FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Blyksa japońska
Autor Wiadomość
zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2009-10-03, 13:46   Blyksa japońska

W skrócie:
1.Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-15 cm. Zwykle jest rośliną I planu, ale wobec pierwszego planu skomponowanego np. z języcznika blyksa może być na II planie.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: odczyn kwaśny i obojętny (u mnie rośnie jeszcze przy pH=7,5)
Twardość wody: miękka i średniotwarda (u mnie nie było problemów do 20 stopni niemieckich)
Nawożenie: roślina łasa na nawożenie. Przy braku azotu i mikroelementów degeneruje się i umiera,
CO2: wskazane ale w LT też sobie daje radę. Preparaty typu węgiel w płynie toleruje.
Podłoże: granulacja raczej drobne i średnie (do ok. 5 mm), podłoże zdecydowanie o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa)
Szybkość wzrostu: przeciętna
Trudność uprawy: średnia i duża

Pełny opis:
Jedna z piękniejszych roślin pokroju trawek. Podstawą jest obfite podłoże. Wtedy światło i nawożenie do wody może być mniejsze. U mnie rośnie w akwarium HT (nawożenie i CO2) ale i również w LT na ziemi (brak nawożenia sztucznego i CO2). W warunkach obfitego światła nowo wypuszczone liście przebarwiają się na kolor żółtawy z różowawą mozaiką. Jest to zjawisko normalne.

Aby zachować soczyście zielone roślinki można ją wtedy zacienić przez inne rośliny. W akwariach LT zwykle soczyściezielona. W zależności od warunków jej pokrój jest pionowy, bądź poziomy. U mnie w LT tworzą kształt choinek, drzewek itp. a w HT typu krzaczek.
W dobrych warunkach rozszczepia się na kilka sadzonek, które łatwo wykorzystać. Należy zastosować tu podział rośliny. Większość sadzonek posiada korzenie, ale nawet i bez nich sadzonki dobrze się przyjmują. Ogołocone pędy można odłamać wraz z korzeniem i zasadzić sadzonkę od nowa. Kwitnie, ale kwiatki są bardzo niepozorne. Z nasion też udaje się rozmnażanie roślin.

Problemy
Roślina bardzo delikatna – łatwo ją uszkodzić mechanicznie. Nie lubi gwałtownej zmiany „chemii wody”. Według mnie podstawowym warunkiem utrzymania blyksy w dobrej formie jest zasobne podłoże, ale nawożenie jest również niezbędne. Przy braku dobrego podłoża lub nawożenia nowe liście są coraz mniejsze i w końcu roślina ogałaca się i zamiera. Lubi dużo miejsca wokół siebie więc rośliny zbyt gęsto zasadzone zrzucają liście.

Galeria
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2) .

A w HT rosło mi prawie jak moczarka:
Ostatnio zmieniony przez zulix 2015-10-07, 20:11, w całości zmieniany 5 razy  
  Akwarium: 250 + kostka 90

cherry_ukasz 
Aquascaping

Imię: Łukasz
Wysłany: 2010-02-14, 17:03   

Witam,
To ja mam pytanie do posiadaczy blyxy. Co o niej możecie napisać? Interesują mnie 2 rzeczy jak na razie:
1) Czy niedobór żelaza powoduje u was zmianę koloru liści?
2) Czy niedobór magnezu powoduje u was spowolnione tempo wzrostu?

Pytam, bo blyxa rosła...i przestała :(

Akwarium: 70x45x40 - ReefTank

fish74 

Imię: Janusz
Wysłany: 2010-02-28, 09:09   

U mnie blyxa listki miała jasne z czerwonawym przebarwieniem , po dodaniu do nawożenia ferro zrobiły się żywozielone i widać znaczącą poprawę kondycji roślin.

kusay 

Imię: Mirek
Wysłany: 2010-06-03, 12:32   

u mnie blyxa prawie że brązowa ale od kilku dni wypuszcza zielone listki, niektóre mają mozaike zielono czerwoną, wszystkie nowe wyginają się na zewnątrz nie wiem czemu
ostatnio zacząłem nawozić mikro, blyxa od długiego czasu ma na starych liściach troche krasnorostów i liście są postrzępione na końcach, tak jakby się rozkładały powoli .
podejrzewam niedobór azotu i żelaza

no i wygląda niestety tak

Akwarium: 112l

zulix 

Wysłany: 2010-06-03, 21:21   

Musisz niestety poczekać :(
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=274

comatose 
cookie monster

Imię: ---
Wysłany: 2012-06-01, 22:06   

Tak wygląda blyxa przy świetle 0,15w/l (39w na 250l)

Przy świetle 0,6w/l była przebarwiona na kolor brązowo/fioletowy. Ze dwa miesiące temu zredukowałem oświetlenie do 25% tego co było wcześniej i takie są efekty.

Blyxa rośnie u mnie lepiej przy nawożeniu NH4 zamiast NO3.

archiwizacja zdjęcia - zulix
Ostatnio zmieniony przez zulix 2015-10-07, 20:09, w całości zmieniany 1 raz  

obcy 
wiem że nic nie wiem

Wysłany: 2014-03-18, 15:16   

nie zgodzę się że podstawa jej dobrego zachowania to podłoże. U mnie w poprzednim akwarium na ziemi + mocne nawożenie no3 20pp pod 2ppm rosła duża i soczyście zielona.
W innym baniaku na firmowym podłożu z parametrami wody mo3 10ppm po4 1ppm znacznie zmarniała i stała w miejscu. Dopiero po zwiększeniu No3 do 20 i więcej oraz po4 do 2 zaczęła od nowa rosnąć. Tak więc mój wniosek jest taki że bardziej od podłoża roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje większe ilości azotu.

Akwarium: roślinne

zulix 

Wysłany: 2014-03-18, 16:07   

Firmowe podłoże nierówne firmowemu podłożu :P
Dla większości roślin jeśli nie znajdą minerałów w podłożu to szukają w wodzie.
obcy napisał/a:
z parametrami wody mo3 10ppm po4 1ppm

U mnie przy takich parametrach rosną jak moczarki. Nie wydaje mi się aby musiały mieć więcej. W LT na ziemi rosła u mnie bez żadnego nawożenia wody.
Oczywiście w pewnych widełkach zwiększone nawożenie = zwiększony wzrost.
  Akwarium: 250 + kostka 90

obcy 
wiem że nic nie wiem

Wysłany: 2014-03-18, 19:05   

no i dlatego akwarium to koło fortuny. U jednego wszytsko pięknie rośnie bez niczego a w innym baniaku przy wydaj się lepszych warunkach ta sama roślina będzie marniała... także irytujące są takie sytuacje

Akwarium: roślinne

tao 
tao

Imię: Grzegorz
Wysłany: 2017-02-26, 20:03   

Kiedyś roślina ta rosła mi jak chwast na ziemi ogrodowej a obecnie mam podłoże z NutriPlant nafaszerowane co 5cm kulkami glinianymi surowymi (glina pozyskana z wykopu budowy, uformowane kuleczki po kilku godzinach włożyłem do podłoża) na to żwirek kwarcowy. Roślina na takim podłożu praktycznie znikła mi całkowicie i nie widzę wzrostu.Coraz częściej zastanawiam się ,czy nie przesadziłem z gliną ?.

Odpowiedz do tematu