Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z roślinami

Niedobory, nadmiary, blokady pierwiastków

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Hmm no widzisz poszło... No seachem dość drogie, zastanawiam się czy nie iść w Dennerle Scaper's Soil, przyzwoita cena...
Muszę jutro poszukać kogoś kto klei akwaria w Katowicach i zamówić, bo mam nietypowe wymiary

[ Dodano: 2018-07-08, 19:52 ]
no i po konsultacji z Tomkiem Janikiem z Green Art z sosnowca wybór padł na Dennerla Scaper's soil.
Pozdrawiam N.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

odświeżam temat, poszedłem jednak w dennerle scaper's soil...
teraz się zastanawiam, jaką linię nawozów wybrać : cal aqua lab, czy seachem,... Bardziej przekonany jestem do sechema. bo przynajmniej podaje skład nawozów... więc chyba przez pierwszy miesiąc będę stosował seachem fluorish potassium...
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Tyle potasowych zwiazkow, a ten chce F.P. lac. :mrgreen:
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

nazer pisze:odświeżam temat, poszedłem jednak w dennerle scaper's soil...
teraz się zastanawiam, jaką linię nawozów wybrać : cal aqua lab, czy seachem,... Bardziej przekonany jestem do sechema. bo przynajmniej podaje skład nawozów... więc chyba przez pierwszy miesiąc będę stosował seachem fluorish potassium...
Dziabnij na początek kran + trochę potasu z soli by przez moment Ca/Mg akwa nie opanowało, bo co magnez odwala widzisz na wallichi. Potem potas Ci wybije z podłoża, rośliny się ukorzenią i Twoja woda będzie pomijana przez rośliny.

Nie zwróciłeś uwagi, że rozpiętość parametrów wśród ludzi na podłożach jono jest od kH/gH=1 do 10? I można nawet preisa lać. :lol:

Mikro kupisz wtedy jak urosną Ci rośliny. Zobaczysz czego brakuje. Dlatego ja napisałem, że wybrałbym Seachema bo po ilości Fe w składzie podłoża bym mikro z Fe nie lał. Tylko będzie pylić. I tutaj rozwiązaniem może być Trace Seachema który Fe nie zawiera.

Mam nadzieję, że Twoje podłoże zbija fosforany do 0. Od tego jest glin w Seachemie. Jeżeli tak to z chlorozami nie powinieneś mieć kłopotu. A słynna proporcja N:P to mit. W sobotę pstryknę foty roślin które miały odrobinę fosforu w sobie i co się z nimi stało jak trafiły pod mocne oświetlenie. Zdziwisz się co fosfor odwala z roślinami.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Dzisiaj przyszło podłoże, akwarium ma być na poniedziałek. Jeszcze pytanie warto kupić potas z cala czy k2so4 z soli. Jest jakaś różnica? Czy nie warto przepłacać?
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

A podają z czego ta sól? Może z tańszych chlorków. Jak Twoje podłoże zbija kH to polegniesz na chlorkach. Nie ryzykuj.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Spoko dzięki Michale więc będę przez pierwszy miesiąc podawał tylko potas z siarczanu.
Pozdrawiam N.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

A tak wygląda moja helferi, choć w dzień to wiesz, jakie zdjęcia wyhodzą...
Obrazek
Pozdrawiam N.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Witam po dłuższej przerwie...
Trochę problemów było, bo jeden koleś co miał skleić mi akwarium zawalił sprawę, musiałem znaleźć innego. Wybór padł na terra queen z Rudy Śląskiej, postanowiłem zaszaleć i wziąłem opti white ( tylko dno jest ze zwykłego szkła... Wymiary jak stare akwarium 110x35x45 cm.Wczoraj odebrałem bardzo ładnie sklejone, bez fug co mi się podoba, gwarancja 5 lat...
Za chwilę zabieram się za spuszczanie wody ze starego zbiornika, wywalenie podłoża, powyciąganie zielska, przeniesienie ryb do jakiegoś zbiornika zastępczego, utrzymanie działającego filtra i zaoszczędzenie starej wody ile się da, ale raczej zrobię pół na pół z kranem, umycie starego akwarium i postawienie na szafkę nowego.to plan na dzisiaj, od jutra zalewanie nowego zbiornika... w Sobotę sadzenie roślin... zobaczymy jak mi to pójdzie... Mało czasu bo w robocie nadgodziny trza jechać...
ps. zacząłem się martwić, że 24 litry dennerle może mi braknąć :(
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Też kupiłem akwa w Terra queen. Jakość niesamowita, choć czytałem wątki że coś jest nie tak. U mnie na szczęście nic.pelna profeska.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Witaj Michale...
Moje na szczęście też git, fachowa obsługa...
Pozdrawiam N.
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

nazer pisze:Hmm no widzisz poszło... No seachem dość drogie, zastanawiam się czy nie iść w Dennerle Scaper's Soil, przyzwoita cena...
Muszę jutro poszukać kogoś kto klei akwaria w Katowicach i zamówić, bo mam nietypowe wymiary

[ Dodano: 2018-07-08, 19:52 ]
no i po konsultacji z Tomkiem Janikiem z Green Art z sosnowca wybór padł na Dennerla Scaper's soil.
sorry za oftop.

Nazer, chopie Ty żyjesz?
Miałem się do Ciebie wybrac pare lat temu i zgubiłem twój nr kom, a forum GSA wtenczas padło...
Odezwij się na priw i przeslij nr kom

A akwarium wg mnie najlepsza jakość do ceny to Myciok w Mikołowie (ale z odbiorem własnym).

[ Dodano: 2018-07-27, 16:47 ]
a nawozy polecam GROWISE
https://www.facebook.com/growisefert/
sam je używam od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

hmm i akwarium wystartowane 2 tygodnie temu, szału ma bo część roślin była we wiadrze przez kilka dni i odbiło się na kondycji.
A parametry wody jakie dziś zrobiłem
Ph 5,5
kh 1
gh6
no3 - 10
po4 - ok 0,5
ca - 20
mg- 6
K -10
I co mike sądzisz o tych parametrach...
Pozdrawiam N.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”