Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z roślinami

Niedobory, nadmiary, blokady pierwiastków

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Problem z roślinami

Post autor: nazer »

Witam...
Zakładam kontynuację wątku który prowadziłem z oldmikem na grupie na fejsie, ale że tam się zrobiło nieprzyjemnie chciałbym kontynuować tutaj...
Chodzi o problemy z roślinami w moim akwarium ( oldmike) wie o co kaman już, ale jakby ktoś chciał się dołączyć to zapraszam bardzo chętnie...
Fotki :
Obrazek
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Jak pisałem to jest niedobór potasu gdzie się wdarło żelazo. Na innych zdjęciach pokazywałeś rośliny gdzie tego nie było widać. I teraz podejrzewam, że to były rośliny po przycince. Nadmiar chlorków zaatakowałby również górne liście ale efekt byłby podobny.
Ja raczej jestem zwolennikiem prawidłowego wzrostu czyli od korzenia po szczyt. Przyjrzyj się galeriom prowadzanym na podłożu przez długi okres gdzie już potas został zjedzony. Jeżeli 3 od góry liść już pokazuje brak potasu tworząc baldachim z liścia to oznacza jedno. Niedobór potasu w wodzie i by uratować piękny stożek roślina musiała pobrać go z rezerw liściowy. Podejrzewam, że dół rośliny jest ogołocony. Ale podnieść potasu nie można bo rozwali bor roślinę.

Dlatego dyskusja tam się skończyła, bo musiałbym zacząć u nich od definicji wody i jej roli w roślinie. Nawożenia z podłoży jono nie wolno wprowadzać do żwiru. Lanie w ppm żelaza, a używając prosty przelicznik na litraż to wychodzi po tygodniu mały gwoźdź. U Ciebie takie zjawiska nie zachodzą bo nie masz podłoża, nic Ci nie pochłania Fe w nadmiarze. Wszystko w końcu wejdzie w liścia.

Napisałem 2ppm dziennie z K2SO4, Ty wyrównałeś od razu, gdybyś to zrobił na mniejszym świetle to oki. Ale masz HQI i nie możesz ściemnić. Bynajmniej nie boję się o nadmiar potasu tylko o jego szybki proces uwadniania.

I nie. Nie pozjadałem rozumów. Starałem się czytać z roślin lub glonów mając korzenie w żwirze bez pałeczek nawozowych .............
Obrazek
45K. 40Ca i 7Mg
I jak widać dolne liście były mimo dużego zagęszczenia roślin. Czyli to NIE niedobór światła powoduje, że u niektórych belem ma 4 okółka a reszta pusta. Roślina zrzuca pusty magazyn potasowy bo blaszka się zapada po całości. Jedyny wtedy problem jaki miałem to wieczne chlorozy magnezowe na dolnych. A wystarczyło K zastąpić sodem. Banalne, a gdyby nie autor jednego z wątków tu na podforaku bym nigdy na to nie wpadł.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

No to teraz już całkiem nie rozumiem, ostatnio pisałeś mi, że po podmianie warto makro uzupełnić dawkami tygodniowymi, a później ino korygować poziom azotu, teraz piszesz bym podawał dziennie 2 ppm potasu, gubię się już...
Wczoraj zauważyłem, że na pologynum pink na w miarę nowym liściu też pojawiają się chyba braki potasu. wrzucę foto jak się zapali światło ( zauważyłem to od góry patrząc na zbiornik) dziś znów 5 ml mikro i dałem 2 ppm azotu z nhno3 bo test pokazywał ok. 2

ps. czy po rozrobieniu w wodzie destylowanej to normalne że nhno3 przyodziewa pomarańczowy kolor??

[ Dodano: 2018-06-27, 13:06 ]
Okej wrzucam fotki:
Nowe liście polygoneum :
Obrazek
Co najlepsze na starszych tego nie ma :)
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

nazer pisze:No to teraz już całkiem nie rozumiem,...
Chodziło mi o to, że braki potasu nie uzupełnia się jednostrzałowo. Zasugerowałem dawkę 2ppm dziennie byś doszedł z 10K do 30k przez okres 10 dni.
Jeżeli robisz duże podmiany rzędu 50% to wszystkie pierwiastki makro musisz podać od razu. Nie tylko Ca i Mg. 50% podmianą tracisz od razu 15ppm K.
Jeżeli małe np. 10% to tracisz tylko 3ppm, zatem dawka 5ppm NO3 z KNO3 już te braki 3ppm potasu niweluje.

