Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Korekta pH i kH wody za pomocą kwasów

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

A zapominałem dodać, że stężenie mojego kwasu to 36%, czyli akumulatorowy, więc nie ma tragedii.
Zulix podłoże mam własnej roboty. Ziemia odkwaszona (pewnie dolomitem albo kredą), keramzyt, glina. Ada w wersji dla ubogich :) Normalnie zrzucam Kh o 5 niemców w ciągu tygodnia tj. razem 40 ml H2SO4 36%. Właściwie zabawa z kwasem to niezły sposób na pomiar kH z dokładnością do 1 niemca o ile ma się na wyposażeniu ph -metr. Gdy podmieniasz wodę, wlewasz 1/4 objętości baniaka świerzej i doprowadzasz do ph z przed podmiany. Możesz wyliczyć sobie wtedy kH mnożąc spadek kH x 4 dla w/w podmiany. Wynik zgadza się z testem. 10-11 kH jak w ryj strzelił :)
Normalnie dawałbym więcej tego kwasu, żeby zbić szybciej kH, ale ilość CO2 jest tak ogromna, że ph leci na łeb na szyję, więc trzeba rozbić na kilka dni. Wraz z konsumpcją i ulotnością CO2, ph stale rośnie, więc stale mogę dokładać nową dawkę.
Frywolny na pewno jest lepszy niż ocet jeśli chodzi o bezpieczeństwo (krewecie) ale niestety dokładasz organiki co widzisz po błonie. No i w porównaniu do mineralnego kwasu ilość CO2 jest bardzo mała. Po kwasie siarkowym bomblowanie jest takie jakbyś wodę podmienił :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

thors pisze:Ziemia odkwaszona (pewnie dolomitem albo kredą
To może być twój bufor, który powoduje Ci podwyższenie kH/pH w trakcie czekania. Miejmy nadzieję, że na długo wystarczy. U mnie nie ma bowiem takich wahań. Jakbym lał tak kwas jak ty to chyba bym ręce poparzył po wkładaniu do wody :P
Ja swój kwas wlewa do akwarium podczas podmianki - spadek kH nie jest aż tak duży więc i ilość CO2 nie zagraża zwierzynie. No a bąblować musi bo też leję wodę bez odstawania.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Jedno jest dobre przy zbijaniu kH kwasem. Plaga zatoczków prawie całkowicie wyginęła. Ilość rozdetek zmalała, mają szklistą skorupę. Helenkom natomiast nie jest nic. Oznacz to , że zmalała dla nich dostępna ilość Ca Mg i Si. Więc prawdopodobnie biorą te składniki bezpośrednio z wody a nie z jedzenia. W jedzonku powinny byc te składniki z gH. Szkoda, że eksperyment Zulixa nie wypalił dowiedzielibyśmy się co lubią rośliny.
Za jakiś czas odstawiam KNO3 i KCl i lecę z HNO3 + K2CO3+MgCO3. Ile dołożę kH tyle zbiję kwasem. Na jedno wyjdzie, ale ph spadnie, będzie więcej w mojej opinii lepszego K i Mg bez siarczanów i chlorków.
freewolny
Posty: 41
Rejestracja: 09 maja 2013, 10:53
Imię: Kon
Lokalizacja: Londyn
Płeć:

Post autor: freewolny »

thors pisze:Za jakiś czas odstawiam KNO3 i KCl i lecę z HNO3 + K2CO3+MgCO3. Ile dołożę kH tyle zbiję kwasem. Na jedno wyjdzie, ale ph spadnie, będzie więcej w mojej opinii lepszego K i Mg bez siarczanów i chlorków.
To ja poprosze o szczegolowe relacje szczegolnie jesli chodzi o MgCO3 ;)

Mam obecnie mniej wiecej 10 ppm chlorkow (zgaduje z podmian, zamierzam zejsc do maks 2 ppm na probe), K podaje z KNO3 i KHCO3, to ostatnie zamienilem od wczoraj na "zulixowy" cytrynian. No i wlasnie zostala mi siara z magnezu (docelowo jakies 10ppm, obecnie ok 30).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

thors pisze: Ilość rozdetek zmalała, mają szklistą skorupę
Ze skorupkami się zgodzę z ilością rozdętek nie :( - chyba muszę zejść niżej z pH bo mnie denerwują. Dopóki były sobie i nikomu nie przeszkadzały traktowałem je jako normalny element bioróżnorodności ale teraz przesadziły z namnażaniem się.
thors pisze:Szkoda, że eksperyment Zulixa nie wypalił dowiedzielibyśmy się co lubią rośliny.
Test gH ma już dokładność u mnie 0,1 niemca. Myślę, że teraz mogę zrobić test na baniaczku bliższym LT (tj. bez podłoża ADA-owskiego, ale i przy mniejszym świetle). Pewnie go zaraz zrobię, tj. podmiankę po której odleję wodę do jutrzejszej analizy. W tym akwarium prawie nie nawożę więc mogę nawet sprawdzić po dłuższym czasie. trzeba będzie tylko dolewać RO, aby się nie zagęściło...
freewolny pisze:K podaje z KNO3 i KHCO3...
W mojej ostatniej wersji zrobiłem nawóz który daje:
20 mg/l NO3, 14 mg/l K i 2 mg/l PO4 (i wielokrotność jak poleję więcej) - jak widać wszystko z KNO3 i KH2PO4 a więc nawet nie ma być z czego balast Cl czy SO4. Większość osób daje więcej K niż NO3 - teraz próbuję odwrotnie. Niestety trudno mi będzie z wami porównać bo mam twardą wodę i taką leję do akwarium. Pewnie wszelkie aniony są z kranexem.

