Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

nadwodnik trójpręcikowy

elatine triandra

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

nadwodnik trójpręcikowy

Post autor: zulix »

Ponieważ moje prośby o opis do "speców" (czyli osobników od których dostałem roślinkę) spełzły na niczym sam coś napiszę dla początkujących... Może inni rozwiną moje mój opis.

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-10 cm (a może i wyżej jak się łodygi wyciągną).
Temperatura: 18-28 °C
Wymagane oświetlenie: duże
pH: bez znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: wskazane
CO2: wskazane, toleruje Easy Carbo
Podłoże: raczej obfite
Szybkość wzrostu: duża
Trudność uprawy: średnia i duża

Pełny opis:
Doskonale nadaje się na obsadzenia przodu akwariów. Roślina silnie się rozkrzewiająca w dobrych warunkach i stanowi ozdobę akwarium. Rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe i boczne. Soczyście zielona. Bardzo żarłoczna więc solidne nawożenia, np. 20 mg/l NO3 jest wysoce polecane. Przy dobrym świetle pełza po dnie i wtedy wygląda najładniej. W przeciwnym przypadku "wyciąga się" nieestetycznie ku świetle. Według jednych źródeł nie lubi temperatury powyżej 28 ale niektórzy mają je z paletami przy 30 stopniach.
Prawdę mówiąc ponieważ roślinka nie jest w akwariach od dawna to trudno znaleźć pełne opracowania dot. rośliny. W znakomitym atlasie Ch. Kassellmann (2011) są tylko ogólnikowe stwierdzenia nawet bez temperatur i w ogóle warunków utrzymania roślin.

Problemy
Wspomniane problemy ze światłem mogą spowodować nawet jej zamieranie. Obecność ryb kopiących, nawet delikatnie (młode zbrojniki niebieskie, kirysy) powoduje wykopywanie roślin gdyż jak zauważyłem ich korzenie nie należą do długich.

Galeria
Akwarium roślinne HT (0,9 W/l, GH ok. 20, KH ok. 15, pH ok. 7,5, Ada Amazonia I, CO2, solidnie nawozy).
Obrazek

małe zbliżenie na pędy:
Obrazek

a tu idzie w górę po szybie (nieładnie):
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 cze 2012, 13:06 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Wspomniane problemy ze światłem mogą spowodować nawet jej zamieranie.
Od siebie dodam, że jest to jedyna roślina jaką miałem która nie wytrzymała tygodniowego zaciemnienia akwarium - calkowicie się rozpuściła przez ten czas.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Przemek-Umbrosorium
Posty: 349
Rejestracja: 11 lis 2010, 21:12
Imię: Przemek
Lokalizacja: Górny Śląsk ;)
Akwarium: 112,60,54,30,20
Płeć:

Post autor: Przemek-Umbrosorium »

Dla mnie zarówno ta jak i hydropiper były to rosliny, które sprawiały mi najwięcej kłopotów. Triandria rosła bez szału, az w końcu zarosła je glosia, a hydropiper padała po kilku tygodniach.
Pozdrawiam Serdecznie :)

"Zainspirowany niepowtarzalnym pięknem natury"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”