FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przewodnik po glonach ze zdjeciami
Autor Wiadomość
krzysiekb4 Imię: Krzysiek
Wiek: 33
Dołączył: 11 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-03-26, 19:28   Przewodnik po glonach ze zdjeciami

Ponieważ pytań na temat glonów jak zawsze wiele , może ten post przybliży trochę temat i będzie pomocny w szybkiej identyfikacji nieodłącznych gości naszych akwariów.


Krasnorosty
Opis:
Często rośnie na brzegach liści roślin wolno rosnących, powierzchni drewna i urządzeniach mechanicznych. Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra. Rośnie w kępy czarnych pędzelków do około 0,5 cm długości.
Przyczyny powstawania:
W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin. Brudny filtr i dno również może być przyczyną. W zbiornikach LT często występują w związku ze zmianą poziomu CO2.
Usuwanie:
W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.
Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.
Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.
Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.


Cyjanobakterie /Sinice

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Opis:
To nie są glony, tylko bakterie zwane sinicami, zdolne do fotosyntezy. Pokrywają wszystko niebiesko/zielonym maziowatym nalotem. Łatwe do usunięcia mechanicznego, ale wracają bardzo szybko. Po roztarciu w palcach śmierdzi.
Przyczyny powstawania:
Często powodem powstawania jest bardzo niski poziom azotu. Spotykane pomiędzy substratem a przednią szybą skąd mogą się rozprzestrzeniać. Czasem atakują po zmianie światła i chwilowym zachwianiu poziomu azotu. Następną przyczyną może być brudne podłoże i filtr. Kolejną słaba cyrkulacja wody w zbiorniku
Usuwanie:
Zaciemnienie jest najlepszą metodą do walki z tymi bakteriami. Usuń tyle glonów, jak to tylko możliwe i następnie podmień od 30 do 50% wody. Jeśli NO3 jest niskie, podnieś poziom na 20ppm. Usuń CO2 i dodaj napowietrzanie!! Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! Po upływie 3 do 4 dni odsłonić zbiornik i podmiana 30 - 50% wody. Usuń napowietrzanie i podłącz CO2 . Konieczne utrzymywanie azotu na odpowiednim poziomie.
Upewnij się , że masz dobrą cyrkulacje w zbiorniku oraz sprawdź czy dno i filtr nie są zbyt zabrudzone.
Pomocna może być w walce z sinicami czerwona/zielona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej na 100-150L. Wywar zalewamy wrzątkiem!
Wlewać po łyżce-dwie co 1-2 godziny i obserwować ryby! Dodatkowo kwas borowy (Borasol do kupienia w aptece) w ilości 1ml/L wody w akwarium.


Gałęzatka / CaldophoraOpis:
Gałęzatka jest rozgałęzionym glonem nitkowatym.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych.
Usuwanie:
Może być bardzo uparty i trudny do zwalczenia. Upewnij się, że nawożenie jest prawidłowe i utrzymujesz wysoki poziom CO2. Ręczne wyciąganie powoduje zatrzymanie wzrostu. Może to potrwać jakiś czas, ale powinno w końcu działać . Upewnij się, że masz dobrą cyrkulację wody w zbiorniku. Przedawkowanie „węgla w płynie” może je usunąć.


Okrzemki


Opis:
Tworzy brązowe plamy na szybach, podłożu i roślinach.
Przyczyny powstawania:
Zwykle powstają w nowo założonych zbiornikach w wyniku zachodzących tam procesów w czasie dojrzewania filtra oraz podłoża. W dojrzałych zbiornikach preferują słabe oświetlenie.
Usuwanie:
Zwykle znikają po kilku tygodniach, gdy zbiornik dojrzeje.


