Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Postać amidowa azotu - czy można stosować w akwarystyce?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Postać amidowa azotu - czy można stosować w akwarystyce?

Post autor: kali555 »

Czy forma amidowa azotu jest groźna dla życia w akwarium? Mam na myśli ryby. Czytam, że musi przejść hydrolizę do formy amonowej i nitryfikację do postaci azotanowej. Samo to mnie już zastanawia. Kolega zulix pisał o gotowych nawozach płynnych, które mogłyby mieć zastosowanie w akwarystyce byleby nie zawierały jonów amonowych. Jak to się ma w tej postaci?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Forma amidowa zawarta jest w moczniku, w większych stężeniach zabójcza dla zwierząt
można by ją zastosować przy zakładaniu zbiornika w celu przyśpieszenia dojrzewania zbiornika ale bez ryb.
Nie wiem jak rośliny wodne, ale lądowe w większości nie potrafią wykorzystać takiej formy, chyba że podana jest nalistnie.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

mazmaciek, Dzięki za info. A orientujesz się, który z gotowych nawozów płynnych ogrodowych nie zawiera szkodliwej formy azotu?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

kali555 pisze:Kolega zulix pisał o gotowych nawozach płynnych, które mogłyby mieć zastosowanie w akwarystyce byleby nie zawierały jonów amonowych.
Stare czasy i teorie (wręcz mity), które były później wielokrotnie modyfikowane. Są na forum testy, głównie mojego autorstwa, które obalają te bzdury.
Każda forma azotu jest szkodliwa w zależności od dawki i pH. Forma amidowa (mocznik) oraz amonowa z powodzeniem się sprawdzą w środowisku kwaśnym ale oczywiście kwestią zasadniczą jest dawka (tutaj mniejsza od azotanów). Najbezpieczniejsza forma to azotany i dlatego są promowane w akwarystyce roślinnej dla "zwykłych ludzi". Profesjonaliści używają a nawozy profesjonalne zawierają wszystkie te formy azotu.
kali555 pisze:Czytam, że musi przejść hydrolizę do formy amonowej...
Według mojej wiedzy tak właśnie jest. Forma amonowa może być użyta przez rośliny lub być utleniona do azotanów. Na to potrzebny jest czas a więc forma amidowa to taki nawóz z opóźnionym zapłonem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

zulix, dzięki za wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

z gotowymi nawozami ogrodniczymi jest ten problem że większość zawiera dużo fosforu, poza tym wiele z nich ma miedź
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

mazmaciek pisze:z gotowymi nawozami ogrodniczymi jest ten problem że większość zawiera dużo fosforu, poza tym wiele z nich ma miedź
Problemem już jest to, że zawierają fosforany. Kiedyś robiłem podmianę w akwa gdzie miałem fosfor na poziomie 1-1,5ppm PO4. Po podmianie, wodę z akwa wykorzystałem do polania kwiatków i była taka spadówa liści, że spać w domu nie można było. Z setek liści bonzai zostało tylko kilkanaście. Spadały zdrowe liście. Swoje zdanie na temat fosforu mam i nie jest za dobre.
A spadówa liści to blokada miedzi (ludwigie tak reagują). I możesz walić miedzią i tak to nie pomoże.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Ja młode warzywa w tunelu podlewam codziennie 0,1-0,2% roztworem na przykład takiego nawozu https://dlaroslin.pl/makroelementowe/10 ... oEQAvD_BwE i pięknie rosną.
Fosfor działa super na system korzeniowy.
Ponad miesiąc miałem w akwarium ponad 3 ppm fosforu, w szczytowym momencie było 5, rośliny wtedy wyglądały najlepiej. Azot i potas były bliskie zera
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

mazmaciek pisze:Ja młode warzywa w tunelu podlewam codziennie 0,1-0,2% roztworem na przykład takiego nawozu https://dlaroslin.pl/makroelementowe/10 ... oEQAvD_BwE i pięknie rosną.
Fosfor działa super na system korzeniowy.
Ponad miesiąc miałem w akwarium ponad 3 ppm fosforu, w szczytowym momencie było 5, rośliny wtedy wyglądały najlepiej. Azot i potas były bliskie zera
"... i potas były bliskie zera" - słowo klucz. Jakby mieć studnie wypełnioną po brzegi zatrutą wodą (fosfor) i nie mieć wiadra (potas).
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”