Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Uczę się nawozić :)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Uczę się nawozić :)

Post autor: Mietowy »

Witam wszystkich 😊.
Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, i mam nadzieję zostać z Wami na dłużej.
Jestem kompletnie początkujący w kwestii akwarystyki roślinnej, mimo, że akwaria w moim domu były od zawsze.
Krótko opiszę swoje akwa, a potem zadam pytania.
• Akwarium ma 200L (100x40x50). Jest to akwarium „eksperymentalne” na którym bym chciał nauczyć się opieki nad roślinami.
• Oświetlenie stanowi jedna belka led, wykonana własnoręcznie. Moc tej belki to 64 watt, oraz ok. 7700lm barwy 6500k, do tego jeszcze ledy 75% czerwone, i 25% niebieskie o mocy 24 watt.
• Za filtrację odpowiedzialne są dwa kubły spięte szeregowo. Jeden mechaniczny, drugi biologiczny.
• Podłożem jest ziemia ogrodnicza, a na niej żwirek bazaltowy.
• Na chwilę obecną z obsady jest 10x amano, 10x otosek, 6x kirysek panda, 3 molinezje. Docelowo dojdą jeszcze razbory klinowe, harem gurami mozaikowego lub dwuplamistego, oraz parka barwniaków lub ramirezek.

Chciałbym się Was poradzić w kwestii nawożenia mojego zbiorniczka. W zeszłym tygodniu, w sobotę po podmiance wody zrobiłem testy wody. Pomiary wyszły następująco:
PH- 7,4
KH- 12
GH- 14
NO3- 0
PO4- 0,25
K- 4
Ca- 95
Mg- 18
Fe- 0
Co2- 16
Zakładając, że właściwy stosunek stężeń substancji powinien wynosić
Ca-Mg 3:1 – 4:1
NO3-PO4 10:1
K-Mg 2:1
Powinienem NO3 podbić do 20, PO4 do 2, K do 54, Mg do 27, oraz Fe do 0,5.
Teraz trochę obliczeń, i prosiłbym abyście mi podpowiedzieli czy dobrze kombinuje. Będę wyliczał dzienne dawki nawozów.
Używam gotowych nawozów, gdzie dozownikiem jest pompka.
NO3: Jedno naciśnięcie dozownika daje mi 0,75mg/l
20/0,75≈27 pompek / tydzień
27/7≈4
PO4: Jedno naciśnięcie dozownika daje mi 0,1mg/l
2/0,1= 20
20/7≈3
K: jedno naciśnięcie dozownika daje mi 0,25mg/l
54-4=50 od docelowej dawki tygodniowej odejmuję 4 które „już mam”. Czy tak powinno być?
50/0,25= 200
200/7≈ 28
Mg: jedno naciśnięcie dozownika daje mi 0,125mg/l
27-18=9
9/0,125= 72
72/7≈ 10
Fe: jedno naciśnięcie dozownika daje mi 0,02mg/l
0,5/0,02=25
25/7≈ 4
W przyszłości (czyt. Jak tylko skończą mi się kupne nawozy) chciałbym zrobić swój nawóz korzystając z forumowego kalkulatora. Czy dobrze go uzupełniłem? Mg będzie docelowo osobnym roztworem, więc w kalkulatorze go celowo pominąłem. W arkuszu zaznaczyłem sobie od razu Mikro+ z intermagu z 13% żelaza. Od razu zapytam, czy w takim przypadku mikro mam podawać 10ml dziennie czy 5?
Obrazek

Wertując forum natrafiłem na taki wpis:
debrzyna - 2013-01-20, 09:57
________________________________________
Łoren,

W/g mnie większość początkujących zwolenników używania soli popełnia błąd i to nagminnie .
Jak juz opanują jako tako kalkulator wyliczają dawke tygodniowa i dzienną i zaczynają podawać dawke dzienną codziennie uważając że jest ok. Mierzą parametry a tu kicha, wszystko około zera. Potem temat na forum ,znikajace NO3 PO4 czy Fe.Nie biorą pod uwage tego ze woda " nieskażona solami " to ma parametry zbliżone do zera .
Uzyj swojego autorytetu i wiedzy .Napisz jak dochodzić do pełnych dawek .Szczególnie micro żeby nie narobić sobie kłopotu.
Pewno gdzieś to jest opisane ale nie każdy czyta wszystko od dechy do dechy.
Na ten wpis już nie pojawiła się odpowiedź. Czy możecie rozwinąć myśl autora? Dzienne dawki które sobie wyliczyłem są za małe?

