Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

A...B...C... Nawożenia solami.

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

A...B...C... Nawożenia solami.

Post autor: leszcz25 »

Witam serdecznie.
Chciał bym po krótce opisać sposób nawożenia solami (macro).
Ten opis dotyczy nawożenia przy użyciu wody RO, gdyż woda kranowa zawiera zróżnicowane ilości danych pierwiastków Macro, co znacznie utrudnia obliczenie pożądanej dawki.
Opisze podstawowe sole, które odpowiadają za kondycje roślin w naszych akwariach, a należą do nich:
K2SO4- (źródło potasu, K)
NO3- (źródło azotu w formie azotanów, NO3 i potasu, K)
KH2PO4- (źródło fosforu w postaci fosforanów, PO4 i w małej mierze potasu)

Rozrabianie suchych soli.
Zaczynamy od rozrobienia wymienionych wyżej soli w stosunku:
K2SO4 - 10g./100ml. wody destylowanej lub RO
KNO3 - 10g./100ml. wody destylowanej lub RO
KH2PO4 - 5g./100ml. wody destylowanej lub RO

Wstępne obliczanie wymaganej dawki.
Aby obliczyć dawkowanie rozrobionych w ten sposób soli należy skorzystać z kalkulatora:
>>> http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php <<<
Zakładamy, że mamy zbiornik 100l. brutto

Zacznijmy od pierwszej pozycji, czyli KNO3:
W pierwszym polu wpisujemy ilość wody netto znajdującej się w naszym akwarium (czyli odliczamy podłoże, kamienie, korzenie, oraz fakt, że nie zalewamy akwarium po sam kraniec szyby).
Dla akwarium powiedzmy 100 litrów brutto będzie to wynik około 85l. netto
Tak więc w pierwszym polu wpisujemy liczbę 85
Kolejne pole to ilość wody, którą zużyliśmy do sporządzenia roztworu soli tj. dla KNO3 100ml. i taką wartość wpisujemy w drugim polu.
Trzecie pole to ilość zużytej do roztworu soli, czyli KNO3= 10g. (pamiętajmy aby obok zmienić ml. na gramy).
Następnie klikamy w okienko z napisem "Wylicz >>>"
Jeśli wszystko powyżej zrobiliśmy dobrze, to powinien wyjść wynik 0.722mg/l
Wynik ten oznacza, że po dodaniu do naszego akwarium 1 ml. roztworu podniesiemy stężenie No3 (azotanów) o 0.722mg/l. a K (potasu) o o.455mg/l.
Pamiętajmy, ze w solach KNO3 i KH2PO4 występuje również związek potasu i przy jego dawkowaniu należy wziąć ten fakt pod uwagę.

Mając podstawowe informacje na temat naszego roztworu musimy obliczyć jaką ilość roztworu należy wlać, aby uzyskać pożądane stężenie, więc tak:

Załóżmy, że chcemy w akwarium 15mg/l. No3-(azotanów).
Więc dzielimy pożądaną wartość 15 na wynik z kalkulatora 0.722 wychodzi wynik 20,775, jest to ilość nawozu (roztworu KNO3), która podniesie nam stężenie azotu o 15mg/l.
Ja jednak proponuję nie wlewać całości, a podzielić to na np. 3 dawki, które łącznie będą wynosić 21ml. (w zaokrągleniu),ale do tego dojdziemy później.

Obliczanie zużycia nawozów przez rośliny.

Od momentu, kiedy zacząłem nawożenie solami, glony przestały być większym problemem. Wszystko to za sprawą podawania konkretnego związku macro, na który jest aktualnie zapotrzebowanie.
Stosując gotowe nawozy macro, gdzie proporcje No3/Po4/K są z góry ustalone przez producenta nie mamy pewności co do sukcesu ich działania, dlatego że producent opierał swoje doświadczenia na swoich zbiornikach i to do nich dobierał dawkowanie.
Nasze akwaria mogą, choć nie muszą odbiegać w znaczący sposób od zbiorników producenta i tutaj zapotrzebowanie może być zupełnie inne, co skutkuje brakiem wzrostu roślin lub/i wykwitami przeróżnych glonów.
Opiszę teraz sposób na obliczenie i utrzymanie odpowiednich stężeń w naszym akwarium.
Będą nam do tego potrzebne testy (kropelkowe)
No3
Po4
PH
KH (przy czym ostatnie dwa posłużą do obliczenia ilości rozpuszczonego węgla tzw. super macro) Patrz tabela : >>> http://pomoce.akwahobby.com/tabela_CO2.php <<<
oraz zeszyt i długopis.
Zaczynamy od pomiarów wody w akwarium wymienionymi powyżej testami.
Notujemy wynik pomiaru na wyrysowanej wcześniej tabeli No3/Po4/K.
Załóżmy, że wyniki wyglądają następująco:
No3=5
Po4=0.2
K=? (obecnie nie ma testów na ten związek, a bynajmniej nie są powszechnie dostępne) dlatego też dozujemy tą sól ściśle według kalkulatora !
PH=6.6-6.8
KH=3-4

