był praktycznie jak nowy, zupełnie bez śladów tego mchu, którego chciałem się pozbyć. No i skoro zrobiłem tak jeden korzeń, to nie było rady - zrobiłem tak z pozostałymi. I w ten sposób pozbyłem się całego mchu. W żadnym przypadku anubiasy nie trzymały się tych korzeni, po prostu łatwo odchodziły. Załączyłem druga fotkę, na której widać te anubiasy w misce, gdy już zdjąłem je ze wszystkich korzeni.

Obrazek


Żeby wyjąć mech z pomiędzy anubiasów musiałem je też porozdzielać na osobne pędy, starałem się to robić delikatnie tam gdzie same od siebie odchodziły. Niewielką część z nich wywaliłem, gdy miały zaglonione liście. Ale przeważająca większość była w dobrej kondycji, może to widać na tym zdjęciu w misce. Niektórym odciąłem parę liści na których były glony, innym trochę przyciąłem korzenie, tam gdzie korzenie były czarne, z czasów z przed roku, gdy nie miałem dobrze ustalonego nawożenia i wtedy te korzenie zarosły glonami.

Podsumowując: porozdzielałem anubiasy, przyciąłem trochę liści, przyciąłem trochę korzeni. Ale co najwyżej połowie tych anubiasów cokolwiek robiłem. Reszta była w dobrej formie. Przez 5h anubiasy były w misce, dopiero po tym czasie wróciły do wody. Dopiero jak zauważyłem, że liście zaczęły więdnąć po 5h, to zauważyłem, że zrobiłem błąd i że powinienem był do miski nalać wody z akwarium. Ale w piątek (następnego dnia) te liście które więdły odzyskały dawną miąższość.

Przez te 5h przyczepiałem anubiasy do korzeni taśmą mocującą (drut do podwiązywania roślin), też kupioną tutaj w sklepie. Bo skoro miałem tych anubiasów tak dużo, i wywaliłem cały mech. To postanowiłem nimi wszystkie korzenie dokładnie obkleić. I w sumie miałem tych anubiasów aż za dużo na te wszystkie korzenie, ale jakoś udało mi się je wcisnąć. Efekt końcowy wygląda tak:

Obrazek


W sobotę pomyślałem, że skoro tak drastycznie zmniejszyłem masę roślinną, to być może proporcjonalnie powinienem zmniejszyć nawożenie. Przez niedzielę i poniedziałek leciało 3ml/dziennie zamiast 10ml tej mieszanki której skład podałem powyżej. Trudno mi uwierzyć, żeby rośliny tak szybko zareagowały (dwa dni). W każdym razie w poniedziałek zauważyłem problemy i natychmiast przywróciłem poprzednią dawkę 10ml/dobę oraz wlałem brakujące 14ml nawozu. Tutaj widać jak brzegi liści brązowieją:

Obrazek


Podsumowując brzegi brązowieją, obumierają i znikają. Zostają same żyłki po tych liściach. A wcześniej anubiasy rosły całkiem dobrze. Tylko nikt ich nie widział, bo rosły pod mchem który bardzo się plenił. Rearanżacja polegała głównie na wywaleniu tego mchu i przymocowaniu anubiasów do korzeni.

Załączam jeszcze kilka zdjęć umęczonych roślin:

Obrazek



Nie wiem co teraz mam z tym zrobić? Zdawałoby się, że nawożenie mam dobre, bo jest takie samo od października 2017. Anubiasy dobrze rosły gdy były skryte pod mchem. Czy nagła większa ilość światła (bo teraz anubiasów nie zakrywa mech) tak podziałała? przycięcie korzeni? Przycięcie zaglonionych liści?

A może źle, że korzenie anubiasów poprzywiązywałem do korzenia, jak na tym zdjęciu poniżej:

Obrazek

Obrazek


Co mam zrobić z tymi liśćmi - czekać aż kompletnie znikną, czy je odciąć?

Ratunku, co mam zrobić?

EDIT1: póki co zwiększyłem nawożenie z 10ml do 15ml dziennie tej mieszanki której skład podałem powyżej.