Pył na szybach

Opis:
Wygląda jakby szyby były pokryte drobnym zielonym pyłem, w skrajnych przypadkach powodując zupełny brak widoczności w głąb akwarium.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 lub składników odżywczych. Dość często pojawia się po wprowadzeniu zmian w nawożeniu.
Usuwanie:
Łatwy do usunięcia czyścikiem magnetycznym ale prawdopodobnie szybko powróci.
Można pozwolić mu przejść pełny cykl rozwoju przez pozostawienie na szybie przez 3 tygodnie. Następnie należy zdrapać glony i wykonać dużą podmianę wody 50-70%.
Czasami konieczne powtórzenie terapii z pozostawieniem glonów na 4 tygodnie.
W czasie walki z tym glonem obniżamy dawkowanie nawozów 30-50%.


Zielone kropki , zielenice kolonijneOpis:
Tworzy twarde zielone okrągłe plamy na szkle i wolno rosnących liściach roślin.
Przyczyny powstawania:
Podczas nawożenia EI obniżenie stężenia fosforanów często wywołuje te glony. Także niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Zbyt długi okres oświetlenia również może mieć wpływ na ich powstanie.
Usuwanie:
W przypadku dawkowania EI podniesienie stężenia fosforanów do poziomu 2 do 3ppm. Sprawdź poziom emisji CO2 i cyrkulację wody. Między 9 a 10 godzin to dość czasu na oświetlenie roślin , jeśli jest więcej ograniczenie świecenia może pomóc.
W przypadku dawkowania na niższych poziomach ustalenie stosunku No3/Po4 powinno pomóc.


Zielona woda / Zakwit


Opis:
To jednokomórkowy glon. Czasem dający tylko zielony odcień, czasami może wyglądać na grochówkę.
Przyczyny powstawania:
Amoniak jest często główną przyczyną zakwitu. Może powstać podczas „skoku” poziomu amoniaku. Inne możliwe przyczyny to brak równowagi składników odżywczych i / lub niski poziom CO2.
Usuwanie:
Duże podmiany wody (50%+) wraz z filtracja przez watę, nie zawsze pomagają. Jeżeli powodem była nierównowaga składników odżywczych ich prawidłowe dozowanie powinno pomóc. Trzydniowe zaciemnienie z dużą podmianą wody w wielu wypadkach jest skuteczne. Lampa UV często jest jedynym sposobem aby je usunąć.
Podobno glony te nie lubią dużego ruchu wody co może nam pomóc w walce z nimi.
Nie należy mylić tego z zakwitem pierwotniaków, który daje wodę białą .


Nitki , włoski itp. zielenice

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Opis:
Ogólnikowa nazwa dla bardzo szerokiej gamy glonów nitkowatych . Generalnie zielone glony o różnej długości.
Przyczyny powstawania:
Wiele jest przyczyn, w tym niski poziom CO2, niski poziom składników odżywczych i skoki amoniaku.
Usuwanie:
Czasami mogą być bardzo trudne do usunięcia.
Dobre efekty przynosi trzymanie wysoko azotu (20ppm) i CO2 a nisko fosforu (0,1-0,2ppm) i mikroelementów przez ok tydzień i dopiero potem powoli podnosimy te pierwiastki.
Duża masa roślinna z dobrą cyrkulacją, CO2 oraz prawidłowe nawożenie w połączeniu z mechanicznym usuwaniem glonów powoduje ich zwalczenie .
Pomocna w walce może być czerwona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej (zalany wrzątkiem) na 100-150L.
Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Oedogonium

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Opis:
Krótkie nitkowate glony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 oraz składników odżywczych dla roślin.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 oraz nawożenie. Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.


Rhizoclonium


Opis:
Pasemka cienkiej nici zielone lub brązowe, które są miękkie i rozpadają się w rękach.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Niski poziom składników odżywczych. Zaniedbanie zbiornika , za dużo DOC.
Usuwanie:
Wzrost stężenia CO2 i poprawa nawożenia . Generalne porządki w zbiorniku z odmulaniem. Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano go zjadają.