Jeżeli na nowym liściu to chlorki. Wyliczyłem Ci, że masz 96ppm Cl przy założeniu, że w kranie masz 29ppm. Ponieważ faktycznie w kranie masz 13ppm to masz teoretycznie 80ppm chlorków. Dla mnie to abstrakcja, bo sam widzisz co się dzieje z pełzaczem.
nazer pisze:ps. czy po rozrobieniu w wodzie destylowanej to normalne że nhno3 przyodziewa pomarańczowy kolor??
Tego nie wiem. Jakoś nigdy nie udało mi się zrobić kolorowego nawozu oprócz mikro.



Edit:
Czy Ty podałeś K2SO4 czy masz nawóz jakiś gotowy?
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

No właśnie ja robię duże podmiany, dlatego chciałem to wyrównać by jako tako było... zbiłeś mnie z tropu z tym 2 ppm dziennie przez 10 dni, ja robię podmiankę co tydzień, czyli do 30 bym nie doszedł i tak a i trzeba chyba uwzględnić to, że rośliny coś zjedzą przez ten czas...
Czyli robiąc duże podmiany to lepiej od razu ustawić np ca 40 mg 10 k 20 i później się przez cały tydzień nie martwić, tylko korygować azot?

tak podawałem z k2so4....
ten nawóz mi się już powoli kończy i nie wiem czy kupić znów k2so4, czy polecasz inną sól jako źródło potasu??
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Musisz zejść z tymi chlorkami. Teraz w komórce dominują chlorki i potas. Oba uwadniają.
Najlepszym źródłem potasu jest azotan potasu. Azotan z potasem są w synergii. Ale to wymaga mniejszych podmian. Przy wysokim potasie nie można tak nawalać mikrem.
Dla Ciebie chcącego niskie kH K2SO4 jest optymalne.
50% podmiany to bym robił gdybym miał przerybione akwa i niskie światło, bo NO3 by się kumulowało.
Nie rozumiem zasady wysokich podmian, bo jak ja nie chcę kumulacji czegoś to po prostu tego nie podaję. Makro mam ustawione po podmianie i tylko NO3/PO4 podaję. To łatwo pomierzyć i skorygować przy kolejnej małej podmianie tj. zmniejszyć/zwiększyć dawkę PO4/NO3.

Musisz się określić czego w wodzie chcesz się pozbyć. Jeżeli kumulacji mikra to zmniejsz dawkę mikro. A zrób wszystko by to mikro weszło.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

nie wiem czy mam kumulację mikra bo test na fe w ogóle go nie wykrywa nawet na nawożeniu intermag. co do chlorków to nie wiem ile tego jeszcze jest w akwarium, roślinie... ale robić ciągle podmiany to też trochę bez sensu... Trochę się pogubiłem już jak dalej z tym jechać...
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Wyzerować wodę jedną wielką podmianą i ustawić parametry docelowe.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

może to i dobry pomysł
Michał to zrobię taką większą 60 % podmianę w piątek ( mojej nie będzie, nie będzie zatruwać głowy że latam z wiadrami :) ) zrobię testy, podam parametry i zaczniemy od nowa ok?? tak chyba będzie o wiele łatwiej dla nas obu :)
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Reset jest potzrebny. Za niedługo też startuje. Akwa jest, szafka też. I chęci tez są
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

nie no nie mogę zrobić restartu, to nie wchodzi w grę.... do puki nie uzbieram na szafkę i nowe akwarium a chcę full opti white, to trochę czasu minie, a tym bardziej, że jestem po generalnym remoncie mieszkania i jeszcze trochę mebli mi zostało do kupienia... więc nowe akwarium musi poczekać....
ps. ile litrów będziesz miał ??
Pozdrawiam N.
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Nazer, Michał mówi o resecie a nie o restarcie.To dwie rózne rzeczy.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

reset czyli większa podmianka mam rozumieć ??
Pozdrawiam N.
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Przed resetem tak naprawdę to już nie wiesz co i ile czego masz w wodzie.Dlatego przez jedna ogromną lub kilkukrotną [np 3-krotna .50% podmianą] powracasz do z góry załozonych stężeń macro czy micro.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Nie wcinam się, bo Leszek ma rację. Trzy podmiany po 50% i masz 12,5% starej wody.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”