Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Wcześniej nie za bardzo zwracałem uwagi kiedy ten zmiękczacz robi to płukanie złoża. Teraz zacząłem zwracać uwagę i widzę, że to jest jakoś automatycznie co 5 do 7 dni. Serwis mówi że to się robi co 3 metry sześcienne.

W każdym razie gdy tak sobie czekałem do wtorku żeby zrobić podmianę to zmiękczacz nagle zrobił tą regeneracje w poniedziałek ;) No i teraz znów czekam. Chyba do jutra lub do soboty będę czekał. Więc póki co parametry się nie zmieniły.
oldmike pisze:Sód nie zastępuje potasu w procesie fotosyntezy.
Ale nadal celujemy w K=30, Ca=30, Mg=10 z użyciem wody mającej dużo Na, czyli Typ20 ?

Dla przypomnienia, wklejam tabelkę z mojego starego postu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... &start=109

Kod: Zaznacz cały

    | Typ00 | Typ20 | Typ40 | Typ60 | 
----+-------+-------+-------+-------+ 
pH  | 7.40  | 7.43  | 7.47  | 7.50  | 
KH  | 8    ?| 8     | 7     | 7    ?| 
GH  | 0     | 3     | 6     | 9     | 
CO2 |       |       |       |       | 
O2  |       |       |       |       | 
Na  | 126 ? | 84 ?  | 42 ?  | 0     | 
NH4 |       |       |       |       | 
NO2 |       |       |       |       | 
NO3 |       |       |       |       | 
K   |  0    | 0.17  | 0.33  | 0.50  | 
Ca  |  0    | 20    | 40    | 60    | 
Mg  |  0    | 1     | 2     | 3     | 
Fe  |       |       |       |       | 
PO4 |       |       |       |       | 
Cu  | 0.03  | 0.05  | 0.07  | 0.08  |


Póki co jest taka sytuacja jak ostatnio pisałem: K=44, Ca=35, Mg=10. Oraz 2ml tropica na dobę.

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
tropica:              *           *     razem +2.0ml;  o 10:05 (1ml) i 13:14 (1ml), codziennie 
Z:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h 
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h 
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h 
tZ:   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi: 
                  ================   3 LEDy : 8h   =============== 
                                  == 5 LEDów: 4h ==
Troszkę się więcej glonów na szybach pojawiło. Ale bez przesady - zdecydowanie mniej niż kiedy miałem tę huśtawkę wywołaną kamieniami zwiększającymi KH. Rośliny chyba troszkę lepiej zaczynają wyglądać, ale jeszcze ciężko ocenić.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Janku było by super jakbyś co stronę fotkę wrzucał. Bo jak się czyta to oczy bolą xd xd a tak byłby relaks i możliwość porównania co się dzieje w zbiorniku. Nawet dla nowych będzie lepiej porównywać co się w danym momencie dzieje bo z tekstu to wiesz Na Ca K może niektórych przerażać :D
Obserwuje 8-( 8-( i życzę sukcesów.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Tak, tak. Wiem, masz 100% rację. Przepraszam nie zawsze się wyrabiam z tymi fotkami ;) Ale już coś wrzucam :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj widok na glony na szybie, nie wycierałem.

Obrazek

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

No co ja Ci Janku mam napisać?
Pewnie pamiętasz biały rozmiękczony liść anubiasa. Niedobór manganu, nadmiar chlorków.
Ale znajdź różnicę między żwirem a podłożem
Obrazek

Nietrudno się domyślić, że chodzi o czerń. Kwarc nie ma żadnych właściwości sorpcyjnych co mnie smuci.
Żelazo weszło w liścia jak w masełko. Sczerniały tylko rozmiękczone plamy. U Ciebie czyściutko bo nie miałeś jonów Fe/Mn/Zn/Cu w wodzie. To jest zaleta podłoża.
Chwała Ci jednak za to, że nie mierzysz Fe. Bo jakbyś doszedł do wniosku, że na 3ppm NO3 schodzi 2ppm Fe to już byśmy dyskusji nie prowadzili.

