FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: zulix
2010-03-27, 20:46
Aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum)
Autor Wiadomość
Tomasz 
Tech Wet

Imię: Tomasz
Wysłany: 2010-03-26, 23:35   Aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum)

Aksolotl jest płazem ogoniastym, a właściwie jego larwalną formą. Wykazuje, więc wszystkie cechy właściwe dla nich. Posiada bocznie spłaszczone ciało z dość wysoką płetwą ogonową, dwie pary odnóży. Oraz jak wszystkie larwy płazów skrzela zewnętrzne. Trzy pary dobrze rozwiniętych skrzeli zewnętrznych występuje zarówno u osobników młodych jak dorosłych. Ubarwienie od ciemnopopielatego przez oliwkowe do brązowego z czarnymi plamkami. W handlu spotykane są również osobniki albinotyczne.

W naturze występuje tylko w dwóch jeziorach meksykańskich: Chalco i Xochimilco. Z tego względu został wpisany do Czerwonej Księgi gatunków ginących. Ze względu na łatwość chowu i rozmnażania wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z hodowli.

Aksolotl meksykański jest neoteniczną formą oznacza to, że całe życie występuje jako forma larwalna zdolna do rozmnażania się. W warunkach sztucznych doprowadzono do przejścia w formę dojrzałą przez zastosowanie kuracji hormonalnej (tyroksyną). Doprowadziła ona do zaniku skrzeli i przejściu na wodno lądowy tryb życia.

Aksolotle aktywność przejawiają podczas dnia i w nocy jednak należą do zwierząt ogólnie mało ruchliwych.

Dla 2- 3 osobników wystarczy zbiornik o wymiarach: 80x 40x 40. Na dno można dać warstwę żwiru i zasadzić rośliny o twardych liściach. Należy pamiętać o wydajnej filtracji i natlenianiu (oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie). Ważna jest również systematyczna podmiana wody ok.10-15% raz w tygodniu.

Światło powinno być umiarkowane do przytłumionego. Jeżeli dobieramy rośliny zwróćmy uwagę czy będzie ono wystarczające. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 15-22° C. Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle należy je zimować przez ok. 4-6 tygodni w temperaturze ok. 6- 10° C.

Aksolotle są typowymi drapieżnikami. Karmić je można rurecznikami, larwami ochotki (ostrożnie), innymi owadami wodnymi. Można podawać chude mięso wołowe, drobiowe i rybie. W handlu istnieje również dość duży wybór pokarmów mrożonych dla ryb akwariowych, które możemy z powodzeniem stosować w żywieniu naszych podopiecznych.

Po okresie zimowania ponosimy stopniowo temperaturę do poziomu ok. 20 ° C Samiec składa spermatofory do wody, które samica zbiera do kloaki. Następuje zapłodnienie wewnątrz ciała samicy, po czym składa ona 200-1000 jaj. Proces ten trwa 1-2 dni. Wskazane jest inkubowanie ikry w oddzielnym akwarium z wydajnie natlenianą wodą. Larwy lęgną się po ok. 15- 20 dniach. Po ok. 6- u tygodniach wyrastają im przednie łapy, a po następnych 2-óch tylne. Młode karmimy tymi samymi pokarmami, co dorosłe, pamiętając o ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Dojrzałość płciową osiągają w zależności od warunków po 1.5- 2 latach.

Uwagi: Aksolotle należą do łatwych w utrzymaniu zwierząt, należy tylko pamiętać o kilku podstawowych aspektach:

* Temperatura nie może być za wysoka doprowadzić to może do zaburzeń oddechowych.

* Należy pamiętać o utrzymaniu czystości( filtracja, podmiana wody) produkty przemian azotowych mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zdrowie naszego podopiecznego.

* Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle konieczne jest zimowanie. Natomiast, jeżeli nie zależy nam na przychówku nie jest ono konieczne.

* Nie dopuśćmy do zbytniego przegęszczenia (szczególnie osobników młodych) mogą się nawzajem obgryzać. Wprawdzie rany szybko się goją, a aksolotle wykazują dość znaczne możliwości regeneracji, to mogą stać się atakiem chorób grzybowych lub bakteryjnych.

