Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Brak aranżac ji w zbiorniku morski

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Brak aranżac ji w zbiorniku morski

Post autor: grzeniu »

Witam. Oglądam ostatnio wiele zbiorników morskich i wydaje mi sie ze właściciele nie maja pojęcia o aranżacji. Zbiorniki wyglądają wyjątkowo sztucznie. Skupiają się jedynie w większości gdzie można postawić korala( światło, cyrkulacja). Ogladam i patrząc to tylko przychodzą mi do głowy ceny ile trzeba zapłacić za dany koral a aranż gdzie? I te wstrętne podstawki. Jakoś brak mi stylu i ładu. I tylko ten poklask do morszczyzny pasuje z resztą co by to nie było to każdy klaszcze. Żeby się komuś nie zdawało że pisze o 800l Wojtka bo teraz zdecydowanie jest lepiej. Ale wydaje mi się że mistrzostwo akwarystycznej reki w akwariach morskich trudniej znaleźć a zasobność portfela łatwo.

Widziałem piękne akwaria z glonami morskimi ale może jeszcze ktoś może mi pokazać piękny aranż
proszę o linki a nie o wystawę z cenami

pozdrawiam
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Grześku jeżeli np chodzi Ci o baniaki z SPSami, gdzie widać podstawki to cóż Ci mogę powiedzieć - jedynie to, że zanim znajdzie koralowi dobre miejsce, trzeba go przestawiać. Nie wyobrażam sobie, bym np ja odłamywał korala od skały i go przestawiał, bo w pewnym momencie po 2-3 przestawieniach z korala 5 cm zostałoby może 2 :/. To raz.

Po drugie ciężko oceniać baniaki SPSowe świeże tj takie, co mają poniżej 2 lat - nie oszukujmy się - baniak z SPSami będzie rósł woooolno.

No i kolejna rzeczy - w morszczaku więcej rzeczy ogranicza Cię niż w słodkim - komin, cyrkulacja wody między skałami, sama skała....więc dużo trudniej zrobić coś po swojej myśli. No i jeszcze jedna rzecz to załamywanie światła w wodzie morskiej - to, co słodkiej wydaje Ci się być przestrzenne w morskiej jest...płaskie!!! stąd taki nacisk na szerokie baniaki morskie.

Nooo to zapraszam do dalszej dyskusji ;]
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Muszę zgodzić się z Łukaszem, że problem aranżu w akwarium morskim wynika niekiedy nie z barku umiejętności właściciela, ale dostępnych środków w postaci posiadanej skały, kształtu zbiornika jak i samego sprzętu. Przy ustawianiu konstrukcji skalnych czyli clue programu, czasami dysponujemy skałką o takich a nie innych kształtach :/ , a połączenie całości do kupy niekiedy nastręcza nie lada problemów. Nieststy przy zakupie skałki, nie mamy takiego wyboru, przynajmniej w Rzeszowie, jak przy wyborze elementów dekoracji akariów słodkowodnych. Czasami poprostu kupuje się pustaki jakie są ;). To po 1. Po 2 kwestia ustawienia korali też jest problematyczna, ponieważ większość korali w naszych zbiornikach najzwyczajniej toczy nieustanną walkę ze sobą , więc ustawianie korali blisko siebie (wzajemne dotykanie) powoduje zgon któregoś z podopiecznych. Przez to czasami w początkwej fazie aranżacji zbiornika, wygląda on jak kupa gruzu upstrzona co jakiś czas szczepkami malutkich korali. Tak jak pisał Łukasz twarde baardzo powoli rosną, a przynajmniej wolniej od miękkich, więc doprowadzenie do finalnego aranżu trwać może latami. Odnośnie "wstrętnych podstawek" powiedz mi Grzegorzu jak wyobrażasz sobie mocowanie szczepek innych niż miękkie korale w działającym zbiorniku, niż za pomocą rzeczonych podstawek :?: Wsadzanie szczepek pincetą w piach raczej odpada :P a wydzieranie za każdym razem skałek mija się z celem. Inna sprawa że po pewnym czasie białe/wstrętne podstawki obrastają glonami więc nie różnią się niczym od skałki na której stoją.
Niestety akwarystyka morska jest sztuką komprmisów - nawet przy zasobnym portfelu.
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

nie do końca Panowie tak jest w akwariach morskich są ładne aranżacje tyle że na codzień ich nie widać są to przeważnie zbiorniki wykonywane przez profesjonalistów przeważnie u klientów a takie raczej nie umieszcza się na forach ,kolejna sprawa to klejenie skał ,jest ono strasznie proste jednakże masę osób tego nie robi bo mają stracha generowanego przez fora ...tego nie stosuj, tego nie rób ,to jest szkodliwe ,lepiej poukładaj zawsze możesz przełożyć itd. kolejna sprawa to ilość skały w 300l akwariach twierdzi się że powinno być 50,60 a nawet 70kg skały i z taką ilością za dużo nie na układa bo ona ledwo się tam mieści to są prawdziwe przyczyny .gdybym dzisiaj napisał że w moim 250l zbiorniku jest zaledwie 8kg skały i ponad 30 acropor to ludzie przeprowadzili by lincz na mnie prawie a to prawda kto widział mój zbiornik ten wie jak wygląda i jak funkcjonuje .znam zbiorniki rafowe w których nie ma wcale żywej skały a nie jeden chciałby taki mieć .np p Dendai z Brazylii czy jeden zbiornik u mnie w mieście :?: :?: :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”