EDIT2: a może, anubiasy są tak wrażliwe na przesadzanie, że taka ilość potasu po prostu im nie wystarczyła?
Ostatnio zmieniony 29 cze 2018, 0:18 przez cosurgi, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak mierzysz CO2? Jeśli to prawda to dlaczego tak wysokie?
Anubiasy nie lubią zamulenia i wtedy reagują dokładnie tak jak u Ciebie. Zapewne chodzi o tzw. DOC. Nie wiem jak rośliny reagują na ten środek przeciwglonowy bo się takowym nie bawiłem w dłuższej perspektywie. Wydaje mi się też, że jest za mało potasu i magnezu.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

zulix pisze:Jak mierzysz CO2? Jeśli to prawda to dlaczego tak wysokie?
Mam walizeczkę JBL. Robię test kropelkowy KH oraz pH, a następnie z tabelki odczytuję CO2. Ta tabelka ma bardzo szybko zmieniające się wartości w okolicy KH 12 i pH 6.8, więc interpoluję. A sama niedokładność testu KH +/- 1 i pH +/- 0.1 powoduje że CO2 jest +/- 20.

Jaki test CO2 polecasz?

Sądzę, że CO2 jest wysokie bo ustawiłem butlę CO2 z komputerem pH na 6.85, oraz dozownik podaje 10ml easycarbo codziennie o 10 rano. Natomiast nie wiem czy wynik tego pomiaru jest prawdziwy. Nie zauważyłem żadnych negatywnych efektów u ryb.
zulix pisze:Anubiasy nie lubią zamulenia i wtedy reagują dokładnie tak jak u Ciebie. Zapewne chodzi o tzw. DOC. Nie wiem jak rośliny reagują na ten środek przeciwglonowy bo się takowym nie bawiłem w dłuższej perspektywie. Wydaje mi się też, że jest za mało potasu i magnezu.
OK, zwiększę proporcję Mg i K w mieszance.

Co polecasz do walki z DOC? Przeczytałem http://akwarystyczne.info/printthread.php?tid=8627 i:

1. mam filtr Azoo active 4 in 1. Ten wkład wygląda trochę jak granulki keramzytu - czyli podobny do tego jak go opisują w tamtym wątku. Znalazłem zdjęcie tutaj:
https://www.akwarystyczny24.pl/eheim-pr ... -5580.html
Dokładnie tak wygląda ten mój wkład. Mam dwa takie filtry. Podobno to przesada na 400 litrów, ale to tak funkcjonuje od 3 lat. Filtry są ustawione na małą prędkość przepływu (dwie z sześciu kresek).

2. Druga podpowiedź w tamtym wątku to są częstsze podmiany, po 20% codziennie przez 4 dni z rzędu. Czy powinienem tak postąpić? Być może przez to, że mocno wzruszyłem dno tydzień temu, to dużo DOC uwolniło się z gleby i teraz szkodzi? Ojej, nie wspomniałem o tym (bo zapomniałem) - zmieniałem wysokość podłoża z przodu akwarium, przesuwałem je na tył. Filtry chodziły cały czas podczas tej operacji, woda była ciemnobrązowa jak błoto przez 15 minut. Gdy woda się zrobiła z powrotem czysta to wypłukałem prefiltry, całe były pokryte brązową mazią. Ojej, może tym się załatwiłem :(

3. w tym wątku wspominają o płukaniu wkładów do filtra. Ani razu ich wszystkich nie płukałem przez te 3 lata. Wymieniam jedynie dwie gąbki prefiltrujące (biała i niebieska na tamtym zdjęciu w linku powyżej) co 4 do 6 miesiący. Wkłady są w takich czterech łatwych do wyjęcia pojemnikach. Czy mam je wszystkie wyjąć i przepłukać pod zimną wodą w kranie? Ja ten najwyższy (z czterech) wkład oglądałem tydzień temu i go lekko przepłukałem pod bieżącą zimną wodą w kranie (to było dzień po rearanżacji i przekopywaniu dna). Ale on nie wyglądał na jakieś zamulony. Owszem było między granulkami trochę tej brązowej papki/mułu. Ale nie jakieś straszne ilości, te granulki spokojnie było widać i wydawały się "czyste" na oko.

