Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Padają mi Blue Bolt i Red Bolt - dlaczego?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Oj przepraszam nie popatrzyłem na imię 8-)

Nadmuch sterowany jest termostatem W1209 i na chwilę obecną temperatura jest w stanie zejść poniżej 21 stopni ale ustawiłem stabilne 22 stopnie.
Dodatkowo zamówiłem ogniwa Peltiera i będę chciał coś tym wykombinować.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Była ty dyskusja na temat chłodzenia ogniwami musisz poszukać ale o ile pamiętam wiatrak był lepszy
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

michalbajda pisze:Bo napisałeś
Bastet pisze:Nie mam krewetek Neocaridina...
I to mnie wprowadziło w błąd :)
A tak, masz rację, literówka. Mam Neocaridina. Nie mam Caridina ;)
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Minęły już 3 dni od zamontowania wentylatora i ustabilizowania temperatury na poziomie 22 stopni. Jak na razie padł tylko jeden Red Bolt w niedzielę, który był już "osowiały" kiedy go przenosiłem, a tak poza tym jednym przypadkiem na szczęscie spokój. Wentylator się sprawdza ale przez to, że nie mam pokrywy wody ubywa bardzo dużo. Muszę zaprojektować inny nadmuch, który zamontowany z tyłu będzie dmuchał na całej szerokości zajmując tylko 1-2cm na głębokość, a szybę/pokrywę dotnę o te 1-2cm i zamontuję spowrotem :)

P.S.
Robiłem testy chłodzenia z wykorzystaniem ogniwa peltiera.
Wyglądało to tak, że ogniwo zostało przyklejone zimną stroną na kleju termoprzewodzącym do blachy miedzianej o wymiarach 200x100x1mm, do ciepłej strony radiator z procesora taki jaki miałem pod ręką więc nie super wydajny, a na nim wentylator 80mm. Taki zestaw był tylko tymczasowo przyklejony taśmą do ścianki akwarium, a między blachą a akwarium zwykła pasta termoprzewodząca bo nie chciałem kleić od razu.
Co zaobserwowałem:
- w 10L bez problemu trzymało ustawione 22 stopnie na termostacie
- wydajność fajna bo w akwarum 18L (pustym bez żyjątek) po około 1.5h ciągłej pracy temperatura spadła do około 18-19 stopni
- niestety stałe zużycie prądu na poziomie 90W dyskwalifikuje ten patent
- dodatkowo w momencie wyłączenia "urządzenia" np po obniżeniu temperatury do 20 stopni ciepło resztkowe radiatora ogrzewa całe ogniwo, a to z kolei blachę, która natychmistowo ogrzewa akwarium w jeszcze szybszym tempie niż zostało ono schłodzone

Wnioski? Według mnie miałoby to sens gdybym zrobił jakiś sterownik, który regulowałby napięcie zasilające ogniwo jednocześnie obniżając temperaturę blachy zależnie od zapotrzebowania ale urządzenie i tak musiałoby pracować cały czas żeby to miało sens. Niestety minimalny stały pobór na pewno nie byłby niższy niż pobór prądu wentylatora.

Przepraszam za OT :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To nie do końca tak jak mówisz. Teraz masz koło 17-20 stopni otoczenia. W lecie będzie 30 i to już będą problemy. Teraz wszystko co byś nie testował będzie super. W lecie niestety nie sprawdzone
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Jakies 20cm od akwarium stoi termometr, w momencie testowania temperatura w pokoju wynosiła niecałe 23 stopnie no ale fakt to nie 30 jak czasami w lecie bywa. Na razie się sprawdza się ten wentylator, a nowy nadmuch własnie się drukuje, wrzucę zdjęcie jak zamontuję.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja miałem takie spisały się
Obrazek
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

80mm są dosyć głośne jak dla mnie, a niestety akwaria mam w pokoju gdzie śpię, 120mm dobrej firmy prawie nie słychać.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Masz racje. Najgorzej było jak się w sypialni odpalał o 3 rano
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

zdecydowanie więcej suchych liści w akwariach potrzeba one zrobia "mikroklimat" dla krewetek oraz roslin które będą "wyciągać" z wody fosfor i azot
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Przerzuciłem się z Aqua Art Shrimp Mineral na Bee Shrimp Mineral GH+ do tego Azoo Mineral Plus. Wczoraj zrobiłem małą dolewkę wody około 1L i po tygodniu spokoju z padającymi krewetkami dzisiaj padł kolejny Red Bolt ostatni z jajkami i tu moje pytanie czy jest opcja, że jakoś im nie spasowały te minerały?

Inc0 zaraz wrzucę ketapanga bo mam pod ręką :>
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Może za dużą podmiankę zrobiłeś i z partyzanta nagle zmieniłeś preparaty?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja minerały daje raz na miesiąc. Za nic w świecie nie zrobił bym takiego combo jak ty. Najpierw przyzwyczaił bym do nowych soli, a potem ładował minerały
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Bastet nie robiłem podmianki, jedynie dolałem około 1L (może nawet mniej) bo wyparowała woda.

pawprz do RO dodałem tyle Bee Shrimp żeby wyszło 250uS, zmierzyłem odrazu GH i było około 5.5 stopnia więc fakt 80uS mniejsza przewodność niż mam w akwarium i 0.5 stopnia wyższe GH ale chcąc przyzwiczaić ich do nowych soli wolałem obniżyć przewodność niż podnosić GH.
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Od razu przepraszam za post pod postem.

O ile umieralność krewetek zmiejszyła sie i to sporo bo przez prawie dwa tygodnie padły zaledwie 2 sztuki z czego jedna dzisiaj wciąż zastanawia mnie różnica pH między jednym a drugim akwarium. Dzisiaj zmierzyłem i co wyszło:
10L - pH 6.7
18L - pH 5.8
Nawet jeśli brać pod uwagę błąd miernika który był skalibrowany tyle co przed pomiarami to i tak w jednym baniaku spadło pH z 5.9 do 5.8, a w drugim urosło z 6.4 do 6.7 w przeciągu niecałych dwóch tygodni.
Takie samo podłoże, akwaria startowane w taki sam sposób (pod podłoże BEE MAX i MIRONECTON POWDERwedług instrukcji), jedynie różnica czasu startu i oświetlenia, reszta czyli filtr jakieś ozdoby z tych samych surowców/materiałów więc nie ma co podbijać pH w jednym a w drugim nie. Jakieś pomysły co może być przyczyną?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”