Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co to za glon i jak można się go pozbyć?

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Co to za glon i jak można się go pozbyć?

Post autor: michalbajda »

Witajcie. Z góry przepraszam za założenie nowego wątku ale nie znalazłem żadnego tematu, który by mi pomógł.
Od jakiegoś czasu w moim akwarium mieszka glon, który porasta większość roślin, częściowo podłoże (żwir bazaltowy), a czasami nawet ścianki akwarium. Nie ukrywam, że irytuje mnie już, a nie mam pojęcia jak się go pozbyć.

Parametry:
- akwarium 160L
- oświetlenie 48W Power LED (6500K + 8500K + Full spectrum)
- 2x Prefiltr 2,7L (1 ma gąbki drugi ceramikę, zeolit i węgiel) + pompa AQUAEL UNI-PUMP 1500 (działa 24/h)
- napowietrzacz działa 24/h
- bimbrownia działa 24/h tak aby utrzymała stały poziom CO2
- temperatura - 25 stopni
- pH - 7.0
- NO2 - 0,025mg/l
- NO3 - 20mg/l
- PO4 - 0,4mg/l
- GH - 9
- KH - 6
- przewodność - 638uS
- CO2 - ~20mg/l
- czas świecenia światła - 8h (od 9 do 17)
- rolety 100% zaciemniające więc światło zewnętrzne nie dociera do akwarium

Poniżej dodaję zdjęcia glonów, starałem się jak najlepiej je uchwycić.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czy miał ktoś z was styczność z takim oto glonem i wie jak się go pozbyć? Dodam, że niedawno robiłem przycinkę i starałem sie usunąć z akwarium obrośnięte rośliny w jak największym stoniu ale z czasem rośliny dalej obrastały. W zeszłym tygodniu usunałem większość mchu, na którym było najwięcej tego glona i zostawiłem tylko kawałki, które były całkowicie wolne od niego - niestety na nowych odrostach dalej się pojawia.

Z góry dziekuję za pomoc!

Pozdrawiam Michał.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Nawozisz czymś? Jaka obsada akwarium?
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Nie nawożę niczym bo nie chcę zbytnio za dużo chemi lać do akwarium.

Odsada tak z grubsza bo trudno mi policzyć:
- 12 x Neon Czerwony
- 11 x Danio
- 6 x Razbora Klinowa
- 3 x Mieczyk
- 13 x Gupik
- 5 x Platka
- 4 x Brzanka Mszysta
- 2 x Zbrojnik
- 1 x Babka Tęczowa
- Kilkanaście krewetek

Wiem sporo tego ale azotany, azotyny i fosforany mam cąły czas pod kontrolą.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Albo grzebiesz w podłożu albo mas fosfor wywalony powyżej 3
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

niby są testy i nie ma tam tyle fosforu.

dolej potasu i żelaza, z żelazem ostrożnie, nie więcej niż jest zalecane.
Akwarium z roślinkami nie obędzie się bez żelaza
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

pawprz podłoża staram się wgl nie ruszać a jak już to tylko z wierzchu jakieś zanieczyszczenia zbieram spuszczając wodę ale nie ruszając podłoża.

Jaka jest norma dla żelaza i potasu? Mam test Fe to zmierzę jeszcze zanim będę dodawał. Testu na potas niestety nie mam ale bede musiał sprawić sobie.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

w każdym zoologicznym kupisz jakieś żelazo, dodaj tyle ile zaleca producent, z potasem podobnie.
możesz tez kupić kulki gliniano-torfowe, mają dużo żelaza albo jakieś tabletki do podłoża, to w większości potas
możesz pomyśleć też o carbo, masz pewnie niewiele roślin więc na początek podwójna dawka a później po połowie powinno wystarczyć
trochę chemii rybom nie zaszkodzi a może pomóc
ten glon to nie problem, ja mam o wiele gorszą inwazję :D
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Miałem na myśli jaka jest bezpieczna norma już w akrawium bo jeśli już mam żelaza sporo to żeby nie przedobrzyć.

Carbo dawałem regularnie do momentu kiedy nie uruchomiłem bimbrowni, przed uruchomieniem miałem pełno krasnali na które niestety Carbo nie pomagało.

To nie chce wiedzieć jakie u Ciebie jest stężenie glonów :mrgreen:
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Glonów mam bardzo mało za to jeden okrutny o nazwie compsopogon.
Nikt nie wie jak się tego pozbyć.
Carbo nadal możesz dawać razem z CO2.
Jeśli nie nawozisz to żelazo masz na 0. Bardzo szybko się uwstecznia i ciężko jest utrzymać jakiś wyższy poziom. Ja leje sporo a i tak jest 0
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Ja miałem ten glon w krewetkarium, a przynajmniej tak wyglądający. Wyrastało to na takie krzaczki/drzewka i też mnie to irytowało. Jak urosło duże to po prostu odrywałem to. Bez stosowania jakichkolwiek chemi po czasie samo zniknęło.

