Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rotala wspaniała

Rotala macrandra

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2670
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 36

Rotala wspaniała

Post autor: krzysiekb4 »

Rodzina Lythraceae
Występowanie Pd-Wsch. Azja
Państwo Indie
Wysokość 25-55 cm
Szerokość 2-7 cm
Wymagania świetlne bardzo wysokie
Temperatura 22-28 C
Twardość wody miękka-średnia
pH wody 5-7
Uprawa bardzo trudna

Rotala macrandra jest bardzo ladną rośliną akwariową. Jest ona bardzo wymagająca toteż rośnie tylko w zbiornikach z dużym oświetleniem a także stabilnym nawożeniem. Przy dobrym oświetleniu nawożeniu potrafi przybrać piękną czerwoną barwę.
Roślina najładniej prezentuje się posadzona w grupie ale w niezbyt bliskich odstępach ponieważ utrudnia to dostęp światła do niższych partii liści przez co mogą one obumierać.
Aby roślina dobrze się wybarwiła należy pamiętać o dostarczeniu jej odpowiednich mikroelementów (głównie odpowiednia ilość żelaza)

Rotala macaranda jest to największa roślina z tego rodzaju. Jej liście są delikatne i wrażliwe na dotykanie czy też obcowanie z większymi rybami.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że roślina bardzo wrażliwa na skoki parametrów. Wystarczy zaniedbać ją przez 2 dni (ograniczyć ilość CO2, światła lub nawozów) i trzeba ja uciąć i wyprowadzać od nowa. Jednak warto się trochę pomęczyć żeby otrzymać piękną czerwoną kępę roślin wyróżniającą się na tle innych zielonych roślin.
Obrazek
Zdjęcie by boogi


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 20:02 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: zulix »

Roślina jest na tyle czuła na zmiany w parametrach wody i uszkodzenia mechaniczne podczas transportu, że np. w sklepie Kasandry zastrzegają, że wysyłka jej jest na ryzyko kupującego.
Często emersy sprzedawane w sklepach (bo takie rosną bezproblemowo i są rozmnażane na szeroką skalę) giną bardzo szybko po wprowadzeniu do akwarium. Dlatego największą szansę powodzenia przy zakładaniu hodowli mają próbki od znajomych kolegów akwarystów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”