Mam nadzieję, że nie zanudziłem Was wywodami „laika” i będziecie chcieli udzielić mi pomocy.
Pozdrawiam! 😊
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Witamy :)

[ Dodano: 2018-06-28, 10:30 ]
Pierwsze co rzuca sie w oczy to bardzo wysokie Kh Masz na to jakiś pomysł
Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Mietowy »

debrzyna pisze:Witamy :)

[ Dodano: 2018-06-28, 10:30 ]
Pierwsze co rzuca sie w oczy to bardzo wysokie Kh Masz na to jakiś pomysł
Witam autora posta który wprawił mnie w konsternację :).
Co do Kh, też się nad tym zastanawiałem, i doszedłem do takich wniosków:
-Pomiar wykonałem kilka minut po zakończonej podmiance. Dla tego stężenie CO2 było dosyć niskie.
-Podmianki robię rano, ok. 8-9. Elektrozawór otwiera się o 7. Więc woda mogła się jeszcze "nie nasycić"? CO2.
Postaram sie zrobić nastepny pomiar przed podmianką, i zobacze jakie będzie Ph, Kh, i Gh.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

I jeszcze jedno Strasznie wysoko planujesz potas i żelazo z tego mogą być kłopoty Na początek proponuje NO3 10 Po4 1 K 20 Fe 0,2 Mikro radze policzyć i podawać tyle ile wychodzi nie sugerować się pomiarami Fe
Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Mietowy »

Przyznam się bez bicia, że staram sie wiedzę czerpać zewsząd. Jeden z Youtuberów powiedział, że stosuje u siebie stężenia w proporcjach
Ca-Mg 3:1 – 4:1
NO3-PO4 10:1
K-Mg 2:1.
Z uwagi na fakt, ze też ma akwarium na ziemi, postanowiłem przetestować jego metodę. Dla tego tak wysoko mi wyszedł potas.

Jeżeli zastosuję 20mg/l K, to wyjdzie mi proporcja K-Mg 0,7:1 nie będzie z tego problemów?

Podpowiesz mi jak policzyć mikro?
Żelazo ustawiłem 0,5 poniważ taka jest bezpieczna granica według instrukcji obsługi testu kropelkowego :lol:
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Ja licze mikro pod mangan czyli nie przekraczam 0,05 i dodaje tak jak ty Fe tyle tylko ze ja nie przekraczam 2,5
Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Mietowy »

No dobrze, w takim razie w sobotę jak będę sobie liczył nawozy to zredukuje żelazo ;)
A jak z Mg? Nie jest go za dużo?

Gdzieś w czeluściach internetu natknąłem się na informacje, aby do wody której używa się do podmianki dodać tygodniową dawkę makro i mikro. Co o tym sądzisz?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Z Mg i Ca bym nic nie kombinował jest dobrze A jak zaczniesz stosować Ro to spadnie i bedzie jeszcze lepiej
Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Mietowy »

Oki, to Ca i Mg nie ruszam.

Jak z tymi nawozami do wody do podmianki?

Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do RO. Wydajność 16l/h mnie odstrasza. Robię podmianki po ok 80l, i w takim wypadku wymiana wody trwała by u mnie prawie 3h zakładając 50:50 RO:kran. A tak, podłączam węża do baterii drugi koniec do akwarium, i samo leci 15 minut :).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Ja robie podmiane mierze Po4 i No3 i uzupełniam do 1 i 10 Ważne jest tez żeby wiedzieć ile pochłaniają rośliny .bo dawka tygodniowa 1 i 10 może być za mała i będzie efekt tego o czym jest w cytowanym przez Ciebie poście czyli parametry zmierzają do zera

[ Dodano: 2018-06-28, 13:22 ]
Mietowy pisze:Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do RO
Ale na Kh 12 to daleko nie pojedziesz Co najwyżej 8 a najlepiej 4-6
Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Mietowy »

No dobrze. Czy Ty używasz wody RO? Z tego co widzę po Twoim profilu masz dwa spore baniaki. Jak rozwiązałeś problem wydajności filtra?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Nie używam Ro bo mam wode w jednym kranie Kh 8 a w drugim 4
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja miałem zbliżona wodę do Ciebie i niestety butlą się nie dało zbić aż tyle. Skończyło się na RO + Kran pół na pół. Po tym Co2 dawało radę zbić Kh jeszcze do 5-6. Zbicie kh pozwoli ci pobawić się ciekawszymi roślinami. Bez tego nie ruszy (np. tonina belem)

Edit: czemu podmieniasz aż 80l? W 200l 30% zupełnie by wystarczyło.
Mietowy
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2018, 14:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Łódź
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Mietowy »

pawprz, dziękuje, ze włączyłeś się do rozmowy :).
Czemu? Węża wkładam do wody, drugi koniec do wanny i samo leci. Ja w tym czasie czyszczę szyby, robię wycinkę. W tym czasie schodzi troszkę tej wody.
80l myśle, ze przegiąłem. Ale z 50-60 na spokojnie :).

Kurczę, oglądam te filtry RO. Fajna sprawa ale nie mam miejsca żeby go podłączyć. Gdyby to było bardziej mobilne, to bym się skusił. Wylot wody do akwarium, i niech sobie leci nawet cały dzień.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mietowy pisze:Gdyby to było bardziej mobilne, to bym się skusił.
To jest bardzo mobilne. Są 2 metody mobilne na podłączenie do sieci:
- podłączasz do "słuchawki prysznicowej",
- robisz bocznik przy kranie lub spłuczki sedesowej
i podpinasz wtedy gdy chcesz nakapać sobie wody a później chowasz. każdy ma albo wannę albo prysznic i na ten czas może sobie tam leżeć filtr RO i od razu odrzut idzie w kanał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”