4. Na podstawie, że ryby robią mało kup, uważam, że ryb nie przekarmiam.

5. Piszą tam, że warto dawać mniej niebieskiego oświetlenia. Ja w tej chwili mam 2*żółte + 1*białoniebiskie taśmy LED. Mam też jeszcze dwie taśmy LED białobieskie ale on od pół roku nie świecą, zasilacz mi się popsuł, nie miałem czasu go wymienić i nie widziałem negatywnych skutków na roślinach. A właśnie dzisiaj zamierzam ten popsuty zasilacz wymienić. Po przeczytaniu powyższych porad do walki z DOC pomyślałem, żeby te dwie nieużywane białoniebiskie taśmy LED zastąpić dwiema żółtymi. Bo piszą tam, że światło niebieskie nie jest dobre przy walce z DOC. Akwa ma wysokość 80cm, dlatego początkowo skonfigurowałem aż 5 taśm LEDowych, ale trawki i tak mi się nie udało wyhodować. Więc się trochę z tym światłem poddałem i od pół roku świeciły tylko trzy taśmy. Zrobiłem osobne włączniki czasowe dla tych taśm, tak żeby symulować dzienne zmiany natężenia światła. 2h świeci jedna taśma, potem 2h świecą dwie taśmy, potem trzy taśmy i tak dalej.

Może nie warto zwiększać oświetlenia do pięciu taśm, skoro przez pół roku świeciły trzy i było OK?
Co najwyżej może z zestawu 2*żółte + 1*białoniebiskie bym przeszedł na 3*żółte?



[ Dodano: 2018-05-31, 17:14 ]

Ojej, ale mi wstyd, że zapomniałem o tym wzruszeniu dna. Musisz mieć rację, bo mierzone tą samą metodą poprzednimi razy miałem CO2:

11 października 2017 ……… 40 mg/l,
9 stycznia 2018 ……… 50mg/l.
29 maja 2018 ………… 80 mg/l.
30 maja 2018 ………… 70 mg/l (właśnie przed chwilą zmierzyłem ponownie)

A od poaździernika 2017 dozowanie nawozów było w tych samych ilościach jak napisalem powyżej. Czyli to CO2 jest z DOC. Zaraz zmienię wodę (minął tydzień od czasu rearanżacji i przekopania dna) i jutro zmierzę, to zobaczymy ile spadło.

Ach, ja do tego dna się od ponad roku przymierzałem, bo mialem z przodu 7cm, i to mi strasznie przeszkadzało. I obiecywałem sobie, że przy pierwszej okazji przesuną dno na tył. teraz mam z przodu między 3cm a 5cm, a z tyłu między 6cm a 11cm. A przecież wiedziałem, że nie wolno dna ruszać.

No dobra, walczę z DOC.

A co mam zrobić z tymi zmarniałymi liśćmi anubiasów po których zostały tylko żyłki? Uciąć łodygi? Poczekać jeszcze, aż zobaczę, że rośliny odzyskują siły i dopiero wtedy uciąć?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wybacz, nie dałem rady przeczytać wszystkiego.
cosurgi pisze:co mam zrobić z tymi zmarniałymi liśćmi anubiasów po których zostały tylko żyłki?
No urosnąć to już nie urosną.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

zulix pisze:Wybacz, nie dałem rady przeczytać wszystkiego.
cosurgi pisze:co mam zrobić z tymi zmarniałymi liśćmi anubiasów po których zostały tylko żyłki?
No urosnąć to już nie urosną.
hehe, racja.

Wielkie dzięki za diagnozę. Jeszcze kilka podmian i się chyba pozbędę mułu :)
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Cześć, staram się pisać krócej i treściwiej.

Na forum roślinyakwariowe (RA) Przemon mi zalecił, żebym dosadził rośliny które zacienią te anubiasy, bo one lubią rosnąć w cieniu. Bo ja chciałbym zrobić ładne akwarium roślinne, tylko na razie mi nie wychodzi.

Zalecił mi żebym dokupił:

- Microsorium trident
- Microsorium pteropus
- Bolbitis heudelotii diformis - ha! Nawet go trochę mam. Na tym zdjęciu jest przy prawej szybie za anubiasami. Ładnie rósł przed rearanżacją. Tylko anubiasów miałem więcej. Wnioskuję teraz, że lepiej dać go nad anubiasy.
- Cryptocoryne wendtii Tropica

Jeszcze na dno bym dorzucił staurogyne repens, widać je na zdjęciu trochę.