SpirogyraOpis:
Długie pojedyncze nici glonów, czasami bardzo długie. Ciężkie do rozerwania jak żyłka wędkarska , podobne w dotyku. Pod mikroskopem wyglądają jak spirala.
Przyczyny powstawania:
Często pojawia się kilka tygodni po zaburzenia, które powoduje skok amoniaku. To może być wszystko, począwszy od ingerencji w substrat po martwą niezauważona rybkę. Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuwanie:
Upodobania podobne do roślin dlatego też jest tak kłopotliwa do usunięcia.
Usuń ręcznie ile się da a następnie trzydniowe zaciemnienie bez CO2 z codziennymi dużymi podmianami wody. Po podmianie uzupełniaj macro.
Ewentualnie może pomóc kwas borowy czyli Borasol do kupienia w aptece, dozowanie 1ml/L w jednej dawce , po tygodniu podmiana wody i jak dalej są to przerwa tygodniowa bez nawozów ,podmiana i znowu dawka Borasolu.
Podawanie „węgla w płynie” również pomaga
Spróbuj także zmniejszyć oświetlenie.
Inną metodą walki z tym glonem jest zmniejszenie nawożenia EI do 1/4– 1/8 normalnych dawek.


Compsopogon

Opis:
Pojedyncze krzaczki to nóżka z wieloma rozgałęziami . Wygląda trochę jak poroże jelenia. Czarne i szaro-zielonej barwy, a czasami mają odcień czerwony.
Przyczyny powstawania:
Niski poziom CO2 i / lub słaba cyrkulacja wody. Przekarmianie ryb , brudny filtr , zamulone dno brak lub zbyt małe podmiany wody.
Usuwanie:
Sprawdź poziom CO2 i upewnij się, że masz dobry obieg wody. Zmniejszenie karmienia ryb z odmulaniem jest bardzo pomocne. Należy usunąć porażone liście oraz mechanicznie z przedmiotów, które zaatakował. Przedawkowanie „węgla w płynie” zwykle pomaga.

Podsumowanie
Zbyt niski poziom CO2 jego wahania w ciągu dnia świetlnego oraz jego słaba dystrybucja w zbiorniku z mocnym oświetleniem (powyżej 0,5W/L) jest prawie zawsze głównym powodem ataku wielu odmian glonów. Drugim głównym powodem jest nieprawidłowe nawożenie lub brak któregoś z głównych macro. Trzecia przyczyna to zbyt dużo DOC i/lub brudny filtr.
Bardzo ważna jest cyrkulacja , która w zbiorniku HT powinna zbliżać się do 5-8x objętość .
Saechem Fkuorish Excel oraz Easy Life Carbo są pomoce podczas walki z wieloma odmianami glonów. Można je przedawkować dwu trzykrotnie przez okres ok dwóch tygodni.

Artykuł zaczerpnięty za zgodą autora z Mały przewodnik po glonach autorstwa użytkownika Siara.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
_________________
300 l - HT na AquaForest
Ostatnio zmieniony przez zulix 2015-10-20, 07:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 54
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-03-26, 19:52   

Dobra robota obu panów :)

Dodam jeszcze zdjęcie cyjanobakterii (czyli sinic), które nawiedzają Rzeszów bo takie kożuchy jak na fotce to chyba trzeba miesiąc nie zaglądać na akwaria :)

Takie glony na liściach odpadają jak się potrząśnie gałązką - zostaje piękna zielona roślinka :(
_________________
Jestem więc myślę. Jak nie myślę to znaczy, że mnie nie ma.
  Akwarium: 250 + kostka 90
 
krzysiekb4 Imię: Krzysiek
Wiek: 33
Dołączył: 11 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-04-17, 11:54   

Znalazłem dzisiaj fajny artykuł o glonach warty polecenia :Glony w akwarium
_________________
300 l - HT na AquaForest
 
 
spider72 


Imię: Maciek
Wiek: 46
Dołączył: 12 Paź 2009
Skąd: Wick, Szkocja
Wysłany: 2010-04-30, 21:22   

Ten tutaj przewodnik może skromniejszy, ale za to nowocześniejszy.