Gdzie pozycja wyjściowa przy zbiorniku roślinnym o sporej masie roślinnej i ilości światła (0.7-0.9w/l.)
to:
No3=15-20mg/l.
Po4=0.6-1mg/l.
K=20-25mg/l.
PH=6.6-6.8
KH=3-4

Prostym wnioskiem jest, że musimy uzupełnić brakującą ilość związków macro.
Zatem obliczamy ile potrzeba roztworu (KNO3) i (KH2PO4), aby uzyskać wynik np. dla No3(azotanów)15mg/l. i dla Po4(fosforanów) 0.6mg/l. Obliczenia dokonujemy według instrukcji powyżej korzystając z kalkulatora.
Uzyskane wyniki przekładamy na ilość poszczególnych roztworów, które wlewamy do akwarium.
Tj. dla No3(azotanów)=14ml. dla Po4(fosforanów)=1,5ml. i dla K(potasu) gdzie z soli KNO3 i KH2PO4 uzyskaliśmy już łącznie 6.6mg/l.więc pozostaje nam do uzupełnienia K2SO4 (jako źródła potasu) 13.4mg/l.(obliczamy: 13.4mg/l. dzielimy na wynik z kalkulatora tj.=0.528) wychodzi, że uzupełniamy w ilości 25.4ml. roztworu K2SO4
>> Bardzo ważne jest, aby za każdym razem pisać ilości użytych soli do podtrzymania pożądanego stężenia ! <<<
W ten sposób mamy pożądane ilości Macro w akwarium.
Pomiary testami robimy nawet 3 razy w tygodniu i według otrzymanych wyników dozujemy brakujące ilości związków, oraz oczywiście za każdym razem notujemy wynik testów i ilość użytej soli.
Robimy w ten sposób przez około miesiąc, półtora. Zakładając, że wszystko rozwija się pomyślnie podliczamy ile przez miesiąc zużyliśmy każdego roztworu soli. Wynik dzielimy na ilość dni od kiedy zaczęliśmy dozować i uzupełniać sole.
Tym sposobem poznajemy zapotrzebowanie roślin na konkretne pierwiastki macro.

Jeśli są jakiekolwiek pytania, czy sugestie proszę pisać w tym wątku. Postaram się na wszystko odpowiedzieć.
Oczywiście nie upieram się, że jest to jedyny i słuszny sposób nawożenia, ilu akwarystów tyle sposobów, ja opisałem w jaki sposób ja to robiłem....
Pozdrawiam Andrzej.
(Zakaz kopiowania bez mojej zgody !)
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2010, 19:59 przez leszcz25, łącznie zmieniany 6 razy.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Artykulik na pewno się przyda, ale....
leszcz25 pisze:N- 10g./100ml. wody destylowanej lub RO
P- 5g./100ml. wody destylowanej lub RO
leszcz25 pisze:N=5
P=0.2
leszcz25 pisze:N=15-20mg/l.
P=0.6-1mg/l.
itd.
Niestety te uproszczenia (skróty myślowe) są zbyt duże. Osoby zaawansowane je rozumieją, ale i oni nie potrzebują już tej wiedzy. Co innego nowi "ogrodnicy" - oni mogą być zdezorientowani.
Azot można podawać w różnej formie: amonowej, amidowej, azotanowej i in., podobnie jak i fosfor. W naukach rolniczych podaje się ilość azotu (N) bez dzielenia na powyższe składniki. I w nawozach, np. ogrodniczych podaje się azot (N) a nie np. NO3, NH4, .... Nawet jak się podaje zawartość azotu w nawozie w formie NO3 to normalizuje się ją do N.
Stąd zakładanie, że pisząc o azocie (N) każdy wie, że chodzi o NO3 chyba nie jest dobrym pomysłem.
Dla porównania podam, że błąd nie jest tu pomijalny: 1 mg/l N to 4,4 mg/l NO3 - to chyba istotna różnica.

