Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aldesan E - zamiast Easy Carbo

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Aldesan E - zamiast Easy Carbo

Post autor: zulix »

Ja kupiłem dzisiaj EC z metody szwagra (kilkanaście zł za litr) w aptece a zwie się Aldesan E. Nie jest to dokładnie to samo co EC a więc jakieś ryzyko jest. Polecam więc tylko dla nie bojących się eksperymentów: http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=28299
Ja już niedługo zacznę testować i przy pomyślnych wynikach podzielę się na forum.

Post wydzieliłem z działu giełda , ponieważ po 2 tygodniach automatycznie wylądowałby w koszu - a będzie to gorący temat :) - boggi
Ostatnio zmieniony 24 lut 2010, 18:50 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

To ja czekam na wyniki experymentu, Zulix zawsze masz zajefajne pomysły.

Możesz podać skład, to może coś podobnego się wybada.
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: daquid »

Ja mam takie pytanie: Czy ten aldehyd szkodzi w nadmiarze tylko rybom czy roślinom też (chodzi o takie dawki, żeby wybić szybko glony)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W składzie Adesanu jest 2% aldehydu glutarowego (w EC jest tam 2,8% tego aldehydu). Tak więc przy dozowania trzeba dawać nieco więcej (tak o 40%). Poza tym jest 25% spiru (alkoholu). Przy takim dozowaniu jak się dozuje ten dodatek alkoholu nie powinien mieć większego znaczenia (więcej powstaje w wyniku procesów gnilnych - DOC). Nie wiadomo co jest jeszcze w EC (czy jakieś stablizatory, aktywatory czy co innego. Aldesan ma jeszcze aktywator w postaci proszku, który wsypuje się do cieczy przed odkażaniem sprzętu medycznego. U nas byłoby to bez sensu. Aktywator zawiera bliżej nie zidentyfikowane fosforany. Myślę, że są to związki typu pirofosforanów, a więc Calgon, które powinny zmniejszać napięcie powierzchniowe i przez to pomagać w odkażaniu powierzchni od glonów, sporów, bakterii... U nas mogłyby nieco zaburzyć gospodarkę nawozami, no i w ogóle dodatek związków powierzchniowo czynnych do wody akwarium może być zabójstwem dla obsady.

Kilka osób próbowało to stosować i nie było tragedii. Polecam ten wątek z roslin-akwariowych. Nad preparatem zastanawiałem się już dawno, ale dotychczas dozowałem tylko do akwa 50l (zresztą bez większych efektów) więc było to nieopłacalne (EC na taki baniaczek kosztował grosze), ale teraz jak będę dozował do 250-tki to już trzeba iść w kierunku tańszych rozwiązań.

Napiszę dlaczego będę to testował mimo dostarczania roślinom wystarczającej ilości CO2.
Otóż po kłopotach z CO2 pojawiło się trochę glonów, które teraz bardzo powoli wykurzam. Prawdę mówiąc chciałbym to zrobić trochę szybciej. No i doczytałem, że rośliny, szczególnie niektóre lepiej się wybarwiają. Stąd "pożyjemy, potestujemy, sprawdzimy).

P.S. Pomysł nie jest mój, ale ja "nie waham się go użyć" :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Nie polecam Aldesanu E. Stosowałem go w dawkach podwyższonych takich jak podaje się Easy Carbo w celu zwalczania glonów. Efekt to najpierw wybite bakterie nitryfikacyjne i skok NH4 oraz NO2. Następnie atak pierwotniaków. Wpływ na glony żaden. Być może to przez obecność alkoholu? W każdym bądź razie uważam jego używanie za ryzykowne. Nie dodawałem aktywatora.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Alkohol na pewno jest w akwarium niepożądany. Na urodziny i na sylwka rybki dostały 2 baniaki wódki na zdrowie :P i na drugi dzień woda zrobiła się biała. Jakby nie %% to sam wlałbym aldesan E do kreweciarni zamiast easy carbo, ale jeśli dwie 40-stki zakłócają życie w 112L to obawiam się co może się stać w 30L. Czekam na testy i zobaczę co się okaże.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Robiłem eksperyment z Aldesanem przez jakieś 3 tygodnie.
Akwarium 250 l, full CO2, nawożenie solidne chociaż jeszcze nie EI, HQI 140W. Glony typu krzaczków na roślinach wyrosły mi po awariii CO2 w poprzednim miesiącu.