Piszę o tej porze bo mam nadzieję, że jesteś na czczo.
To jest dawka 0,07ppm Fe i pozostałych pierwiastków. Nawóz zrobiony z soli z dwukrotnym naddatkiem Na-EDTA. Fajne? Nawóz wstrząsnięty, nie zmieszany. Chelatacja trwała kilka godzin.
Obrazek

Faktem jest, że chlorozy zniknęły. :roll:
Na szczęście zasypałem akwa węglanem wapnia i powstrzymałem mikro :lol: Na serio to nic nie przetrwało.
W Twoim przypadku podłoże jest "przekleństwem". Spokojnie wybrniemy z tego. Coś wymyślimy bo faktycznie mangan ma problemy na podłożu.

Niewiele osób mających podłoże przyznaje, że pylenie jest problemem. Na żwirze można podnieść fosfor i zablokować Fe, wtedy pojawiają się chlorozy, dajemy więcej mikro, bordowieją nam blyxy bo mangan już wchodzi w coraz większych dawkach i pach pojawiają się piękne zielone falujące glony. Zbiornik przenawożony. Ale spokojnie, Tobie to nie grozi ponieważ podłoże skutecznie pochłania metale a przy zerowym fosforze nie ma prawa rosnąć glon. Boranów, molibdenianów czy azotanów podłoże nie ruszy.

Fosforany strąci do nierozpuszczalnego fosforanu glinu. Aczkolwiek testy na fosforany to pokaża bo bazują na kwasach lub innych związkach obniżająch pH. Aczkolwiek rozmawiałem z gościem który dla toniny belem schodził do kH=0 lejąc kwas HCl. Gdy kwas poradził sobie z HCO3 to zaczął rozpuszczać fosforany glinu. To był pierwszy przypadek kiedy na Amazonii ktoś miał chlorozy. Ale właśnie każda akcja kończy się reakcją. Al+++ został od razu wchłonięty w podłoże i zaczął wypychać Fe2+/Fe3+. I powstało jedno wielkie glonarium. Dlatego kwasy + podłoże to wielkie nieporozumienie.
Odpłynąłem. Wracamy do manganu. Molibden to dla mnie odkrycie roku. Jego funkcje już opisywałem. Do produkcji auksyn już nie mam zastrzeżeń. Korzenie idą w dół a część roślin wyprostowała się. Ale mangan nie wchodzi. Różnica między niedoborem Fe a Mn jest kolosalna. U zielonych przy niedoborze Fe końcówka jest zielona przy Mn zielono jest tylko przy łodydze końcówka jest albo jasno zielona albo żółta. U czerwonych masz zaczerwienione nerwy a reszta blada tak jak u Ciebie althernatea wygląda. Z uwagi na inny rodzaj wiązek przewodzących inaczej to pokazują jednoliścienne a inaczej dwuliścienne.

Gdybym ja leciał na podłożu to ja bym zaryzykował tak. Bezkosztowo. Dziabnąć potężną dawkę mikro by wleciał molibden i bor. Jeżeli Tropica zaleca 0,07ppm tygodniowo przy podmianach 25% to docelowo wychodzi 0,28ppm Fe. I do tego bym dawkował czysty mangan. Ostrzegam będzie pylić. Kosztowo. Zakupić nawóz gdzie nie ma Fe. Fe masz w podłoż i to bardzo duże ilości. Bo tylko Al+++ i H+ potrafi go wybić z koloidu. W wodzie powinieneś mieć zero. Nie jest Ci do niczego potrzebne. Chyba Seachem trace takie coś posiada. Tam jest sporo cynku względem manganu. Ale może w hierarchii wiązań z koloidem stoi nad manganem i dlatego jest go tyle?