Prawdopodobnie w akwarystyce w najbliższych latach przejdziemy do podawania azotu jako N aby była to jednostka uniwersalna. Widzę takie powolne tendencje. Dużo publikacji z pogranicza akwarystyki, botaniki, ekologii i rolnictwa ujednolica te jednostki na N.

Odczytując z naklejek nawozów ogrodniczych zawartości azotu można więc popełnić znaczący błąd interpretując ten azot jako NO3. Stąd takie skróty myślowe mogą spowodować niezrozumienie tematu przez początkujących.
W książkach Diany Walstad jest sugestia, aby zastępować nawożenie NO3 za pomocą NH4. Nawozy firmowe (np. PG Makro) też często zawierają związki amonowe. Podobnie Stosunek Redfielda jest zdefiniowany liczbowo wobec pierwiastków (P, N) a nie wobec jonów NO3, PO4.

Stąd proponowałbym, aby w artykule poprawić te wystąpienia na precyzyjne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

leszcz25 pisze:Niestety te uproszczenia (skróty myślowe) są zbyt duże. Osoby zaawansowane je rozumieją, ale i oni nie potrzebują już tej wiedzy. Co innego nowi "ogrodnicy" - oni mogą być zdezorientowani.
Azot można podawać w różnej formie: amonowej, amidowej, azotanowej i in., podobnie jak i fosfor. W naukach rolniczych podaje się ilość azotu (N) bez dzielenia na powyższe składniki. I w nawozach, np. ogrodniczych podaje się azot (N) a nie np. NO3, NH4, .... Nawet jak się podaje zawartość azotu w nawozie w formie NO3 to normalizuje się ją do N.
Stąd zakładanie, że pisząc o azocie (N) każdy wie, że chodzi o NO3 chyba nie jest dobrym pomysłem.
Na wstępie napisałem:
"Opisze podstawowe sole, które odpowiadają za kondycje roślin w naszych akwariach, a należą do nich:
K- jako K2SO4 (sole Potasu)
N- jako KNO3 (sole Azotu)
P- jako KH2PO4 (sole fosforu) "
Podałem to w tym celu, aby za każdym razem nie pisać pełnej nazwy soli (wygodnictwo) :>
zulix pisze:Dla porównania podam, że błąd nie jest tu pomijalny: 1 mg/l N to 4,4 mg/l NO3 - to chyba istotna różnica.
Tego przyznam szczerze w ogóle nie rozumiem. Możesz rozwinąć myśl ?

Jako sole azotu stosowałem właśnie KNO3, gdyż jest on ogólnie dostępnym źródłem azotu. Co z resztą zaznaczyłem na wstępie. Wszystko wyliczałem podanym w linku kalkulatorem i trzymałem się "mniej więcej" stosunku Redfielda ponieważ nie jest on gwarantem sukcesu a tylko wyznacznikiem wstępnych ilości pierwiastków.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

leszcz25 pisze:Tego przyznam szczerze w ogóle nie rozumiem. Możesz rozwinąć myśl ?
I analogicznie inni mogą nie zrozumieć za dużych uproszczeń i skrótów w twoim tekście. Ja rozumiem treść, ale ktoś po prostu może to sobie inaczej wyobrażać i przez skróty myślowe dojdzie do pomyłki tak jak np. kiedyś bywały kłótnie, że TwW > TwO jest całkowitą bzdurą w akwarium.
Powtarzam, chodzi mi tylko o to, aby tekst był bardziej precyzyjny a nie o tłumaczenie dlaczego tak napisałeś. Ja wiem dlaczego :P
W ogóle bym się nie mądrzył, ale napisałem sugestie zgodnie z prośbą:
leszcz25 pisze:Jeśli są jakiekolwiek pytania, czy sugestie proszę pisać w tym wątku.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

zulix pisze:W ogóle bym się nie mądrzył, ale napisałem sugestie zgodnie z prośbą:
Ale kto tu się mądrzy ? :mrgreen:
Ja się bardzo cieszę, że zechciałeś zabrać głos w tym wątku.
Jeśli chodzi o chemię to jestem kompletnym laikiem bez szkoły. ;)
Więc jeżeli ja to rozumie, to chyba inni pójdą moim śladem i zrozumieją....
Jeżeli nie zrozumieją jakiejś konkretnej treści to:
Jeśli są jakiekolwiek pytania, czy sugestie proszę pisać w tym wątku. Postaram się na wszystko odpowiedzieć.
;)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

a o Mg nic nie ma?
czy przeoczyłem?
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Nie ma nic o Mg. z tego względu, że uzdatniacze RO mają już zawarty ten związek w swoim składzie. Stosując uzdatniacze nie zaobserwowałem deficytu na ten związek. Opisałem jedynie podstawowe zagadnienia (na tyle miałem czasu) bo, żeby opisać dokładnie w całości co i jak wyszła by książka, a i moje umiejętności też nie są wysokich lotów. :>

