Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium biotopowe- z czym to się je?

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Akwarium biotopowe- z czym to się je?

Post autor: wisłok »

Pozwoliłem sobie na założenie tego tematu bo od dłuższego czasu obserwuje rozliczne przypadki tak tu jak i na wielu innych stronach i forach gdzie niepisane kanony tego typu akwariów są może nie tyle łamane co uległy zatarciu. A wiec zacznijmy może od tego jaką funkcję ma pełnić takowy zbiornik. "Po piersze primo" "biotop" w swym podstawowym celu ma umożliwić nam obserwację zwierząt głównie ich zachowań(niekoniecznie ryb) w warunkach maksymalnie zbliżonych do ich naturalnych siedlisk. Sprawą drugożędną i zresztą indywidualną dla danej osoby jest estetyka aranżacji. Jak to rozumieć? Otóż podstwa to dobranie optymalnych rozmiarów szkła dla przyszłych lokatorów, najlepiej nawet nieco przesadzić. Choć są i od tego wyjątki bo np. sumatrzaki lepiej czują się w niewielkich szkiełkach. Sprawą równie ważną są odpowiednie parametry wody. Dalej zadbać należy o wystrój maksymalnie zbliżony do konkretnego miejsca w Świecie, nie musi być to podłoże, rośliny itd importowane np. z Sulawesi bo w małe powiedzmy 50l akwarium trzeba by zainwestować dobrze ponad 1000zł ale należało by dążyć do jak najwierniejszego oddania kawałka dna w interesującej nas lokalizacji. Ok ktoś może napisze że w krajowym rynku niedostępne są np. endemiczne rośliny z jakiegoś zakątka globu, ale zawsze znajdzie się inne ustrojstwo bliźniaczo podobne do nich, ale to nie usprawiedliwia np. władowania kryptokoryn do tanganiki. To tyle mojego przy nudnawego wstępu. Zapraszam do dyskusji. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Jak ktoś nazywa swoje akwarium biotopowym to...
zawsze znajdziesz szpilkę do wsadzenia.

Purystyczny biotop jest niestety zazwyczaj mało atrakcyjny estetycznie, bo albo woda mętna, za ciemna, albo same skały, albo jeden gatunek rybek.

Np. klasyczny bojownik.
Jak ktoś zrobi biotop - czyli małe, brudna woda, płytkie, bez filtracji to go wszyscy zakrzyczą że meczy rybe itd... :P
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Dla wspomnianego bojownika to wcale nie jest biotop, w Tajlandi rybki te zamieszkują wody bardziej zbiżone do BW. :P I tu jest pies pogrzebany sporo osób się bierze za coś a nie ma o tym zielonego pojęcia i opiera się na starych utartych shematach żadko odzwierciedlających rzeczywistość.

No wiadomo że nie wszystkie elementy środowiska da się lub ewentualnie ma to sens odwzorować w akwarium. Choćby na ten przykład white water, można by zrobić rybkom taką kawę z mlekiem ale nie będzie widać co pływa za szkłem. ;) Poprostu trzeba na sprawę spojrzeć trzeźwo.
Co do małej atrakcyjnści wizualnej biotopu, cóż jak się komuś nie podoba np. BW to poprostu go nie założy więc w czym problem?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2016, 20:48 przez wisłok, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Hehe, co do bojków sklepowych to biotopu nie zrobicie, bo ich biotopem są akwaria hodowlane małych, skośnookich panów bogów, którzy uznali, że natura o czymś zapomniała i oni sami to stworzą (i jeszcze kasę zbiją) :P

A jak chodzi o atrakcyjność to może jestem nienormalny ale nie ma dla mnie nic piękniejszego niż idealnie odwzorowana natura.
Choć akurat WW się nie odwzoruje i to nie ze względów zachciankowych (że ryb nie będzie widać), tylko z powodów technicznych - problemy z filtracją i jak tu utrzymać mleko w akwarium? To już prędzej można by spróbować bez filtracji, a z cyrkulatorem, który jeszcze wspomagałby zamleczenie. Może mogłoby i się udać, ale byłoby naprawdę potwornie trudne.
Dlaczego biotopowe ma być nieładne? Czy naprawdę takie akwaria nie spodobają się laikowi (mnie się wydaje, że spodobają, ale może się mylę :?: )? Zbiorniki Kolegi z innego forum, ale są mistrzowskie, więc wrzucam ;)
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=6631
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=6630
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3817
to jest po prostu odjazd: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3816
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Greek, ani jednego zdjęcia nie ma w tych linkach :(
charta non erubescit
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Ktos widzi te fotki od Greka, bo ja żadnego. :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

No chciałbym zobaczyć te biotopy i nie dadzą mi szansy
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Kicha nie działa trzeba by było się logować a to już bez sensu.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

No to przepraszam za zamieszanie :/ Zdjęć nie ściągnę i nie wrzucę na podforakowy serwer, bo musiałbym mieć zgodę autora.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Greek, skopiuj zdjęcia i wklej ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Greek, Zastoiska Malezji nawet nawet ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

To jednak jestem nienormalny xd
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Greek pisze:Nie będę wklejał nie moich zdjęć jak swoich, ale znalazłem na innym forum bez logowania! :D
Może wyrwę się trochę z tematu... Mamy taki mały kawałeczek lasu, przez który płynie mały strumyczek. Pełno w nim liści, kawałków korzeni i gałęzi, nad brzegami zwisa trawa, na skrajach woda praktycznie stoi i tam rosną jakieś pospolite wodne rośliny. Jak tam jestem to zawsze myślę, że to jest naturalne i właśnie to miejsce zobaczyłem jak otworzyłem pierwszy link :)
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”