Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kaldera

nowa miejscówka dla "conclave" ;)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Kaldera

Post autor: Inc0 »

Prawie 2 tygodnie temu wystartowało nowe akwarium o roboczej nazwie "Kaldera"przeznaczone dla kardynałków które jakos nie gustuja w jasnym wystroju obecnego baniaka wiec nowy zostanie urządzony radykalnie odmiennie.
Szkło: 80x45x35 set Juwela rio 125
Oświetlenie : pokrywa fabryczna świetlówki 2x 28W t5
Filtracja: kubełek DIY typu "beka"media filtracyjne:
- 3,5l pumeksu ogrodniczego
- 2,5l gąbka ppi30
- 2,5l gąbka ppi 45
+ filtr pod żwirowy jako prefiltr
Ogrzewanie: zapewnia grzałka aquaela o mocy 150w z termoregulatorem o nastawie 28C
Podłoże : - żwir koralowy 6kg
- żwir czarny flakcja 3-4mm około 15kg

Woda:
odpad z filtra Ro doprawiony salty sulawesi ph7,5

Ozdoby:
- skały : łupki, lawa, wapień, krzemień , i inne
- kilka korzeni

Fauna : - caridina dennerli ( jesli sie im spodoba wprowadza sie za 2-3 miesiace)
- ślimaki z rodzaju tylomelania ( za 3-4 tyg wprowadza sie jako "oblatywacze" )
- tymczasowo samce gupika endlera za jakis tydzień maja za
zadanie wspomóc dojrzewanie zbiornika przed wprowadzeniem się
krewetek wyprowadza się.

Flora : gałęzatka kulista , za jakiś czas moze jakiś anubias i może coś jeszcze wymyślę.

Aranżacja jest jaka jest i bardziej przypomina katastrofe niz cos odjechanego w stylu "nejczer" być może się zmieni do czasu wprowadzenia sie lokatorów
tak to wyglada na te chwile Obrazek
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

Ja bym trochę pochylił te dwa kamienie z tyłu tak jak resztę kamieni. Wtedy może wyjść efekt 3D ;) i te korzenie bym wyciągnął z akwarium. Wtedy będzie super to wyglądało. Jest to moje zdanie, wiec proszę na mnie nie najeżdżać itp. :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

kondzio20005 pisze:Ja bym trochę pochylił te dwa kamienie z tyłu tak jak resztę kamieni. Wtedy może wyjść efekt 3D ;)
Dobra myśl, pytanie tylko czy jest na to miejsce, bo może trzeba by zbić tylną szybę, żeby pochylić - wtedy to by było nawet 4D :mrgreen:
Baniaczek istotnie zacny, taki zimny wystrój bardzo pasuje do kardynałków - jedyne co bym zmienił to tło na ciemną zieleń (w sumie IMO byłoby to nawet lepsze niż klasyczny czarny). Korzenie zamiast być tak zatopione w kamieniach, mogłyby bardziej sterczeć przez środek.
Pompa 800l/h robi trochę zamieszania w wodzie? Kardynałkom przyda się nieco ruchu :rybka3: ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Pompa 800l/h w 125l nie robi takiego zamieszania jak głowice 500l/h w 54l bańkach wkłady w kuble robia robote:p nie wiem czy realnie jest wiecej niz 500l/h no i musi biedaczka podnieść wode na 1,15m ( róznica poziomu wody w akwarium do poziomu na którym stoi kubeł) Akwariumo ma tylko 35cm głebokosci nie da rady bez wycinania szkła pochylic kamulców bardziej , tło bardziejsze było by ciemniejsze myslałem nad ciemnym granatem, czerń zlewałaby sie z kamolami ale jak przyszło co do czego to zapomniło mi sie kupic a teraz to jakos "niechce mi sie" ruszac zalanej bańki wypchanej kamulcami i kubłem 10l w szafce :p zostac musi jakie jest. nad korzeniami jeszcze cos pomysle ale "sterczące plącze" ze srodka mi sie nie podobało nigdy.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Inc0gnit0 pisze: no i musi biedaczka podnieść wode na 1,15m ( róznica poziomu wody w akwarium do poziomu na którym stoi kubeł)
Hmm, nie wiem jak to liczysz, ale kubeł i akwarium to naczynia połączone - ciśnienie wody, którą pompa musi wypchać do góry jest rekompensowane przez ciśnienie wody spływającej do kubła. Czyli przy normalnej pracy w ogóle nie musi podnosić wody :) Przynajmniej zawsze mi się zdawało, że dokładnie tak jest, zresztą nie widzę różnicy w pracy kubła ze względu na wysokość jego umiejscowienia względem akwarium ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