Przydał by się jeszcze artykuł odnośnie udziału widma, natężenia oraz wymiany źródła światła w suplementacji nawozów (dawkowaniu). Bo jet to też bardzo ważna kwestia, ale może kiedy indziej uda mi się coś wyskrobać. Chyba, że ktoś zechce mnie uprzedzić. ;)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Wrócę do twojego pytania o "nierozumieniu".
Jeżeli napiszesz w taki sposób:
leszcz25 pisze:Załóżmy, że chcemy w akwarium 15mg/l. N-(azotu)....
To wynika ewidentnie, że chodzi o azot a nie o azotany. Porównanie mas molowych azotu i azotanów daje przelicznik:
zulix pisze:1 mg/l N to 4,4 mg/l NO3
Jeżeli jest ktoś dociekliwy i rozumie, że azot i azotany to dwie różne pary kaloszy to takie sformułowanie j.w. u ciebie zrozumie, że chodzi o azot. A więc azotanów należy użyć 4,4 raza więcej. I takich możliwości "niezrozumienia" jest dużo więcej w tekście.

Podam jeszcze inny przykład. Powiedzmy, że ktoś sobie to jakoś poukładał. Stwierdził jednak, że nie ma KNO3 ale ma nawóz ogrodniczy w którym pisze 3 g N w formie azotanów. No i bystry człowiek wie, że rozcieńczy to milion razy i będzie miał stężenie 3 mg/l - ale czego? Azotu a nie NO3. Tego ostatniego będzie miał 13,2 mg/l. A niech ktoś sobie ubzudra, że będzie nawoził te 15 mg/l N o których wspominasz. Wtedy ta pomyłka spowoduje, że da 66 mg/l NO3.
Stąd nie byłbym leniem i zmienił azot na azotany (NO3), fosfor na fosforany (PO4) wszędzie gdzie potrzeba, bo komuś możemy na prawdę szkodę uczynić.

Teksty pisanie "slangiem":
leszcz25 pisze:Opisze podstawowe sole, które odpowiadają za kondycje roślin w naszych akwariach, a należą do nich:
K- jako K2SO4 (sole Potasu)
N- jako KNO3 (sole Azotu)
P- jako KH2PO4 (sole fosforu)
są dla mnie (wybacz) bełkotliwe.
K2SO4 jest solą i jest źródłem potasu a powyższy zapis sugeruje, że sól K występuje jako K2SO4

Myślę, że w artykułach powinniśmy pisać bardziej precyzyjnie niż np. w kilkulinijkowej odpowiedzi na czyjś problem. Chociaż może to tylko moje zdanie i niepotrzebnie się czepiam.

Co do sposobu obliczeń i sugerowanych wartości stężeń makro absolutnie nic nie mam.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Jarku absolutnie nie czuję się zaczepiany. Masz rację co do właściwych nazw ;)

Zaraz to poprawię, bo może faktycznie komuś do głowy jakieś głupoty przyjdą i sobie glonarium zrobi :mrgreen:

[edit:]
Poprawione, chyba wszystko poprawiłem, ale będę wdzięczny jeśli zerkniesz swoim fachowym okiem Jarku ;)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

leszcz25 pisze:K- jako K2SO4 (źródło Potasu)
No3- jako KNO3 (źródło Azotanów)
Po4- jako KH2PO4 (źródło fosforanów)
Raczej dałbym:
K2SO4 (źródło potasu, K)
NO3 (źródło azotu w formie azotanów, NO3 i potasu, K)
KH2PO4 (źródło fosforu w postaci fosforanów, PO4 i w małej mierze potasu)
Czasem wystarczy nawożenie wyłącznie KNO3 bo zawiera on dużo potasu, stąd podkreśliłbym to i tutaj.
leszcz25 pisze:występuje również związek potasu
Po prostu "występuje potas"
leszcz25 pisze:Notujemy wynik pomiaru na wyrysowanej wcześniej tabeli N/P/K
Chyba też trzeba zmienić NO3/PO4/K

i będzie już czytelnie i ... na DFA :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Ehhh... A już myślałem, że wszystko poprawiłem :mrgreen:
Co do KNO3, to mimo, ze występuje w nim sporo potasu, to i tak dozowałem (łącznie) 25mg/l. tygodniowo. Tak ustaliłem stosunek Ca/Mg/K, ale to temat w innym artykule. ;)

