Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Piko solniczka

Moja pierwsza

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

[30] Piko solniczka

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Jakoś tak wyszło, że niecałe 3 tygodnie temu założyłem tą malutką solniczkę. Dopiero się uczę tego nowego dla mnie obszaru akwarystyki. Wszystkie korale jakie posiadam to korale miękkie - dobre dla początkujących. Szkło, szafka, lampy, filtr - wszystko z akwarium słodkowodnego. Teraz krótki opis:

Szkło: 40x25x30 - 30 litrów
Filtracja: Kubełek MiniKani 80 ze skimmerem Fluval'a. W kuble żywa skała ok 1 kg
Cyrkulacja: Hydor Koralia Nano
Ogrzewanie: Brak
Oświetlenie: 1x 10 000K 18W i 1x Narva Blue 2 18W
Ok 5 kg żywej skały

Korale:
Sinularia, Xenia, 3 odmiany Zoanthusów, Clavularia i coś jeszcze, czego nazw nie znam

Z życia to chodzi w akwarium jeden krab Blueleg
Zdjęć na razie tylko jedno i nieostre. Postaram się o lepsze zdjęcia jak tylko przywiozę statyw.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a to Ci niespodzianka :),
akwa stoi w Rzeszowie czy Krakowie?
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

cherry_ukasz, no to pojechałeś..... :D jak się nowy zbiorniczek prowadzi?
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
cherry_ukaszowa
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2010, 22:13
Imię: Agata
Lokalizacja: ZG

Post autor: cherry_ukaszowa »

Moje ulubione, brakuje tylko jakiegoś błazenka, co by trochę życia wprowadził :)
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Właśnie Łukasz: Gdzie jest Nemo? :mrgreen:
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Obrazek

Świetne jest :) Chodzi mi oczywiście o solniczkę . Ciekawi mnie jakie tutaj będą aranżacje :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Artur___ pisze: akwa stoi w Rzeszowie czy Krakowie?
Akwarium stoi w Krakowie - tutaj tez muszę mieć swój kawałek podwodnego świata ;)
crusta pisze:cherry_ukasz, no to pojechałeś..... :D jak się nowy zbiorniczek prowadzi?
No jak na razie nic nie zdechło, wysypu glonów jakiegoś wielkiego nie ma. Ale to dopiero 3ci tydzień...
crusta pisze:Właśnie Łukasz: Gdzie jest Nemo? :mrgreen:
Na początku o nim myślałem, ale doszły mnie słuchy, że lubią wyskakiwać z otwartych akwarii a u mnie są lampy stojące na akwarium więc nie mam jak zrobić przykrywy. Poza tym na razie nie ma kasy (miała być ze sprzedaży roślin z cherrygumi...) Jak wymyślę coś, by nie miały szansy wyskoczyć będę myśleć nad nimi ;)
boggi pisze: Ciekawi mnie jakie tutaj będą aranżacje :)
Boggi na razie będą mizerne ponieważ dopiero się uczę, chce mieć dużo jak to zawsze bywa na początku a nie wszystko da się wsadzić do tych 30stu litrów :( Czas pokaże :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

moje gratulacje :!: fajnie Ci to wyszło.
cherry_ukasz pisze:Sinularia, Xenia, 3 odmiany Zoanthusów, Clavularia i coś jeszcze, czego nazw nie znam

pierwsza z lewej to cladiella / klyxum simplex fajnie i szybko rośnie - tylko uważaj bo łatwo można nią poparzyć inne korale, dalej jakaś sinularia, zielone glony to halimeda. Odnośnie xenii możesz podawać płyn lugola (na wodzie) lub gotowe preparaty jodowe - xenia uwielbia wysokie stężenia jodu ;) . Zostało Ci trochę wolnego miejsca więc przy takim oświetleniu niezłym rozwiązaniem byłoby dołożenie paru rhodactisów.
Mam pytanie jaką stosujesz sól ??

