Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

balling-DIY/2 preparaty

Tutaj dyskutujemy o tym co dodajemy do naszych "morszczaków".

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

balling-DIY/2 preparaty

Post autor: gieniorek »

witam. Dzięki pomocy Głównego Chemika alias Zulixa od niedawna stosuję domową wersję ballinga (2 preparaty) - ulepszona wersja reef tonica z aquarium systems. Póki co za krótko stosuję by wysnuć jakieś konstruktywne wnioski ale nie zapeszając jest to dobra a co najważniejsze tańsza alternatywa dla gotowych/firmowych produktów podbijających wapno. Ta metoda jest zmodyfikowaną wersją metody ballinga gdzie oryginalnie stosujemy 3 płyny, tu w pierwszym preparacie podbijamy wapno wraz z magnezem. Drugi preparat odpowiada za stabilizację ph i kh.
Do sporządzenia potrzebujemy następujące odczynniki:
1.chlorek wapnia 6-cio wodny - CaCl2 x 6H2O,
2. chlorek magnezu 6-cio wodny - MgCl2 x 6H2O,
3. wodorowęglan sodu - NaHCO3
4. woda RO

Preparaty przygotowujemy w dwóch pięciolitrowych pojemnikach (akurat takie miałem i proporcje są na takie objętości). Do pierwszego pojemnika wsypujemy 428g CaCl2 x 6H2O + 97 g MgCl2 x 6H2O i dopełniamy wodą RO do 5 litrów. Drugi preparat to 420g NaHCO3 następnie dolewamy jak w pierwszym przypadku RO do 5 litrów. Preparaty Chemipuru można kupić w alchemie.
Do obliczania dziennych dawek dla naszego baniaka posłuży nam Aqua-Calculator
http://www.mathgame.de/RiffMain.htm

Pozdrawiam i życzę miłego bełtania :sylwester:

Przykleiłam- Dżoena
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2013, 19:29 przez gieniorek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Cieszę się, że to zapisałeś bo musiałbym liczyć na nowo jakby więcej chętnych na preparaty było :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

też bałem się że gdzieś posieję karteczkę,a w necie nic nie ginie ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No no całkiem możliwe, że sam sobie takiego ballinga zrobię, tylko musiałbym odczynniki kupić, ale to może na spółkę z Artur__ czy kimś kto jeszcze będzie miał zapotrzebowanie :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Wspomniane chlorki w formie sypkiej dosyć łatwo chłoną wodę z powietrza i się rozpływają (a więc i niszczeją). Nie ma sensu trzymać ich na zapas dłuższy czas. Co innego roztwory - te mogą być trwałe bardzo długo.
Może kolega wam odsprzeda resztki bo za jakiś czas jak ich nie rozrobi w wodzie i tak będzie musiał wyrzucić :(
Mam nadzieję, że kol. gieniorek nie pogniewa się, że naganiam mu zapytowywaczy...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

to ja pytam publicznie o resztki :) co by się nie zmarnowały
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Jak Główny chemik mówi że mają się zniszczyć to mogę odsprzedać to co zostało, popatrzę tylko ile tego jest.

[ Dodano: 2010-08-19, 15:30 ]
magnezu mogę Wam odsypać za friko bo tego nie dużo potrzeba, wapna zostało mi ponad połowa ale patrząc na dzienne dawkowanie /już teraz ponad 70ml/ to szybciej zużyje niż myślałem więc mg musicie sobie zamówić, tak samo wodorowęglan sodu - to akurat sprezentował mi Zulix. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

gieniorek pisze:3. wodorowęglan sodu - NaHCO3
czy można stosować zwykłą sodę oczyszczoną ze spożywczaka?
i czy w takich samych proporcjach jak taką "chemiczną"? :) (chodzi mi o to czy jest tak samo stężona) :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

NaHCO3 spożywczy to NaHCO3 czysty. Nie ma powodu aby się czymś różniło. Nie trzeba więc nic kombinować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Ocean-Life
Firma
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2010, 19:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Post autor: Ocean-Life »

Moim zdanie lepiej stosować CaCl2 bezwodny,idzie go na dwa litry o 100 g mniej niz opisanego sześciowodnego.:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ocean-Life pisze:Moim zdanie lepiej stosować CaCl2 bezwodny...
Porównując ceny w POCH-u też wychodzi taniej na bezwodnym. Jest tylko jeden kłopot: bezwodny silnie chłonie wodę z powietrza a więc nie może być długo składowany, szczególnie w niedokładnie zamkniętym pudełku. Inaczej nałapie wody i ważąc będziemy popełniać błąd.
Bezwodny jest też drażniący i pyli więc przy nieostrożnym stosowaniu można trochę pokaszleć :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Czy ktos posiada aktualnie nadwyzke tych odczynnikow lub planuje kupowac w najblizszym czasie?
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ja nie posiadam. Co do kupna to w Rzeszowie jest możliwość zakupu...ale jedynie na zamówienie. Koszty są nie wysokie. A co potrzebujesz podbić parametry?

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Zastanawiam sie nad zainwestowaniem w spsy jako, ze i tak mi zniknie wiekszosc miekasow w ciagu najblizszego miesiaca z akwarium.
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ooo a czemu rezygnujesz z miekkich? Wolisz bawić się na twardo? ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie, suplementacja i chemia w akwarium morskim”