I jeszcze jedno. Magnez blokuje mangan. To co mam w wodzie mam przy korzeniu. Koloid może Ci te proporcje pozmieniać. Jeżeli nie zatrybi pójdziemy w dół z magnezem. I tu Seachem ma rację K do Mg wynosi tam prawie 9:1. I to co brałem za niedobór magnezu gdzie rosła cała biała Mayaca mogło oznaczać, że nie było manganu. Aczkolwiek tam jest full Fe i Mn z siarczanu czyli nie scheltowanego. Nie mam odwagi tego wlać na żwirze. Patrz zdjęcie pobojowiska.

Edit:
Przeglądałem Twoje zdjęcia na dropboxie. Ty nie masz korzeni bocznych za które odpowiada mangan. Ty masz kłębowisko korzeni jak przy niedoborze azotu. I dlatego wspólnym mianownikiem jest molibden. Pewnie się powtarzam ale NO3 na NO2 zachodzi w korzeniu (wspomagacz molibden). NO2 do amoniaku zachodzi w liściach (wspomagacz FeS). Ten molibden z lekka mnie uratował. Zawsze się zastanawiałem czemu u innych na żwirze/bazalcie bąbluje kiedy ja muszę zejść do zera z fosforem by nacieszyć się bąbelkiem. Patrząc na Twoją czystą wodę, tlen w wodzie masz. Biologia Ci działa perfekcyjnie.

[ Dodano: 2019-01-18, 11:36 ]
Sorry za post pod postem ale nie mogę już edytować.
Janek
16 stycznia podmieniałem wodę. Wymieniałem również wkłady w filtrze RO. Wczoraj jeszcze wsio bąblowało a dziś rośliny pokazują jakbym miał 3ppm PO4. Wywinięte liście, chlorozy.
Powoli wymiękam. Kupię podłoże, mnóstwo ryb i krewetek i będę miał gdzieś fosfor. Dwa dni fosfor wchodził i wszedł. Z przytupem.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Jeszcze jedna fotka, może na innych nie było wyraźnie widać - z roślin wychodzą takie włókna. A te przycięte czubki się tak rozpadają jak widać na czubku który jest po lewej na dole fotki. Czy to właśnie te włókna określiłeś nazwą "parasolek" ?
Obrazek

oldmike pisze:Chwała Ci jednak za to, że nie mierzysz Fe. Bo jakbyś doszedł do wniosku, że na 3ppm NO3 schodzi 2ppm Fe to już byśmy dyskusji nie prowadzili.
Tak właściwie to ja nie mierzę Fe z czysto praktycznego powodu: po dwóch latach usilnych prób doszedłem do wniosku że choćbym stanął na głowie i wydał nie wiadomo ile na najlepsze testy, to jego i tak się nie da zmierzyć. Wyniki testów często są wzajemnie sprzeczne, a do tego wszystkie testy się przeterminowują dosłownie po paru miesiącach. To się objawia tym, że zamiast odcieni niebieskiego do porównania z paletą barw się robi kolor żółty. Albo pomarańczowy. Zamiast jednego roku ważności jak podają na opakowaniu, ważność to kilka miesięcy. Raz nawet mi z jednego sklepu przysłali gratisowo drugi test Fe JLBa, bo im powiedziałem że się przeterminował przed czasem.

