Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jakie to niedobory/ bądź czego im za wiele

opis i zdjęcia roślin które chcę podrasować

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Jakie to niedobory/ bądź czego im za wiele

Post autor: jober19 »

Witam,
zbiornik 375l
światło 216w (4x54w t5)
nawożenie KNO3, KH2PO4, MgSO4, mikro Intermagu

Proszę o pomoc w ustaleniu czego brakuje moim roślinom. Szczególnie zależy mi na tym by dogodzić blyxi japonice. Ale po kolei.

1. Staurogyne - dziury w liściach
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

2. Blyxia japonica - nowe liście całe czerwone, wygięte, krótkie
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

3. Echinodorus amazonicus - liście czerwonawe, małozielone, rośliny małe, nie osiągają dużych rozmiarów
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Moje akwarium:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Proszę o rady:)
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 7:11 przez jober19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Rośliny wyglądają na zdrowe ;) Dziury to może po ślimakach albo bocja szaleje ;)
Napisz jakie dawki tygodniowe nawozów stosujesz i opisz obsadę życia które posiadasz w zbiorniku ;)
Podmiany wody co ile i jaka woda?
Ps: zbiorniczek ładniusi ;)
Pozdrawiam Darek :)
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

jober19 pisze:nawożenie KNO3, KH2PO4, MgSO4, mikro Intermagu
A jak wygląda nawożenie potasem - bo objawy mogą wskazywać na braki potasu
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Też mi się wydaje, że jest za mało potasu. Co do czerwienienia blyxy i wykręcania nowych liści, to czytałem, że tak się dzieje przy zbyt małej ilości azotu. Ale ja analogiczny problem z blyxą miałem, kiedy miałem niedobory fosforu. Niemniej jednak wydaje mi się (ale pewien nie jestem), że blyxa tak reaguje na brak któregokolwiek mokro elementu.
Proponował bym zakupić KCl i nawozić na początek w ilości potasu 20ppm na tydzień.
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

Staurogyne i blyxie mam od 4 dni. Dlatego ładne.. jeszcze ładne.. Ale właśnie te nowe liście w blyxi są takie czerwone, wywinięte i krótkie. Kiedyś próbowałem z blyxią, ale padła mi.. Dlatego tym razem chcę zrobić wszystko by ją utrzymać.

Akwarium jest po restarcie. Restart miał miejsce miesiąc temu. Podmiany teraz dość częste. Tzn. Raz-dwa razy w tygodniu po 40-50%.

Nawóz to coś na wzór EI, tzn. łyżeczkami odmierzona dawka KNO3 KH2PO4 MgSO4. Dawkowałem 3xdziennie po 10ml. Ilość gr poszczególnych substancji w nawozie nie pamiętam. Ale widzę, że czegoś może być brak.

Testów nie mam. Staram się nawozić w stylu EI, czyli szacunkowo.

Jeśli dziury na staurogyni to wynik braku potasu, to może kupie K2CO3.

Wcześniej potas miał starczać z KNO3. Tak przynajmniej mówiła teoria..

Najbardziej zależy mi na blyxi. Proszę o rady jak ją nawozić by była zielona:)

Światła mam 0,578w/1l.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

jober19 pisze:Wcześniej potas miał starczać z KNO3. Tak przynajmniej mówiła teoria..
Praktyka jednak pokazuje co innego. Ale i teoria mi tu podpowiada (kalkulator zulixa), że bez dodatkowego źródła potasu, samo KNO3 to za mało.
jober19 pisze:Jeśli dziury na staurogyni to wynik braku potasu, to może kupie K2CO3.
wszelie węglany będą uzasadawiać wodę. tzn, pH będzie rosło. i kH zresztą też, co w akwarium roślinnym nie jest wskazane.
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

czyli KCl ma być, okay.

Dzięki Mirro za rady! Przyszykuję nowy nawóz jak tylko zamówię potas.

U mnie kłopot jest taki, że nie mam testów zgodnie z teorią, że: 1) i tak testy są niedokładne 2) parametry w kranówie się zmieniają..

Więc ma być szacunkowo...

Wodę mam w kranie twardą - to pewne. Kiedyś 16 stopni w skali niemieckiej. Dziś? Kto to wie.. parametry naprawdę często się zmieniają. W 2009 r. dałem próbkę do badania i miałem 12mg/l NO3.. To dość dużo z tego co rozmawiałem z kolegą.. Ale teraz nie wiem ile jest..

