Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Świetlówka T5 czy T8 - plusy i minusy

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Świetlówka T5 czy T8 - plusy i minusy

Post autor: krzysiekb4 »

Artykuł pochodzi ze strony sklepu ZOOLIGHT
Można go znaleźć pod następującym linkiem LINK
Zamieszczam tutaj oprócz linku również tekst ponieważ kiedyś miałem podobną stronę z opisem tego problemu również zamieszczoną przez inny sklep ale niestety zniknęła a wraz z nią informacje na niej zawarte. Dlatego zdecydowałem się na umieszczenie tutaj też tekstu.


Często przeglądając oferty w sklepach akwarystycznych spotykamy się z oznaczeniem świetlówka typ T5 lub T8 i zadajemy sobie pytania jakie są różnice między nimi? w jakich mocach występują? Oraz którą z nich zastosować?

Trochę historii

Świetlówka typu T5 debiutowała na rynku stosunkowo niedawno na największych targach oświetleniowych w Hanowerze 1995 zaprezentowana tam przez firmę Philips. Posiada mnóstwo zalet ale i nie jest pozbawiona wad o których postaramy się Państwu napisać.

Świetlówka T8 to technologia lat 90 chyba obecnie najszerzej stosowana świetlówka w powszechnym użytku również w akwarystyce, to właśnie ją najczęściej wkładają na tzw. pierwszy montaż producenci pokryw.

Nie będziemy przy tym pisać o zastosowaniu biurowym czy domowym tych świetlówek ale zastosowaniu ich w akwarystyce.

Najprościej je rozróżnić po średnicy świetlówka T8 to rura o średnicy 26 mm, T5 natomiast to 16mm. Obok średnicy różni się od T8 także długościami. I tak w akwarystyce najczęściej stosujemy:

Świetlówki T5 (16 mm):

• 8W - długość 30 cm
• 24W - długość 55 cm
• 39W - długość 85 cm
• 54W - długość 115 cm
• 80W - długość 145 cm

Świetlówki T8 (26 mm):

• 15W - długość 44 cm
• 18W - długość 60 cm
• 20W - długość 60 cm
• 25W - długość 74 cm
• 30W - długość 90 cm
• 36W - długość 120 cm
• 38W - długość 105 cm
• 40W - długość 120 cm
• 58W - długość 150 cm

Przy dobieraniu długości świetlówek do akwarium należy pamiętać, iż oprawki bryzgoszczelne nałożone na świetlówke wydłużają ją o 3 cm (1,5 cm z każdej strony)

Przewaga świetlówki T5 w stosunku do świetlówki T8:
• mniejsze wymiary
• większa moc świetlówki przy jej mniejszej długości
• dłuższy czas pracy świetlówki

Przewaga świetlówki T8 w stosunku do świetlówki T5:

• możliwość współpracy ze statecznikami magnetycznymi
• większy dobór świetlówek o różnych zastosowaniach typu solaria, medycyna itp

Czy mogę wymienić świetlówkę na mocniejszą?

Każda świetlówka czy to akwarystyczna czy nie, ma określoną moc z jaką świeci, zaś moc ta jest ściśle związana z długością świetlówek nie ma niestety możliwości o co często pytają początkujący akwaryści zmiany mocy przy zachowaniu tej samej długości świetlówki. Tak żeby zastosować w pokrywie do akwarium o długości 60 cm świetlówce w standardowej obudowie

W akwarystyce stosujemy dwa typy świetlówki: miniaturowe T5 o trzonku/cześć z bolcami/ G5 mające średnice 16 mm lub T8 świetlówka o średnicy 26 mm i trzonku G13

Trwałość świetlówek

Często spotykamy się z pytaniem o trwałość świetlówek Średnia trwałość świetlówek to 10 tyś godzin

W zbiornikach oświetlonych kilkoma świetlówkami najlepiej jest wymieniać je naprzemiennie

Jak porównać dwie świetlówki?