W tamtym jest kilka błędów jak na mój gust np:
Cytat:
Najczęściej przyczyną plagi glonów są podstawowe błędy akwarysty, który zapomina iż zarodniki glonów są w każdym akwarium - a za to czy dojdzie do ich nadmiernego wzrostu odpowiada konkurencja pokarmowa

Gdyby głównym punktem była konkurencja pokarmowa pomiędzy roślinami i glonami a rozwój glonów zależał tylko od dostępnych dla nich substancji pokarmowych, to rośliny zawsze by przegrały, a każdy zbiornik byłby pełen glonów, bo glony potrzebują od 100 do 1000 razy mniej składników pokarmowych niż rośliny.

Jest tam więcej podobnych błędów, zwłaszcza w określaniu przyczyn występowania niektórych glonów, ale nie chce mi się ich wszystkich opisywać.
_________________
Pozdrowienia
 
 
comatose 
cookie monsterImię: ---
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: ---
Wysłany: 2010-07-13, 17:23   

Jak odróżnić glon "Oedogonium" od nitek? wyglądają tak samo, takie same przyczyny powstania i walka z nimi są.
_________________
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
 
 
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 54
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2010-07-20, 09:36   

Zachęcam też do lektury pracy licencjackiej kolegi Rafała Olszyńskiego. Jest tam też sporo zdjęć, głównie mikroskopowych: http://podforak.rzeszow.p..._1425983082.pdf
_________________
Jestem więc myślę. Jak nie myślę to znaczy, że mnie nie ma.
Ostatnio zmieniony przez zulix 2015-03-10, 11:25, w całości zmieniany 2 razy  
  Akwarium: 250 + kostka 90
 
comatose 
cookie monsterImię: ---
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: ---
Wysłany: 2011-09-11, 17:27   

zulix napisał/a:

Dodam jeszcze zdjęcie cyjanobakterii (czyli sinic), które nawiedzają Rzeszów bo takie kożuchy jak na fotce to chyba trzeba miesiąc nie zaglądać na akwaria :)

W moim LT które stoi grubo ponad rok taki kożuch urósł w dwa może trzy dni, zaraz przy powierzchni. na rogatku. Trochę sobie eksperymentowałem w tym akwarium i od jakichś 3 miesięcy nie było w nim nawet żadnego filtra. Wody w tym akwarium w tym roku nie podmieniałem (dolewam tylko to co odparuje, wodę biorę z automatu takiego jak można w różnych urzędach spotkać). Ryby sztuk dwie (srające co niemiara) z ciekawości pierwszy raz w tym akwarium zmierzyłem parametry:

pH - poza skalą (czyli więcej niż 7,6 stopnia)
kH - 14 niemców
NO3 - 60 mg/l
PO4 - poza skalą

Glonów całkowity brak, tylko te sinice. Spróbuję z nimi powalczyć bez zaciemniania.
 
 
Markiz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-11, 22:55   

ja wrzuce co do Krasnorostów-niekonieczne jest usuwanie mechaniczne-zwiększenie podmian wody do 40% raz w tygodniu przy zachowanym nawożeniu i poziomie co2 skutecznie je niszczy i samoczynnie giną.

Podmiany wody w granicach 20% objetości co tydzień skutecznie blokuje rozwój większości glonów - trzeba też pamietać a zróżnicowanym nawożeniu-jesli nie jesteśmy profesjonalistami wystarczy kupić gotowe zestawy makro, mikro i żelaza i dawkować DZIENNIE - te kilka minut nas nie zbawi.

Dawkowanie tygodniowe nie daje takiej stabilizacji - do podmienianej wody oczywiście również dodajemy dawkę nawozów odpowiednio do litrażu uzupełnianego.

