Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

po posadzeniu tych czubków po dwóch tygodniach przytnij je powyżej pierwszego albo drugiego liścia nad podłożem, ładnie się rozkrzewią
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Ale mi się niestety ułamał jej czubek, gdy sadziłem inne. I teraz siedzi tam taka okaleczona. One w ogóle były bardzo kruche. Przy samej operacji rozplątywania tego kłębowiska, uważałem na ile się dało, a i tak złamałem parę łodyg :(
Janek, dopiero teraz to doczytałem. To jest właśnie siła pierwiastków Ca i Mg nad K, Na i Cl. Chlorków Ci nie polecam. Staraj się robić podmiany na swoim zmiękczaczu kilka dni po regeneracji złoża. Wysoki potas + chlorki to rozpływanie się roślin. Dodałem 1ppm Cl z NaCl i helferi już nie mam. Przy ~4-6ppm Cl na wysokim potasie blyxy się rozpuszczały. Z pewnością Cl masz w wodzie ale Ca Ci go trzyma w ryzach.

Odkryłem u siebie pierwiastek X. Mam fosfor w wodzie i mam mega bąblowanie na kilku roślinach. Nie pamiętam takiego bąblowania od wieków u siebie. Sukces? No tak nie bardzo bo jestem zdziwiony, że pełzacz, ludwigie, staurogyne bąblują do ostatnich liści przy żwirze a erectus, rotale, blyxy, oba heńki, didiplis i bacopy stoją. Dziwne prawda?
Rzecz jasna wysoki potas im nie szkodzi w sensie palenia stożków. Już miałem K>2*Ca. Ale chodzi o to by rosły a nie stały.
I chyba (wprowadzam teraz swoją teorię w życie) podejrzewam, że to są rośliny z fotosynteżą typu C4 gdzie jest potrzebny sód a nie potas. Te które bąblują podejrzewam, że są z fotosyntezą C3 i sód jest dla nich pierwiastkiem mikro.
Na potwierdzenie startowałem z parametrami K=Ca=Na prawie w proporcji 1:1:1. Najlepiej mi rosła rotala nanjeshan. Ale szkliły jej się liście o co podejrzewałem brak manganu(błąd, to były chlorki). One tak szklą liście. Był wzrost ale bąblowania rzecz jasna nie było. Na starcie wybrałem azot NH4NO3 i to on spowodował zakwit. NH4 w wodzie to nieporozumienie. Niby piszą, że mocznik jest przerabiany do NH4 a potem dalej na NO2 i NO3 przez enzym bakteryjny ureaza. Nie doświadczyłem zakwitu ale NO3 na moczniku urosło do 100ppm (podejrzewam, że do 50ppm bo wg mnie zoolek zawyża 2 razy). Niby rośliny rosły ale na biało niektóre, bo brakowało pierwiastka X. Ty go masz na odpowiednim poziomie bo pełzacz ma szeroką blaszkę.
Reasumując, na Twoim miejscu obniżałbym K i Ca kosztem Na z mineralizatora, pilnując by chlorki nie wpadały. Jeżeli jakiś szczyt zacznie Ci się szklić albo mokre plamy będą się robić (jak miałeś kiedyś) to nie jest niedobór manganu. To nadmiar chlorków (może wtedy kiedy Ci się stało to była podmiana tuż po regeneracji?). Sorry ale wtedy jeszcze o tym nie wiedziałem. Dopiero się uczę nawożenia.
Ja zwiększam Na powoli. Zobaczymy do ilu dojdę.

Nie powiem, że nie szukam potwierdzenia u producentów podłoży. Zawsze mnie zastanawiało podejście Seachema. Wysoki poziom K a jako kH+ podejrzewam NaHCO3. To chyba jedyny węglan łatwo rozpuszczalny. A ciężko mi uwierzyć, że to z KHCO3.
A patrząc na skład Seachem fluorite Black, sodu jest tam więcej niż K. I K z podłoża wypycha sód zgodnie z siłami sorpcji koloidu.

BTW. Po zakwicie zalałem akwa rozcieńczoną kranówą. W kranie mam na 17ppm Na 1ppm K. Właśnie rotala gold najlepiej to przeżyła.