Więc w sumie mierzę Fe bardzo rzadko i pilnuję się żeby żadnych wniosków z tych wyników nie wyciągać.
oldmike pisze:Piszę o tej porze bo mam nadzieję, że jesteś na czczo.
Wow! Baśniowa kraina Mordor, niesamowite. Podejrzewam, że nie dałoby się tego widoku utrzymać przez dłuższy czas.
oldmike pisze:Niewiele osób mających podłoże przyznaje, że pylenie jest problemem. Na żwirze można podnieść fosfor i zablokować Fe, wtedy pojawiają się chlorozy, dajemy więcej mikro, bordowieją nam blyxy bo mangan już wchodzi w coraz większych dawkach i pach pojawiają się piękne zielone falujące glony. Zbiornik przenawożony. Ale spokojnie, Tobie to nie grozi ponieważ podłoże skutecznie pochłania metale a przy zerowym fosforze nie ma prawa rosnąć glon. Boranów, molibdenianów czy azotanów podłoże nie ruszy.
To też jest ciekawostka, bo zwróć uwagę: to moje podłoże ma już prawie 4 lata. Gdy napisałem pierwszego posta to doszliśmy do wniosku, że podłoże mi się wyczerpało. Owszem w międzyczasie (w lipcu 2018) dosypałem niecały jeden worek podłoża (nie wiem, może z 7 do 10 litrów). No ale tam na dnie leży ze 30 do 40 litrów "zużytego" podłoża (z 2015 roku), którego nie mam ochoty wymieniać. To co z nim, ono nadal pracuje, czy nie? Czy to wszystko co widzimy to jest sprawka tych nowych 7 litrów? Ja nie mam pojęcia.

oldmike pisze:Gdybym ja leciał na podłożu to ja bym zaryzykował tak. Bezkosztowo. Dziabnąć potężną dawkę mikro by wleciał molibden i bor. Jeżeli Tropica zaleca 0,07ppm tygodniowo przy podmianach 25% to docelowo wychodzi 0,28ppm Fe. I do tego bym dawkował czysty mangan. Ostrzegam będzie pylić.
Tzn, wlać +0.28ppm Fe za jednym razem? To by wyszło 160ml tego nawozu tropica. Zdecydowanie taniej kupić ten nawóz mikro który polecasz :)
oldmike pisze:Kosztowo. Zakupić nawóz gdzie nie ma Fe. Fe masz w podłoż i to bardzo duże ilości. Bo tylko Al+++ i H+ potrafi go wybić z koloidu. W wodzie powinieneś mieć zero. Nie jest Ci do niczego potrzebne. Chyba Seachem trace takie coś posiada. Tam jest sporo cynku względem manganu. Ale może w hierarchii wiązań z koloidem stoi nad manganem i dlatego jest go tyle?
Czy to ten: https://www.seachem.com/flourish-trace.php ? Podali tam dokładny skład, trzeba kliknąć "ingredients":

Kod: Zaznacz cały

Boron (B)       0.0028%
Cobalt (Co)     0.00003%
Copper (Cu)     0.0032%
Manganese (Mn)  0.0085%
Molybdenum (Mo) 0.0003%
Zinc (Zn)       0.0169%
Rubidium (Rb)   0.000008%
Nickel (Ni)     0.000003%
Vanadium (V)    0.000002%
Znalazłem go na allegro 500ml po 56zł. Raczej go kupię, będzie nam łatwiej manipulować akwarium. Tylko potwierdź, że to ten ;) Wychodzi taniej niż lanie kosmicznych ilości nawozu tropica ;)
oldmike pisze:I jeszcze jedno. Magnez blokuje mangan. To co mam w wodzie mam przy korzeniu. Koloid może Ci te proporcje pozmieniać. Jeżeli nie zatrybi pójdziemy w dół z magnezem. I tu Seachem ma rację K do Mg wynosi tam prawie 9:1. I to co brałem za niedobór magnezu gdzie rosła cała biała Mayaca mogło oznaczać, że nie było manganu. Aczkolwiek tam jest full Fe i Mn z siarczanu czyli nie scheltowanego. Nie mam odwagi tego wlać na żwirze. Patrz zdjęcie pobojowiska.
OK, to jutro robię podmianę 25% wodą Typ20, powinno wyjść: Ca=35*0.75+20*0.25=31.25ppm+/-5ppm oraz K=44*0.75+0.17*0.25=33ppm+/-5ppm, czyli prawie wartości docelowe (błąd pomiaru wynosił +/-5ppm).
Magnez spadnie: Mg=10*0.75+0*0.25=7.5ppm+/-1ppm.

