Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wpływ siarczanów na akwa?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Wpływ siarczanów na akwa?

Post autor: Artur___ »

Witam,
od dłuższego czasu obserwuję i czytam forum [jedno i drugie:)], no i w zasadzie znalazłem odpowiedzi na niemal wszystkie nurtujące mnie pytania. Po za jednym :)
A mianowicie jaki wpływ mają siarczany których dostarczamy do zbiornika?

W/g danych MPWiK'u dostarczam ich w okolicach 40mg/l w podmianie wody kranowej tygodniowo oraz z kalkulatora zulixa kolejne 25mg/l (w postaci MgSO4x7H2O).

Jaki wpływ na życie w akwarium ma 65mg/l siarczanów, jaka jest górna granica stężenia oraz czy są one w jakiś sposób przyswajane (przerabiane).
Czy mógłbym dodawać tygodniowo bez szkody dla obsady np. 40mg/l kranówka + 60mg/l sole = 100mg/l?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Artur


Sprostowanie,
wprawdzie w komentarzu do komórki kalkulatora jest informacja o wysokości stężenia siarczanów, ale mi chodzi właśnie o jego rozwinięcie, tzn. w jakich sytuacjach to stężenie może sięgać 100ppm lub w jakich nie powinno być tak wysokie?
Ostatnio zmieniony 23 lis 2009, 12:17 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
spider72
Posty: 159
Rejestracja: 12 paź 2009, 9:21
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wick, Szkocja
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: spider72 »

O SO4 wiele się nie pisze, bo nie warto się nim martwić, przynajmniej przy takich poziomach jakie zazwyczaj występują w akwarium. Jak będziesz miał poziom dochodzący do 200ppm SO4, to wtedy możesz się zacząć martwić, a i to pewnie też nie koniecznie.
http://www.barrreport.com/showthread.php?t=1753
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Siarczany to chyba jedne z bezpieczniejszych anionów w akwarium. Ich stężenie może być na prawdę duże. Ile liczbowo to nie powiem bo to zależy i od konkretnych gatunków roślin i zwierząt i od sytuacji i tutaj na pewno spider72 i forum Barra coś by pomogło. Kiedyś czytałem na forum holenderskim pewne obserwacje dot. zawartości siarczanów i podano tam, że całkowicie bezpieczne są poziomy poniżej 100 i tak zaszyłem w kalku.
Dla ciekawości przeliczałem ile u mnie jest siarczanów dostarczanych poprzez kranówkę + nawozy + kumulacja nawozów i wyszło mi pod 150. Wtedy się trochę wystraszyłem, ale teraz nie zwracam na to uwagi. Pewnie u Ciebie jest podobnie. Być może pojedyncze rośliny przez to nie chcą u mnie rosnąć, ale pewności nie mam. Dochodzą przecież inne parametry wody, które nieszczególnie muszę spełniać.

Z punktu widzenia chemicznego siarczany są niebezpieczne, gdy doprowadzi się do powstawania rozległych stref beztlenowych w akwarium (np. ziemia pod żwirkiem, ale mało roślin). Wtedy może się wydzielać z podłoża siarkowodór (produkowany właśnie z siarczanów) i szybko wytruje nam całą obsadę. Przy okazji przypominam, że zapach siarkowodoru to "zgniłe jaja" a więc jeżeli ktoś robi przemieszanie dna akwarium i zaczyna mu cuchnąć to jest to podejrzane.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Grandi
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2013, 12:34
Imię: Mat
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Grandi »

A poziom 403 mg/l jest groźny? Takie jest stężenie siarczanów wg danych wodociągów dębickich za ubiegły miesiąc w kranówce serwowanej mieszkańcom.
98 l Malawi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”