Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Ok, ustawiłem. Teraz codziennie leci:

Kod: Zaznacz cały

          |TMG     | Mikro   |
          |0.1ml   | 1.0ml   |
----------+--------+---------+
potas     |0.00200 |         |
magnez    |0.00097 |         |
żelazo    |0.00017 |         |
miedź     |0.00001 | 0.00008 |
mangan    |0.00010 | 0.00021 |
cynk      |        | 0.00042 |
bor       |0.00001 | 0.00007 |
molibden  |0.000005| 0.00001 |
kobalt    |        | 0.000001|
Ogólnie ustawienia mam takie:

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
(1)tropica 1/20:      *                 razem +2.0ml; o 10:05
(2)fosfor Eudrakon P                    razem +0.0ml;
(5)seachem micro 1/4  *                 razem +4.0ml; o 10:10
(6)K2SO4                                razem +0.0ml;
Z:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h
tZ:   +++                                                               ++++++ 
(te nawiasy przed nazwą nawozu to numer pompy do której jest podłączony)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

To, że potas z glonami się nie lubią to pewnik. I chyba potas potraktował galezatke jako glon. Poczekajmy na reakcję roślin wyższych.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek, pękłem. Zamówiłem 5x8l platinum soil. Dość mam żwiru bo znów chlorki się odezwały.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

No jak Ty masz problemy z chlorkami to ja tym bardziej. W końcu mam wodę ze zmiękczacza. No i jakoś za tydzień powinienem podmianę zrobić i nie wiem czy brać Typ40 czy czystą kranówę bez żadnych chlorków Typ60.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Typ 60 bez magnezu.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Typ60 ma 3ppm Magnezu. Ale zawsze to mniej niż to co jest w akwarium :)

Kod: Zaznacz cały

    | Typ00 | Typ20 | Typ30 | Typ40 | Typ60 | 
----+-------+-------+-------+-------+-------+ 
pH  | 7.40  | 7.43  | 7.45  | 7.47  | 7.50  | 
KH  | 8    ?| 8     | 7.5   | 7     | 7    ?| 
GH  | 0     | 3     | 4.5   | 6     | 9     | 
CO2 |       |       |       |       |       | 
O2  |       |       |       |       |       | 
Na  | 126   | 84    | 63    | 42    | 0     | 
NH4 |       |       |       |       |       | 
NO2 |       |       |       |       |       | 
NO3 |       |       |       |       |       | 
K   |  0    | 0.17  | 0.25  | 0.33  | 0.50  | 
Ca  |  0    | 20    | 30    | 40    | 60    | 
Mg  |  0    | 1     | 1.5   | 2     | 3     | 
Fe  |       |       |       |       |       | 
PO4 |       |       |       |       |       | 
Cu  | 0.03  | 0.05  | 0.06  | 0.07  | 0.08  |
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Na pohybel magnezowi.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

4 godziny na podłożu są rośliny i nie ma przycinki? Lipa :lol:
Edit
Przyswajalność cynku jest zależna od temperatury. Klasyczne niedobory cynku mogą się pojawić np. w kukurydzy podczas wiosennych przymrozków.
http://www.aqua-rebell.pl/rosliny/cynk.html
Czy można się bardziej zbłaźnić? Producent nawozów do aqua. :roll:
Można
"Zawiera polifenole odpowiedzialne za reakcje obronną rośliny przeciwko mikroorganizmom (np. brązowienie jabłka po jego przekrojeniu)."
http://www.aqua-rebell.pl/rosliny/miedz.html
Wiesz gdzie mam takie firemki? :roll:
Wywal rotale wsadzaj kukurydzę :roll:
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

oldmike, :lol: dobrE.

Najgorsze jest to, ze jednej roslinie zrobisz dobrze to druga sie obrazi. ;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:oldmike, :lol: dobrE.

Najgorsze jest to, ze jednej roslinie zrobisz dobrze to druga sie obrazi. ;)
A żebyś wiedział. Nie potrafiłem ammani pogodzić z rotalami. Podobno można ale poleglem.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

W sobotę się szykuje niezła impreza: nie tylko podmiana wody Typ60, ale też wymiana gąbki wylotowej w filtrze, bo po pół roku się zamuliła i filtr mruga, że już ledwo zipie.

Nesaea golden wypuściła drugi pęd!

W sobotę zrobię fotki i się pochwalę ;)
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Uf, w sobotę już byłem zbyt zmęczony żeby te fotki porobić. Mam nadzieję, że dzisiaj się uda.

Wodę zmieniłem w sobotę, 25% Typ60. Nic nie dolewałem: ani potasu ani tym bardziej magnezu ;). Pomiarów też jeszcze nie zrobiłem :/ Ale w ciągu paru dni zrobię :)

Zmieniłem gąbki prefiltra w obu filtrach. Faktycznie były całe na maxa zamulone (minęło 332 dni od poprzedniej wymiany gąbek prefiltra). Nie dziwne, że filtry mrugały, że już ledwo ciągną. Problem w tym, że nawet po wsadzeniu nowych gąbek filtry ledwo odczuły jakąś poprawę. Więc zastanawiałem się co to może być i wymyśliłem, że to pewnie koszyki we wlotach filtrów się zapchały. Więc je wyjąłem z akwa i faktycznie były zapchane na maxa, muł, korzenie ładnie rosnące, cała masa różnych rzeczy w tych koszykach. Przeczyściłem, wsadziłem z powrotem do akwa. Filtry zaświeciły, że odrobinę lepiej, ale nadal kiepsko.