Co do nawozu tropica to widzę dwie opcje: wlać kolejną dawkę nawozu tropica 29ml (czyli 0.05ppm Fe). Albo ustawić, żeby dziennie leciało nie 2ml ale 3ml tego nawozu. Którą wybrać?

Co do manganu i molibdenu to poczekajmy aż zdobędę ten Seachem fluorish trace (czy to na pewno ten?) No i wtedy ile lać tego nawozu?
oldmike pisze:W Twoim przypadku podłoże jest "przekleństwem". Spokojnie wybrniemy z tego. Coś wymyślimy bo faktycznie mangan ma problemy na podłożu. (...) Ale mangan nie wchodzi. (...) Jeżeli nie zatrybi pójdziemy w dół z magnezem.
No i pytanie z tym Mg: mówisz, że magnez bokuje mangan. Więc czy mam dolewać +2.5ppm Mg z MgSO4, tzn uzupełnić teraz do Mg=10ppm?

oldmike pisze:16 stycznia podmieniałem wodę. Wymieniałem również wkłady w filtrze RO. Wczoraj jeszcze wsio bąblowało a dziś rośliny pokazują jakbym miał 3ppm PO4. Wywinięte liście, chlorozy.
Powoli wymiękam. Kupię podłoże, mnóstwo ryb i krewetek i będę miał gdzieś fosfor. Dwa dni fosfor wchodził i wszedł. Z przytupem.
Wow, to mnie zaskoczyłeś. Zupełnie niechcący nakłoniłem Cię do spróbowania podłoża.


Podsumowanie moich pytań:
1. czy to https://www.seachem.com/flourish-trace.php ?
2. Po jutrzejszej podmianie 25% Typ20 uzyskam Ca=31, K=33, Mg=7.5; Czy mam dolewać +2.5ppm Mg z MgSO4 ?
3. Czy po podmianie wlać +0.05ppm Fe z Tropica (czyli 29ml nawozu) czy lepiej zwiększyć dawkowanie dobowe z 2ml do 3ml ?
4. ile lać Seachem fluorish trace? :) tzn. gdy go zdobędę.

Pomyślałem, że powtórzę te pytania w skrócie, bo jak są zakopane gdzieś w tekście to trudniej to wyłapać ;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Daj mi chwile Janek. Przechodzę psychozalamqnie ale stary. Jack, pseudonim Daniels mnie nawiedzil. Zasypalem akwa siarczan em wapnia i liczę na cud.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Spoko luz ;) Nie spieszy się 8)

[ Dodano: 2019-01-18, 21:56 ]
oldmike pisze:Daj mi chwile Janek. Przechodzę psychozalamqnie ale stary. Jack, pseudonim Daniels mnie nawiedzil. Zasypalem akwa siarczan em wapnia i liczę na cud.
Czekaj, Ty chyba potrzebujesz dużo wapnia? Może Ci wysłać te skałki które byłem wyjąłem z akwarium rok temu? Nie wywaliłem ich, leżą sobie na tarasie. I powoli wypuszczają Ca na płytki, gdy spadnie deszcz :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Czy to właśnie te włókna określiłeś nazwą "parasolek" ?
Parasolki są wtedy gdy brzegi liści są zawinięte do dołu. Na tym zdjęciu co pokazałeś roślina po lewej u góry pokazuje to.
Włókna to współpraca potasu z chlorkami. Nie pamiętam, bo stary jestem, ale dyskutowałem o tym bodajże z Lesterem, że albo wysoki potas i zero chlorków albo chlorki i niewielki potas.

