Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój nowy kalkulator

...oczywiście "kalulator akwarystyczny"

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Można liczyć dokładnie tak jak podał kolega. Żelazo jest w formie II i III (wartościowość). Zwykle stosuje się żelaza (II), ale w niektórych nawozach jest mieszanina obu form żelaza. Stąd obie formy są w kalkulatorze i kalkulator podaje sumę obu form.

Co do ilości żelaza to zwykle przyjmuje się od 0,3 - 1,2 mg/l (tygodniowo). Według powyższych obliczeń kalkulator daje dawkę dzienną (0,05 mg/l) i tygodniową (0,35 mg/l).

Co do podziału na 2 części (chelatowana i nie) to obecnie już to wywaliłem w kolejnej wersji bo i tak był błąd, tj. liczyło chelator niezależnie, czy była potrzeba, czy nie (widać niezerowe wartości Na2EDTA itd.).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Molibdenu też na czubek dałem i mam różowa wodę... Mam nadzieję że nic się nie stanie... :>
Nie rozumiem , jak wiem ile chcę rozpuścić w jakiej ilości wody i ile podawać ... to ... po co mi kalkulator?
No nijak się w tych kalkulatorach nie mieszczę... :?:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:Nie rozumiem , jak wiem ile chcę rozpuścić w jakiej ilości wody i ile podawać ... to ... po co mi kalkulator?
Ale ci co zaczynają nawożenie tego nie wiedzą :P I potem szukają i pytają na forach ile gramów tego a tego trzeba rozpuścić w ilu wody i jak podawać. Jak zmieni substancję to od nowa pytanie. Stąd kalkulatory są czasem użyteczne :D
Podobnie przy testach. Aby można było porównać różne baniaki trzeba się kierować czymś co można porównać. A tym jest np. stężenie czegoś tam.
Czasem ktoś zrobi nawóz na 50 l i da przepis. No i potem ci co mają 1000 litrów korzystając z tego przepisu leją do akwarium szklankę nawozu dziennie. I odwrotnie. Ktoś ma mały baniak, np. 10 l. i musiałby podawać 0,1 ml nawozu dziennie. A wystarczy rozcieńczyć, aby wygodnie podawać. Do tego też się przydaje kalkulator.
Dajmy takie Mikro z Intermagu. W postaci stężonej można go lać w małych ilościach do baniaka 500 l, ale już do baniaka 20 l trzeba byłoby podawać 1 kroplę. A wygodniej podać 1-2 ml. Tak rozcieńczone znowu należałoby lać wiadrami do dużego baniaka.

Kalkulatory dają więc:
- niezależność od innych,
- wygodę w komponowaniu nawozów pod późniejsze dozowanie,
- możliwość porównania z innymi i proponowania innym uniwersalnych i ścisłych rozwiązań a nie np. takich "dodaj 1 płaską łyżeczkę...." bo każdy ma inną łyżeczkę :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

No właśnie - jeszcze żebym wiedział...
a nie można jakoś prościej? no bo żadnych danych nie mam - nie wiem ile mam tego zelaza rozpuścić - mam paczuszkę 50 g żelaza z napisem chelat Fe i 5g - (NH4)Mo7o24*4H2O , akwarium 200l brutto/160l wody w nim (około), chciałbym oba jakoś rozpuścić i podawać 2x w tygodniu. Czy ten chelat łyżeczkami można odmierzyć?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kolega dał ekran z kalka.
Wpisał dane:
- Wielkość akwarium - 160 l
- ilość nawozu - 500 ml - jest to ilość nawozu jaka wyjdzie ze zmieszania 50 g chelatu (związku o zawartości 8% żelaza) z wodą.
- dozowanie gotowego nawozu - 1 ml dziennie
- no i ilość chelatu 8% - 50 g.
Dozując codziennie po 1 ml do akwarium 160 l uzyskujemy 0,35 mg/l Fe. Jak chcesz inną ilość Fe to trzeba zmodyfikować dodawaną ilość.
Tu jest właśnie zaleta kalkulatorów - gdy ustalisz, że u ciebie najlepiej podawać 0,8 mg/l żelaza a nie uda ci się kupić 8% tylko 13% to wystarczy tylko zmienić dane w kalkulatorze i przeliczy na nowo jak trzeba rozcieńczać lub dozować.
=================
Czy prościej? Może tak:
Rozpuszczenie 50 g chelatu żelaza 8% w 700 ml wody daje:
0,4 mg/l żelaza po dodaniu 1 ml tego roztworu codziennie na każde 100 l wody w akwarium.
Dawkę można modyfikować dając 1, 1,5, 2, 3 ml nawozu co daje po kolei dawki: 0,4, 0,6, 0,8 mg/l żelaza. Po ustaleniu takich proporcji, które się u nas sprawdzają nie jesteśmy już związani z konkretnym chelatem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zapomniałem o molibdenianie....