Jak będzie trzeba lać Mg to mam butelkę octanu - można by spróbować. Na razie jednak testów wielkich nie robię bo uczę się dużego światła.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

zulix pisze: Ze skorupkami się zgodzę z ilością rozdętek nie :( - chyba muszę zejść niżej z pH bo mnie denerwują. Dopóki były sobie i nikomu nie przeszkadzały traktowałem je jako normalny element bioróżnorodności ale teraz przesadziły z namnażaniem się.
No to mówię za mało lejesz :) Ja mam ph metr on-line więc nie mam zabawy z pomiarami, widzę bezpośrednio i mogę lać. Wydaje mi się że te rozdętki które są dorosłe żyją, ale nie rozmnażają się. Teraz tylko wyjmuje dużo osobniki z podmianą i jest tego coraz mniej.

Frywolny, jeśli jedziesz na RO to K i Mg głównie z węglanów, a z chlorków i siarczanów tyle, żeby zapewnić wymaganą mineralizację w SO4 i Cl :) Jaki jest idealne stężenie dla Cl i SO4 nie wiem, nigdy się w to nie zagłębiałem, ale może warto naśladować uznane mineralizatory.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

pH metr mam, ale na razie dawałem subtelnie aby pH spadło nieco poniżej 7 (ale nie bardzo wyraźnie), kH tak 5-8.
pewnie trzeba będzie "uleczyć" biotop...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Aktualizując wątek bo kalkulator został zaktualizowany jakiś czas temu...
Poza pH można już wszystko w kalkulatorze policzyć co tyczy się stosowania popularnych kwasów, w tym biodegradowalnych.

Od roku bawię się zakwaszaniem wody kwasem siarkowym więc mogę tez potwierdzić użyteczność obliczeń. Mój moduł w kalkulatorze sprawdza się prawie idealnie. Przykładowo podmieniam co miesiąc ok. 50 l wody. Twardość w Rzeszowie zwykle jest rzędu 15 niemców. Stąd według obliczeń wychodzi, że aby dojść do ok. 5 niemców trzeba zbić kwasem o 10 jednostek. Według kalka jest to tak:
Obrazek
Widać, że przy takiej podmiance (50 l) i 52 tygodniach w roku potrzebujemy ok. 2,5 litra kwasu 25% na rok. Koszt znikomy.
Kwas siarkowy 25% to akurat taki jaki mam. Co tydzień dolewam go więc ok. 30 ml podczas podmianki. Nie zmiękczałem całej wody w akwarium na raz, ale robiłem stopniowe podmianki wodą z równoczesnym zakwaszaniem (nie chciało mi się nawet odczekać 24h na odstanie wody). Spisuje się to całkiem nieźle. Przypominam, że po dodaniu kwasu pH spada mocniej gdyż kwas mineralny wydziela z kH kwas węglowy. Po jego wchłonięciu przez rośliny, bądź wydmuchaniu pH rośnie. Oczywiście nie rośnie do poziomu sprzed dodatku kwasu. Badania wartości kH po tygodniu pokazały, że efekt jest trwały tj. kH nie wzrosło.

Nowa wersja kalkulatora pozwala też obliczyć ilość wydzielonego do wody CO2 wskutek neutralizacji kH. Przy dużych dawkach kwasu i dużych spadkach kH ilość wydzielonego CO2 zagraża obsadzie stąd zalecane aby odczekać te 24h na odstanie się wody.

Przypominam, że kwas siarkowy 25% jest nadal bardzo groźnym kwasem i wskazane są okulary przy jego operowaniu, np. serwowaniu do wody - szkoda oczu. Inne części ciała trzeba dokładnie wymyć po kontakcie. Pochlapane ubrania na 99% pokażą piękne dziury po praniu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

zulix, prosił bym o pomoc w obliczeniu ile potrzeba u nie gdyż próbowałem sam i marny ze mnie chemik :P zbiornik mam 122l ph 7,4-7,6 kh około 10 w niemieckiej skali. Z moich kiepskich obliczeń wyszło mi : rozpuściłem 1 łyżeczkę w 100 ml wody i podaję późnym wieczorem 10 ml roztworu, czy te obliczenia są prawidłowe? Jeśli nie to proszęo korekte. Dzięki z góry.
charta non erubescit
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Według obliczeń z mojego kalkulatora (głową nie ręczę, że nie ma błędów) moglibyśmy chcieć zbić z 10 do 5 niemców (czyli o 5 niemców). Wymaga to jednorazowego dodatku 20 gramów kwasku.
Prawdę mówiąc nie wiem ile gramów ma łyżeczka (są różne - załóżmy, że 5 g). Według twojego przepisu dodajesz 1/10 a więc 0,5 g na dzień. W skali tygodnia to 3,5 g. Powoduje to spadek o 1 niemca tygodniowo - jest to wręcz niezauważalne w skali baniaczka.

