Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[20l] LT Bez filtra

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

[20l] LT Bez filtra

Post autor: k0k0z »

Córka chce pierwsze zwierze, króliczki i wszystko z sierścią odpada więc zostały łuski a jak łuski to rybki :)

Szkło 35x20x28 -19,6l
Oświetlenie: Kompakt Sylvana 865 6500k 18w
Filtr - brak, jedynie podmiany
Grzanie - 50w Aquael

Start na ziemi ogrodowej.

Planowana obsada:

Bojownik samczyk + samiczka LUB jeśli gdziekolwiek znajdę Skrzeczyk karłowaty

Jeśli znajde skrzeczyki pewnie 2-3 krewetki Amano, boję się że przy bojowniku nie utrzymają się za dobrze.

Jakieś ślimaczki jako dodatkowi glonożercy.

Rośliny:

1. Ceratophyllum demersum (hornwort)
2. Lemna minor (rzęsa)
3. Azolla imbricate (mosquito fern)
4. Najas Guadalupensis (guppy grass)
5. Bacopa caroliniana
6. Ludwigia Sp. Mini Super Red

Oraz:
Hemianthus glomeratus
Egeria densa (Anachris)
Didiplis diandra
Rotala rotundifolia (indica)
Eleocharis Parvula
Obrazek
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Dość tragiczny start,szkoda męczyć bojownika.Takie moje zdanie,ale skoro wystawiasz publicznie,to też się mogę wypowiedzieć.

Wszystkie kolejne moje wątki proszę usunąć, szkoda czasu i nerwów na dyskusję.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2018, 10:04 przez Matematyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

No niestety na chwilę obecną większe szkło nie stanie, sam bym wolał min 60l ale nie teraz. Jeśli coś poza rozmiarem szkła jest tragiczne chętnie posłucham bo twoja wypowiedź wiele nie mówi :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

coś powinno tę wodę przynajmniej ruszać, zwłaszcza z ziemią ogrodową w tak małym zbiorniku
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

OK, ale po co? W naturalnym środowisku bojowniki znajdują się często w sytuacji gdzie zamieszkują miejsca z wodą stojącą lub z minimalnym ruchem wody.

Dlaczego akurat na ziemi ogrodowej powinien być ruch wody? Jakiś konkretny powód?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Zanim dojrzeje, zanim się ustabilizuje w akwarium zachodzą burzliwe zmiany. Kiedyś będziesz mógł o tym przeczytać w mA
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

k0k0z, zarzuć sobie jakiś Pat Mini, niewielki a wydajny :D Dajesz wylot filterka do góry i ładnie rusza taflą. Ewentualnie jak nie chcesz ładować do akwa, żeby miejsca nie zajmował, to zarzuć jakąś kaskadę i piękna sprawa :D
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Proszę usunąć
Ostatnio zmieniony 20 sie 2018, 9:59 przez Matematyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Akwaria bez filtracji maja racje bytu warunkiem jest wytworzenie się równowagi i mogą funkcjonować tak latami. Znam przypadek gdzie w 30l bez oświetlenia, bez filtracji,bez ogrzewania bez podmian bez karmienia , jedynie uzupełniano ubytek wody, kolega trzymał tak 3lata redki i to funkcjonowało, krewetek żyło tam ponad 100 trudno doliczyć się było że względu na gigantyczna pelie ( btw można kupić sobie bańkę szklana szczelnie zamknięta z glonem i krewetką ot taki nano ekosystem zamknięty bez filtra i napowietrzania dokarmiania glon czerpie składniki odżywcze z wody +co2 wzrasta i wydala O2 i jest zjadany przez krewetkę która wydala CO2 i odchody które są pożywka dla glona który wzrasta itd itd słowem samograj). Co do grzałki nie jest prawda że grzałka zagrzeje tylko wodę wokół siebie i termostat ja wyłączy ..prawa fizyki sa nieubłagane zajdzie proces konwekcji cieplejsza woda sie uniesie a chłodniejsza opadnie ofc nie jest to tak wydajne jak ruch wody wywołany przez filtr czy napowietrzacz ale grzałka umieszczona poziomo na dnie spokojnie w miarę równomiernie ogrzeje baniak zwłaszcza tak mały. Najlepsza filtracją są rośliny, k0k0z nie żałuj zieleniny a wszystko zaskoczy ładnie.
Amano nie dadzą sobie raczej rady w tak małym zbiorniku one osiągają spore rozmiary jak na krewetki i wymagają dobrze natlenionej wody o umiarkowanej temperaturze (ich naturalne środowisko to strumienie i potoki w górach Japonii )w przeciwieństwie do bojownika który w naturalnym środowisku żyje na polach ryżowych w bardzo mętnej stojącej wodzie (żeby nie powiedzieć w błocie)i mocno nagrzanej ,ale raczej amano fizycznie nie zagrozi bo będzie niewiele większy od niej .
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Proszę usunąć
Ostatnio zmieniony 20 sie 2018, 10:00 przez Matematyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Matematyk pisze:Akwarysta dąży do tego,by warunki były jak najbliższe tym w naturze i aby jego podopieczni czuli się jak w domu.
w tym rzecz że warunki w naturze nie przewiduja pata mini ani innego filtra a bojowniki zyja w wodzie do której zastanawiałbyś sie dłuższą chwile czy włożyć tam reke.
Matematyk pisze:rosły rośliny i krewetki "żyły" to wcale nie oznacza ,że coś funkcjonuje.