Właśnie zmierzyłem Fe i faktycznie 0 jest. Bardzo zdziwiłem się bo do ogólnego leje 50/50 RO z mineralizatorem + kranówka, a że u nas w Dynowie jest duże stężenie żelaza w złożach wody to mimo tego, że mam odżelaźniacz to poziom żelaza w kranie mam 0.1mg/l (norma według sanepidu to <0.2mg/l) więc z wodą troche tego żelaza wlewam do akwariuma, a tu pusto 8-)

Zakupię przy okazji żelazo i dodam. Z potasem narazie się wstrzymam dopóki nie kupie sobie testu - wolę mieć pod kontrolą stężenie w wodzie :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nie ma jakiegoś bezpiecznego poziomu fosforu. Zazwyczaj jest to stosunek do azotu czy potasu. Kolega Maciek zaleca dolej tyle co pisze co nie jest prawdą. Trzeba dolać tyle ile potrzeba albo będą inne gloniska. Lanie tak a co mam butle bach niech się dzieje nie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie zbiornika.
Sprostuję pare rzeczy może ci się przyda to są wiadomości z mojego doświadczania.
Nie wiem jak obliczyłeś swoje CO2, ale bimbrownia jest bardzo nie stabilna zasadniczo poziom Co2 zależy od temperatury, dostępności cukru w zacierze i ile rośliny pobiorą (w nocy znacznie mniej/ fotosynteza) Więc jeśli masz test wynik jest chwilowy z danego momentu pomiaru. Carbo czyli (aldehyd glutarowy) to trochę inny "węgiel" możesz je podawać spokojnie razem roslinki sobie poradzą.
Druga sprawa" kup potas i lej chłopie" to tez nie prawda potas blokuje sporo minerałków jak go bedzie dużo będzie źle. Najprościej tłumacząc napił bym się wody ale mam buzie pełną chlebka. woda minerałki (azot fosfor, żelazo i sporo mikro elementów, chlebek - potas).
Wracając do twoich glonów. U ciebie nie ma niedoborów (brak dziur np.) u ciebie jest zły stosunek makroelemntów. Ja bym zrobił tak: podmniane z 50%, 10 szyszek ochy i wyłaczył 1/3 światła na tydzień albo skrócił swiecenie o kilka godzin. To tak na wstepie i po tygodniu zerknął bym co się dzieje. Oczywiście musisz pamiętać że szyszki zbija troche Ph i przy bibrowni trezba będzie uważać czy nie ma przyduchy.

ps. Jęsli bardzo chcesz mieć roślinne to niestety najpewniejsza butla, 100% pewności że zawsze dystrybuujesz tyle samo CO2
ps2. ale sie rozpisałem :podwójnie widzę: :podwójnie widzę: :podwójnie widzę:
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Mam stały test CO2 z JBL na szybie w akwarium, dodatkowo znając KH i pH odczytałem stężenie z wykresu stężeń CO2 w wodzie w zależności od pH i KH - wynik ze stałego testu z akwarium zawsze pokrywa mi się z tym odczytanym z wykresu.

Na noc odpinam bimbrownię, a w ciągnu dnia dawka ustawiona jest tak żeby stężenie wieczorem było takie samo jak rano po zaświeceniu światła.

Jakiś tydzień temu może półtora robiłem podmiankę wody i wywaliłem te najbardziej obrośnięte mchy, podmieniłem około 30% wody i wtedy skróciłem światło o godzinę (z 9h na 8h). Nie mogę wyłączyć 1/3 światła ze względu na to ze jest to wszystko spięte w całość i musiałbym rozlutowywać i inaczej przepinać, mogę co najwyżej jeszcze skrócić czas świecenia.

Butla u mnie udpada bo nie mam jej gdzie upchać, niedawno robiłem nową szafkę pod akwarium i nie miałem w planach montażu CO2 dlatego nie przewidziałem na butlę miejsca.

Podmienię jeszcze trochę wody, dorzucę szyszki, doleje żelaza i skrócę czas świecenia do 7h. Zobaczymy co z tego wyniknie. Jak narazie bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki i oczywiście jak tylko będą jakieś postepy będę dawał znać :>
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

A nie lepiej lać tylko RO z mineralizatorem albo RO + kremówka bez mineralizatora? Możesz zmierzyć ile taka mieszanka ma mg i ca i dobrać proporcje
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Samo RO + mineralizator to za mało bo GH ma około 1 stopnia, a KH może 0.5. RO bez mineralizatora + kranówka (50/50) GH wychodzi jakieś 5-6 stopnia, a KH około 4-4.5. RO z mineralizatorem + kranówka (50/50) GH jest 6-7, a KH 5-6. Jedynie teraz wlałem więcej kranówki bo nie chciało mi sie czekać na RO stąd GH 9.

Mi zależy na KH na poziomie 5-6 żeby był bufor dla CO2 bo jak miałem niższe KH to miałem straszne skoki pH już po dodaniu niewielkiej ilości CO2.
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Wybaczcie, że post pod postem.
Po ponad tygodniu stosowania potasu, żelaza i carbo od Aqua Art w dawkach podanych przez producenta rośliny urosły sporo ale glony także, jeszcze bardziej obrosły rośliny i wszystko w akwarium.
Jakieś pomysły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”