Przemon (z forum RA) też mi zalecił zwiększenie PO4 (ponieważ mam zielenice na szybach), a HorDem62 zalecił zmniejszenie dawki nawozu, więc zmniejszyłem do 7ml/dobę. Tej mieszanki jak podałem powyżej z nieco zwiększoną proporcją Mg oraz K, a od dzisiaj także i P. Troszkę się miotam, bo jeden radzi żeby zmniejszyć, inni radzą żeby zwiększać proporcję Mg, K, P, mam nadzieję że dam radę :)

W międzyczasie anubiasy dalej marnieją

Obrazek

Podmieniłem wodę 4 razy w ciągu 4 dni, za każdym razem pod 25%. Odciągałem muł. KH spadło z 12 do 9, więc z KH wnioskuję (nie wiem czy słusznie?), że ilość DOC (Dissolved Organic Carbon) też spadła. Według tabelki załączonej z testami JBL mam teraz CO2=57mg/l (bo pH=6.8). Nie wiem czy zbijać to KH jeszcze niżej. Moja kranówa (za zmiękczaczem wody, który mam w domu) ma KH=7.

Zamówię rośliny i posadzę. Mam nadzieję, że to anubiasom pomoże. A międzyczasie jak im pomóc, może np. zmiejszyć światło, żeby im się wydawało, że są zacienione?

Swoją drogą te zniszczone liście bąbelkują, dlatego trochę zwlekam z odcinaniem, bo może dzięki ich fotosyntezie będą miały siłę wyrosnąć nowe liście?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cosurgi pisze:Troszkę się miotam, bo jeden radzi żeby zmniejszyć, inni radzą żeby zwiększać
Taki klimat. Jak u kogoś jest extra to radzi pod siebie a może być zupełnie inaczej. Dlatego są dyskusje bo nie ma jednego wspólnego wniosku.
cosurgi pisze:KH spadło z 12 do 9, więc z KH wnioskuję (nie wiem czy słusznie?), że ilość DOC (Dissolved Organic Carbon) też spadła.
ilość DOC nie zależy od DIC (Dissolved Inorganic Carbon) a to głównie ten ostatni wpływa na kH. Oczywiście sporo składników DOC ma właściwości buforujące i przez to wpływają na pH a czasem i pomiary kH.
Anubiasy nie lubią też przesadyzmu w CO2 - dlatego o to pytałem. Według mnie to im bardziej szkodzi niż poziom światła. To, że rośliny potrafią rosnąć w cieniu nie znaczy, że nie potrafią dostosować się do lepszych warunków świetlnych. Takie objawy jak u Ciebie widziałem wielokrotnie w akwariach LT z kiepskim światłem. U Ciebie nie widzę nadmiaru światła - jeśli już to niedomiar. Ta rada wydaje mi się nietrafiona.
Jeżeli chcesz zmniejszyć światło to zawsze możesz dać nieco wyciągu z torfu.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

zulix pisze:
cosurgi pisze:KH spadło z 12 do 9, więc z KH wnioskuję (nie wiem czy słusznie?), że ilość DOC (Dissolved Organic Carbon) też spadła.
ilość DOC nie zależy od DIC (Dissolved Inorganic Carbon) a to głównie ten ostatni wpływa na kH. Oczywiście sporo składników DOC ma właściwości buforujące i przez to wpływają na pH a czasem i pomiary kH.
OK, czyli moja dalsza walka z DOC to kolejne podmiany wody i ewentualnie lepszy wkład do filtra, np. Eheim EhfiLav ? (obecnie mam wkład azoo active 4 in 1, wygląda trochę jak keramzyt), o tak:

Obrazek

Przedwczoraj, za poradą na stronie http://akwarystyczne.info/printthread.php?tid=8627 lekko przepłukałem pod bieżącą wodą trzy z ośmiu wkładów (każdy wkład ma 2 litry).
zulix pisze:Anubiasy nie lubią też przesadyzmu w CO2 - dlatego o to pytałem. Według mnie to im bardziej szkodzi niż poziom światła. To, że rośliny potrafią rosnąć w cieniu nie znaczy, że nie potrafią dostosować się do lepszych warunków świetlnych. Takie objawy jak u Ciebie widziałem wielokrotnie w akwariach LT z kiepskim światłem. U Ciebie nie widzę nadmiaru światła - jeśli już to niedomiar. Ta rada wydaje mi się nietrafiona.
Jeżeli chcesz zmniejszyć światło to zawsze możesz dać nieco wyciągu z torfu.
Ze zmniejszeniem światła to był mój pomysł - jako wniosek że one lubią cień. Mogę postąpić przeciwnie gdyż wczoraj naprawiłem taśmy LEDowe.