1. czy to https://www.seachem.com/flourish-trace.php ?
Tak
2. Po jutrzejszej podmianie 25% Typ20 uzyskam Ca=31, K=33, Mg=7.5; Czy mam dolewać +2.5ppm Mg z MgSO4 ?
Nie. Niby masz słabe światło ale przy lustrze nadal masz chlorozy manganowe.
3. Czy po podmianie wlać +0.05ppm Fe z Tropica (czyli 29ml nawozu) czy lepiej zwiększyć dawkowanie dobowe z 2ml do 3ml ?
Sprawdź staurogyne. Jeżeli liść jest cienki jak kartka papieru to masz bor. Jeżeli liść jest napuchnięty tzn. gruby masz niedobór boru. Obstawiam, że racje ma Pani dr tj. za niedobór boru odpowiada siarczan a nie nadmiar potasu. Mam mnóstwo swoich fotek gdzie po podaniu potasu karłowaciały stożki. Uważam, że wszystkie pierwiastki stoją przy korzeniu i błagają "potasiku wpuść nas". Dodajesz potas i widzisz czego masz za dużo. Chlorków, boru, żelaza itd. W to, że potas coś blokuje nie uwierzę. Rozpływająca się łodyga mówi "za dużo chlorków". To samo miałeś z korzeniami anubiasa. Pamiętasz?
Nie stwierdzam, że siarczany to kiler. Wiele aminokwasów posiada siarczany w sobie. Rośliny, by żyć, potrzebują stworzyć wszystkie aminokwasy. Człowiek część aminokwasów musi przyjąć z zewnątrz. Tzw egzogenne. Dlatego pieruńsko ważne przy golonce jest kapustka zakwaszana. :)

4. ile lać Seachem fluorish trace? tzn. gdy go zdobędę.
Coś wymyślimy.

Dziś wsypałem mnóstwo potasu z siarczanu. Nie chcę krasnych a co za tym idzie za skałki bardzo dziękuję. Krasne to niedobór potasu. Zamówiłem podłoże Seachema Black Fluocośtamcośtam. Część roślin wsadzę w to podłoże bo jest tam full glinu. Jeżeli na 30ppm No3, rośliny nie zjadły 0,2ppm PO4 to trudno uwierzyć, że fosfor jest im tak potrzebny. A teraz mam full PO4.

https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 62759.html

Warto przeczytać całość. W pewnym momencie ktoś wsadza purigen i rośliny gniją. To jest właśnie działanie chlorków które wpadają za NO3. Fosfor to zło, chlorki to zło, na wysokim potasie.

Edit:
Zamówiłem rośliny w wiadomym dla nas sklepie. Przyszły w stanie bardzo dobrym, jak zawsze. Po wsadzeniu 50% z nich skarłowaciało. To bor, bo potrafię rozróżnić niedobór wapnia od nadmiaru boru. Zatrzymałem filtr, sprawdzam swoją ammanię i nie ma problemu z borem. Ten bor był w łodydze roślin które przyszły. Dostały potas i dziabnęły stożek. I to co pisała Pani doktor się sprawdza. Jednoliścienne typu ammania, erectus czy tam Cuba nie potrzebują tyle boru co Staurogyne. Są bardziej wrażliwe na bor i zazwyczaj pierwsze karłowaciały. A pełzacz bagienny? To chyba rodzaj z kapustnych, bo nie pamiętam bym go borem zatruł. Ale molibden jest mu niezbędny. Może to roślina krzyżowa jak brukselka czy kalafior. Nie wiem, widzę że lubi molibden a siarczany są mu nie potrzebne. Wieki mi zejdzie na zrozumienie roślin.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

OK, podmianę wykonałem i akurat zaraz po tym zmiękczacz płukał złoże, więc wcelowałem idealnie :)
1. OK, to zamawiam tego seanchem trace :)
2. MgSO4 nie wlałem ;) Nie zrobiłem testów po podmianie, ale powinno być tak jak pisałem Ca=31, K=33, Mg=7.5, dla pewności w ciągu paru dni jeszcze zrobię te trzy testy.
3. Staurogyne wygląda dobrze. Nawet to stare rozdeptane zaczęło powoli odrastać (widać to na przedostatnich dwóch fotkach). Liście raczej cieńsze niż grubsze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O ile dobrze Cię zrozumiałem to to oznacza że powinienem nie dolewać 29ml nawozu tropica. No więc nastawiłem żeby leciało 3ml na dobę.