W pierwszych 3 dniach podawałem rano 5 ml. Nic się złego nie działo ani z roślinami, ani z glonami, ani z rybami, ani z wodą (mętnienie, czy coś podobnego).
Potem wieczorem dodawałem kolejne 5 ml. Również bez zmian.
Na próbę podałem 10 ml rano i przez 3 dni kontynuowałem. Potem dodatkowe 5 ml wieczorem. Obsada w porządku, rośliny też. Glony powoli zaczęły odpuszczać.Dołożyłem znowu 5 ml. Bez większych zmian.

I tak pod koniec doszedłem do 30 ml dziennie. Z glonami rewelacji nie było, odpuszczały bo odpuszczały, ale czy to wina aldehydu to nie powiem, bo inne czynniki do stabilizacji baniaczka były spełnione. Przy takiej dawce zaobserwowałem niestety oparzenia u ryb i eksperyment przerwałem. Ryby oczywiście doszły do siebie.
Obecnie podaję 5 ml dziennie w zasadzie "pro forma". Nie miałem przy żadnej dawce "dyszenia ryb" pod powierzchnią, mleka w wodzie itp. przypadłości opisywanych przez niektórych. Woda jest o twardości ogólnej rzędu 10 niemców, węglanowej rzędu 8, pH nieco poniżej 7.
W akwarium jest dwadzieścia kilka gatunków roślin, ale nie zaobserwowałem, aby któremuś szczególnie sprzyjał aldehyd, bądź aby któreś zamierały z tego powodu.
Być może w kombinacji parametrów wody, które mam aldehyd był w jakiś sposób dezaktywowany.

Ponieważ resztki glonów były na roślinkach zdecydowałem się zadziałać bardziej energicznie. Wyciągnąłem kilka z nich i włożyłem do roztworu Aldesanu - 2 ml na 2 l wody. Czas moczenia od minuty do kilku minut. Jedną roślinkę włożyłem testowo do roztworu 2 ml Aldesanu na 0,25 l wody i trzymałem godzinę. Następnie rośliny umieściłem w akwarium HT. Po 3 dniach nic wielkiego nie zaobserwowałem (tj. jakichś spektakularnych zniszczeń na glonach, czy roślinach).
Mchy z nitkami umieściłem w tym samym roztworze (2 ml 2 0,25 l wody) i siedzą tam 3 dni. Wczoraj dolałem jeszcze 6 ml aldesanu bo glonom nic się nie pogorszyło. Dzisiaj też różnicy nie widzę.
Na oko więc w podanych stężeniach na dorosłe glony słabo to działa.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Znajomy ojca też ostatnio to zastosował - miał masę nitek których niczym zwalczyć nie mógł, wlał jakąś podobno "piorunującą" dawkę i po 2 dniach ani śladu glona. Woda ponoć po zastosowaniu wyglądała jak po zakwicie, cześć obsady padła, kilka roślin też a filtr się zapchał resztkami glonów :P Przy okazji kiedyś go zapytam ile tego wlał do akwa.


edyta:
Tak mi się wydaje, że to aldesan był, na pewno aldehyd to miało w sobie a pierwotnie służyło do sterylizacji w szpitalu.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

zulix pisze:W składzie Adesanu jest 2% aldehydu glutarowego (w EC jest tam 2,8% tego aldehydu).
Około 2.8% glutaralu jest w produkcie Seachema "Excel", a EC jest bardziej stężony, o ile bardziej to nie wiem, ale można spróbować policzyć porównując dozowanie tych preparatów.

