Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Lotos Tygrysi

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 37

Lotos Tygrysi

Post autor: skaczacy »

Lotos tygrysi (Nymphaea lotus)

wg mnie to jedna z najpiękniejszych roślin akwariowych.

Są różne odmiany lotosów, najbardziej popularne są czerwone, zielone. Wszystkie odmiany maja cętkowane liście. Różnią się od siebie kolorami, ich nasyceniem oraz ilością i wielkością plamek. Zależy to także od warunków hodowli tj.: oświetlenia, podłoża oraz nawożenia.

Najpiękniej wyglądają te rośliny które maja tylko podwodne liście. osiągają od 20 do 80 cm, wielkości liści zależy od wielkości całej rośliny. Najlepiej jest nie dopuszczać do pojawiania się nawodnych liści, bo wtedy te wodne marnieją i roślina staję się mniej atrakcyjna, z drugiej strony bez nawodnych liści rośli.

Rozmnaża się przez wypuszczenie młodych roślin w swoim pobliżu oraz przez nasiona z kwiatu które po wpadnięciu do wody kiełkują.

Moje lotosy wyglądają tak:

zielony:
Obrazek
Obrazek

czerwony:
Obrazek
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

skaczacy pisze:Najlepiej jest nie dopuszczać do pojawiania się nawodnych liści, bo wtedy te wodne marnieją i roślina staję się mniej atrakcyjna
Z tego co czytałem to nie jest tak kolorowo z utrzymywaniem tej rośliny pod powierzchnią wody. Wiadomo że liście nawodne nie wyglądają tak ładnie ale roślina poprzez nie magazynuje sobie potrzebne do wzrostu substancje. Jeżeli wszystkie liście będziemy tępić to po pewnym czasie roślina po prostu ginie ( nie jest to oczywiście kwestia miesiąca czy 2 ale dłuższego okresu)
Jeżeli ktoś by się chciał dowiedzieć więcej o tej roślinie i jej warunkach hodowlanych to polecam : http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... ight=lotos i artykuł tam zawarty.
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

O ile pierwsze dwie fotki to rasowe "green lotus" zwany czasem Nymphea zenkeri, o tyle trzecia przedstawia coś, co wyrasta z bulw importowanych z Tajlandii pod nazwą "Nymphea sp. red bulb" i nie ma cętek. pokrój bardzo wydłużony, dążący do powierzchni bez uwzględnienia życzeń akwarysty. Jak mi się uda cyknąć ładną fotkę, to wkleję mojego czerwonego.

[ Dodano: 2013-02-17, 00:30 ]
O ile pierwsze dwie fotki to rasowe "green lotus" zwany czasem Nymphea zenkeri, o tyle trzecia przedstawia coś, co wyrasta z bulw importowanych z Tajlandii pod nazwą "Nymphea sp. red bulb" i nie ma cętek. pokrój bardzo wydłużony, dążący do powierzchni bez uwzględnienia życzeń akwarysty. Jak mi się uda cyknąć ładną fotkę, to wkleję mojego czerwonego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”