Pozdrawiam

posty o dozowaniu preparatów zawierających jod wydzielone tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=32772 - zulix
Ostatnio zmieniony 23 mar 2010, 14:43 przez gieniorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

panowie solniczkowcy, ma do Was ogromną prośbę,
stwórzcie wspólnie artykuł typu "solniczka od podstaw" może zachęciłoby to innych na pójście w tym kierunku (w tym również i mnie :) )
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Artur___, bardzo dobry pomysł :) Jak by tam było tak wszystko opisane od samiutkiego początku do końca. Próbowałem się tym zainteresować ale tu troszkę info tu troszkę i nie bardzo mi to wychodziło.

akwa na razie nie bardzo rozrośnięte no ale czas nie pozwolił :P ale to po lewej mi się podoba :D
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Akwaria słonowodne zawsze mnie fascynowały, ale też nie wnikałem w ten temat zbytnio bo nie chciałem szarpać portfela na nie wiadomo jakie zbiorniki (np 200 l. gieniorka). Dzięki Łukaszowi zobaczyłem, że takie akwarium w cale nie wymaga objętościowych szkieł i gdyby nie fakt, że już jestem kilka tygodni po założeniu akwarium słodkowodnego to chętnie pobawiłbym się w małe rafki koralowe. Pozostało tylko czekać aż będzie tam więcej życia i marzyć o podobnym w przyszłości :mrgreen:
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Artur___ pisze:panowie solniczkowcy, ma do Was ogromną prośbę,
stwórzcie wspólnie artykuł typu "solniczka od podstaw" może zachęciłoby to innych na pójście w tym kierunku (w tym również i mnie :) )
pomysł godny rozważenia, ale póki co lepszym rozwiązaniem będzie prowadzony przez Łukasza dziennik, a w późniejszym czasie who knows ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Najpierw odpowiem Gieniorkowi na jego pytanie o sól. Stosuje sól Red Sea Coral Pro. Kupiłem 2 kg więc na chwilkę mi starczy.
Obecnie podmieniam raz w tygodniu 2,5-3 litrów wody.
Zasolenie utrzymuje na poziomie 1,022.
Korale te, które są dłużej w akwarium są w pełni rozwinięte. Clavularia oraz Zoanthusy, które doszły dopiero w niedzielę wieczorem jeszcze się chyba aklimatyzują - nie otwierają się do końca.
Woda raczej kryształ - nie widzę większego zmętnienia mimo to zastanawiam się nad włożeniem 150g węgla aktywnego do kubełka. Tu pytanie głównie do gieniorka - warto?

Aha od wczoraj w akwarium są już 3 kraby i na tym na razie poprzestanę. Jest teraz 1x blueleg, 1x redleg i jeden 1xblackleg :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Eksperymenty to chyba twoja druga natura :) Bardzo fajnie to w sumie wygląda, choć dla mnie te nazwy którymi operujecie w przypadku akwarystyki morskiej są czarną magią :) To jeszcze ci do pełnego zakresu wiadomości o akwarystyce brakuje Malawi :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

moim zdaniem Red Sea Coral Pro to najlepsza sól w tym przedziale celowym, stosowałem z ją z powodzeniem przez większość czasu teraz niestety musiałem niechcący przejść na instant ocean i niestety efekty nie są już tak zadowalające.
Co do węgla to jedni niby trzymają cały czas w akwa, ale stosują przy tym jednocześnie dodatkową suplementację, a trzeba zwrócić uwagę, że węgiel działać będzie jak typowy absorber więc poza syfem wyciągać będzie pierwiastki zawarte w soli. Inna sprawa, że wszystko zależy od parametrów wody, jak zaczną lecieć na łeb na szyję to wtedy można się zastanowić nad węglem. BTW popatrz sobie na te wykresy http://sites.google.com/site/reefsaltan ... edirects=0 - ciekawe porównanie

na marginesie pokazała Ci się już aiptasia :?: ;) jeśli tak, to strzał między oczy miksturą gorącej ro z kwaskiem cytrynowym powinien załatwić sprawę :lol: :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”