Toksyczność glutaralu, z tego co wiem, spada wraz ze spadkiem pH, gdyz powoduje to wzrost stopnia jego polimeryzacji.
Kiedyś mierzyłem pH Excela pH-metrem elektronicznym i wynosiło ono 5.5pH o ile dobrze pamiętam.
Często aktywatory w środkach odkażających podnoszą ich pH, co równiez zwiększa ich toksyczność.
Wartosci pH dla Aldesanu E: nie wieksze niż 6 przed aktywacja, pH po aktywacji
wieksze niż 7 http://www.gastrosept.pl/produkty_pliki/40.aldeasnE.pdf
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

I jak testował ktoś aldesan? Może się podzielić obserwacjami?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Minęły kolejne 2 tygodnie. Aldesan nadal podaję do akwarium HT wespół z CO2 w ilości 10 ml (rano) na 250 l akwa. Niestety nie mogę powiedzieć o dobroczynnych skutkach preparatu bo ostatnio zmieniłem mikro na mikro plus (Itermagu) i nie wiem jakie symptomy pochodzą od czego. Piszę tu tylko dlatego aby przekonać, że długotrwałe już dodawanie preparatu (na początku agresywne) nie spowodowało u mnie żadnych większych problemów. Z roślin jedynie pełzacz bagienny jest w gorszym stanie niż przed dawkowaniem. Czy preparat działa, czy nie to trudno mi stwierdzić, ale wygląda, że jest w miarę bezpieczny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

A więc dodam swoje kilka groszy odnośnie Aldesan E. Więc stosuję go od wtorku, dzisiaj mamy sobotę. Stosuję go w 3 akwariach:
- 500 litrów - 2x dziennie po 30ml
- 130 litrów - 2x dziennie po ok 10ml
- 27 litrów - 2x dziennie po 2-3 ml

Efekty?
- w 500 pozbyłem się glonów, pięknie zgniły, niestety część słabszych roślin wraz z nimi, woda po 1 dniu dozowania stała się mętna i taka się chwilowo utrzymuję, nad akwarium czuć padliną
- w 130 rośliny zaczęły szaleć jak głupie (wcześniej nie dostawały co2), w przeciągu tych kilku dni wszystkie łodygowce podrosły o 35-40cm
- w 27 litrach glosia zaczęła się rozkrzewiać, mały heniu wreszcie zaczął rosnąć - do tej pory wegetował pomimo dużego oświetlenia i bogatego podłoża.

Wnioski?
- jest skuteczny na glony jak i jako dopalacz dla roślin
- nie należy przeginać z ilością, bo można uszkodzić słabsze rośliny
- dawka uderzeniowa pierwszego dnia jest potrzebna (od drugiego dnia glony zaczęły ustępować)
- stopniowo należy dawkę zmniejszać
Ot tyle mojego :)
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

A z obsadą w zbiornikach jak? Coś padło?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Nic nie padło z żyjątek, a przynajmniej nic nie widać:)
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

PRAWIE MASAKRA

Post autor: DarekP »

Akwa 200l,CO2 z reaktora.micro-Planta,K2SO4+KNO3+MgSO4,światło4x30W
Od 4 dni zacząłem podawać Aldesan,przez pierwsze 3 dni po 5ml.Wczoraj wieczorem podałem 10 ml, a dzisiaj rano o mało nie zemdlałem.Cała obsada łącznie ze ślimakami pływała pod powierzchnią wody ledwo dysząc.
Woda lekko mentnawa nieliczne krzaczki glonów jakby lekko zbielałe.
Ale co ciekawe prze duużą podmianą wody wykonałem testy
NO3 ponad 100 mg/l
NO2 ponad 5 mg/l
A w sobotę wszystko było ok
NO3 około 10 a NO2 0,0

Czy ktoś jest w stani ewyjaśnić mi tak nagły i duży skok parametrów
Mam nadzieję że uda mi się uratować obsadę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”