To może kamienie tylko przechylić w bok skoro nie można do przodu?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Tez tak pomyslalem ale praktyka pokazała mi coś innego jeszcze gdy na "pół-sucho" testowałem beke wiadro stało na drabinie 1,8m ( symulowało akwarium na szafce) a kubel na posadzce( testowałem szczelnośc kubła pod cisnieniem wody znacznie większym niz zakładane) i wiesz co? bez wkładów i bez pod zwirówki i bez deszczowni nie dała rady wody do wiadra przepchać mimo ze to naczynia połaczone nie wiem nie znam sie na hydraulice ale zaczeła coś tłoczyc gdy zniosłem wiadro nizej od około 1,3m
kondzio20005 pisze:To może kamienie tylko przechylić w bok skoro nie można do przodu?
Kondzio kamulce sa ciezkie i musza byc stabilnie umocowane im bardziej pochylone bez oparcia co postulujesz tym mniej sa stabilne a nie usmiecha mi sie zbierac 120l wody z parkietu bo kamulec stracił "samokontrole" i puknoł szybke która rozdziewiczona pękła podstepnie uwalniajac w środku nocy wode z "więznia"
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

A gdyby się podłożyło jaki mniejszy kamień pod ten większy? Tylko to są kolejne kg na szkle... :/
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Kondzio nie chce juz za duzo tego ruszać kamulce zachodza na siebie wzajemnie stanowiąc dla siebie oparcie Miało to przypominac kaldere i w moim mniemaniu przypomina ..nieco kaldere :p nad wszystkimi prpozycjami sie pochyliłem z pełna uwaga ale ma sie w pierwszej kolejności mi podobać :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Inc0gnit0 pisze:Tez tak pomyslalem ale praktyka pokazała mi coś innego jeszcze gdy na "pół-sucho" testowałem beke wiadro stało na drabinie 1,8m ( symulowało akwarium na szafce) a kubel na posadzce( testowałem szczelnośc kubła pod cisnieniem wody znacznie większym niz zakładane) i wiesz co? bez wkładów i bez pod zwirówki i bez deszczowni nie dała rady wody do wiadra przepchać mimo ze to naczynia połaczone nie wiem nie znam sie na hydraulice ale zaczeła coś tłoczyc gdy zniosłem wiadro nizej od około 1,3m

Pytanie zasadnicze w tym eksperymencie: Czy filtr był całkowicie odpowietrzony ?
Jak nie to nie było naczyń połączonych.
I rozumiem że w wiadrze były i pobieranie wody i wylewanie.
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

Jak dla Mnie idealna aranżacja nic bym nie zmieniał, poważnie.
Nareszcie jakiś godny baniak dla kardynałków :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Czy był odpowietrzony wtedy na 100% nie wiem na pewno nie był gorzej niz obecnie jest gdy juz pracuje normalnie . Sam kubeł nie jest przezroczysty wiec nie ma jak zweryfikować czy powietrze tam zostało a że sama konstrukcja nie sprzyja odpowietrzaniu ( zasysanie wody z dna beczki ) to raczej coś tam powietrza mogło zostać ofc wlew i wylew był w wiadrze zanuzony. Z fizyki jestem "cinki" jak anteny kardynałka, wydawało mi sie że jesli pompe dam niewiele nizej niz poziom wody w akwarium to bez wzgledu na to ile nizej stoi kubeł bedzie tłoczyc ładnie wode okazało sie ze tak nie jest , chyba ze cos mi umyka.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Coś umyka, ale nie wiemy co.
Bez włączonej pompy woda z wylotu obniżonego od poziomu wiadra np. 10 cm powinna swobodnie wypływać, jakby tak nie było to znaczy że gdzieś są opory które pompa musi pokonywać cały czas.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Pierwsze pomiary parametrów Obrazek
Obrazek
Przewodność 611µs
Ph 7,6-8,0 czyli zgodnie z załozeniami
gh 14,0
kh 8,0 twardości do korekty ( gh 10 kh 5 ) zwalam wine na swieży baniak i skały które wywalaja z siebie do wody na poczatku zawsze intensywnie dobra wszelakie.
Woda klarowna, na kamieniach pojawił sie zielony pył i brazowe plamy co mnie cieszy oby tak dalej :) oraz sluzowce na korzeniach co mnie nie cieszy ale tez nie martwi:P
Harlequin
Posty: 660
Rejestracja: 20 sie 2015, 18:23
Imię: Pawlito
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Harlequin »

Jak tam, coś będzie z tego akwarium? Pływa już coś ? albo pełza?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”