FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: cherry_ukasz
2010-03-08, 13:31
Hedyotis salzmannii
Autor Wiadomość
cherry_ukasz 
Aquascaping

Imię: Łukasz
Wysłany: 2010-03-08, 13:04   Hedyotis salzmannii

Witam,
Poniżej chciałbym zapoznać Was z rośliną o nazwie Hedyotis salzmannii. Posiadam ją od ponad 6 miesięcy. Oto krótki opis i moje uwagi:

Typ rośliny: łodygowiec
Kolorystyka: intensywny kolor zielony
Wysokość rośliny: z moich obserwacji wynika, że dorasta do 15 cm. Inne źródła podają, że dorasta do 20 cm.
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Tempo wzrostu: ukorzenione części rosną w średnim tempie. Nie jest to "mistrz" prędkości w rośnięciu nawet przy bogatym nawożeniu. Pędy odcięte od góry i wsadzone do podłoża nie posiadające korzeni potrzebują od 2 do 4 tygodni na aklimatyzację zanim zaczną się rozrastać.
Uprawa: Nie powinna przynosić problemu. Roślina rośnie dobrze od średniej ilości światła (0,6 W/litr) wzwyż.

Kilka dodatkowy obserwacji:
Roślinę na zdjęciach można łatwo pomylić z popularnymi Bakopami. Jednak Hedyotis salzmannii nie ma tendencji do rozrostu ponad te 15-20 cm. Zdarzają się (mi dopiero po 3 miesiącach) pojedyncze pędy (1-3 na całą kępę) które "poszybują" wyżej. W mojej ocenie jest to spowodowane zbytnim zagęszczeniem - dlatego warto czasem zrobić przecinkę ;) . Ponadto liście tej rośliny są grubsze od tych, które posiadają Bacopy. Warto nadmienić, że nowe pędy są wypuszczane także poziomo, przez co następuje ekspansja rośliny po dnie bez naszej ingerencji w ucinanie w wsadzanie nowych pędów w podłoże.

Oto zdjęcia Hedyotis salzmannii z mojego zbiornika.

A tu zdjęcie salzmannii w ogólnym widoku akwarium (to ta po prawej stronie ;) )

Ostatnio zmieniony przez cherry_ukasz 2010-03-13, 21:45, w całości zmieniany 1 raz  

Akwarium: 70x45x40 - ReefTank

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!

Wysłany: 2010-03-08, 16:13   

Nie jest napisane wprost więc ja dodam, że roślina rozgałęzia się bardzo solidnie bez potrzeby przycinania i zwykle utrzymuje ten niski wygląd. Z początkowego, pojedynczego pędu możemy mieć, niestety po dłuższym czasie, całkiem spory "trawniczek" zawierający np. kilkadziesiąt nowych roślinek.

Roślina toleruje Easy Carbo i preparaty podobne (Aldesan E) co dłuższy czas testowałem. Nie zauważyłem aby parametry wody specjalnie były ważne.

Obecnie próbuję ją utrzymać w akwarium LT o poziomie oświetlenia 0,4 W/l (wysokość baniaczka 50 cm). Przez 3 tygodnie od posadzenia nie zaobserwowałem aby specjalnie się degenerowała. Wzrostu też nie obserwuję, bo jak pisał kolega roślinka dość długo się aklimatyzuje.

Zwykle wiem co mówię, więc wiem.... że mogę się mylić. Zmienię zdanie jak mnie przekonasz, że się mylę.
  Akwarium: 550 + 91

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!

Wysłany: 2010-06-28, 14:03   

Minęło już około 4 miesiące w LT i roślinka daje sobie radę.

Tak więc widać, że przy dość słabym świetle i bez nawożenia CO2 i nawozami roślina też może być przydatna.

