Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Solidny stolik pod akwarium

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Aliace
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, 14:19
Imię: Alicja
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30, 370
Płeć:
Wiek: 38

Solidny stolik pod akwarium

Post autor: Aliace »

Od dłuższego czasu chciałam założyć większe akwarium. Wiązało się to jednak z kupnem nowego stolika. Stoliki sprzedawane pod hasłem "akwariowe" jednak budzą we mnie wiele obaw. Na moje oko (zwykle przesadzam:) ) są mało wytrzymałe. Cena stolika to wydatek ponad 300zł

W związku z tym trzeba było wykonać coś tańszego i bardziej wytrzymałego.

Stolik wykonany jest z profili stalowych
Tak wyglądał projekt
Obrazek

Projektując przewidziałam profil o boku 40mm, jednak wykonany został z 35mm
Blat ma w środku 2 podpory. Po wykonaniu widać, że jedna byłaby wystarczająca.
10 cm od podłogi przewidziane jest usztywnienie konstrukcji, które potem będzie służyło za półkę.
W środku jest podpora pod następną półkę. Tam można było użyć lżejszych materiałów, ale że były już zakupione, to wszystko zrobione jest z tego samego.

Jak już kobieta sobie coś wymyśli, to mężczyzna musi wykonać :D
Spawania całej konstrukcji podjął się motonita :*

Oto efekt:

Obrazek

Obrazek

W rzeczywistości nogi stołu są proste :) zdjęcie robiłam pod jakimś dziwnym kątem.
Pod nogami stołu zamontowane są śruby M12 X 60 aby można było wypoziomować stół (mam bardzo nierówne podłogi)

Całość trzeba było zabezpieczyć farbą antyrokorozyjną.
Wywiercone są też dziurki aby można było potem przymocować obicia.
Obrazek

Tak przygotowana konstrukcja została wyniesiona do mojego pokoju i już na miejscu przybierała docelowe kształty.
plecy - płyta pilśniowa
boki, drzwiczki, półki, blat - płyta wiórowa
Tak prezentuje się całość (zdjęcie zrobione przed zamontowaniem gałek do drzwiczek)
Obrazek

PODSUMOWANIE
Materiały:
1. Profil stalowy kwadratowy o boku 35mm - użyto 10m, 72zł
2. Elektrody do spawania - nie znam kosztów
3. Śruby + nakrętki (pod nogami stolika, do poziomowania) - 20zł
4. Drzwiczki + boki - płyta wiórowa laminowana 18mm, 35,70zł/m2 - 44zł (Castorama)
5. Plecy - płyta pilśniowa surowa 3mm 10,57zł/m2 - 6,32zł (Castorama)
6. Blat - płyta wiórowa laminowana 30mm - 0zł (pozostalość po starym sotle kuchennym :) )
7. Półki - płyta wiórowa laminowana 18mm - 0zł (pozostałość po starych drzwiach :) )
8. Gałki do drzwiczek - 0zł (zachomikowane w garażu :) )
9. Magnesy trzymające drzwiczki - 0zł (zachomikowane w garażu :) )
10. Zawiasy - 4szt - 0zł (zachomikowane w garażu :) )
11. Śruby do przymocowania płyt - nie znam kosztów

Wykonanie:
1. Projekt, malowanie - JA :D
2. Spawanie - motonita
3. Montowanie blatów - mój tata

Całość kosztowała mnie około 150zł
Użyty blat jest za gruby, jednak jeśli już był w domu i miał iść na stracenie, został wykorzystany. To samo z półkami i innymi elementami które zalegały w domu.

Jeśli ktoś chciałby wykonać coś podobnego, to na same materiały trzeba liczyć ok 200zł. Do całości dochodzi jeszcze robocinzna, chyba że ma kto wyspawać, zamontować itd ;)

Aktualnie na tym stole stoi 130l. Na przyszłość można zmienić blat na dłuższy i postawić na nim akwarium długosci 100cm i szerokości 40 - 50cm. Wytrzyma na pewno duże litraże i ciężkie dekoracje :)

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 12:31 przez Aliace, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zdecydowanie wytrzyma nawet baterię czołgów :)
Myślałem kiedyś o czymś podobnym na 500 l wody. I może, jak matka płatniczka sypnie groszem, projekt wróci z archiwum :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
winid
Mecenas
Posty: 227
Rejestracja: 17 lis 2009, 17:49
Imię: Darek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Zasolone 230l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: winid »

