Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Na początek rośliny.

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Six
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2015, 20:39
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L (Kostka)
Płeć:
Wiek: 31

Na początek rośliny.

Post autor: Six »

Witam, zakładam akwarium ogólne 30L [Kostka], akwarium jak na razie posiada żwirek 0,1-0,6mm bazalt i filtr Aqua Pat Mini.
Na sam początek chciałem zaaranżować je roślinami, niestety mam o nich 0-owe pojęcie więc z tym pytaniem kieruje sie do was.

Na 1 planie chciałbym trawniczek, coś w tym stylu
Obrazek

Na 2 planie chciał bym coś w stylu Kryptokoryny i podobnych roślinek

3 plan to oczywiście wysokie rośliny

Tutaj pojawia się pytanie, co gdzie i jak... Oczywiście chciałbym aby rośliny nie były zbyt wymagające

Obsada to za pewne będą Krewetki RC, kilka gupików, parka żółtych molinezji i bojownik
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Kosteczkę da się ciekawie zaaranżować, ale na początek chcę podzielić się z Tobą kilkoma sugestiami.

Molinezje, bojownik gupiki - to za dużo jak na taki litraż. Polecił bym Ci coś z małych rybek. Większe rybki nie będą się czuć dobrze w takim litrażu, a drugi argument to zwyczajna estetyka. Takie większe rybki w małej bańce wyglądają na prawdę nieładnie.

Sprawa druga. Molinezja, bojownik a krewetki. Musisz się zdecydować na na jedno. Krewetki będą doskonałym pokarmem dla bojownika i molinezji.

Gupiki + krewetki + może kilka microrazbor galaxy wyglądały by super w takim akwarium.

To co na zdjęciu (ta roślina), to Glossostigma elatinoides. Jedna z bardziej wymagających roślin. "Dywan" na dnie można uzyskać z pomocą innych, mniej wymagających roślin.

I kolejna sprawa - wymagania roślin. Rośliny potrzebują przede wszystkim oświetlenia - od tego trzeba zacząć. Jakie zatem masz światło?

Dalej podłoże. Żwirek masz całkiem fajnej granulacji. Jest drobny, więc dobrze będzie wyglądał w małym akwarium. Pod niego daj podsypkę - może być Tetra Complite substrate, albo JBL aqua basis - co to chcesz.

Bez nawożenia też się nie obejdzie. W zestaw CO2 pewnie nie będziesz chciał inwestować, ale przy takim litrażu można z powodzeniem stosować tzw. "węgiel w płynie" i nie zrujnuje on budżetu.
Awatar użytkownika
Six
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2015, 20:39
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L (Kostka)
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Six »

Mirro pisze:1.Molinezje, bojownik gupiki - to za dużo jak na taki litraż. Polecił bym Ci coś z małych rybek. Większe rybki nie będą się czuć dobrze w takim litrażu, a drugi argument to zwyczajna estetyka. Takie większe rybki w małej bańce wyglądają na prawdę nieładnie.
= W sumie masz racje, przy doborze obsady, kierowałem się wyglądem rybek, chciałem by to akwarium było tzw ogólniakiem, wszystkie po trochu, żółte molinezje ładnie by sie wpasowały w czarne podłoże jak i również ładny czerwony bojownik, a krewetki RC też ładnie by na takim podłożu się prezentowały, co do obsady to jeszcze to przemyśle, bo i tak minie trochę czasu zanim akwarium wystartuje :)
Mirro pisze:2.Sprawa druga. Molinezja, bojownik a krewetki. Musisz się zdecydować na na jedno. Krewetki będą doskonałym pokarmem dla bojownika i molinezji.
= Słyszałem że jeśli akwarium będzie dobrze zasłane roślinami to krewetki dadzą sobie rade, wiec z molinezji mógłbym zrezygnować, ale krewetki to priorytet, a bojownik też pewnie sie pojawi, ale dopiero jak w akwarium pojawią się rośliny.
Mirro pisze:3.Gupiki + krewetki + może kilka microrazbor galaxy wyglądały by super w takim akwarium.
= Pierwszy raz słyszę o tych rybkach, ale użyłem wujka Google, i powiem ci że ładne, i pewnie kilka z nich znajdzie się u mnie w akwarium.
Mirro pisze:4.To co na zdjęciu (ta roślina), to Glossostigma elatinoides. Jedna z bardziej wymagających roślin. "Dywan" na dnie można uzyskać z pomocą innych, mniej wymagających roślin.
= Np. jakich ??
Mirro pisze:5.I kolejna sprawa - wymagania roślin. Rośliny potrzebują przede wszystkim oświetlenia - od tego trzeba zacząć. Jakie zatem masz światło?
= Aktualnie brak, ale planowana jest jedna ew. 2 świetlówki (ten temat też poruszę zanim odpalę akwarium), przede wszystkim akwarium stoi na tzw żyrafce, świetlówki będą zamontowane pod półkę, tylko problem w tym że szerokość półki to niecałe 40cm, i pewnie będzie problem z doborem takich świetlówek.
Mirro pisze:6.Dalej podłoże. Żwirek masz całkiem fajnej granulacji. Jest drobny, więc dobrze będzie wyglądał w małym akwarium. Pod niego daj podsypkę - może być Tetra Complite substrate, albo JBL aqua basis - co to chcesz.
= W tym temacie jestem kompletnie zielony, oczywiście dziękuje za poradę i pewnie tak zrobię, tylko TY, jako doświadczony Akwarysta, to który polecił byś takiemu nowicjuszowi jak ja.
Mirro pisze:7.Bez nawożenia też się nie obejdzie. W zestaw CO2 pewnie nie będziesz chciał inwestować, ale przy takim litrażu można z powodzeniem stosować tzw. "węgiel w płynie" i nie zrujnuje on budżetu.
= I tutaj mamy problem, po 1 nie znam sie na tym, nie wiem jakiej ilości, jakie krople itd podawać, a z 2 strony też nie chce za bardzo w to ingerować, chciałbym aby cały proces w akwarium odbywał się naturalnie.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Six pisze:i pewnie kilka z nich znajdzie się u mnie w akwarium.
Pamiętaj, że to nie jest bigos, gdzie możemy sobie do gara wrzucić trochę tego i owego - zwierzęta mają swoje wymagania i upodobania. To ryby wybitnie ławicowe i dla dobrego ich samopoczucia jest konieczne stadko ok. 15 sztuk. Wtedy natomiast już niekoniecznie będzie miejsce dla nich i bojownika w takiej malutkiej kostce ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
Six
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2015, 20:39
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L (Kostka)
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Six »

