FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Altum Peru
Autor Wiadomość
MariooT 

Imię: Mariusz
Wysłany: 2009-11-01, 22:53   Altum Peru

Jako, że w sklepach (dokładnie na Paderewskiego) pojawił się altum peru postanowiłem przyjrzeć się rybie i dowiedzieć się skąd się wzięła i czy jest rzeczywiście altumem czy nie :) . Skalarem peruwiańskim nazywa się P.leopoldi Żaglowiec Leopolda. Jednak ryba w sklepie w żadnym wypadku go nie przypomina. Przede wszystkim leopoldi jest mniejszy oraz ma inny stosunek długości ciała do wysokości.

Zacznę od specyfikacja gatunków i odmian barwnych Pterophyllum Podział rodzaju jest bardzo problematyczny i prawdopodobnie jest więcej gatunków ryb należących do tego rodzaju. Uważa się że np. ryby zaliczane do odmiany P.altum są odmiennymi gatunkami. Na pewno już wkrótce możemy spodziewać się kolejnej rewizji tego rodzaju na podstawie badan genetycznych.

Pterophyllum

Odmiany barwne Pterophyllum altum:
Pterophyllum Altum (Orinoko)
Pterophyllum sp. Rio Negro Altum

Odmiany barwne Pterophyllum scalare:
Pterophyllum scalare
Pterophyllum spec. BELEM
Pterophyllum scalare BRAZIL
Pterophyllum sp. Rio Negro
Pterophyllum sp. Rio Nanay
Pterophyllum spec.Manacapuru Red Shoulder
Pterophyllum sp..Manacapuru
Pterophyllum spec.Rio Momon Red Spot
Pterophyllum sp. "Rio Nanay Red Spot"

Po kolei

Pterophyllum Altum (Orinoko) Żaglowiec wysoki. Piękna, ale i wymagająca ryba, ale czy nasz altum peru z Paderewskiego ma z nią coś wspólnego ?

Pterophyllum sp. Rio Negro Altum

Pterophyllum spec. BELEM

Pterophyllum scalare BRAZIL

Pterophyllum sp. Rio Negro

Pterophyllum sp. Rio Nanay

Pterophyllum spec.Manacapuru Red Shoulder Skalar Czerwonogłowy również dostępny w handlu

Pterophyllum sp..Manacapuru

Pterophyllum spec.Rio Momon Red Spot

Pterophyllum sp. "Rio Nanay Red Spot"

Pterophyllum dumerilli

Pterophyllum leopoldi Już dziś wspominany skalar peruwiański. Jeśli ktoś widział te ryby w sklepie to na pierwszy rzut oka widać, że to nie on

Powyżej wymieniona lista odmian rodzaju Pterophyllum, może i jest stworzona na potrzeby marketingu, a ile sprzedawców tyle nazw. Zawierają one jednak ważną informację otóż miejsce w którym zostały wyłowione. I to podsuneło mi następujące wnioski.

Wniosek.
Nasz Altum Peru zapewne należy do Pterophyllum, lecz na pewno nie jest Altumem czyli żaglowcem wysokim. Handlowcy wymyślili dla niego taką nazwę ze względu na kształt pyszczka podobnego trochu do altuma. Ryba nie ma nic też wspólnego z P.leopoldi zwanym peruwiańskim, jak już wcześniej napisałem w ogóle go nie przypomina. Jest on natomiast dzikim pobratyńcem naszych poczciwych, od tylu lat znanych, różnobarwnych Pterophyllum scalare tylko charakterystyczne dla altumów wcięcie w okolicach pyszczka zrobiło z niego dostojniejszego kuzyna.

Drugi człon nazwy altum peru ułatwił mi sprawę ponieważ przyglądałem się dokładniej rybom wyławianym na terenie Peru czyli:
-Pterophyllum sp. Rio Nanay
-Pterophyllum spec.Rio Momon
Zdjęcia są marnej jakości, ale ryba w sklepie jest bardzo podobna do Pterophyllum spec.Rio Momon.
Ostatecznie można wysnuć wniosek, że Altum Peru jest Pterophyllum scalare wyłowionym w rzece Amazonka na terenie Peru w Rio Momon

Są to jednak moje wnioski i wcale nie muszą być prawdziwe. Jeśli ktoś ma inne zdanie niech się ze mną podzieli.

Źródło z którego korzystałem, również ze zdjęć http://www.amazon-exotic-import.de
Ostatnio zmieniony przez MariooT 2009-11-02, 08:58, w całości zmieniany 1 raz  

Akwarium: 250L Amazonia

MariooT 

Wysłany: 2009-11-01, 23:14   

A teraz po co to robię, czyli drążę temat?
Otóż zajmuje się akwarystyką już parę lat i nie wystarcza mi w akwarium mieczyki, gupiki i różnobarwne skalary od pokoleń rozmnażane w niewoli i nie mające już dawno nic wspólnego z naturalnym środowiskiem. Szukam czegoś innego nowego i ciekawego. Fakt, że ta ryba jest zwykłym skalarem, może nawet mniej efektownym od tych "kolorowych", ale ma w sobie dziką krew. Wygląda tak jak te co pływają w jeziorze w naturalnym środowisku i nie zatraciła naturalnych zachowań.

A sprawcą całego zamieszania jest Pan Henryk z Częstochowy, który jest w posiadaniu skalarów Altum Peru i skalarów 'Manacapuru' jak twierdzi z odłowu i je rozmnaża :) . Zalewa nimi dosłownie rynek w całej Polsce spotkałem je również w Lublinie

Na dole strony skalary z Częstochowy
http://akwa-mania.mud.pl/...zestochowa.html
Ostatnio zmieniony przez MariooT 2009-11-01, 23:20, w całości zmieniany 1 raz  

Markiz
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-01, 23:29   

O ile ja sie zajmowałem skalarami napiszę jedno-te hodowane w niewoli zatraciły całkowicie instynkt opieki nad ikrą....

