Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Reaktor CO2 z filtra narurowego

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zychu pisze:Odpowietrznik radzę zostawić bo czasem się przydaje, np przy ustawieniu dozowania gdy się za dużo puści to można łatwo odpowietrzyć. W normalnej pracy u mnie 1b/s nie zapowietrza się.
Na zdjęciu widoczna woda w wężyku a to dlatego że na noc po 21 wyłączam podawanie CO2 i te 5cm podchodzi woda. Po włączeniu oczywiście zostaje wypchnięta przez CO2.
Ja mam podobnie, zamykam gaz na noc po 22-23 ale odpowietrznika nie używam choć się gazu nazbiera tak że chlupocze ;) W niczym mi jednak to nie przeszkadza i rano jak się budzę to nieraz jeszcze coś tam plumka :P
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

zychu, widzę że wąż wypływowy od filtra do dyfuzora jest dość długi. Nie zauważyłeś sporego spadku wydajności filtra ? Ja ostatnio skróciłem ten odcinek z jakiegoś 1 m do 20 - 25 cm i strumień kubełka dość mocno się zwiększył.
zychu
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2010, 17:09
Imię: Rafał
Lokalizacja: Blizne
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: zychu »

Faktycznie trochę za długi i do tego zbrojony niepotrzebnie co znacznie obniża jego elastyczność. Spadek wydajności filtra niezauważalny aczkolwiek pewnie występuje. Przy najbliższej okazji zamienię na inny. Co do połączenia CO2 to jest tylko jeden minus tej konstrukcji i podobnych. Proponuję dodać jakiś zaworek np przeciwzwrotny przy samym filtrze narurowym lub zaworek otwierany/zamykany na wyjściu z filtra ponieważ podczas rozpięcia wężyka CO2 od np licznika bąbelków automatycznie podchodzi woda pod własnym ciśnieniem co kończy się pochlapaniem nie tylko rąk. Drobny szczegół który należy poprawić.
Awatar użytkownika
brytal
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:37
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Jasionka
Akwarium: 180 RIO in progress
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: brytal »

Witam
Jako, że również zdecydowałem sie na takie rozwiązanie mam pytanie. Czy może być zalany reaktor do pełna wodą czy musi coś zostać wolnej przestrzeni?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Do pełna ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
brytal
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:37
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Jasionka
Akwarium: 180 RIO in progress
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: brytal »

Darek pisze:Do pełna ;)
a to spoko bo juz sie martwiłem, że trzeba zostawić miejsce a ten chlupot wody wcale mi sie nie podobał :D
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Jak masz odpowietrznik to powietrze spuścisz ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
brytal
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:37
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Jasionka
Akwarium: 180 RIO in progress
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: brytal »

Darek pisze:Jak masz odpowietrznik to powietrze spuścisz ;)
Tak właśnie uczyniłem i cisza nastała :D
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Stosuje u siebie to już dłuższy czas jednak nie robiłem sam tylko odkupiłem kiedyś razem z zestawem co2 i jest zrobiony nieco inaczej.. Tam gdzie na górze u Ciebie jest zaklejone czerwoną zatyczką u mnie jest wpuszczony wężyk co2 i na końcu mam kostkę lipową. Wszystko byłoby dobrze tylko raz ułamał mi się wężyk trzeba było to rozebrać skleić, a dziś przy przełożeniu filtra znowu ten klej się zerwał i leje mi woda... Teraz pytanie jaki jest koszt tego co masz u siebie, wkręcić to w korpus do tego wężyk i byłby spokój a tamtą dziurę na górze zakleję czymś. Może jakieś sugestie jaki klej wybrać bo z tym plastykiem jest ciężki temat i nie które kleje nie łączą...
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Damian23111 pisze:Może jakieś sugestie jaki klej wybrać bo z tym plastykiem jest ciężki temat i nie które kleje nie łączą...
Najprościej zamontować w feralnym miejscu taką złączkę http://woda.com.pl/index.php?p53,a4mc4- ... m-1-4-cala i będzie git.
Jakby co wpadnij kiedyś do mnie - mam takie złączki i gwintowniki to zamontujemy na miejscu ;)
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

gieniorek, bardzo chętnie bo chciałbym to zrobić raz a porządnie, zalałem to silikonem akwarystycznym z góry, na razie trzyma i woda się nie leje tylko teraz pytanie jak zrobi się tam ciśnienie to czy to wytrzyma.... ale wątpię w to. A to jest dobre rozwiązanie żeby zrobić tam gwint wkręcić na złączce najlepiej takiej jak stosuje u siebie metalowej skręcanej (są pewne i stosuje je u siebie dość długo i trzymają bo na tych wszystkich szybkozłączkach mi leciał gaz) i było by profesjonalnie. Bo tak jak jest teraz ten wąż się rusza i zawsze albo się urwie albo ten klej puści..
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

ta złączka http://woda.com.pl/index....wintem-1-4-cala jest przystosowana do sporych ciśnień a po nagwintowaniu dekla i wklejeniu spokojnie wytrzyma. Może też być jak pisałeś złączka metalowa .
Jakby co wiesz gdzie mnie szukać
Awatar użytkownika
m_mroczny
Posty: 105
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:29
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 112L | JBL e900
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: m_mroczny »

Może ktoś podać wymiar wewnątrz filtra - wysokość kubełka wewnątrz. (filtr narurowy 10")

Grzałka SKALAR 50W - 18 cm, 100W - 23 cm (taką informację uzyskałem od sprzedającego te grzałki na allegro)

W przyszłości chcę wyrzucić zbędne ozdoby oraz grzałkę i zbieram informacje które będą potrzebne do zrobienia termoreaktora.
Moją nieobecność na forum sponsoruje LECH ;)
Moje akwarium
zychu
Posty: 41
Rejestracja: 03 kwie 2010, 17:09
Imię: Rafał
Lokalizacja: Blizne
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: zychu »

Mój "kubełek" ma około 25 cm.
Awatar użytkownika
m_mroczny
Posty: 105
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:29
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 112L | JBL e900
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: m_mroczny »

zychu pisze:Mój "kubełek" ma około 25 cm.
dzięki za info ;)
Moją nieobecność na forum sponsoruje LECH ;)
Moje akwarium
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”