Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zastosowanie torfu do podłoża

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Zastosowanie torfu do podłoża

Post autor: krzysiekb4 »

Mam takie pytanie co dokładnie daje torf w akwarium ? W niedługim czasie planuje zrobić restart w celu wymienienia podłoża na inne. Akwarium będzie dalej postawione na ziemi ogrodowej ale pokryte będzie "kwadratosowym" żwirkiem. Zainteresowani wiedzą jaki to żwir :) A dla reszty powiem że to wirek o małej granulacji. Może mnie Michał aż tak nie zwyzywa za umieszczenie fotki ...

Obrazek

Ale do rzeczy. Zastanawia mnie fakt czy jak dodam torfu do podłoża to tym samym otrzymam niższe pH ale takie aby możliwe było prowadzenie roślinniaka. Czyli tak około pH 6.8 czy to pH będzie dużo niższe. Czy jeżeli będę lał kranex rzeszowski to po pewnym czasie pH się podniesie czy torf będzie utrzymywał niższe? W planach nie mam stosowania RO a jedyna możliwość obniżenia pH jaką mam dostępną jest CO2. Ale tutaj znowu u mnie pojawia się problem ponieważ podając CO2 z butli nie udaje mi sie do tej pory zbić poziomu pH poniżej 7.2 przy KH = 6. A powiem że rośliny dość sporo bomblują więc nie wiem co jest grane.
No i jak z kolorem wody będzie przy zastosowaniu torfu i oczywiście na to żwirek o którym była mowa wcześniej.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 14:25 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sewer
Posty: 82
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:30
Lokalizacja: Kamyszyn
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Sewer »

Co da torf? Na pewno przez pewien okres czasu będziesz miał mniejsze ph, prawdopodobnie wywali Ci do wody masę związków humusowych i będziesz miał wodę koloru oliwkowego, jeżeli nie odseparujesz podłoża organicznego od żwiru za pomocą siatki np. z pcv to przy przesadzaniu ziółek będzie Cie trafiał - wiesz co ;) Nie mam doświadczeń przy prowadzeniu holendra w wodzie o ph 6,8. Nigdy do tego nie przywiązywałem wagi. Patrząc na Twoje baniaki wiedzę, że wszytko rośnie w nich jak trzeba. Więc nie przekombinuj. Jeżeli miałbym dawać torf to tylko jako "medium" filtracyjne. A jeżeli nie pomoże na ph to można jeszcze kombinować z kwasem ortofosforowym - jeśli dobrze nazwę pamiętam - ale w tym temacie niech wypowiedzą się fachowcy od dysków.

Edit:
Przeczytałem wątek: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 1ed9b#3306 i poznałem Twoje zdanie nt. siatki PCV w podłożu.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 21:49 przez Sewer, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Sewer
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Już wypowiadałem się w podobnym wątku więc teraz tylko streszczenie :P
Mam torf kwaśny (pH = 3,5) w baniaczku LT (0,33W/l, bez CO2) i wszystko jest w najlepszym porządku. Warstwa żwirku na torfie jest dosyć gruba co utrudnia przedostawanie się związków z torfu do wody. Stosuję kranex. Akwa jest od lutego i jeszcze podczas podmian woda jest zabarwiona. Ma odcień słomkowy (do oliwki dużo brakuje).
Na początku prowadziłem go jako typowy LT, czyli m.in. podmieniałem raz na miesiąc- półtora. Nie nawoziłem niczym. Obserwując niedobory potasu i magnezu zdecydowałem się nieco wspomóc życie w akwarium i zacząłem częstsze podmiany. Nieco pomogło, ale nie do końca. Obecnie podczas podmiany wody w HT przelewam stamtąd 2 wiaderka (10%) wody do LT. Tam jest full wypas więc niezużyte nawozy idą do LT. Rośliny pozbyły się niedoborów i pięknie rosną. Glonów praktycznie nie ma (co jakiś czas trafi się jakaś kępką (glony krzaczaste), którą odrywam od ścianek i jest w porządku. Glonów typu zielenice, okrzemki, sinice nigdy nie było w tym baniaczku.

Uwaga! Jako akwarium LT jest ono dla leniucha. Nigdy nie mierzyłem tam żadnych parametrów więc nie wiem, czy np. dodatek ekstra CO2 nie obniży pH poniżej oczekiwań.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”