Markiz
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-11, 22:13   

Świętej pamięci moja duma - sięgał krawędzi kartki A4 rozłożony - i to nazywam porządnym skalarem-niestety od zakupu kilku takich w 2007 nie widziałem podobnych :/

MariooT 

Wysłany: 2009-11-13, 14:45   

Markiz skalar ładny, ale ja niecierpie skalarów z weloniastymi płetwami ze względy na ich nienatutralnie opadnięty ogon. Jest on dla niech zacieżki i tak zwisa, przez co ryba ma utrudnione ruchy i wygląda to moim zdaniem nieestetycznie
Ostatnio zmieniony przez MariooT 2009-11-13, 14:48, w całości zmieniany 1 raz  

rogalik 
głębia wciąga...

Imię: Tomasz
Wysłany: 2009-11-14, 09:42   

Nie wiem jaka jest cena tych skalarów ze sklepu przy ul. Paderewskiego, ale w Krakowie przy ul. Królewskiej facet ma pterophyllum altum-żaglowiec wysoki z odłowu w cenie 200 zł za sztukę :D I po tych rybach widać od razu, że są inne od wszystkich skalarów sprzedawanych po kilka złotych w zoologikach.
  Akwarium: 240l, 120l, 120l.

MariooT 

Wysłany: 2009-11-14, 18:00   

Tak oczywiście, ze oryginalne altumy są inne od zwykłych skalarów, Ale chodzi o to, że w handlu pojawiły się altumy tzw peru i to sieje zamieszanie. Widzisz w sklepie, że pisze altum przynosisz do domu i zonk okazuje się, ze to zwykły skalar. To jest oszustwo ze strony sprzedawców. Nie mówię, że akurat w Res-galu oszukują ponieważ te ryby są pod tą nazwą sprzedawane w całej Polsce i to jest troszkę naciąganie kupujących. Ten skalar powinien być sprzedawany pod nazwą skalar peru.

Np ta aukcja.To nie altum tylko skalar z odłowu
http://www.allegro.pl/ite...tum_gdansk.html

arecki680 

Imię: ARKADIUSZ
Wysłany: 2011-01-10, 19:30   

marioo naprawde musze sie z toba zgodzić w 10000000000 % to oszustwo , klamstwo , chamstwo i naciaganie ludzi zdzierstwo brak slów

Dżoena 
Zołza

Imię: Joanna
Wysłany: 2012-03-01, 11:51   

Odkopię trochę temat :)
No i szkoda, że aukcja, którą podał MariooT, nie została zarchiwizowana, bo już nie ma szans na obejrzenie :(
Swoją drogą- czy ktoś u nas na forum hoduje jeszcze te ryby?

128l + 50 l sump- solniczka
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=10481

Witek Miszczak 

Imię: Witek?
Wysłany: 2012-04-18, 17:01   

Miałem owe "altum" peru. Bardzo ładna, niebiesko lśnąca ryba w kropy. W tej chwili hoduję manacapuru, czarne i półczarne welonowe (40 cm) i krótkopłetwe. Nabyłem od śląskiego hodowcy red shoulder manacapuru, ale mają rok i żadnego red, a co dopiero shoulder...
Manacapuru jest swoisty - ikra tylko na wiosnę (właśnie odłożyłem :D ), rozmiar XXL (średnica ciała 10 cm, wysokość z płetwami 30 cm), oko czarne.

Dżoena 
Zołza

Wysłany: 2012-04-18, 22:44   

Witek Miszczak napisał/a:
W tej chwili hoduję manacapuru

Ja właśnie z tymi przygodę zaczęłam :D Są u mnie od 3-ch tygodni. Już widać, że zachowania mają całkowicie inne :D Jestem nimi zachwycona- nie sądziłąm, że skalary mogą być takimi ciekawymi rybciami :D

Markiz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-18, 22:47   

ja odkąd mam dyski żałuje że jednak nie wróciłem do skalarów :(

Dżoena 
Zołza

Wysłany: 2012-04-18, 22:51   

Żałuj! Dyski przerobiłam. Nie zakochałam się w nich tak, jak w skalarach ;) Może i nie mają tak pięknych kolorów, jak palety, ale te ryby po prostu są ciekawe! Nawet mój tato się nimi zachwyca ( chociaż do tej pory siedział z nosem przyklejonym do szyby baniaka słonego)

Markiz
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-18, 23:35   

bawiłem się w skalary od 2003-nie trzeba mi reklamować :P
będzie dom to będzie jak ja tylko chce :P

Witek Miszczak 

Imię: Witek?
Wysłany: 2012-04-20, 17:11   

Cóż, przez 30 lat przeszło przez moje szkła sporo ryb (może pare tysięcy wliczając odmiany?), a do skalarów raczej mój stosunek był oziębły. Może kiedyś zachciało mi się hodować standardy i tyle. Jak zobaczyłem pierwsze altum orinoko... to nadal mnie trzyma i planuję się z tym zmierzyć. Peru i manaki to przedsmak, ale całkiem dobry. Zgadzam się, że zachowanie manaków znacznie różni się od skalarów hodowlanych. Mam 3 akwaria z narybkiem: w jednym skalary czarne, w drugim półczarne i w trzecim manacapuru, więc wiem co mówię/piszę.
Troszku się rozmazałem - sorka. W każdym razie polecam, ale do zbiorników 400+.

Odpowiedz do tematu