Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mikrozorum oskrzydlone

Mikrozorium pteropus

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Mikrozorum oskrzydlone

Post autor: zulix »

W skrócie
Wysokość: 10-30 cm (niektóre odmiany nawet większe)
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: małe i średnie (raczej nie lubi ostrego światła)
pH: bez znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium).
Nawożenie:
CO2: nie wymagane
Podłoże: nie wymagane
Szybkość wzrostu: mała i średnia
Trudność uprawy: bezproblemowa

Pełny opis:
Roślina dekoracyjna, która pracowicie oplata ozdoby (korzenie, kamienie i in.) lub pływająca w toni wodnej. Roślinę mocuje się do ozdoby za pomocą żyłki, bądź gumki - po jakimś czasie korzenie wrosną w ozdobę, ale niezbyt mocno więc zwykle nie usuwa się żyłki. Kłącze rośliny bardzo twarde więc ryzyko uszkodzenia rośliny podczas wiązania jest niewielkie. Końce korzeni można delikatnie przysypać żwirem, lub przykryć kamieniem. Nie powinno się jej sadzić razem z kłączem w podłożu, szczególnie w drobnym i bogatym. Roślina twarda więc nadaje się do akwarium z największymi roślinożercami. Rozmnażanie przez podział kłącza i przez sadzonki tworzące się na liściach. Uwaga: jako paproć na liściach posiada zarodniki w postaci czarnych kropek - nie należy ich zdrapywać ani tym bardziej moczyć w chemii (to nie glony). Jest kilka bardzo ładnych odmian.

Problemy:
Zwykle bezproblemowa. Zauważyłem jednak podobnie jak inni na forach, że przy dużej twardości wody lubi dostawać czarne kropki i przebarwienia na liściach (które nie są zarodnikami). Często takie liście później żółkną, odpadają i gniją.

Galeria
Akwarium ogólne (0,33 W/l, GH ok. 20 - kranówa, pH ok. 7,5, podłoże: żwir i kamienie). Roślina „podstawowa”
Obrazek
Odmiana "Windelov".
Obrazek
Roślinka umocowana do porowatego wapienia:
Obrazek

Dodaję zdjęcia roślinek in vitro za zgodą Plantica (www.plantca.pl)
Obrazek

i odmiana windelov
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 paź 2015, 19:15 przez zulix, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Rozmnażanie przez podział kłącza i przez sadzonki tworzące się na liściach.
W ten sposób rozmnażają się rośliny calkowicie zanurzone w wodzie. W naturze dochodzi też rozmnażania poprzez zarodniki tworzące się na liściach nadwodnych. Roślina występuje w kilku odmianach, oprócz pokazanej "windelov" są jeszcze:

"Philippine"


"Tropica"
Obrazek

"Narrow"
Obrazek

Pewnie jest tego więcej, ale ja te kojarzę. Zdjęcia zdarte z google, same zarodniki wyglądają tak:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum, usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 7:21 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: kfjat26 »

Witam
zulix pisze:Rozmnażanie przez podział kłącza i przez sadzonki tworzące się na liściach.
Około trzech tygodni temu na Windelovie zauważyłem młode sadzonki na liściach. W tej chwili najstarsze maja około 3 - 4 cm długości. Jest tego pewnie z 10 szt młodziutkich roślinek. Po jakim czasie można je oderwać od rośliny matecznej czy może same odpadają.

Pozdrawiam
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z tego co wiem one nie korzystają z soków mamy czyli tak jakby "skiełkowały". Stąd można je oderwać wtedy gdy chcemy. Zwykle będąc na liściach jest bliżej światła więc może lepiej chwilę przetrzymać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
gettinhigh
Posty: 10
Rejestracja: 24 cze 2012, 23:40
Imię: Jacek
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Microsorium Thor's Hammer

Post autor: gettinhigh »

Rzadko spotykany okaz microsorium. Charakteryzuje się mocno porozdzielanym liściem u zakończenia liścia. Dorasta do 15-20cm. Liście ma masywne podobne u dołu do zwykłego pteropusa.
Parametry w baniaku:
ph: 7,2
kh: 6
gh: 8
po4: 1ppm
no3: 15
Roślina mało wymagająca, nawożenie standardowe solami plus EC.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Archiwizacja zdjęć - zulix
Ostatnio zmieniony 07 paź 2015, 19:21 przez gettinhigh, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”