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
tropica:              *           *     razem +3.0ml;  o 10:05 (2ml) i 13:14 (1ml), codziennie.
Z:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h 
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h 
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h 
tZ:   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi: 
                  ================   3 LEDy : 8h   =============== 
                                  == 5 LEDów: 4h ==
oldmike pisze: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 62759.html

Warto przeczytać całość. W pewnym momencie ktoś wsadza purigen i rośliny gniją. To jest właśnie działanie chlorków które wpadają za NO3. Fosfor to zło, chlorki to zło, na wysokim potasie.
Whoa, długi wątek ;) Będę sobie czytał wieczorem do poduszki, dzięki :)

[ Dodano: 2019-01-19, 18:08 ]
oldmike pisze:
cosurgi pisze:Czy to właśnie te włókna określiłeś nazwą "parasolek" ?
Parasolki są wtedy gdy brzegi liści są zawinięte do dołu. Na tym zdjęciu co pokazałeś roślina po lewej u góry pokazuje to.
Włókna to współpraca potasu z chlorkami. Nie pamiętam, bo stary jestem, ale dyskutowałem o tym bodajże z Lesterem, że albo wysoki potas i zero chlorków albo chlorki i niewielki potas.
Mieliśmy tutaj cały czas wysoki potas, powyżej K>40 , był utrzymywany przez kilka miesięcy. Czyli raczej by to oznaczało że było mało chlorków. To też by się zgadzało, bo używałem wodę Typ60 lub Typ40.

Zobaczymy ile chlorków przybędzie jak teraz się przestawiłem na Typ20 :)

[ Dodano: 2019-01-19, 23:12 ]
Hej! Chyba zidentyfikowaliśmy jedyny przypadek w którym wysoki potas (wraz z niskim chlorem) jest szkodliwy?! Mam na myśli te włókna.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Nie chciałbym przedwczesnych wniosków wyciągać. Fotki z datami masz na dropboxie (i te same są w poprzednich postach tutaj w wątku). Żeby uzupełnić informacje wrzucam daty podmian wody oraz wyniki pomiarów potasu. Nie chciało mi się tego eksportować do excela, zrobiłem tylko screenshoty. Ale powinno wystarczyć, przy każdej podmianie jest data i typ stosowanej wody:

Obrazek

[ Dodano: 2019-01-20, 13:46 ]
Z jednej strony althernatea zaczęła się odradzać, a z drugiej strony rozpad na włókna postępuje. Ciekawostka :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek, z przykrością stwierdzam, że z matematyczałeś. :lol:

Musisz czytać z roślin. Po prostu musisz. Nie ma testu na siarczany i chlorki. Moim zdaniem szkoda kasy na testy. Lepiej kupić 3 drogie rośliny niż test na fosforany. Roślina sama Ci powie czy fosfor i chlorki są w wodzie. Prespinacea Ci powie o zawartości siarczanów w wodzie. Jest wiele roślin wskaźnikowych na każdy pierwiastek.

Przykład? Dałem ciała. Dodałem 1ppm Cl z NaCl. Myślałem, że brak bąblowania jest spowodowany brakiem chlorków który ma udział w fotosyntezie.
Helferii się rozpłynęła. Szczyty dużego heńka sie rozpłynęły. Mały heniek zaczął brązowieć. I co zrobiłem? Wiedząc o zolowaniu i żelowaniu komórki wlałem 2ppm Mg z siarczanów (6ppm SO4 wpadło). Spodziewałem się blokady chlorków. Zagęszczenia od jonów dwuwartościowych.
Co osiągnąłem? Magnez poskręcał liście didiplisa. Bacopa, staurogyne a nawet didek zaczął karłowacieć. Na staurogyne wychodzi choinka tj. coraz mniejszy liść. Prespinacea oczywiście znów puszcza nerwa zamiast szerokiego liścia bo siarczany znów wpadły.
Ca i Mg nie ma mocy 80-krotnej w stosunku do K, Na, Cl. Przynajmniej u mnie tego nie widać. Teraz mam 0,37ppm Cl i nadal na rotali czasami wypada dziura chlorkowa.