Niezła konstrukcja,
jakiś czas temu też się zastanawiałem na zrobieniem czegoś podobnego pod moje 200L.
Nawet doszedłem do tego że sprawdzałem ugięcie blatu pod naciskiem chyba 500kg i z wyliczeń wyszło ze konstrukcja ugnie się max 2mm. Więc jest to bardzo wytrzyłałe.
Jednak jeden słaby punt: śruby regulacyjne, na moje oko za cienkie.
Napisz jakie zastosowałaś śruby 8.8 czy może mocniejsze??
No i oczywiście pasowałoby zastosować dłuższe nakrętki niż zwykłe.
A pytanie co będzie podłożone pod same śruby?? Bo tak to raczej będą się wbijać w podłogę.
Ale i tak konstrukcja mi się podoba.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2010, 15:48 przez winid, łącznie zmieniany 1 raz.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Oj Aliace, ta konstrukcja to wytrzyma bardzo dużo heh tak solidnego stolika pod taki litraż nie widziałem jeszcze :)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Aliace
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, 14:19
Imię: Alicja
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30, 370
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Aliace »

winid, nie wiem jakie śruby, na pytania względem wytrzymałości odpowie motonita, w każdym razie wytrzymają napewno
pod samymi śrubami są tylko podkładki filcowe, zwykłe - wydaje mi się że wszytsko by się wbijało w podłoge :D

ToryBcia, tylko teraz stoi na nim taki litraż. Za jakiś czas będzie większy :D
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Aliace pisze:ToryBcia, tylko teraz stoi na nim taki litraż. Za jakiś czas będzie większy
Ja już mówiłem o tym większym :)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

No trzeba przyznać, że ci to pancerne wyszło :) Ja mam coś podobnego tylko z profili 25mm i wymiarach 90x40.
Tak się zastanawiam do jakiej długości mogę w przyszłości blat wydłużyć żeby to jeszcze się trzymało kupy ? Interesowało by mnie postawienie na tym 120x50 (czyli 300 litrów) ale nie wiem czy to nie będzie czasem zbyt słabe.
Aliace
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, 14:19
Imię: Alicja
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30, 370
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Aliace »

krzysiekb4, profile na pewno są dobre tylko co do długości ja nie jestem pewna czy nie za długie będzie. Na moje oko po 15cm z każdej strony może wystawać, ale lepiej poradzić się kogoś mądrzejszego w tym temacie :D
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Widziałem kiedyś akwa 160x50x50 postawione na stoliku 120x50 ale powiem że dziwnie wyglądało ale stało.Sam blat chyba z 15cm miał i myśle że właśnie grubością i wytrzymałością blatu jest to uwarunkowane.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
motonita
Posty: 19
Rejestracja: 07 mar 2010, 14:45
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 375L Pielęgnice :)
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: motonita »

To może ja też coś powiem :) Jeśli chodzi o profile to myślę że 25x25 też by były przy takiej ilości poprzeczek ale wybrałem te tak dla pewności, jeśli chodzi o ilość poprzeczek i wzmocnień to o tym zadecydowała płeć piękna (tak Pani sobie zażyczyła to zrobiłem) a jak wiadomą z kobietami się nie dyskutuje o konstrukcjach bo: (a jak nie wytrzyma) :mrgreen: a jeśli chodzi o zastosowane śruby na nóżki to są to śruby o wytrzymałości 5.8 i daję sobie głowę uciąć że wytrzymają. Tam gdzie pracuję na takich śrubach stawia się konstrukcję o wadze 500kg narażoną na drgania. Zastanawiałem się nad śrubami 10x60 ale po konsultacji z płcią piękną (bo jak nie wytrzyma) :mrgreen: dałem dwunastki. Ps śruby nie kosztowały 20zł tylko około 7zł ;) No i wyszła taka oto pancerna konstrukcja ale myślę że wygląda nieźle.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Zamiast tego łącznika w środku który tylko przeszkadza i będzie zajmował miejsce w szafce, lepiej byłoby zrobić z tyłu krzyż, żeby można spokojnie przesuwać tą konstrukcję. Chociaż przy małym litrażu i dobrym spawaniu to i bez tego powinno wytrzymać.
Aliace
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, 14:19
Imię: Alicja
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30, 370
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Aliace »

Zaku, ten "łącznik" po środku to miejsce na półkę, żeby było na czym płytę położyć. Za grube, ale zrobione z tego co było, żeby nie pakować się w kolejne koszty. Miejsca nie zajmuje. Tak sobie wymyśliłam i w praktyce spełnia swoje zadanie rewelacyjnie
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Na zdjęciu słabo widać, ale jeśli się tam mieści filtr i butla to jest OK :)
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Ja powiem tak ,strach ma wielkie oczy i skłania ludzi do robienia rzeczy zupełnie niepotrzebnych.
pawel
Aliace
Posty: 259
Rejestracja: 18 mar 2010, 14:19
Imię: Alicja
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30, 370
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Aliace »

pawelwilkon, a po co wydawać dwa razy więcej kasy na coś niepraktycznego i najczęściej nie pasującego do reszty mebli skoro można zrobić samemu odpowiedni mebel?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”