Edit: Kiedyś zakwaszałem wodę HCl i widłami wyciągałem rośliny. Pewnie wtedy potasu nie miałem a Ca było wysoko.Ale teraz podchodzę do tematu inaczej. K jest makrem, Cl mikrem.
Pozdrawiam
Michał
Zielony Zbych
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:00
Imię: Zbigniew
Lokalizacja: Wlkp
Akwarium: 20,112,250
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Zielony Zbych »

Witam.
Jestem tu nowy.
Trafiłem na wasze rozkminy nawozowe bo szukałem przyczyny, dla której w seachem equilibrum jest tak dużo potasu. Trochę mi się rozjaśniło. Odnalazłem kilka brakujących ogniw i przyczyn wcześniejszych ,wiekszych lub mniejszych niepowodzeń.
Chętnie poczytałbym więcej na temat nawozów, zależności, antagonizmów, synergizmów i innych ...izmów ;).
Czy moglibyście ( to głównie pytanie do oldmike) podrzucić gdzie mozna znaleźć jakieś źródło(a) wiedzy tajemnej? Literatura, internety będę wdzięczny za cokolwiek. Pozdrawiam
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Zbychu, jutro Ci odpowiem.

Nie mogę z edytować powyższego posta. Chodziło o K2CO3 a nie KHCO3.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Staraj się robić podmiany na swoim zmiękczaczu kilka dni po regeneracji złoża.
Zrobiłem dwa dni temu podmianę 22% na wodę Typ20. Akurat następnego dnia była regeneracja podłoża w zmiękczaczu. Nie wiem ile czasu wcześniej była poprzednia, ale było to więcej niż kilka dni. Przez dwa dni po tej podmianie nie miałem czasu, więc zatrzymałem wszelkie nawożenie na dwa dni i dopiero dzisiaj zrobiłem pomiary i fotki. Oto co mi wyszło:

Kod: Zaznacz cały

Temp |24
pH   | 7.0
dKH  | 7
dGH  | 7
CO2  |28
NO3  |20
K    |44
Ca   |35
Mg   | 6
Dzięki tej wodzie Typ20 od razu widać solidne spadki wszystkiego, w porównaniu z zeszłym miesiącem.
oldmike pisze:Reasumując, na Twoim miejscu obniżałbym K i Ca kosztem Na z mineralizatora, pilnując by chlorki nie wpadały. Jeżeli jakiś szczyt zacznie Ci się szklić albo mokre plamy będą się robić (jak miałeś kiedyś) to nie jest niedobór manganu. To nadmiar chlorków.
To co teraz z potasem robić? Wlewać dziennie +1ppm, nic nie lać, czy od razu wlać np. +5ppm i nie dawkować dziennie?

Nawóz tropica chyba aktywuję już z powrotem (tylko dwa dni nie leciał). I już wiem czemu tak mało leciało - wyczerpywał się w butelce podłączonej do dozownika. Jak uzupełniłem to już nie opada i znów może lecieć +1ml/24h. Czy to za dużo?

Prawie wszystkie althernatee (oprócz dwóch z lewej strony) uciąłem u góry i posadziłem na nowo - takie łodygi o długości ponad 30cm. Ale one tak się kłębiły i były tak pogięte pod lustrem wody, że po posadzeniu wydają się krótkie. Może się jeszcze wyprostują. Teraz one wyglądają jak po armageddonie: korzenie u góry, na przemian z liśćmi.

Blyxa i Helferi mi też całkiem zniknęły. Może się rozpuściły jak u Ciebie. Natomiast bardzo mnie dziwi staurogyne. To była moja najmocniejsza (taka naprawdę mocna) roślina denna. Popatrz na starsze fotki. Teraz to obraz nędzy i rozpaczy. Dokupiłem kilka nowych staurogyne i posadziłem przy tej podmianie teraz. Łatwo odróżnić starą od nowej. Teraz będzie więcej światła docierało do dna - może ona się jakoś odratuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(też do dropboxa je skopiowałem)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek. Nie masz w tej walizce testów na fosforany?
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

mam, już testuję. Chyba mam tam wszystkie możliwe testy, potrzebujesz jakiś jeszcze? :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:mam, już testuję. Chyba mam tam wszystkie możliwe testy, potrzebujesz jakiś jeszcze? :)
Chlorki, ale takich testów nie ma:)
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Test PO4 JBLa ma ważność do grudnia 2020, więc jest OK, ale jest trochę irytujący, bo trzeba się wpatrywać żeby w ogóle cokolwiek tego niebieskiego zobaczyć.

Zrobiłem w dwóch słoiczkach i musiałem czekać 10min. Kolor kompletnie biały jest podpisany jako <0.02, kolor minimalnie niebieski jest podpisany jako 0.05.

W jednym słoiczku wyszło zupełnie przezroczystne, czyli <0.02, a w drugim słoiczku leciutko jest niebieskawe, bym powiedział że pomiędzy 0.02 a 0.05, czyli np. 0.03.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

&#8482;Jeżeli test jest dobry to szczena mi upadła na podłogę.
Babluje Ci z podłoża?

Jeżeli masz jakiś nawóz fosforowy to daj krople i sprawdź czy ciemnoniebeiski test się zrobi

Edit. Patrzę na Twoje rośliny, liczbę ryb i nie jestem w stanie w to uwierzyć.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2019, 21:58 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Masz na myśli, że dużo wyszło?