Od pół roku świeciłem w ciągu doby:

8h - 3*taśmy LED po 16Wat każda taśma, razem 48W. Dwie ciepłe + jedna zimna.
7h - 2*taśmy LED po 16Wat każda taśma, razem 32W. Jedna zimna + jedna ciepła.

W sumie świeciłem 15h, tylko z różną intensywnością. I te anubiasy skryte mchem sobie ładnie rosły.

Wczoraj naprawiłem LEDy i mam do dyspozycji 5*LED (3*ciepłe + 2*zimne), razem 80W. O tak:

Zimne+Ciepłe → pierwszy programator czasowy
Zimne+Ciepłe → drugi programator czasowy
Ciepłe → trzeci programator czasowy

Więc mogę dowolnie regulować ilość watów włączając dowolną ilość taśm PowerLED naraz. Akwa ma wysokość 80cm i 400 litrów. Co więc powinienem zrobić ze światłem?

Wracając do CO2: mam komputer pH ustawiony na 6.8, podłączony do butli CO2, czy powinienem podnieść pH np. do 6.9, żeby zmniejszyć ilość CO2 ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cosurgi pisze:czy powinienem podnieść pH np. do 6.9, żeby zmniejszyć ilość CO2 ?
Przy tych roślinach pH=7 nie zaszkodzi.
cosurgi pisze:azoo active 4 in 1
Dla mnie to jakaś alchemia :D
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Dzięki za odpowiedź,

podkręciłem pH do 6.95.

Zwiększyłem ilość światła:

5 LEDów świeci 4h
4 LEDy świecą 1h
3 LEDy świecą 4h
2 LEDy świecą 5h

razem 14h oświetlenia.

Dokupię jeszcze trochę roślin.

Jak mogę mierzyć DOC?

EDIT: za poradami dwóch osób z forum RA, zmniejszyłem też nawożenie. Teraz leję 7ml dziennie w składzie:

KramerDrak = 0.73 ml (głównie K)
DayDrakon = 2.32 ml (głównie Fe, K, trochę Boru, Jodku, Litu)
FerrDrakon = 0.69 ml (K, Fe, Zn, Bor, Mo, Ni)
EuDrakon N = 0.24 ml (sam N)
Magnez = 1.63 ml (sam Mg)
EuDrakon P = 1.39 ml (sam P)

(w arkuszu kalkulacyjnym mi wyszło: [wartości są w mg/l]
azot 0.06047
fosfor 0.01734
potasu: 0.065205 (była błędnie policzona wartość: potasu 0.04617)
magnezu: 0.418775 (była błędnie policzona wartość: magnezu 0.41575)
żelaza 0.01266
manganu 0.00236
jodku 0.00116
miedzi 0.00020
cynku 0.00017
boru 0.00052
molibdenu 0.00011
)

Może powinienem jeszcze bardziej zmniejszyć nawożenie?
Ostatnio zmieniony 04 cze 2018, 18:52 przez cosurgi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na razie próbuj jak Ci poradzili bo tak to nigdy nie będzie stabilizacji.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Racja, to przestaję kombinować i za tydzień napiszę updejt czy coś sie zmieniło.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Czy Ty czasem nie przesuszyleś korzeni, że aż Ci mobilne migrują?
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

One były wyjęte z wody 5h max. Były mokre gdy je z powrotem wkładałem.

Co to znaczy "mobilne migrują"?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Co to znaczy "mobilne migrują"?
Pierwiastki typu azot, potas, magnez są mobilne tzn. łatwo przemieszczają się tam gdzie są potrzebne. Albo do nowych przyrostów albo by odtworzyć korzenie. Dziury, chlorozy brzeżne czy między żyłkowe na starych liściach o tym wskazują.

Czy u roślin przy których nie grzebałeś też Ci dziury wypadają?
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”