Kwasek cytrynowy zasadniczo zbija twardość kH jeden raz więc jeżeli zbijemy kH dodatkiem tych 20 g kwasku to potem dodajemy tylko tyle kwasku ile podmieniamy wody (ale zobacz na końcu "problemy").

Stąd algorytm 1 mógłby być taki:
- bierzesz te 20 g kwasku i rozpuszczasz w dowolnej ilości wody (np. w 70 ml),
- dodajesz do akwarium 1/7 tego roztworu na dzień (po tygodniu byłaby więc w baniaku cała dawka),
- po podmianie dodajesz taką część z 20 gramów jaką robisz podmianę. Przykładowo robisz podmianę 1/4 wielkości akwa to powinieneś dodać 5 g kwasku na tydzień (znowu rozpuszczasz np. w 70 ml i dozujesz co dzień po 10 ml).

Algorytm 2. Bawisz się w jakąś sobotę/niedzielę i:
- robisz r-r taki jak wyżej.
- dodajesz do wody 1/5 - 1/3 kwasku w taki sposób aby powoli kapał przy wylocie filtra (musi być dobrze mieszany z wodą),
- po wkropleniu czekasz godzinę i mierzysz kH (pH się zmieni z upływem czasu, ale można sprawdzić aby obsadzie nie zaszkodziło),
- gdy nie ma nic niepokojącego (tj. kH nie jest mniejsze od 5) powtarzasz kroki aż wlejesz całość (oczywiście nie musi to być 1 godzina, może być 2 itp. chodzi aby nie było to zbyt szybko),
- mierzysz pH i kH na drugi dzień. Gdy kH jest rzędu 5 to kwasu nie dodajesz. Jak jest więcej to możesz znowu dodać no, 1/7 takiego r-ru.
- ponieważ robisz podmiankę, załóżmy 1/4 wielkości akwarium więc musisz znowu podać 1/4 poprzedniej ilości kwasku. Możesz to zrobić raz na tydzień lub rozłożyć codziennie (preferowane).

Jest tu kilka problemów:
- kwasek rozkładając węglany wydziela z nich CO2 - kwas węglowy. Przez to pH staje się chwilowo niższe niż wynikałoby to z ilości usuniętej twardości kH. CO2 jest wyłapany przez rośliny i/lub wydmuchany do powietrza i pH znowu powoli rośnie (stąd pisałem, że pH się zmieni),
- kwasek cytrynowy jest biodegradowalny. Z drugiej strony daje to kolejną porcję węgla dla roślin. Stąd prawdopodobnie dawki kwasku dodawane codziennie będą musiały być większe niż policzone.
- w sumie to nie wiemy ile rośliny zjedzą CO2 i ile go wydmuchamy z wody...

Eksperymentalnie możesz zwiększać ilość kwasu dodawaną dziennie aż do uzyskania efektu, który Cię zadowala i obserwując obsadę, czy nic im się nie dzieje (rośliny wytrzymają więcej).

Stąd... masz podstawy "mniej więcej" jak dozować, ale musisz to eksperymentalnie zwiększyć do takich wartości jakie Ci odpowiadają. Po prostu początkowo mierz pH co dzień przed podaniem kwasu.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Dzięki wielkie :D zaczynam eksperyment :mrgreen:
charta non erubescit
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Ja tak robie w baniaku 126l, że rozpuszczam łyżeczke kwasku cytrynowego w 100ml i codziennie wieczorem (bezpieczniej dla ryb gdy śpią) okolo 33ml ląduje w akwa - fakt, że to nie powoduje drastycznych zmian (spadek około 0,4 na tydzień) ale też nie szkodzi obsadzie.
I bezpieczniej pewnie jest rozłożyć to w czasie niż zrobić akcje 1-2 dniową
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

muli9 pisze:...nie powoduje drastycznych zmian (spadek około 0,4 na tydzień) ale też nie szkodzi obsadzie.
Bo kwasek można używać jako źródło węgla (zamiast CO2) lub do zmiany pH (i kH) wody. Dozowanie więc można sobie ustalić zupełnie różne w tych wariantach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

2 dzień stosowania ph 7.4 kh 10 czyli bez zmian
charta non erubescit
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

XerX pisze: ph 7.4 kh 10 czyli bez zmian
Zobaczymy jak będzie po tygodniu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”