Trochę mi się pomysły kończą. W instrukcji do filtra napisali, żeby co pół roku wymieniać wkład (ten w którym żyją bakterie). Ja go nie wymieniałem 4 lata. Nie chcę takiej fajnej fauny bakteryjnej stracić. A nawet mam w szafce zapasowy wkład do filtra, niedużo, parę litrów. Chyba by wystarczyło żeby 4 litry w jednym z tych dwóch 8 litrowych filtrów wymienić.
No więc się zastanawiam: wymieniać ten wkład, czy masz jakiś inny pomysł?

No i czy to potas mi załatwił bakterie, czy filtr po prostu się przypchał, bo go dawno nie czyściłem?

Myślę sobie, że jakby bakterie w filtrze padły na poważnie to bym poznał po tym, że mi wszystko znienacka zdechło. A filtry w sumie oba działają, po prostu prąd jest słaby i wolny ten obieg wody (i dlatego mrugają), ale są sprawne.

To chyba jednak ten muł po prostu. Chyba za mało odmulam przy podmianie wody. A tego mułu się wznieciło sporo w sumie jak te rurki od filtra wyjmowałem i wkładałem. Wszystkie rośliny w akwarium były "zakurzone" przez około 4h zanim prąd wody to wszystko spłukał.

[ Dodano: 2019-05-21, 01:03 ]
Obrazek

Obrazek

To jest ten sam liść (dzisiaj), po lewej [Nowy centralny liść, ten z dziurą wyrósł przez ten miesiąc.]:
Obrazek

I ten sam liść miesiąc temu (z poprzedniej serii fotek):
Obrazek


Ciekawostka: gdy kombinowałem z czyszczeniem wlotów do filtrów, to bolbitis heudeloti się nieco przemieściło i odsłoniło liście anubiasów kompletnie bez glonów, kompletnie zdrowe:

Obrazek
Obrazek
One są z samego tyłu akwa, więc ciężko je sfotografować. Były cały czas skryte przez Bolbotisa i są zdumiewająco zdrowe/niezaglonione i bardzo jasne. Czyżby to światło im tak szkodziło? Podobno anubiasy mają małe wymogi co do światła, głównie dlatego je wybrałem bo moje akwa ma 80cm.

Generalnie to młode liście anubiasów są bardzo ładne. Po miesiącu się zagloniają. Ale tylko te wystawione na widok, te pochowane są ładne.

Kolejna ciekawostka - pojawił się na szybach jakiś glon, który bardzo ciężko zetrzeć. On już był w zeszłym miesiącu, teraz go przybyło:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Alternanthery nadal wolą mieć liście u góry:
Obrazek
Obrazek
Ale w porównaniu z poprzednimi miesiącami im się naprawdę bardzo polepszyło. Już nie gnają tak do góry żeby gubić liście na dole.


Nowy pęd nesaea golden:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Microsorium chyba też się trochę zagloniło
Obrazek


A tutaj Anubias Cthulhu, postrach całego akwarium:
Obrazek
te korzenie tak wyglądają już od ponad roku. Nie wywaliłem go, bo jestem ciekaw czy dojdzie do siebie xd. Ale jak się przyjrzeć to widać parę nowych korzeni, nie zarośniętych.

Więcej fotek wrzuciłem na dropboxa, przy okazji te starsze pokasowałem bo mi się miejsce w dropboxie kończyło. Ale mam je nadal na dysku jakby co :)

[ Dodano: 2019-05-21, 01:06 ]
Mam w szafce z litr węgla aktywowanego do filtra. Może jakbym go wsadził to by wyciągnął trochę żelaza? Bo te rośliny to chyba muszę posłać na skup złomu ;)

[ Dodano: 2019-05-21, 01:10 ]
Hm, a może jak naprawdę porządnie odmulę dno przy następnej podmianie za miesiąc to się trochę pozbędę żelaza i CODu?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek, po łikendzie Ci odpowiem. Jestem zasypany robotą.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Spoko luz. U mnie podobnie ;) Może zdążę w weekend te testy porobić ;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Obejrzałem fotki z 21 maja. Bardzo ładne nowe przyrosty, bardzo ładne nowe korzenie. Ja bym na Twoim miejscu zszedł z magnezem w dół. Masz go w podłożu a i jeszcze czytałem o wkładach które masz 4in1 i tam też jest coś co wywala Ca i Mg.
Ja już miesiąc na podłożu i widzę, że potasu w nim malusio względem Ca i Mg. Proporcja Ca do Mg jest niby prawidłowa bo nie skręca liści ani stożki nie karłowacieją. Ale jeżeli na jeden nowy liść, 4 stare marnieją to coś jest w lewo. Niby producent nie zaleca potasu więcej niż 10ppm ale przy 0,6potasu do 1Ca rosną tylko krasne i jest mega stagnacja to lipa. Więcej krasnorostów rośnie co mi nie odpowiada. Dziś podmiana i wyrównanie K z Ca. Trudno teraz szukać proporcji w słupie wody jak liczy się to co jest przy korzeniu. K do Mg będę miał 12:1 i kompletnie to mnie nie boli. Żadnego mikra jeszcze nie wlałem bo nowy stożek jest bez chlorozy. Za to pierwszy raz doświadczyłem okrzemek na szybach. Prawdziwych okrzemek a nie brązowej mazi. Ciężko to zdjąć z szyby a z takim czymś spotkałem wieki temu jak mi światło padło. Sporo musi być tych krzemianów w podłożu.
Ale podoba mi się podłoże. Zatrucie mikrem nie wchodzi tutaj w grę gdy korzenie są w podłożu.

Muszę jakieś rośliny kupić bo pusto. ;-)
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”