Ja z racji braku dostępu do plantagarniera który jest świetny dla laików używam

http://www.seapets.co.uk/...-plus125ml.html

http://www.seapets.co.uk/...plus-125ml.html

http://www.seapets.co.uk/...plus-125ml.html

te trzy nawozy akurat sa tak skomponowane że wszystkie rośliny szybko rosnące wzrastają równo z wolnorosnącymi-ale to juz inny temat :P
 
 
mariano 


Imię: Marcin
Wiek: 31
Dołączył: 20 Maj 2010
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 2012-04-21, 17:44   

Masz literówke w FE. Popraw na Flourish Excel
  Akwarium: 54, 112
 
Witek Miszczak Imię: Witek?
Wiek: 52
Dołączył: 18 Kwi 2012
Skąd: Brzustów/Będków
Wysłany: 2012-04-24, 15:49   

Ja tylko odnośnie sinic 5 gr. W istocie występują tylko w zbiornikach z małą obsadą zwierzęcą i dużą roślinną, co potwierdza ich atak przy 0 NO3. Z książki p. Żdanowa poznałem kurację polegającą na podaniu 2 mln jednostek na 10 l wody penicyliny, która intensywnie się namnażając prawdopodobnie zwiększała drastycznie poziom NO3. Po 3 dniach niemożliwego syfu w akwa sinica ginęła i podmiana załatwiała sprawę. Później działającym środkiem był preparat Zoomediki przed przejęciem przez Tetrę, ale jak on się nazywał - zapomniałem. Ale... podpowiedział mi pewien kolega - kup wodę utlenioną za zyla w aptece (100 ml) i daj 20ml/100l. Tak zrobiłem, ale efekt chyba zależy od może zawartości amonu, bo jak w tym konkretnym przypadku zwiększyłem dawkę x 2, to się skończyło.

Czy warto wydawać zyla??? Może nie, może trzeba silnie napowietrzać - amon zamieni się w azotyn, a sinica się odczepi.
 
 
Toshi 


Imię: Toshi
Wiek: 41
Dołączył: 07 Maj 2011
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-01-13, 12:23   

Mam akwa od pół roku i zaczęły mi się pojawiać sinice.
W pierwszym poście o sinicach napisano...
'' Wyłącz światła i zaciemnij cały zbiornik, światło nie ma prawa dostępu , żadnego podglądania. Zaciemnienie na 3 do 4 dni. Nie karmić ryb w tym czasie !! ''

Chce sie upewnić że dobrze rozumiem...przez 3-4 dni ryby mają siedzieć w totalnych ciemnościach, jak w nocy i to bez jedzenia? Nie zaszkodzi im to?
 
 
Łoren 


Imię: Robert
Wiek: 49
Dołączył: 16 Lis 2009
Skąd: Rzeszów -Krasne
Wysłany: 2013-01-13, 13:13   

Z całą pewnością nie :) Ryby w dobrej kondycji spokojnie mogą funkcjonować bez jedzenia nawet dwa tygodnie bez żadnego uszczerbku na kondycji.
_________________
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
  Akwarium: 50L 500l start
 
Toshi 


Imię: Toshi
Wiek: 41
Dołączył: 07 Maj 2011
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-01-13, 20:44   

To że bez jedzenia wytrzymają to ja wiem. Pytałem o 3-4 dni totalnych ciemności. Może to jakiś błąd?
 
 
zdzislaw 
ZdzisławImię: Zdzisław
Wiek: 71
Dołączył: 21 Paź 2010
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-01-13, 21:04   

Toshi napisał/a:
Pytałem o 3-4 dni totalnych ciemności. Może to jakiś błąd?

Nie - to nie błąd, to sprawdzona praktyka. Oczywiście, że w tym czasie nie karmimy roślin CO2. Filtry powinny przez ten czas pracować bardzo sprawnie, by rybkom i roślinom tlenu nie zbrakło.
_________________
[180] RIO roślinne z A. Maronii
[url=http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?
  Akwarium: RIO 180
 
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 54
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-03-02, 19:58   

Administracyjnie
W tym temacie piszemy ogólnie o identyfikacji i usuwaniu glonów. Przypadki indywidualne powinny być rozpatrywane gdzie indziej.

Kolejne posty dotyczące takiego indywidualnego problemu i pomocy które się znalazły w tym temacie są tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=23113
_________________
Jestem więc myślę. Jak nie myślę to znaczy, że mnie nie ma.
  Akwarium: 250 + kostka 90
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mobilna wersja forum (PDA/GSM)