Pomyślałem, że jest okazja podnieść sód i go sprawdzić. Podniosłem, przebiłem nawet K i Ca i kicha. Sód nie zastąpił K w procesie fotosyntezy. Lipa, martwa woda.
Zrobiłem podmianę na nowych filtrach, węglach i mineralizatorze w RO. Hohoho. Mnóstwo fosforanów. Ja już to przeżyłem na Serowskim węglu aktywnym. Widzę układ liści który pokazuje full fosforu. Zawijają się w dół całe. Jedyny bloker PO4 jaki znam to wapń. Zasypałem akwa siarczanem wapnia a na następny dzień dałem siarczan potasu i szczyptę molibdenu. Ja już tego molibdenu nie liczę by nie dojść do wniosku, że mam przewalony.
I co? Mam full fosforu i bąblowanie. To jest dla mnie novum. Żeby mieć widoczną fotosyntezę musiałem chlorkiem lantanu strącić wszystko. Na następny dzień po karmieniu ryb, trzeba było strącać kolejne fosforany aż chlorki zaczęły rozpuszczać rośliny.
Dziś znów potasem przekroczyłem wapń i nieśmiało mały heniek bąbluje. Raptem 3 bąble ale bąbluje. Sprawdzałem NH4 i NO2. Oba zero. No3 pokazuje 50ppm ale on zawyża 2 razy zatem 25ppm. Woda mało przezroczysta, nawet bardziej niż mało.

Nieświadomie wróciłem do swoich parametrów na kranie. K:Mg 11:1. Ca:Mg 10:1.
Mikro mam przewalone. Niby Fe=0,05 ale widzę, że to za dużo.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

zmatematyczony to ja byłem od dawna. Powoli się z tego leczę ;)

[ Dodano: 2019-01-20, 23:52 ]
oldmike pisze:No3 pokazuje 50ppm ale on zawyża 2 razy zatem 25ppm.
Tzn mówisz o jakimś teście kropelkowym? Ja używałem na NO3 zawsze test JBLa. Dokładny to on nie jest. Nie wiem czy zawyża, odczytywałem według kolorów tak jak jest.

Powoli się od Ciebie uczę czytać z roślin, jeszcze daleka droga przede mną :)

I w końcu to nie wiem czy te włókna są przez wysoki potas 8)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:I w końcu to nie wiem czy te włókna są przez wysoki potas
Współudział K i Cl. Oba rozmiękczają. Czytałem, że Ca i Mg 80-krotnie bardziej zagęszczają roślinę niż rozmiękczają je K, Na czy Cl. Taka zależność u mnie nie istnieje. Chociaż to można zrzucić na karb szybkości wchodzenia poszczególnych pierwiastków. Mg, K i Cl jeden dzień, wręcz godziny. Ca 4 dni, sód - nie wiem.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Już mam Seachem Trace, chociaż coś mi się wydaje, że nie będzie na razie potrzebny.

Althernanthery już się odrodziły i zaczęły ładnie rosnąć, z wyjątkiem tych które się trochę były rozpuściły - one chyba rozpuszczają się dalej. Na pewno jedna tak ma, jej łodyga przy podłożu zaczęła się trochę rozpuszczać i to postępuje. Teraz nie zdążę, ale może wieczorem mi się uda zrobić fotki.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Obawiam się Janek, że to się skończy zakupem ro. Przeanalizowałem setki akwariów w tym i swoje i tak sobie myślę, że jedynym blokerem chlorkow jest fosfor. Nawet w minimalnym stężeniu fosfor to zrobi. Ja nie chcę ani tego ani tego.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”