*informacje zaczerpnięte z portalu www.terrarystyka.pl

gogi509 

Imię: Paweł
Wysłany: 2011-03-31, 22:29   

Masz aksolotle?Bo mam problem ze swoim,ale to co jest w necie nie wystarcza

Tomasz 
Tech Wet

Imię: Tomasz
Wysłany: 2011-04-01, 09:17   

PIsz na PW

zulix 
Chemik japoński (jako taki)

Imię: JAro!
Wysłany: 2011-04-01, 11:42   

Z wątku wydzielimy nowy, z postów nie pasujących do "opisu gatunku" więc czasowo możecie tu podyskutować o problemach.

Na jakiś czas zawieszam swoją aktywność. Proszę nie dzwonić w błahych sprawach.
  Akwarium: 250 + kostka 90

hard8888 
Początkujący :}

Imię: Krystian
Wysłany: 2011-08-29, 18:13   

Aksolotl...
Bardzo piękna ozdoba do akwarium, rzadko spotykana, bynajmniej przezemnie.
Znacie jakiś sklepy na podkarpaciu, gdzie można je kupić?

Akwarium: krewetkrarium 30l

Zenonzlasu
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-29, 18:19   

hard8888 napisał/a:
bynajmniej przezemnie.

przynajmniej przeze mnie będzie lepiej ;-)

Zobacz w Iguana Nova - ostatnio tam widziałem.

Akuku. 

Imię: Paweł
Wysłany: 2011-08-30, 19:03   

A ja widziałem obok Majstra na przemysłowej :P

hard8888 
Początkujący :}

Wysłany: 2011-10-15, 21:12   

Mógł byś dopisać jeszcze, że najlepiej im w roztworze Holfertera i jaka ilość składników, na długość.Ale i tak jest fajnie napisane ;)

Akwarium: krewetkrarium 30l

zdzislaw 
Zdzisław

Imię: Zdzisław
Wysłany: 2011-10-16, 10:25   

hard8888 napisał/a:
dopisać jeszcze, że najlepiej im w roztworze Holfertera

Tu więcej na ten temat: http://www.terrarium.com....ic.php?t=168547

Pozdrawiam

Zabol 
;p

Wysłany: 2012-03-16, 20:05   

1. Temperatura 16-18 stopni
2. Dobre napowietrzenie wody
3. Duży żwir lub kamyki jako podłoże
4. Rybki jako pokarm.

I wasz Aksolot przeżyje troszkę może nie z 10lat ale do 7lat
Ostatnio zmieniony przez Zabol 2012-03-21, 19:15, w całości zmieniany 1 raz  

Akwarium: 45L,25L,10 I ....

SDD 
Akwaholik

Imię: Grzegorz
Wysłany: 2012-03-16, 20:08   

Zabol, już jeden Twój post wydzieliłem do giełdy. Nie widzisz, że dział w którym znajduje się temat to Opisy gatunków, a nie Chcę zdobyć. Chyba to drobna różnica?

I'm not crazy, my reality is just different than yours...

Akwarium: ogólne

muli9 

Imię: Robert
Wysłany: 2014-01-10, 09:13   Aksalotl

Jako ciekawostke podam - że takie oto "coś" znajduje się w jednym z sklepów zoologicznych za 27zl. Jest to odmiana jaszczurki słodkowodnej.

więcej fotek:

https://www.google.com/se...m=isch&imgdii=_

Przeniesiono obrazy - SDD
Ostatnio zmieniony przez SDD 2015-10-11, 13:47, w całości zmieniany 1 raz  

wisłok 
Jest tak zły, skaczą po nim dzikie pchły.

Imię: Krzysztof
Wysłany: 2014-01-10, 18:21   

muli9 napisał/a:
Jest to odmiana jaszczurki słodkowodnej.
Chyba jednak płaza 8-) , aczkolwiek bardzo ciekawego.

Połączyłem tematy - crusta
Ostatnio zmieniony przez crusta 2014-01-10, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  
  Akwarium: 232l Chińskie Rio

Ania198711 
Ania198711

Imię: Anna
Wysłany: 2016-08-27, 19:13   

Witam mam pytanie kupiłam dziś żwirek 1-2 mm czy Aksolotl nic sobie przy jedzeniu nie zrobi ?

Akwarium: 60l

Jasper97 

Imię: Daniel
Wysłany: 2016-09-05, 17:08   

Nie sądzę, to jest płaz mu to nie przeszkadza to tak jakbyś bał się o pielęgnice że podczas przesiewania piasku coś się jej stanie.
Jeżeli żwir nie ma ostrych krawędzi to nic mu się nie stanie :)

Akwarium: 112 l

Odpowiedz do tematu