Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nie-do-bw

ogólniak 126l barwiony

Moderator: Administracja

Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Nie-do-bw

Post autor: Kuroneko »

Hej!
To ja może zaprezentuję mój baniaczek ogólny. Ostatnio miałam przypływ gotówki, więc trochę się nazmieniało, to będę zaznaczać.

Litraż: 126l szkła, ale zazwyczaj zostawiam minimum 5cm luzu

Tło: kablica korkowa z przybitym zszywkami czarnym brystolem, bok tapeta akwariowa kamienie

Temperatura: zimą 25-6 stopni (latem praktycznie 30), grzałka "setka", do niedawna "pięćdziesiątka"

Oświetlenie: 2x18W t8 światło ciepłe (nieakwarystyczne, zwykłe świetlówki, tyle że warm white) świecone około 10 godzin dziennie

Filtracja: Aquael Midikani 800 z prefiltrem z gąbki po pat mini, wcześniej były dwa wewnętrzne chińczyki "sześćsetki"

Inny sprzęt - nima

Nawożenie: kilka lat syfu w żwirze, trochę kulek glin-torf i Aquahobby complete raz na parę dni jak mi się przypomni

Barwienie: szyszki olchy w koszyczku przy wylocie filtra lub luzem na dno, liście ketapangu, Tormec w filtrze, łupiny orzecha, korzenie dawno wypłukane

Podłoże: lewo - żwir rzeczny nadsypany bazaltem, prawo - piasek kwarcowy, trochę dolomitu i żwirek zsypany z lewa rozgrodzone pionowo postawionymi kamieniami

Martwy wystrój: prawo: korona dębu (z korą od paru lat), trochę korzeni i twardych patyków, liście ketapangu, skorupy orzecha włoskiego, szyszki olchy, z tyłu pucharki szklane ze żwirkiem na rośliny; prawo: łupina kokosa dla kakadu, grota z pojemnika po dużych lodach wycięta (kiedyś dla gietkozęba), a na niej koszyczki na rośliny

Rośliny: pistia i rzęsa, kryptokoryny Wendti brown i karbowana, nurzaniec gigant, hydrokotyla japońska dogorewa, mikranterum okrągłolistne, żabienice sercowata, afrykańska, ocelot prawie padł i prawdopodobnie Brehera lub podobna, nadwódki wielonasienna, trójkwiatowa, syjamska, Alternathera Reinickiego (podobno mini, na moje duża), heteranthera i pewnie coś jeszcze (część roślin dosadzana z koszyczków po lecie)

Obsada: 1+2 gurami perłowe dorosłe (1 samiczka niestety trochę skarłowaciała przez sklep), 1+2 kakadu orange młode, 4 piskorki Kuhla z czego 2 kilkuletnie, 1 labeo tęczowe (to z czerwoną płetwą) niedorośnięte, świderki w ilościach okresowo hurtowych i helenki. Na szczęście nic się jeszcze nie tarło poza ślimakami.

Karmienie: obecnie 2 kostki w przeciagu 2 dni, potem 2-3 dni przerwy od robali z płatkami, tabletkami glonojadowymi, czasem pokrojoną suszoną stynką (została po giętkozębie), pyłkiem pszczelim, suszonym żółtkiem przepiórczym i kurzym, itd. Latem praktycznie cały czas coś z działki jest w środku

Parametry: od miesiaca zaczęłam zbijać, wyjściowo było:
ph - 7.4 (w kranie 7.8, więc bez chemii sukces)
Gh- 21 (tak, ryby tak żyły bez złych objawów)
Kh - 5
Od tego czasu przy togdniowych podmiankach dolewam około 1/3 RO ze sklepu, w filtrze mam torf i trochę kropię Aquacidic i ostatecznie mam po ostatniej podmiance:
ph - 7.0
Gh - 10
Kh - 3

Zdjęcia zdecydowanie piękne nie są, ale:
obecnie wygląda to tak (wiem, że nie widać, ale tam na plaży jest ta korona, cały sprzęt siedzi za heterą w lewej)
Obrazek

Rok temu, czyli tuż po restarcie-przenosinach (cały sprzęt, ryby, rośliny, żwir, nawet większość wody stare, ale trzeba było spuścić i wlać na nowo po paru godzinach) nie do końca jeszcze zalane wygladało to tak (drewno to samo, co teraz, proporczykowce już zostały zeżarte w miedzyczasie przez giętkozęba, piskorek ten sam):
Obrazek


