Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Brązowienie brzegów liści

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Brązowienie brzegów liści

Post autor: lester »

Chciałem zadać takie czysto akademickie pytanie :) .Co może powodować, albo inaczej , jakie procesy zachodzące w roślinie\akwarium powodują brazowienie brzegów liści u roslin akwariowych?
Powszechnie wiadomo że chodzi w tym zjawisku o żelazo.Ale co odpowiada za ten stan?Fosfor podobno jest antagonistą żelaza i może powodować wytracanie się nierozpuszczalnych fosforanów żelaza.Tylko dlaczego one odkładają się na brzegach liści a nie naprzykład na całej blaszce liściowej?Chciałbym poznać to zjawisko stąd te pytania.Jak odróznić to zjawisko np od okrzemek [np gdy jest słabe oświetlenie]?Zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń.
jacalee
Posty: 13
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:08
Imię: Jacek
Lokalizacja: Jaworzno
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: jacalee »

Hej! Gdzieś się natknąłem na info o twoim problemie, ale nie jestem pewny czy na tym forum i nie chcę wypisywać bzdur.
Czytałeś może to : klik
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Nigdzie nie doczytałem czemu tak się dzieje. Faktem jest, że chloroza zawsze u mnie objawiała się tym, że szczyt liścia był zielony, reszta do łodygi chlorotyczna. Nadmiary podobne z tym, że zamiast zieleni był brąz lub czerń. Występuje jeszcze brąz międzyżylkowy. Tu obstawiam niedobór wapnia. Zacząłem od 2:1 Ca do mg, teraz jestem na 9:1 Ca do mg. Potas magnezu nie rusza. Ciężko zblokować magnez.a chrzani stożki równie dobrze jak bor.
Pozdrawiam
Michał
szarlej
Mecenas
Posty: 22
Rejestracja: 18 paź 2016, 9:15
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Post autor: szarlej »

Podepnę się pod temat. Czy poniższe na zdjęciu to może być nadmiar żelaza wywołany fosforem? Kilka razy już udało mi się to brązowienie pokonać ale przyczyny nie znalazłem, od czasu do czasu okresowo powraca. Pod kątem żelaza jednak nie kombinowałem. Fosfor mam na poziomie 0,1-0,5 ppm, poniżej tego zejść nie mogę, bo zbiornik bez podłoża aktywnego, które dostarczałoby fosfor przez korzenie i wyjście poniżej tego minimalnego 0,1 ppm od razu objawia się nitkami.

Duże zdjęcie: https://i.imgur.com/ERinQt0.jpg

Obrazek
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

jacalee pisze:Hej! Gdzieś się natknąłem na info o twoim problemie, ale nie jestem pewny czy na tym forum i nie chcę wypisywać bzdur.
Czytałeś może to : klik


Dotarłem do 3 -ciej strony i ciągle domownicy odciagaja mnie od czytania :)

Szarlej, to zdjęcie które wstawiłes to jakby z mojego zbiornika :) .Nawet roślina ta sama.

No i jestem po lekturze :/ , z której mało zrozumiałem :?
W moim przypadku te brazowe obwódki mogły powstać wtedy gdy dawałem samo fe bez manganu i dlatego zamiast wchodzić w roślinę żelazo osiadało na brzegach liścia.Robiłem to celowo, bo staram się w tej chwili tak ustawić micro aby jak najwięcej wykorzystać to , które jest w kranie.Postanowiłem sobie za punkt honoru rozpędzić roślinniak na kranówie i czystym żwirku.Przede mną jeszcze długa droga prób i błędów ale się nie napalam.Wodociągi podają parametry wody z dwóch ujęć które nieznacznie się od siebie róznią .Jednak woda w sieci miejskiej jest zmieszana z tych dwuch ujęć i jeżeli chodzi o micro to nie wiadomo co u mnie z kranu kapie.Dlatego próbuję wpasować się w to micro.Ostatnio [przed 10 dniowym wyjazdem na urlop] oprócz Fe dodałem równiez Mn i poprawa we wzroście jest ale po powrocie zastałem na szybie lekki brazowy nalot.Mam słabe swiatło [na razie] 0.3W\l i myslę że to okrzemki, ale przed urlopem ich nie było.Czy mógł to sprawić dodatek manganu?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

szarlej, a jak u ciebie z magnezem??
szarlej
Mecenas
Posty: 22
Rejestracja: 18 paź 2016, 9:15
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Post autor: szarlej »

Dawno nie mierzyłem. Ale wpada go praktycznie tyle co w kranie - około 10 mg/l
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

u roślin lądowych tak wyglądają braki magnezu, ale tutaj pewnie inaczej jest
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”