Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[96] Roślinniak Andrzeja na IAPLC 2010 (316) BEZ CO2

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

[96] Roślinniak Andrzeja na IAPLC 2010 (316) BEZ CO2

Post autor: Max »

Witajcie ,
Dziś postanowiłem pokazać kolejną odmianę w moim 17 letnim zbiorniku, o którym dużo by opowiadać... Jego historię zacznę od pierwszej rocznicy zainteresowania się akwarystyką roślinną a zakończę na ... ale może nie uprzedzajmy faktów. Do tej pory był to zbiornik ogólny , kiedyś biotopowy , a nawet hodowlany. Ponieważ miałem już okazję do podróżowania przez wszystkie biotopy (oprócz morskiej przygody), od korzennej amazonii z dużymi pielęgnicami (w znacznie większym litrażu) , po skalne rejony Tanganiki , to postanowiłem odmienić charakter zbiornika, tym bardziej że przygoda z roślinami zaczęła mi się coraz bardziej podobać. Zatem roczną podróż czas zacząć... Zapraszam. :)

Wymiary : dł-96/szer-40/wys-27 cm

ROŚLINY:
Alternanthera rubra, Anubias barteri, Anubias barteri var. nana, Barclaya longifolia, Blyxa japonica, Ceratophyllum demersum, Ceratopteris thalictroides, Cladophora aegagropila, Cryptocoryne balansae, Egeria densa, Eleocharis acicularis, Glossostigma elatinoides, Hemianthus callitrichoides, Hemianthus micranthemoides, Hottonia inflata, Hydrocotyle leucocephala, Hygrophila Corymbosa, Hygrophila polysperma "Rosanervig", Limnophila hippuroides, Lomariopsis lineata, Ludwigia arcuata, Ludwigia inclinata, Ludwigia perennis, Ludwigia peruensis, Ludwigia repens, Monosolenium tenerum, Riccia fluitans, Staurogyne sp., Taxiphyllum alternans, Vesicularia dubyana.

OBSADA:
Paracheirodon axelrodi , Paracheirodon Innesi,
Otocinclus affinis, Trichogaster leerii, Heterandria formosa,
Caridina Japonica, Atya gabonensis, Atyopsis moluccensis, Caridina cf. Babaulti, Neocaridina heteropoda var. red , Anentome Helena , Melanoides tuberculata, Planorbarius corneus, Physa gyrina

PODŁOŻE :
ADA Amazonia soil ; AquaSubstrate II+ ; ŻWIR ; TORF; KAMIENIE GRANITOWE; KORZENIE; SKORUPY KOKOSA; KULKI LAWY Z MCHEM JAWAJSKIM I TAIWAŃSKIM, LIGNIT

Filtr: Tetratec EX 700 z deszczownią (CERAMIKA, BIOBALLE, ZEOLIT, GĄBKA, WŁÓKNINA, TORF)

Światło: 4x18 W (AQUARELLE; NATURA; FLUORA; 865)

CO2 : NIE , tylko EASY CARBO po 3ml/dziennie

Nawożenie; sole i mikro . Mikro - codziennie , makro dwa razy w tygodniu.


Na początku , po wielkich porządkach (ale jednak nie restarcie) - pozwoliłem urosnąć
rogatkowi, lepsze to niż glony... a te lubią się pojawić po grzebaniu...
Zdj.1
Obrazek
Zdj.2
Po paru dniach można było go opanować...
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 01 lis 2015, 19:55 przez Max, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

hmm, jak na razie to jest bardzo mocno zbliżone do Twojego ogólniaka,
w zasadzie to obydwa akwaria prowadzone są tak samo, różnią się tylko odmianami roślin i ryb ;)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

W najnowszej dwusetce , mam te same rośliny , a i aranżację w pewnym sensie podobną, a jednak inną...

Arturze, jakoś się musi zacząć - ważne co z tego wyniknie! ;)

Kolejne przycinki z lekkimi zmianami aranżacji...
Zdj.3
Obrazek
Zdj.4
Obrazek
Zdj.5
Efekt kilku tygodni, właściwie to 3 miesięcy licząc od pierwszego zdjęcia ... co z tego wyniknie...?
Obrazek
Strzyc, czy pozwolić zarastać, tak lubię gąszcz... 8)
Ostatnio zmieniony 29 paź 2010, 17:15 przez Max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Max, bardzo mi się podoba :D
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Max, czy mi się wydaje czy masz duże problemy z sinicami ???

Drugie zdjęcie w pierwszym poście prawa strona po skosie od rogatka do gałęzatki jest świetna.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Zapraszamy do hostowania zdjęć na serwerze naszego forum bo wczytują się strasznie...
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Dominiku
JAKIMI SINICAMI??? :podwójnie widzę:
Owszem, spirogyra czasem się trafi ( bo stale jest gdzieś przyczajona ), ale żebym dopuścił do takiego nadmiaru fosforanów żeby zawołać sinice - to mowy nie ma! Ostatnio miałem je ... niech pomyślę... no nie pamiętam... :lol: Ale wiem że były, mam! :idea: jak miałem kilkanaście lat - w szkole średniej - zlikwidowałem oba akwaria po ich ataku. Cóż uprawiałem wtedy 2 dyscypliny sportowe, grałem w orkiestrze i zespole ( na 3 instrumentach :P ), współpracowałem z gazetami i rzadko bywałem w domu. Że też człowiek pamięta takie rzeczy... :lol:

[ Dodano: 2010-10-29, 15:58 ]
Patryku, miło że się podoba, zapraszam częściej - będzie ciekawie!