Myślę, że to by było na tyle z informacji, ale oczywiście dopiszę, jeśli coś pominęłam lub coś zaciekawiło.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Druga fotka, fajne szkło bylo.
Osobiście nie przepadam za pływającymi sałatami, a obecnie chyba cała tafla w nich. ;)
Ostatnio zmieniony 08 gru 2018, 21:45 przez duch amazonski, łącznie zmieniany 1 raz.
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

duch amazonski pisze:Osobiście nie przepadam za pływającymi sakatami, a obecnie chyba cała tafla w nich. ;)
Wiesz co wolę pistię niż rzęsę. A bez czegoś na tafli gurami to by mi w krzakach siedziały cały czas. No i nie cała tafla, tak się akurat ułożyły po ostatnim odłączeniu filtra, że są w rządku przed przednią szybą, a tył pusty. Przynajmniej robią tłok.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

a ja uwielbiam pistię, ostatnio miałem okaza z 20 cm korzonkami
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

mazmaciek pisze:a ja uwielbiam pistię, ostatnio miałem okaza z 20 cm korzonkami
No moje te duże korzenie to mają powyżej 20cm i kwiatki. Sama nie wiem, jakim cudem mi się takie hodują w 25l z pokrywą, bo stąd emigruję nadmiary do ogólniaka :D
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

kwiatków jeszcze nie miałem.
można fotkę??
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

mazmaciek pisze:kwiatków jeszcze nie miałem.
można fotkę??
Nie moim sprzętem :/. Ogólnie to wygląda jak taki mały, zwinięty liść, tylko że białe i z żółtą kropeczką w środku, takie może pół centymetra na wysokość lub mniejsze nawet. Jak rozetka ma powyżej 10-15cm rozpiętość to jest dość duża szansa, ze się pojawią ze 2-3 kwiatki. Wpisz w google pistia kwiat, to ci wyjdzie.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

takie maliństwa to może nie zauważyłem
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

Dzisiaj będzie wstęp do aktualizacji - kupiłam tę bestię. 2,5kg suchego drewna, koszt 30zł. Śmierdzi akwarium wyraźnie, bo facet miał przez pół roku z paletkami i nie czyścił go po wyciągnięciu. Po przymiarce stwierdzam, że tylko w jeden sposob mi się zmieści do akwa tak, żeby nie leżal cały na żwirze i w tym ustawieniu zajmuje prawie całą długość akwa, wystaje ponad wode i ledwie nie haczy o świetlówkę. Dziś zdjęcia na sucho, koło soboty będę wkładać do środka razem z czyszczeniem piachu, moze dosypką oraz dokupieniem młodych piskorków.

BTW. Podmieniam 1:1 RO z kranem i parametry stanęły na Ph 6.9-7.0, GH 8, KH 3. Próbuję też cofnąć glony łyżeczką kwasku cytrynowego co drugi dzień. Trochę działa, ale bez szału. Hetera zgniła po przeniesieniu jej w żwir na dno, żabienice się odbudowują, umborosium nie przyjęło się, a nadwodki nowe rosną jak głupie. Kakadu się zadomowimy i mimo przeganiania przez labeo przy karmieniu już się nawet stawiają paniom gurami. Aha, i mogę polecić piling w wykonaniu labeo, bardzo przyjemne uczucie.

Zdjecia bezpośrednio z tablelu, więc jakość aparatu na zęby.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Cudny korzonek. Akwarium stawiaj większe.;)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

Wiem, dlatego go brałam od razu byleby mi go nie wykupili. A w sklepie to on ze 150zł musiał kosztować.
A gdzie to większe akwarium postawię, jak ja muszę się w jednym nie za dużym pokoju pomieścić? I tak już śpię między szafą a akwarium z głową 10cm od filtra i nogami w fotelu. Muszę poczekać te 3-4 lata jak się wyprowadzę i umebluję po swojemu wszystko. Teraz to zastanawiam się tylko, czy czterdziestkę jak co lato na patyczaki dać, czy szukać kraba.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Bardzo przyjemny Lt
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

kali555 on to taki kolejny nie-do-, bo w LT nawożenia do słupa być nie powinno, a jest. Co prawda jak mi się przypomni, ale jednak.

[ Dodano: 2018-12-27, 12:17 ]
Dobra, właśnie się zbieram do sklepu, więc szybkie pytanko, może ktoś zauważy głupotę pomysłu zanim dojdzie do wykonu: jak bardzo dokupienie nowych samiczek kakadu może spieprzyć w akwarium? Przypomnę, w wodzie siedzi już od niespełnia dwóch miesięcy dogadany, spokojny harem 1+2 pomarańczowy, myślałam o dorzuceniu 2-3 zwykłych jak będą ładne. Oczywiście tylko panie. I opcjonalnie czy będą straty w ludziach jak któreś wpadnie na pomysł tarcia się, do czego nie namawiam.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Mam nadzieję, że ich nie kupiłaś. Jeśli tak to straty raczej będą.
Kuroneko
Posty: 46
Rejestracja: 07 gru 2018, 15:10
Imię: Kuroneko
Lokalizacja: Polska
Akwarium: 126l, 25l
Płeć:

Post autor: Kuroneko »

Nie było ich. Za to były piskorki. Dużo piskorków.

A czemu byłyby straty, że tak zapytam na przyszłość? Tarło, czy co innego? Bo one spokojne są wobec innych ryb i te nowe dużo mniejsze by nie były.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”