Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co lepsze RO, czy kationit wodorowy?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Co lepsze RO, czy kationit wodorowy?

Post autor: skaczacy »

Wydzielone z: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3654
Nie ph tylko twardości ( ph obniża się np. kwasem solnym)
Pozdrawiam
juz poprawiłem, zwykła literówka, ph i kh obniżam właśnie kwasem solnym a gh kationitem.

Ja polecam
http://osmozaserwis.pl/index.php?produc ... prod_id=90 a dokładniej firmę www.osmozaserwis.pl mają niezłe ceny, wielu producentów i można kupić taki dwustopniowy który będzie jednocześnie i do kuchni i do akwarium jak i samo RO3 do akwarium.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2010, 13:52 przez skaczacy, łącznie zmieniany 1 raz.
dori
Posty: 31
Rejestracja: 23 paź 2009, 12:10
Imię: Dorota i Marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Wyżne

Post autor: dori »

A ja polecam:
http://www.waterpure.pl/index.php?k13,f ... dy-systemy
bo zabawa z kationitem i przepuszczanie wody przez niego mimo wszystko jest ...zajmująca czas.

lub też tego sprzedawce na Allegro bo wtedy można kupić jeszcze taniej.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Dori - osmoza jest super gdy:
1. Ma się wodę ze studni za darmochę i nie płaci od razu też ścieków.
2. Ma się co zrobić z wodą odpadową która jest też dobra - nie czarujmy się walenie w ściek jest marnotrawstwem ale nie wnikam
3. Ma się konkretne zbiorniki akwarystyczne bo wtedy rzeczywiście zabawa z kationitem by była zabawą.

Oczywiście nie jestem eko przeciwnikiem osmozy bo skoro ludzie jej używają to znaczy że ich stać na to.

Dla mnie na razie ekonomiczniejsze jest bawienie z kationitem ( mały wkład do filtra, i przygotowanie 25-30l wody raz na tydzień) mam niewielkie akwaria więc...
i jedno małe które sam skleiłem - tam sobie będę regenerował na spokojnie może stać.
Jak będzie to się przekonamy - jest jeden gość ma 450l i bawi się w te "babcine pończochy" ;)

Osmozę kiedyś kupię ale najpierw postaram się może o studnię, zbiorniki na wodę odpadową (będzie do kwiatków bardziej uminerlaniona ;)) a może okaże się że deszczówka puszczona przez węgiel aktywny będzie dobra.

Na dziś kationit to dla mnie dobre wyjście z sytuacji gdzie chcę bardzo zmiękczyć wodę do 30l dla krewetek i trochę do 65l.

Używana osmoza jest dobra o ile ktoś o nią dbał i wymieniał filtry - nie wiem jak tam z membraną - ją też się co jakiś czas wymienia.
Zulix dał dobre namiary na firmy.

EDIT do wyp. poniżej bo nie nabiajam postów ;)
Dori :) patrz punkt trzeci tego posta - wziąłem Cię pod uwagę :)
Ostatnio zmieniony 19 lut 2010, 13:59 przez truteen, łącznie zmieniany 1 raz.
dori
Posty: 31
Rejestracja: 23 paź 2009, 12:10
Imię: Dorota i Marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Wyżne

Post autor: dori »

truteen, masz dużo racji. Ale przy dużych podmiankach, potrzebne mi jest ok 100l RO na tydzień żeby przygotować wodę, wygodniej mieć osmozę, przynajmniej dla mnie :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jest jeszcze 1 "ale" :)
Kationit można włożyć do filtra (lub powiesić w pończochach) i woda powoli traci twardość. Czasem trwa to tydzień lub nawet dwa. Gdy chcemy zmniejszyć twardość w już działającym baniaczku to jest to metoda powolna i bezinwazyjna dla obsady. Aby osiągnąć podobny efekt w akwarium z wykorzystaniem wody RO to musimy robić to znacznie dłużej i jest to bardziej męczące (np. codzienne podmiany wody). No chyba, że ktoś nie dba o obsadę i zbija pH o 1 za jednym zamachem - wtedy proszę bardzo, RO jest lepsze.

Pomijając utrapienie związane z regeneracją kationitu i potrzebą stosowania testów aby zobaczyć, kiedy się wyczerpuje, kationity są bardzo dobre a często i tańsze w eksploatacji niż RO.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

truteen pisze:1. Ma się wodę ze studni za darmochę i nie płaci od razu też ścieków
akwarium 160l, podmiana tygodniowo 60l, z czego 40l RO (czyli do ścieku idzie około 160l) razem 200l, x4 tygodnie - 800l miesięcznie, przyjmijmy 1 kubik - cena za kubik 6,63zł - tragedii nie ma ;)
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

do filtra odradzam go wkładać, ponoć kationit na prawdę działa jak woda przez niego wolno przepływa, najlepiej go powiesić pod deszczownicą albo dalej od wylotu filtra, tak ja słyszałem. U mnie kationit zbił GH z 22 do 12 w ciągu ponad tygodnia, zregeneruje go i zejdę spokojnie do 6.

Co do fitra RO, odpad wody jest duży, powiedział bym nawet bardzo duży. Połowa albo i więcej idzie w ściek. Przy Twoim założeniu Artur jest ok, ale jak masz duże akwarium albo kilka akwarii to już robi się problem. Niby woda nie dużo kosztuje ale jednak w skali miesiąca to sporo. I słyszałem (może źle słyszałem) ale ponoć przy słabszym ciśnieniu więcej jest odpadu.
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

skaczacy pisze:ale ponoć przy słabszym ciśnieniu więcej jest odpadu
zgadza się,
a bardzo słabe ciśnienie może spowodować w ogóle wadliwe działnie RO (nie zbijanie parametrów)
ja też zaczynałem od kationitu, ale mnie krew zalewała jak miałem tą wodę przepuścić przez kolumnę, a umieszczać woreczków w środku akwa nie chcę ze względów estetycznych,
wystarczy, że mam głowicę z gąbką której jak na razie nie mogę sie pozbyć :)
Awatar użytkownika
fish74
Posty: 541
Rejestracja: 22 gru 2009, 12:19
Imię: Janusz
Lokalizacja: Ropczyce
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: fish74 »

Ja przy 112 jestem bardzo zadowolony z filtraxu k ( kupiłem popowodziowy za 10 pln - 1l ) , kwas solny HCL do regeneracji i zarazem do regulacji ph 1l-4pln .Butelka po pepsi 2l z obciętym dnem i jazda ( wody do podmianki z zapasem ) za śmieszną kasiorkę a RO no cóż jak masz na tyle pieniążków na zbyciu...czemu nie
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

fish74 pisze:no cóż jak masz na tyle pieniążków na zbyciu...czemu nie
raz mam, raz nie mam :), po prostu uznałem, że już czas się przesiąść, bo mi się nie chciało obsługiwać kolumny, a i woda nie trzymała idealnych parametrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”