W kalkulatorze można wpisać 5 g w polu "molibden" - bo jest tam molibdenian amonu. Wtedy kombinujemy dawką i ilością gotowego nawozu tak, aby uzyskać właściwą dawkę molibdenu. Jaka ona jest to nikt ci nie powie (podobnie jak i dawki żelaza) bo to w każdym baniaku jest inne. Zwykle daje się 0,05 mg/l Mo a więc aby uzyskać takie dawki Mo należałoby:
- wziąć 5 g molibdenianu
- rozpuścić w 2 litrach wody
- podawać po 1 ml dziennie na każde 100 l wody w akwarium
Tygodniowa dawka wyniesie 0,05 mg/l

Oczywiście szkoda rozrabiać cały molibdenian. Można zrobić z połowy albo wręcz ćwiartki i dać połowę (ćwiartkę) ilości wody.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

zulix pisze:dając 1, 1,5, 2, 3 ml nawozu co daje po kolei dawki: 0,4, 0,6, 0,8 mg/l żelaza
coś brakuje... dając jest 4x a daje jest3x... czy brakuje 1,2 mg/l?

Tak myślę że dawka powinna być na pół roku , bo może się zepsuć (nie mam konserwantów), a stężenie tygodniowe 0,8 mg było by dobre... To jak rozrobić?

Bo kalkulator coś dziwnego pokazuje a nie to co ja potrzebuję...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:czy brakuje 1,2 mg/l?
Dokładnie :oops:
Max pisze:To jak rozrobić?
Nie wiem do którego baniaka chcesz stosować, więc może rozrób podobnie j.w., ale może z połowy i rozpuść w połowie (350 ml) wody. Dodajesz wtedy dziennie po 2 ml (na 100 l) i masz 0,8 mg/l. Jak będziesz dawać do większych baniaków to może będzie celowe rozpuścić od razu wszystko.

Edit: Zrób zrzut ekranu z kalka i wgraj tutaj - zobaczę co jest dziwnego.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Na 160 litrów po 2ml dziennie 25g w 350ml? a ile molibdenu do tego wsypać? połowę czy ćwiartkę? Czy muszę zrobić osobny roztwór?
Wiem ze mękolę, ale kalkulator dziala odwrotnie na koncu podaje stężenia czy coś, sam tego w życiu nie załapię stężenia/ gestosci jakieś...
No tak ! Wiem , jestem tępy... :roll:

ale poważnie - gdzie wpisać żądane stężenie - wpisałem litraż , ile chcę roztworu, ile dziennie chcę podawać, i nic... pisałeś żeby zrobić zrzut z ekranu kalkulatora, no mogę skopiować - pod prawym przyciskiem nic wiecej nie mem... Z filmu mogę zrobić ale z excela - sorki...

aha - w polu molibden nie można nic wpisać bo arkusz jest chroniony... :evil:
NO to pa... :sylwester: :podwójnie widzę:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja liczyłem na 100 l więc na 160 jest 1,6 X więcej :P

Może inaczej:
- połowa żelaza, czyli 25 g chelatu 8%
- rozpuszczasz w 450 ml wody
- dodajesz 4 ml dziennie co da ci 0,78 mg/l żelaza tygodniowo.

Podaje ekran z wyciętymi rzeczami, które Cię nie interesują:
Obrazek
Wpisujesz tylko te pozycje z lewej, których nie wykasowałem a po prawej w podsumowaniu masz wyniki.

Co do Molibdenu to nie wiem, czy wchodzi w reakcje z chelatem żelaza. Podejrzewam, że może stąd ja bym dał osobny roztwór.
Obrazek
Ja tam wpisałem "5". Może zrozumiałeś zbyt dosłownie i próbowałeś zmienić napis "Molibden"?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Właśnie w tej rubryce jest komunikat "ochrony"... :lol: przy borze też... :lol:

ooo, z żelazem poszło! Ale teraz wiem co gdzie... :lol:

ale z tym Mo dalej bryndza...
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Max, przysiądź chwilę przy kalku i zobaczysz że jest prosty ;)

Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:Właśnie w tej rubryce jest komunikat "ochrony"... :lol: przy borze też... :lol:
Nazwy typu "molibden" itd. są zablokowane do edycji bo ktoś mógłby coś poprawić a potem zamieścić np. na innym forum (a mój kalk jest już chyba na kilkunastu - w większości jako link, ale niektórzy załączali plik). Nie chcę się wstydzić i nie chcę aby ludzie popsuli obliczenia stąd zablokowałem wszystko co nie jest potrzebne. Jak jest przypadkowo zablokowane za dużo to zgłaszajcie bo czasem coś przeoczę :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Jarku, toć przecie tłumaczę że w nowym kalku jest zablokowane wpisanie ilości boru i molibdenu! Daj cynk jak wymienisz! OK? (na wpisywanie gramatury w miejscu nazwy jakoś nie wpadłem :lol: )

P.S. właśnie na poprzedniej stronie sprawdziłem - nadal zablokowane... :evil:
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Halo! kiedy będzie odblokowany?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”