Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kationit sodowy. Jak to właściwie działa ?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
jacalee
Posty: 13
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:08
Imię: Jacek
Lokalizacja: Jaworzno
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 56

Kationit sodowy. Jak to właściwie działa ?

Post autor: jacalee »

Witam.
Jako że należę do ludzi tzw. "kombinatorów" co to proszą się o kłopoty na własne życzenie z czystej ludzkiej ciekawości, postanowiłem wykorzystać taką wodę do swojego baniaka, w którym nie dzieje się raczej dobrze, ale nie o tym.
Mam w kranie wodę gh 16, kh 10, Ca 60, Mg 60. To się zmienia, bo są dwa ujęcia. Sodu też nie mało. Wodociągi mi podały 20-100. Ta sama woda po przejściu przez kationit ma gh 2, kh 10, Ca i Mg powiedzmy, że po 5 ppm (testy zoolek)
Wiem, że następuje wymiana kationów Ca, Mg na kationy Na. Dlaczego kh pozostaje niezmienne, a tylko gh jest obniżone ? Czy można to jakoś oszacować w ppm-ach, co ja wtedy wleję do baniaka ? Co z siarczanami, węglanami itd ? Ile dorzucę wtedy tego sodu ?
Matematycznie jakoś ogarniam te ppm-y, kalkulatory, ale chemicznie całkowicie tego nie kumam .
Czy ktoś może mi to w skrócie wytłumaczyć ?
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... wy&start=0
Może się coś wyjaśni.
Można wiele informacji znaleźć przez forumowa wyszukiwarkę.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
jacalee
Posty: 13
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:08
Imię: Jacek
Lokalizacja: Jaworzno
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: jacalee »

duch amazonski pisze:http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... wy&start=0
Może się coś wyjaśni.
Można wiele informacji znaleźć przez forumowa wyszukiwarkę.
Przyznaję, że z lenistwa nie chciało mi się dokładniej czytać tego tematu, bo trafiłem już wcześniej na niego. No nic , trza to przetrawć 8-)
Dzięki ;)

Edit 9.07: Pogrzebałem w necie tu i tam i dochodzę do wniosku, że to chyba nie jest dobry pomysł lać taką wodę do baniaka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”