Grzegorzu - posłusznie będę hostował , jak sie skończą zdjęcia które mam na ... tam gdzie są... ;) Wgrywają się dobrze - zawsze tak było... korzystam z tego serwera od ponad roku, może nawet dwóch i nigdy z nim problemu nie było, a że te same daję jeszcze na kilku innych forach ( nawet tam gdzie jestem modem też nie hostuję zdjęć, a jeśli to w wyjątkowych przypadkach). 8) Te ostatnie były duże i bez różnicy na jakim serwerze - bedą się wolniej wgrywały. Mogę dać normalne na 17-tkę 1024x coś tam... :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:Te ostatnie były duże i bez różnicy na jakim serwerze - bedą się wolniej wgrywały.
Tu akurat się mylisz. Prezentacja zdjęć tutaj nie jest identyczna jak poprzez zwykły hosting zdjęć. No, ale to tylko nawiasem mówiąc, bo nikogo nie zmuszamy tylko ewentualnie proponujemy. Jak ktoś daje fotki na różnych forach to trudno aby wrzucał je na X serwerów. U mnie niestety też zdjęcia z różnych serwerów hostingowych wgrywają się długo. Czas na lepsze łącze, ale nie każdy ma szansę na zmianę :)

Wracając do tematu to podoba mi się mnogość roślin. Ja lubię wszelki miks zielska. Takie akwaria z 2-3 gatunków na które jest ostatnio trochę mody nie podobają mi się jako roślinne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
sitek16
Posty: 374
Rejestracja: 31 maja 2010, 20:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Czarna Sędziszowska
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: sitek16 »

Bardzo mi się podobają twoje akwaria jest w nich coś szczególnego
tak jak by się cofnąć do prehistorii ;)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Domyślam się, że jak zdjęcia są na tym samym serwerze co forum , to otwierają się ciut szybciej, choć jak dla mnie nie widzę jakiegoś spowolnienia, może dlatego że jestem w necie zawsze "mobilnie" więc pewnie różnic nie wyłapuję... ;) Często strona odświeża się dużo dłużej niż otwiera duże zdjęcie...

Co do roślin - też mam podobne zdanie! :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:domyślam się, że jak zdjęcia są na tym samym serwerze co forum , to otwierają się ciut szybcie
Nawet nie o to chodzi bo przecież serwer zewnętrzny może być szybszy niż serwer forum.
Wgrywając zdjęcie na forum nasz skrypt robi miniaturkę, która jest wyświetlana w poście. Miniaturka nigdy nie przekracza 400 punktów w poziomie. Stąd dając np. 10 zdjęć do jednego postu temat wczytuje się bardzo szybko. A jak ktoś chce oglądać zdjęcie dokładniej to klika i się ono wczytuje w całości.

Jest to inaczej niż działają zwykłe skrypty forum. Te wczytują całe zdjęcie (jak jest ich kilkanaście to schodzi niektórym kilka minut - podczas których ekran cały czas skacze) a potem je skaluje aby żadne z nich nie przekroczyło 400. Najgorzej jak są "cosie" co wrzucają np. 10 zdjęć z komórki. Wtedy nawet nie warto czekać, bo zdjęcia i tak są ohydne :)

Tak więc zyskujemy ten czas na wczytywanie wszystkich zdjęć.

Porównaj czas otwierania postu, jak masz wolniejszy dostęp do internetu:
- włożone tradycyjnie na zewnętrznym serwerze: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=6639#6639
- wgrane przez nasz skrypt: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=52574#52574 (tu jest nawet więcej zdjęć)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

No masz , zjadło moją odpowiedź...
Poprawiłem , i rzeczywiście widać poprawę w szybkości. jak to były fotki o standartowych rozmiarach , róznicy prawie nie było , zresztą teraz dwa pierwsze sa na zewnętrznym i jest O.K. , ale jak ponad megowe zdjątka były , od razu się zapchało...

[ Dodano: 2010-10-29, 18:23 ]
No to następne zdjęcie, pozwalam baniaczkowi nieco zarosnąć...
Zdj.6
Obrazek

i tydzień później...
Zdj.7
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niezłe kolorki. Tak z ciekawości to jakie Mikro stosujesz? Ja muszę pewnie i zmienić żarniki w HQI bo od zawsze mam kłopot z wybarwieniem - no chyba, że podkolorowujesz zdjęcia :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Miałem z mikro przejść na sole, ale w końcu "wylądowałem" na tym ogrodniczym koncentracie - zapomniałem nazwy... a nie chcę czegoś pokręcić...
Ale najczęściej to daję jednak Tropical-a. Z soli to podaję K2SO4 i MgSO4 łyżeczka herbaciana i łyżeczka espresso. Poza tym Ferro i Kobaltosan. Jak potrzebuję pełnego nawozu to daję makro w/w firmy albo uniwersalny (Pokon - ogrodniczy). Na wybarwienie podawaj koniecznie Kobaltosan! - oprócz żelaza oczywiście. Tak to wygląda. :D


Posty dot. kobaltu przeniesione tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6820 - zulix
Ostatnio zmieniony 03 lis 2010, 17:45 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Max z tego co przyuważyłem ma niskie akwarium 27 cm, w porównani np. z moim słupem wody 40 cm, czym głębiej światło słabnie. Może i tutaj zasługa wybarwienia roślin jest :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”