FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[sumowate] glonojad syjamski
Autor Wiadomość
Artur___ 

Imię: Artur
Wysłany: 2010-09-13, 10:07   [sumowate] glonojad syjamski

Występowanie:
Azja (Tajlandia)

Woda:
twardość nie odgrywa znaczącej roli, radzi sobie w zasadzie w każdych warunkach w akwarium (w miarę rozsądku oczywiście) lubi dobrze napowietrzoną wodę, jako jeden z pierwszych będzie odczuwał nadmiar CO2

Temperatura:
22-28 st. C

Dieta:
w młodym wieku nie gardzi glonami, natomiast nieco starszy z chęcią przyjmuje różne pokarmy pochodzenia roślinnego: tabletki dla glonojadów, jarzynki (brokuły, kalafior cukinia, marchewka), pokarmem płatkowym również nie pogardzi

Wielkość:
w akwarium nie powinien przekroczyć 12-15cm - niektóre źródła podają 25-27 cm ale jest to raczej rozmiar do którego ryba jest w stanie dorosnąć w naturze

Ogólne:
spokojna ryba w stosunku do pozostałej obsady akwarium, do mnie trafił jako kosiarka ;) - podczas połowu w sklepie zawieruszył się między nimi :) , jako młoda ryba faktycznie jego ubarwienie jest podobne do kosiarek (kształt ciała niekoniecznie ;) )
Różne źródła podają, że wraz z wiekiem rośnie jego agresja w stosunku do współmieszkańców, ja u siebie tego nie zauważyłem.

wisłok 
Jest tak zły, skaczą po nim dzikie pchły.

Imię: Krzysztof
Wysłany: 2013-07-17, 19:47   

Mocno po czasie ale pozwolę sobie podważyć, dane dotyczące gatunku które kolega podał, mianowicie glonojad syjamski należy do karpiowatych a nie sumowatych o ile się nie mylę, a z własnego doświadczenia wiem że dorosłe osobniki potrafią przejawiać bardzo silną agresje szczególnie w obrębie własnego gatunku, ponadto często dorosłe rybki lubią urozmaicić sobie dietę i podgryzać skórę innych ryb.
  Akwarium: 232l Chińskie Rio

PanG 

Imię: Przemek
Wysłany: 2013-07-17, 19:57   

Ja nie zauważyłem nigdy przejawów agresji zarówno młodych jak i dorosłych glonojadów syjamskich, u mnie zachowywały się bardzo spokojnie.

wisłok 
Jest tak zły, skaczą po nim dzikie pchły.

Imię: Krzysztof
Wysłany: 2013-07-17, 19:59   

Agresywne głównie są samice u samców tylko raz spotkałem się z krótką zaczepką, może masz samce.
  Akwarium: 232l Chińskie Rio

Corydorass 

Imię: Aneta
Wysłany: 2015-03-23, 21:22   

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Ryba jest z rzędu karpiokształtnych, a z rodziny okrągłoprzyssawkowatych. Zauważyłam też, że ryba tak jakby przywiązuje się do innych ryb :/ , jednak one tego nie lubiły. Wydaje się to dziwne, ale gdy bojownik zdechł (lubił go gonić) glonojad wydawał się smutny - siedział w jednym miejscu, niechętnie też podpływał do pokarmu. Następnego dnia już zachowywał się normalnie. Podobnie też było z prętnikami i drugim glonojadem. Niestety trzymałam go w zdecydowanie za małym akwarium, ale wytrwale zniósł moje błędy na początku (zabójcze stężenie amoniaku), później już było lepiej.
  Akwarium: 45l

Odpowiedz do tematu