Określić jej moc długość i typ

Temperatura barwowa - czyli jakim kolorem świeci świetlówka

Temperatura barwowa to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła wyrażona w Kalwinach i tak mamy:

• 1600K - barwa wschodu i zachodu Słońca
• 1800K - barwa światła świeczki
• 2700K - barwa świecącej żarówki
• 3000K - barwa halogenu
• 4000K - barwa biała
• 5000K – barwa lodu arktycznego
• 6500K - barwa dzienna
• 10000K – barwa o lekkim zabarwieniu bieli z fioletem
• 15000K – barwa zimowego niebieskiego nieba
• 20000K - barwa czystego granatowego nieba

Philips master T5 39W/865 vs Philips master T8 30W/865


Ponieważ najlepiej posługiwać się przykładami porównajmy więc skuteczność świetlną dwóch zbliżonych wymiarami świetlówek. Będą to bardzo popularne wśród akwarystów świetlówki dla akwariów o długości od 100-120 cm czyli T8 30W i T5 39W
Żeby porównanie było wiarygodne trzeba wziąć pod uwagę ten sam typ świetlówek czyli popularną świetlówkę o widmie słonecznym Philips Master 865 o temperaturze barwowej 6500 K
Świetlówka T8 30 W ma wymiar 90 cm i jest stosowana w fabrycznych pokrywach z tworzywa wielu producentów. Jeżeli masz akwarium o wymiarach 100 lub 120 cm to jest duża szansa że właśnie u ciebie jest ta świetlówka.
Jak można było przeczytać wcześniej najważniejsza informacją o świetlówce pozwalającą porównać jej skuteczność będzie strumień świetlny. I tak w przypadku świetlówki Philips 30W/865 strumień wynosi 2300 lm
Teraz czas na jej konkurentkę świetlówka T5 39 W ma wymiar 85 cm i raczej nie zobaczycie jej w pokrywach standardowych. Chyba, że są to pokrywy aluminiowe lepszej klasy. W tym przypadku strumień świetlny wynosi 2900 lm.
Wynika z tego że świetlówka 39W przy mniejszych wymiarach/mniejsza średnica i krótsza o 5 cm świetlówka/ daje 25% światła więcej niż jej odpowiednik T8

Podsumowując - świetlówka T5:

+ wieksza moc przy danym wymiarze
+ dłuższa żywotność
+ mniejsze wymiary
- zasilanie statecznikami elektronicznymi (wyższa cena zakupu)

Dlaczego odbłyśniki do świetlówek maja inną długość niż świetlówka tej samej mocy?

Dobierając odbłyśnik do świetlówki zawsze kierujemy się mocą podaną w opisie odbłyśnika. Długość będzie się różniła z dwóch powodów, po pierwsze po nałożeniu oprawek na świetlówkę efektywna długość świetlówki się skraca o kilka cm. Po drugie zyskujemy miejsce do swobodnego montażu oprawek.

Dodatkowe informacje na temat świetlówek T5 można znaleźć pod linkiem : LINK
Ostatnio zmieniony 19 sie 2010, 21:50 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 2 razy.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Wynika z tego że świetlówka 39W przy mniejszych wymiarach/mniejsza średnica i krótsza o 5 cm świetlówka/ daje 25% światła więcej niż jej odpowiednik T8
Pobierając przy tym 30% (30 do 39) więcej prądu. Pewnie stąd lepsza sprawność (zużycie energii) :)
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

zużycie energii w przypadku t5 i t8 na statecznikach elektronicznych jest niemal identyczna.
Sprawność świetlna obu świetlówek różni się tak samo nie wiele.