Spróbuję narazie z potasem.. Postaram się "wstrzelić" w dobre proporcje (1:10:20 P:N:K).. z tym, że zrobię to tak jakby miało wynikać z kalkulatora po dodaniu do akwa nawozu, przy założeniu że w kranówie jest 0 K, 0 P i 0 N...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

jober19 pisze:U mnie kłopot jest taki, że nie mam testów zgodnie z teorią, że: 1) i tak testy są niedokładne 2) parametry w kranówie się zmieniają..
Obie teorie są słuszne, ale nie wykluczają stosowania testów. Testy w akwarium roślinnym nie są potrzebne, do analizy wody jak w laboratorium chemicznym :) Służą jedynie do zobrazowania z grubsza co jest, a czego nie ma. To że test na NO3 firmy zoolek pokazuje mi że mam stężenie 10ppm, to nie biorę tego jako pewnik. Wiem natomiast, że azot jest na +/- właściwym poziomie, więc nawożę azotem właściwie i nie muszę zmieniaćdawki. Analogicznie jest w przypadku fosforu. Dawki potasu trzeba jednak dobrać doświadczalnie, gdyż nie ma taniego testu na potas i z tego co wiem taniego testu na potas nie da się zrobić.
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

Ma być KCL czy K2SO4? W moim kalkulatorze mam tylko K2SO4 dlatego pytam, bo nie wiem co lepsze?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Jak masz K2SO4 to go spokojnie używaj.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Tu masz link do kalkulatora zulixa http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

Dziękuję!

PS. dziś zrobiłem zamówienie nawozów. Kupiłem K2SO4 i inne.. Z mikro dumałem długo co wziąć. Wziąłem mieszankę a'la CSM+B, bo miała dużo Fe i dodatkowo konserwanty, więc nie powinien się psuć po rozrobieniu.
Tu mam właśnie pytanie bo dotychczas rozrabiałem 100ml mikro w płynie i trzymałem normalnie w szafce pod akwarium. A teraz czytam w różnych miejscach na forum, że nawozy powinno trzymać się w lodówce.. Jak to jest? Jak mam już te konserwanty w CSM=B to nie muszę trzymać w lodówce?
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Ja tam trzymam w szafce i nic się nie dzieje - rozrabiam tak żeby zużyć w ciągu 2-3 m-cy
Co do mikro dobrze sie sprawdza mikro plus intermag. http://www.intermag.pl/pl,0,s330,produk ... -plus.html
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

Chciałem kupić właśnie nawóz intermagu, ale najmniejszą butlę jaką znalazłem na internecie to 1l. Na allegro są jakieś 100ml, ale nie mam pewności "ile taki nawóz ma" (data produkcji).

PS. radzisz kupić 1l intermagu? Jaki to ma okres przydatności od otwarcia? Pytam bo 1l to pewnie starczyłby mi na ładnych parę lat..:)

PS.2. Po wczorajszych zmianach:
doszedł e. parvula. Specjalnie pod trawnik kupiłem ASII 1,8kg, wysypane na przód. Pod eleocharisa poszła kulka gliniana jbl i 3 tabletki żelazowe sera florenette a.

Wygląd po zmianach:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Eleocharis z bliska:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Eleocharis a w tle moja biedna blyxia z czerwonymi poskręcanymi liścmi:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Niedomagająca blyxia:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 7:09 przez jober19, łącznie zmieniany 2 razy.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Jeden litr to trochę dużo - chyba że kupisz z kimś do spółki - ja miałem pół litra to wytrzymał u mnie 2 lata bez żadnych problemów trzymany w ciemnym miejscu. Po dwóch latach zaczął pojawiać się osad więc odpuściłem i kupiłem nowy.Nie wiem jak teraz ale litr kosztuje połowę tego co półlitrowy z aqua-artu i można z niego rozrobić ok 10litrów gotowego do użycia.Ale jak nie masz z kim do spółki kupić to lepiej wziąć na allegro 100ml i wystarczy ci na długo - a jak go rozrobić sprawdzisz tez w kalku zulixa w zakładce ogrodnicze.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”