Greek, no ja to rozumiem, i jestem tego świadomy że nie mogę wrzucić 30 sztuk bo tak mi sie podoba, cała obsada będzie odpowiednio dobrania, nie martw się :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

w 30l możesz miec nawet 20 i wiecej galaxy ale nie mniej niz 6szt bo sie beda tłuc bez litości i moga prócz obgryzionych płetw do kosci trafic sie zgony optymalnie bedzie 10-15 a żeby było kolorowo samczyki gupika endlera max 10szt( chyba że bedziesz kontrolował populacje to samiczki tezmozesz zapodać)roslinnośc gesta i masa kryjówek bo galaxy jest bardzo płochliwa i w panice jesli nie bedzie miec swoich kryjówek moga wyskakiwać z akwarium jesli chcesz mam kilka filmików na youtube w roli głównej z moimi galaxy na pw ci link wrzuce.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Six pisze:Słyszałem że jeśli akwarium będzie dobrze zasłane roślinami to krewetki dadzą sobie rade
Część siępewnie schowa, ale to będzie tylko część populacji. Reszta padnie łupem bojka. No chyba, że krewetek będzie zatrzęsienie, to wtedy ok. Ale jak sobie kupisz parę sztuk "startowych", to może być różnie. Bojownik to wybitny myśliwy. Kupiłem kiedyś kilka red cherry (jak dopiero wchodziły na rynek) i wpuściłem do bojownika. Mimo, że rybka nie głodowała, to i tak zeżarł wszystkie krewetki.
Podobnie miałem z Ramirezami. Tylko, że one jak posmakowały w krewetce, to wyjadły prawie całą dość sporą populacje. Krewetki znikały w oczach. A akwarium zwykle mam zarośnięte. Wiesz. nie mówię, że się nie da, ale musisz mieć sporą populację startową krewetek, żeby nadążały się rozmnażać zanim bojek wszystkie wyzjada ;)
Six pisze:Np. jakich ??
Micranthenium 'Monte Carlo', a nawet wgłębkę możesz przymocować do płaskich kamieni i ułożyć na dnie.
Six pisze:tylko problem w tym że szerokość półki to niecałe 40cm, i pewnie będzie problem z doborem takich świetlówek.
Polecam diody LED. Wtedy wszelkie problemy z długościami i doborem mocy znikają, gdyż sam możesz sobie skonstruować oświetlenie takie jak potrzebujesz.

Co do podłoża, to moim zdaniem wszystko jedno jakie wybierzesz. Albo we to tańsze ;)
Six pisze:nie chce za bardzo w to ingerować, chciałbym aby cały proces w akwarium odbywał się naturalnie.
Natura naturą, ale akwarium już z założenia nie jest naturalne tylko wycinkiem natury. Oczywiście nie jestem za tym aby lać do akwarium co popadnie, ale jest to ekosystem zależny od akwarysty i pewne minimum zabiegów musisz wykonywać, aby wszystko było ładnie. Nawozy nie są niczym sztucznym. Zazwyczaj są to zwykłe sole mineralne, które występują w przyrodzie, tylko, że rozpuszczone. W akwarium nie ma źródła niektórych minerałów, więc dla prawidłowego rozwoju flory musisz je uzupełniać.
Awatar użytkownika
Six
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2015, 20:39
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L (Kostka)
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Six »

Inc0gnit0 pisze:w 30l możesz miec nawet 20 i wiecej galaxy ale nie mniej niz 6szt bo sie beda tłuc bez litości i moga prócz obgryzionych płetw do kosci trafic sie zgony optymalnie bedzie 10-15 a żeby było kolorowo samczyki gupika endlera max 10szt( chyba że bedziesz kontrolował populacje to samiczki tez mozesz zapodać)roslinnośc gesta i masa kryjówek bo galaxy jest bardzo płochliwa i w panice jesli nie bedzie miec swoich kryjówek moga wyskakiwać z akwarium jesli chcesz mam kilka filmików na youtube w roli głównej z moimi galaxy na pw ci link wrzuce.
myśle ze 10-15 galaxy wystarczy w zupełności, a co do gupików to będzie tylko kilka ładnie wybarwionych samic, nie będą to przypadkowo "złowione" w zoologiku, chce by ładnie sie prezentowały, i nie chce endlerków, wole zwykłe pawie oczka.
Kryjówki będą naturalne w roślinach, no chyba że pojawi się jeden kokos ale to też do przemyślenia.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Six pisze:będzie tylko kilka ładnie wybarwionych samic
Samców ;)
Awatar użytkownika
Six
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2015, 20:39
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L (Kostka)
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Six »

Mirro, mój błąd, sorka :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”