Przykład który podaje zoolight jest śmieszny dlaczego?
T5 39W/865 - 2900 lumenów 39W - 74,36 lum/W
T8 30W/865 - 2300 lumenów 30W - 76,67 lum/W

krzysiekb4 pisze: Wynika z tego że świetlówka 39W przy mniejszych wymiarach/mniejsza średnica i krótsza o 5 cm świetlówka/ daje 25% światła więcej niż jej odpowiednik T8
Jeżeli by tak porównywać - żarnik HQI 150W daje 1800% więcej światła niż świetlówka t5 8W (a jest podobnych gabarytów)
Ostatnio zmieniony 23 lis 2009, 10:00 przez kwadratos, łącznie zmieniany 1 raz.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Nie chodzi o to że jest krótsza tylko o tą niby energooszczędność, która nijak ma się do tego co napisali. To jest zwykła reklama świetlówek T5.
Przykład który podaje zoolight jest śmieszny dlaczego?
T5 39W/865 - 2300 lumenów 30W - 76,67 lum/W
T8 30W/865 - 2900 lumenów 39W - 74,36 lum/W
Tu pomieszałeś oznaczenia świetlówek.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

dokładnie czysta reklama świetlówek t5 jednak faktem jest to że t5 ma tą przewagę nad t8 że ma większą moc a jest krótsza :)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

No w sumie mi ten przykład tez nie leżał ale niestety musiałem umieścić tutaj całość artykułu.
Ja sam używam T5 i jestem z nich zadowolony. Fakt trzeba było na początek trochę zainwestować ale się opłacało.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Świetlówki T8 865:

18W - 1300 lm - 72 lm/W
30W - 2300 lm - 77 lm/W
36W - 3250 lm - 90 lm/W

Świetlówki T5 865:

24W - 1650 lm - 69 lm/W
39W - 2900 lm - 74 lm/W
49W - 4100 lm - 84 lm/W

Jak widać im dłuższe świetlówki tym większa skuteczność świetlna. Lm/W obliczyłem w excelu i o ile w przypadku świetlówek T8 wyniki są identyczne jak te w katalogu to w przypadku świetlówek T5 wartości lm/W są następujące: 84, 87, 94. Może ktoś wie skąd się biorą te liczby? Jest jakiś inny sposób dzielenia którego nie znam? :P
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: daroo »

Zależny do jakiego baniaka- Ameryka (dużo roślin) T-5 lepsza Ale Tanganika czy Malawi bez roślin starcza T-8, A zużycie prądu to banał, bo każdy ma w domu tyle elektryki, że ciężko cokolwiek powiedzieć która więcej żre...., mam 2 akwa na T-5, i jedno na T-8, lepsze wyglądowo jest T-5..... Każdy ma swój gust....!!! Pozdrawiam :)


NIE OBRAŻAM NIKOGO!!!!!!
daroo
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

krzysiekb4 pisze:Podsumowując - świetlówka T5:

+ wieksza moc przy danym wymiarze
+ lepsza sprawność (zużycie energii)
+ mniejsze wymiary
- zasilanie statecznikami elektronicznymi (wyższa cena zakupu)
Wykasowałbyś większą sprawność bo tylko wprowadza w błąd. Zamiast tego dopisz większą żywotność.
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: daroo »

Reklama czy nie T5 są lepsze, i różnica jest jak się używa T8, a kupi ta drugą, Mam T5 i wiem że dobrze zrobiłem kupując ją... Pozdrawiam
daroo
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

daroo, co wcale nie znaczy że ma większą skuteczność 8)
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: daroo »

i nie twierdze żę ma jakieś kosmiczne zelety w odróżnieniu od T8, ale dla mnie ma to coś, czego brakowało mi w moim akwarium....pomijam technologię, zużycie prądu, czy nawet cenę...
daroo
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Obecnie będę stawiał nowy baniak i zastosuję świetlówki T5, więc bedę miał jakieś porównanie ;) Na pewno dam znać jeśli zauważę coś znaczącego w jakości światła, oddawaniu barw, wzroście roślin.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Mirro, jestem ciekawy spostrzeżeń, bo mam swoją opinię na temat tego co lubią rośliny, ale na razie wstrzymam się z wypowiedzią żeby podświadomie nie wpływać na wynik obserwacji :)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Mirro pisze:Obecnie będę stawiał nowy baniak i zastosuję świetlówki T5, więc bedę miał jakieś porównanie Na pewno dam znać jeśli zauważę coś znaczącego w jakości światła, oddawaniu barw, wzroście roślin.
Czy jesteś zadowolony z świetlówek T5?? Czy wartają takiej reklamy i pochwał?? :P
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”