Nie, nic mi nie bąbluje, ani trochę. Ale jutro w ciągu dnia jeszcze specjalnie sprawdzę, teraz światło już powyłączane więc nie chcę Ci kłamać.

W jednym słoiczku wynik był przezroczysty :) W drugim wyszła wartość w sposób dyskusyjny różna od zera. Ja bym raczej tak to ujął.

[ Dodano: 2019-01-10, 21:55 ]
Mam drakona nawóz fosforowy, zaraz sprawdzę.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Dużo? O takim poziomie marzę.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

a, że za mało wyszło :) To może to moje genialne podłoże tak wchałnia...

O kurcze. Już po 5 sekundach od wkroplenia się zrobił ciemnoniebieski. Normalnie to on przez 10minut tak powoli nabiera koloru. Ale dałem aż dwie kropelki tego nawozu. Whoa! Jak skończyłem to zdanie to już jest jak atrament. Chyba mogę to wlać do pióra :)

[ Dodano: 2019-01-10, 22:10 ]
No ja wiem, przez te skalary to mi się zrobiło przerybienie. I tak 35 oddałem do sklepu. Na szczęście te pozostałe małe skalary co są uwielbiają się żywić żyworodnymi platynakmi. Bez tych skalarów to ja co 3 miesiące musialem odławiać nadmiar platynek. Wiem, będę musiał ich jeszcze trochę oddać. Zaraz spróbuję Ci podać aktualną obsadę.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

No to sprawa się wyjaśniła. Zrypalem Ci akwa. :lol:
Żeby rośliny się wyprostowaly trzeba auksyn. Za produkcję auksyn odpowiada cynk oraz Molibden (cynk blokowany przez fosfor i Molibden blokowany przez siarczany). To jest ten pierwiastek x u mnie. Moje wodociągi nie podają ile jest molibdenu ale musi być wystarczająco bo na krainie zawsze mi szło. Siarczan potasu nie rusza ani kh ani gh i nie wiadomo ile masz siarczanów. Roślina wskaźnikówą na siarczany jest pelzacz bagienny. Są siarczany to wtedy wypuści jedynie nerw główny.
Molibden odpowiada za:
Transport manganu
Przemianę no3 w no2 a to się dzieje w korzeniach, oddawanie tlenu czyli bablowanie
Produkcję auksyn czyli prostowanie roślin i wzrost, a staurogyne jest zdeptana
I najważniejsza cechą dla mnie to przemiana fosforu nieorganicznego w organiczny czyli obojętny dla metali jak fe, zn. Babluje przy niezerowych poziomach fosforu

Brak auksyn to pokrzywiony wzrost roślin, pobudzanie pąkow uspionych na dole rośliny. I u Ciebie to widzę

Janek, jak masz po4 na poziomie niemierzalnym nie ma znaczenia obsada. To nie fosfor Ci bruzdzi
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

- więcej niż 12 platynek większych niż 1.5cm. Trudno jest jest wyszukać. Ale kurka za dużo ich.
- 3 kosiarki, każda po 9cm
- 4 bojowniki, 1+3.
- 1 samiec kakadu (miał też mieć samice, ale się okazały samcami i się nawzajem załatwiły)
- 2 wielkie skalary i 13 małych
- 6 bocji pręgowanych
- 2 otoski (miałem ich więcej, ale nie przetrwały różnych moich eksperymentów z zawartością KH w wodzie)

[ Dodano: 2019-01-10, 22:25 ]
nic nie szkodzi, że według Ciebie zrypałeś :) Ja się dobrze bawię. Eksperymentujmy dalej :)

[ Dodano: 2019-01-10, 22:27 ]
No i tak właściwie to przecież uratowałeś mi je. Zanim wyjąłem te kamienie to była totalna nędza i rozpacz. Teraz to przynajmniej jest zielono :)

To co lać? Potas? Nawóz tropica? Fosfor? :mrgreen:

[ Dodano: 2019-01-10, 22:30 ]
A, czyli mam dodać molibden? Zobaczmy co ma ten nawóz tropica...

[ Dodano: 2019-01-10, 22:31 ]
Wiesz co, tak mi się zdawało, że jak tydzień temu mi poradziłeś zmniejszyć o połowę dawkę tropica, to rośliny zaczęły trochę marudzić. Nie do końca jestem pewny bo czasu mało minęło. Ale pod lustrm wody to te liście były piękne, a teraz (tzn. tuż przed podmianą) te liście (pod lustrem wody) zaczęły słabnąć. Teraz są posadzone.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2019, 22:45 przez cosurgi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”