To,że zwierzę ,żyje i się nawet się rozmnaża wcale nie oznacza,że warunki ,są dobre.
sorry ale jakie twoim zdaniem są dobre warunki ???? jeśli w przytoczonym przykładzie bez ingerencji praktycznie żadnej krewetki się namnożyły do populacji ponad 100szt wspomniałem że niemożliwym jest je policzyć szacunkowo tam siedziało 200-400szt a roślinność bujnie zarosła akwarium i taki stan rzeczy się utrzymywał latami to jest ewidentnie klasyczny przykład doskonale funkcjonującego zbiornika , sorry ale jeśli to nie były dobre warunki to ja sie boje na serio co by tam się działo gdyby były "dobre" btw skonfrontuj to z tematami typu "szpital" na forach krewetkowych gdzie akwaria wychuchane i wypieszczone za nie małe pieniądze tej samej pojemności z filtrami i innymi szmerami-bajerami gdzie krewetki sa dopieszczane markowym pokarmem parametry książkowe a jednak , krewetki zdychają a o rozmnażaniu nie ma nawet cienia nadziei pomarzyć .
W jednym się z tobą zgodzę to że się zwierze rozmnaża nie świadczy o idealnych warunkach ale tez świadczy że warunki nie są aż tak złe, są po prostu niezbyt sprzyjające i w takiej sytuacji często zwierzęta podejmują probe rozmnażania by przedłożyć gatunek wydajać nowe pokolenie które ma większe szanse się dostosować do innych niezbyt korzystnych warunków niż dorosłe osobniki.
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Proszę usunąć
Ostatnio zmieniony 20 sie 2018, 10:01 przez Matematyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

I po co ta irytacja przecież , wybacz że sobie pozwolę zacytować :
Matematyk pisze:O dyskusja super !
Widać forum żyje,popiszę ...
Matematyk pisze:Proponuje przeczytać pierwszy watek w tym temacie i do tego się ustosunkować zamiast kontrować moje wypowiedzii.
. Chyba się nieco pogubiłeś bo raz się cieszysz że jest dyskusja a za chwile masz pretensje że z tobą ktoś dyskutuje.
Po pierwsze wcale nie odbiegam od tematu poruszone kwestie wiążą się z meritum sprawy.
Po drugie wedle mojej wiedzy to co zamierza kolega ma prawo się udać choć to nie będzie łatwe i będzie się być może wiązać z pewnymi modyfikacjami planów .
A po trzecie niczego nie chce udowadniać porostu przytoczyłem przykład baniaka który funkcjonował w sposób bez obsługowy wg mojej oceny - doskonale ,ale jak widać popełniłem foux pas pytając o twoja definicje doskonale funkcjonującego baniaka co doprowadziło cie do "irytacji" ..mam nadzieje że mi wybaczysz nie będę już zadawać tak trudnych pytań.. obiecuje:)
A na koniec trochę lukru specialy for you ;) autor wątku powinien przemyśleć ilość bojowników dwa bojki w tak małej przestrzeni nawet odmiennych płci mogą sobie krzywdę zrobić, jeden będzie w sam raz ślimaki ok byle nie ampularie ani świderki i byle nie za wiele ich było.
Krewetki i bojownik to niezbyt zgrany duet ...wspomniałem ze amano nie bardzo w takim litrażu się odnajdą, redki z kolei raczej będą karma dla bojka choć to nie jest przesądzone , zdarzają sie egzemplarze w miarę pokojowo nastawione do krewetek .
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Szkoda dyskutować, proszę usunąć
Ostatnio zmieniony 20 sie 2018, 10:02 przez Matematyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Dobra dyskusja nie jest zła.
Nie będę juz wchodził w Wasze dysputy bardziej skupie się na moich myślach. Dwa bojowniki w 30l to mała bomba , ale skoro tak chce niech spróbuje a co niech ma..Bojownik i krewety przerabiałem to w 64 l. skubaniec zabijał nie z głodu ale dla frajdy, ale chce niech ma niech spróbuje będzie dla potomnych.
Zastanawia mnie tylko ile i co wyrzuci ziemia do wody bo to może byc zabójcze i dla bojków i dla krewet. Nie wierzyłem jak mówili doświadczeni akwaryści z tego forum większy zbiornik, większa stabilność. Niestety po blisko trzech latach na forum muszę im przyznać rację. W takim zbiorniku to ziemia będzie największa bomba zegarową.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”