Zwykle wiem co mówię, więc wiem.... że mogę się mylić. Zmienię zdanie jak mnie przekonasz, że się mylę.
  Akwarium: 550 + 91

comatose 
cookie monster

Imię: Marcin
Wysłany: 2010-09-01, 16:53   

Dziwna sprawa z tym zielskiem, mam baardzo dużą kępę tego - tak z 60x20cm dna zajmuje, polowa kępy ma z 15cm wysokości a reszta tak z 40cm :mrgreen: nie mam pojęcia dlaczego tak. W LT przy 0,27W/L jak wsadziłem z 3 miesiące temu to nic sie nie zmieniło, ani nie rośnie, ani nie marnieje.

krzysiekb4 

Imię: Krzysiek
Wysłany: 2010-09-01, 18:02   

U mnie te to rośnie dość wysokie. Kiedyś dostałem szczepkę od zulixa liczącą pewnie koło 40 cm jak nie więcej. Pociąłem ją wtedy na 3 części. Ale to zależy od sztuki bo u mnie też jedne są malutnie a inne długie. Dlatego teraz je przycinam na jedną wysokość.

112 l - HT Roślinne
Koniec ery KULEK :D Czas zacząć coś nowego ....

comatose 
cookie monster

Imię: Marcin
Wysłany: 2010-09-01, 18:14   

I o jeszcze jednym zapomniałem - ponad tydzień ostatnio światła nie świeciłem bo co2 brakło i nie miałem kiedy butli napełnić - przez ten czas roślina tak rosła, że się w pale to nie mieści, oświetlana samym słońcem bez jakiegokolwiek nawożenia.

crusta 
Zakrewetkowany

Imię: Konrad
Wysłany: 2012-06-20, 13:41   

Swego czasu przytargałem przez przypadek pęd salzmannii, tak se po zbiorniku pływało, to chwilke rosło w podłożu itd, zbiorników nie nawoże to i specjalnie nie było przyrostów, kiedys tam robiłem czystki w zbiorniku bo mi się gloniska rzuciły, efekt taki że ten pęd salzmannii wylądował na balkonie z korzeniami obrośnietymi mchami rózniastymi, długo to tak leżało, nawet bardzo długo bo ja z natury człek leniwy jestem i mi chciało mi się nawet palcem w tej sprawie ruszać (inna moja przypadłość to skleroza) no i dziś patrze a tu mi takie oto coś się okazuje, moje nieszczęsne Salzmannii rośnie sobie bardzo przyjemnie, zapuściła dość spore korzenie wgłąb, wode czerpała z tego co na dole było, tak jest wilgotno bo jednak warstwa korzeni i mchy na nich pięknie zapezpieczały aby cała woda nie wyschła, i tak oto sobie rosła czasem przy 5stC czasem pewnie miała i 45stC w pełnym slońcu.

Caridina

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia

Akwarium: 12 x 43l - krewetki

polak.krk 

Imię: Tomasz
Wysłany: 2012-06-20, 15:24   

Technicznie niechcacy wyszlo Ci wabki kusa. ;)

crusta 
Zakrewetkowany

Wysłany: 2012-06-20, 15:34   

No dokładnie, i powiem ci że przyzwoicie to wszystko rosło, troche mchów powysychało ale jakby zaczeło puszczać nowe gałązki w miejscach o nieco większej wilgotności.
Inna sprawa że jakbym chciał pewnie to zrobić celowo to by z tego wyszedł pasztet pewnie, a tak bez zbednego chodzenia koło tego, bez jakiejkolwiek obsługi z mojej strony wyszło dość fajnie.
zastanawiam się czy to saltzmannii by u znajomego w terrarium z drzewołazami nie dało rady :D

Caridina

polak.krk 

Imię: Tomasz
Wysłany: 2012-06-20, 16:02   

Mysle, ze daloby rade, byle wilgoc byla w podlozu. :) Mozesz psikac woda na ten mech, bedzie lepiej roslo. ;)

crusta 
Zakrewetkowany

Wysłany: 2012-06-20, 16:07   

polak.krk, tworząc dalej ten OT.... to tak jak napisałem, to był taki mój wypadek przy pracy ze to zaczeło rosnąc, z racji że mniej zbiorników chwilowo mam niż kiedyś to i wyszło tak ze wywaliłem cześć korzeni z woda na balkon i tak to zaczeło rosnać :D

Caridina

Odpowiedz do tematu