Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lawa wulkaniczna w filtrze-jak długo jest aktywna?

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
blind

Lawa wulkaniczna w filtrze-jak długo jest aktywna?

Post autor: blind »

Witam

Posiadam 100 litrowe akwarium a jako filtracje aquael unimax 250. Jako wkłady mam w nim ceramike, zeolit, wate i gąbke. Chciałbym wymienić wate na lawe wulkaniczną. Moje pytanie jest takie co ile lawe wulkaniczną trzeba wymieniać??(jeśli w ogóle) Po prostu ile czasu jest ona "aktywna"? No bo ja ceramike od roku czasu nie wymieniam(od kupna tego filtra), zeolit wymieniam co 2 miesiące, no i tą wate też wymieniałem przy okazji wymiany zeolitu. Ale teraz chce spróbować tej lawy wulkanicznej. Ogólnie parametry wody nie mam chyba tragicznych No2 0, No3 10, Nh3 nie pamiętam ile ale jak 2 miesiące temu mierzyłem to było ok.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Lawe wulkaniczna się nie wymienia bo zazwyczaj pełni funkcje siedliska dla bakterii, pytanie co chcesz uzyskać wkładając ja do filtra , jeśli ma robić za mechanika to słabo ro widzę, jeśli za substytut ceramiki to też średnio to jej wychodzi bo nie ma aż tak dużej powierzchni jak np pumeks czy rzeczona ceramika a dodatkowo zmienia parametry wody (użyźnia wodę dobrze dla roślin i glonów nie koniecznie dobrze dla zwierząt))
blind

Post autor: blind »

Jako że mam 4 kosze więc chce mieć ceramike, zeolit, lawe wulkaniczną i gąbke. Wszystko naraz. I lawa nie jako mechanik tylko jako wspomaganie ceramiki i zeolitu. Nie wiem czy to ma sens. Poradzcie.

[ Dodano: 2018-11-10, 19:22 ]
A czy to prawda że zeolit po 3 miesiącach oddaje to co wchłonął? Ja jak pisałem zmieniam zeolit co 2 miesiące.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

tak to prawda zeolit trzeba regularnie wymieniac, wiesz ceramika dobra ceramika lepiej robi to co tania lawa wiec lawa jest tanim nizszej jakosci substytutem ceramiki jesli masz fundusze lepiej zainwestuj w ceramike zamiast lawy jesli nie masz na ten cel fundusze to sie lubi co sie ma
blind

Post autor: blind »

OK rozumiem. Zastanowie się nad ceramiką Eheima.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Zastanów się nad ceramiką bioceramax od aquaela. Ja sobie chwalę
Nie jest droga a mega pojemna
pixell
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2018, 16:44
Imię: Jan
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

Post autor: pixell »

Ta ceramika bioceramax od aquaela jest mega opcją !
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

pixell, co jest w niej takie mega?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”