Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

60L z roślinami

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
woytek125
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2015, 21:07
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bieruń
Płeć:

60L z roślinami

Post autor: woytek125 »

Witam Wszystkich i chylę czoła przed waszą wiedzą i doświadczeniem.Na imię mam Wojtek.
Przez ostatnie cztery lata(nie licząc dzieciństwa) posiadałem akwarium,na którym testowałem i uczyłem się hodować rośliny akwariowe.Niestety non-stop pozostaje nierozwiązany problem z glonami,dlatego poniekąd tu zawitałem.Miesiąc temu zrobiłem restart i postanowiłem,że jeśli uda mi się doprowadzić rośliny do idealnego stanu to skuszę się na większe akwa,jeśli nie to likwiduję-bo ile można.Mam nadzieję,że znajdę tu pomoc.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

woytek125 pisze:Przez ostatnie cztery lata(nie licząc dzieciństwa) posiadałem akwarium,na którym testowałem i uczyłem się hodować rośliny akwariowe.
Jak byłem dzieckiem to uczyłem się akwarium przez 7 lat i nie nauczyłem niczego. Samemu trudno dojść do czegokolwiek a wsparcia żadnego nie było (nawet książek). Dlatego mimo, że moja akwarystyka trwa coś ze 25 lat uważam, że tylko ostatnie 10 lat miało jakiś sens.
Dlaczego tak piszę? Nie napisałeś bowiem nic co mogłoby komukolwiek powiedzieć cokolwiek.
Napisz co robisz i zaraz rozmowa będzie łatwiejsza.

P.S. Temat niedługo zostanie przesunięty tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewforum.php?f=39 bo w tym dziale w którym napisałeś nie pasuje.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
woytek125
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2015, 21:07
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bieruń
Płeć:

Post autor: woytek125 »

Od miesiąca moje akwarium to 60L:
Podłoże-zwykły żwirek rzeczny
Filtracja-kubełek Tetra 600
Oswietlenie-2x24 t5,6500,12h/dzień
Nawożenie-azot,fosfor,czasami potas,bez micro.NO3- 20mg,PO4- 1.4 do 2.0 testy JBL.
Podmiany co tydzień 20% na kranówę.
Co2 z butli wysokociśnieniowej,indykator zawsze na zielono-limonkowo
Kh-5
Ph 6.4-6.8
5 gupików endlera

Rośliny rosną w miarę dobrze,ale nie mogę pozbyć się glonów.Czy akwa jest jeszcze za świeże,aby coś kombinować?Przy restarcie do kubełka wsadziłem ceramikę i biobale ze starego filtra oraz 50% wody akwariowej również ze starego akwa.Rośliny rosną,bąblują,ale glony nitki też mają się nieźle.Młode liście żabienicy skręca w sprężyny.
Rotala ładnie wybarwiona...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 2015-12-27, 23:21 ]
Obrazek
Obrazek

Do tego jeszcze pojawiają się długie zielone nitki(10-20cm)

[ Dodano: 2015-12-27, 23:35 ]
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Według mnie możesz zejść z fosforu w okolice PO4 = 1. Im więcej NO3 tym stosunek NO3:PO4 staje się zwykle mniejszy. Podejrzewam, że bez mikro będzie Ci trudno bo nie masz znaczącej obsady więc z pokarmem podaje się mało mikroelementów.
Na te drobne niteczki polecałbym zaciemnienie całkowite 2-3 dni, po czym podmianka i lecimy dalej z mniejszym fosforem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Zejdź z oświetleniem do 8 godz dziennie i po tygodniu zwiększaj co pół godz, aż dojdziesz do 10 godz dziennie - moim zdaniem tyle spokojnie wystarczy bo 12 to może być ciut za dużo. Dosadź jeszcze roślin szybko rosnących (rogatek, nurzaniec), po jakimś czasie nadmiar usuniesz.. Musisz tez wiedzieć żę u Ciebie jest 0.8 W/litr wody więc to już jest dużo. Jako niedoświadczony akwarysta (moim zdaniem) w zupełności na początek 0.4 W/litr by Ci stykło, ale wtedy Co2 idzie w odstawkę ;) Ale próbuj może jak raz Ci się uda :)
woytek125
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2015, 21:07
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bieruń
Płeć:

Post autor: woytek125 »

Dziękuję za porady.Na początek ograniczę czas oświetlenia.Wczoraj na noc,po miesiącu od restartu,pierwszy raz podałem micro.Dziś pod wieczór całe akwarium jest w pęcherzykach tlenu wyprodukowanego przez rośliny .Czy może to świadczyć o tym,że roślinom brakowało micro?Boję się podawać np.żelazo,bo pół roku temu,co wieczór dodawalem 5ml.żelaza 'AKUABOTANIKUE',test sery pokazywał 0,5mg.Rano test pokazywał prawie 0mg.Więc sadziłem dziennie po 5ml.żelaza,a test po 10-ciu.godz. 0mg.aż trzeba było wszystkie rośliny spuścić w kiblu.Zaznaczem,że nie miałem węgla i tym podobnych rzeczy,które mogłyby absorbować żelazo.
Zdjęcia akwa z przed godziny:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

woytek125 pisze:pierwszy raz podałem micro.Dziś pod wieczór całe akwarium jest w pęcherzykach tlenu wyprodukowanego przez rośliny .Czy może to świadczyć o tym,że roślinom brakowało micro?
Dokładnie tak mogło być, ale należy być nieco ostrożnym w ocenie.
Produkcja tlenu nie świadczy o tym, że zrobiły to wyłącznie rośliny. Może to by i produkcja glonów.
Jak zniszczysz glony i rośliny będą bąblować to będzie fajnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
woytek125
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2015, 21:07
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bieruń
Płeć:

Post autor: woytek125 »

Witam.Na początku dziękuję za rady.Rośliny wyglądają o niebo lepiej,a glony prawie całkowicie zniknęły.Szyby też czyściutkie.Jedynie długie,zielone nitki na mchu jawajskim mają się świetnie.Może to dlatego,że na mchu zbiera się dużo syfu od gupików.Glony wyeliminowało ograniczenie czasu oświetlenia akwarium z 13 do ok.8godz.Nie podaję wcale micro.Czy powoli mogę zacząć podawanie?

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”