Reszta poprawiona... Jeszcze raz dzięki Jarku :)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

leszcz25 pisze:
zulix pisze:W ogóle bym się nie mądrzył, ale napisałem sugestie zgodnie z prośbą:
Ale kto tu się mądrzy ? :mrgreen:
Ja się bardzo cieszę, że zechciałeś zabrać głos w tym wątku.
Jeśli chodzi o chemię to jestem kompletnym laikiem bez szkoły. ;)
Więc jeżeli ja to rozumie, to chyba inni pójdą moim śladem i zrozumieją....
Jeżeli nie zrozumieją jakiejś konkretnej treści to:
Jeśli są jakiekolwiek pytania, czy sugestie proszę pisać w tym wątku. Postaram się na wszystko odpowiedzieć.
;)
Jestem początkującym ogrodnikiem swojego akwarium,i uczę się nawożenia czystymi solami. Jednak co autor to inaczej pisze,Mianowicie tutaj podana wartość oświetlenia jest 0,7-0,9W/l i podane stężenie soli jest takie same jak w typowym EI gdzie wartość oświetlenia dla której opisano temat to o ile pamiętam 0,9-1,3W/l.Piszę dlatego że chciałbym dobrze dobrać dawki dla swojego oświetlenia które wynosi 0,58W/l .Czy można to jakoś przeliczyć,może wystarczy przyjąć połowę dawki z racji mniejszego oświetlenia.Pytanie którą połowę dolnej granicy czy górnej stężeń soli.Wiem ze holendra nie zrobię ze swoim oświetleniem,chcę jedynie pięknych roślin,bez glonów i podmian 50%normalna pielęgnacja akwarium z podmianą tygodniową do 20%,przy okazji odmulania dna.Myślę że poruszany wątek znajdzie szersze zainteresowanie,bo wielu jest takich jak ja nie holender i nie standard . ;)
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Grzegorz,ale napisz coś więcej (może w innym temacie)na temat zbiornika.Jakie parametry ma woda?Jak przedstawia się sytuacja z gazem?Wiesz,0, 58w przy głębokości zbiornika 35 cm to wcale nie jest mało.Badałeś wodę pod kątem zawartości pierwiastków macro?Wiesz ile czego masz?Jeśli chcesz sobie policzyć ilości soli to oczywiście polecam kalkulator Zulixa.
http://podforak.rzeszow.p...chemia_wody.xls
pawel
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Dokładnie, tak jak pisze Paweł. Trzeba najpierw określić niektóre dane. Nie da się tak do końca nigdy dobrać odpowiednich parametrów z głowy. Zawsze dochodzi się do tego metodą prób i błędów. Ale takie optymalne dawki "na oko" możesz dobrać za pomocą kalkulatora zulixa i innych przydatnych wiadomości.

Co do 0,58 W/l to jest to już dobre światło przy którym nie trzeba się ograniczać do zwyczajnych gatunków, ale też powalczyć z bardziej wymagającymi. Podstawowa sprawa to jednak najpierw CO2 :)
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Widzę, że temat odżył....
tao pisze:Piszę dlatego że chciałbym dobrze dobrać dawki dla swojego oświetlenia które wynosi 0,58W/l .
Nie dobierasz nawożenia do oświetlenia. Dobierasz nawożenie do roślin, a dokładniej do zużycia składników odżywczych. Musisz mieć testy No3, Po4, No2(przy niemierzalnej wartości No2 pomiar No3 jest dokładniejszy).
Po pomiarze wody z akwarium zobaczysz ile czego trzeba dolać dla utrzymania właściwych proporcji. Dolewasz i po tygodniu znów mierzysz i znów dolewasz brakującą ilość odpowiedniego składnika. Notujesz sobie za każdym razem ile czego wlałeś i masz wstępnie rozpisane zużycie składników przez Twoje rośliny w akwarium. Dalej już tylko kosmetyka :mrgreen:

Wesołych Świąt.... :>
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Zablokowany

Wróć do „Nawożenie roślin”